۲۹ دی ۱۳۹۹ مصادف با   4 جمادی الثانی 1442

من نمی‌گویم با دنیا قطع رابطه کنید، این اصلاً نظر بنده نیست. از اوّلِ انقلاب، بنده جزو آن آدم‌هایی بودم که اصرار داشتم بر ارتباط -ارتباط با اطراف دنیا- الان هم همان عقیده را دارم، لکن بحثِ من این است که ما پای قدرتمند و طبیعیِ خودمان را با عصای بیگانه عوض نکنیم. این‌که به‌جای این‌که روی پای خودمان بِایستیم و به پای خودمان تکیه کنیم، به عصای بیگانه تکیه کنیم، خطا است. [البتّه مذاکره] در ارتباطات جهانی عیبی ندارد؛ اشکالی که من نسبت به مذاکرات هسته‌ای داشتم و دارم و مکرّر با خودِ مسئولین در جلسات خصوصی در خلوت و جلوت مطرح کردم، همین است: من می‌گویم اشکالی نداشت ما مذاکره کنیم، مذاکره اشکالی نداشت منتها در این مذاکره بایستی دقّت و مراقبت لازم انجام می‌گرفت تا این‌جور نباشد که طرفِ مقابل، هر غلطی خواست بکند، نقض برجام محسوب نشود [امّا] ما اگر یک مختصر تکانی بخوریم، نقض برجام محسوب بشود! این خطا است، این نباید اتّفاق می‌افتاد؛ این به‌خاطر عدم اتّکاء و اعتنای به قدرت داخلی به ‌وجود می‌آید، [به‌خاطر] اتّکاء به طرف مقابل و عنصر خارجی، این حالت به ‌وجود می‌آید.

۱۳۹۶/۰۶/۳۰

آخرین ویرایش در ۶ آبان ۱۳۹۸

مذاکره با غرب

۱۸ مهر ۱۳۹۸

ماهیّت مواجهه با بیگانگان

ماهیّت مواجهه با بیگانگان

اصل مذاکره با ایران، برای امریکا به عنوان ابرقدرت، بسیار مهم است. ممکن است بعضی تعجّب کنند و بگویند مگر ایران چیست که برای امریکای ابرقدرت، مهم است که با ایران پشت میز مذاکره بنشیند؟! بله، بسیار مهّم است.

۲۰ مهر ۱۳۹۸

مدل های مذاکره در عالم سیاست و نگاه انقلابی

مدل های مذاکره در عالم سیاست و نگاه انقلابی

از سال‌های اول انقلاب، یکی از هدف‌های آن‌ها همین بود که ایران را پای میز مصالحه و بده‌بستان بکشانند؛ بگویند بالاخره دیدید ایران هم که ادعا می‌کرد مستقل است، ایستاده است، نترس است، شجاع است، مجبور شد بیاید بنشیند پای میز مذاکره؟

۲۱ مهر ۱۳۹۸

نسبت مذاکره با راهبرد مقاومت در گفتمان انقلابی

نسبت مذاکره با راهبرد مقاومت در گفتمان انقلابی

در نگاه اسلامی، شیعی و رویکرد ایرانی و انقلابی، بحث سازش و تسلیم شدن، هیچ گاه مطرح نشده است و بحث مذاکره نیز، به عنوان یک تکنیک خاص در کنار راهبرد کلان ایستادگی و مقاومت مطرح می شود.

۲۲ مهر ۱۳۹۸

ضرورت تعامل و مذاکره با کشورهای دنیا

ضرورت تعامل و مذاکره با کشورهای دنیا

من نمی‎گویم با دنیا قطع رابطه کنید، این اصلاً نظر بنده نیست. از اوّلِ انقلاب، بنده جزو آن آدم‌هایی بودم که اصرار داشتم بر ارتباط -ارتباط با اطراف دنیا- الان هم همان عقیده را دارم، لکن بحثِ من این است که ما پای قدرتمند و طبیعیِ خودمان را با عصای بیگانه عوض نکنیم.

۲۴ مهر ۱۳۹۸

جایگاه مذاکره با ایران در نقشه راهبردی دشمنان

جایگاه مذاکره با ایران در نقشه راهبردی دشمنان

می‌گویند ما متعهد به گسترش دموکراسی در دنیا هستیم – حالا کاری نداریم که دموکراسىِ خود آمریکا چه جور دموکراسی‌ای است؛ در این زمینه بحث نمی‌کنیم – با این ادعا، با کشوری مثل جمهوری اسلامی که روشن‌ترین و واضح‌ترین مردم‌سالاری‌­ها و دموکراسی‌­ها را در این منطقه داراست، دائم معارضه و مقابله می‌کنند.

۲۸ مهر ۱۳۹۸

اصول و شاخص‌های مذاکره با دولت‌ها و ملّت‌ها

اصول و شاخص‌های مذاکره با دولت‌ها و ملّت‌ها

بعضی میگویند مذاکره کنیم تا دشمنی کم بشود؛ نه، مذاکره دشمنی را کم نمی‌کند، مذاکره یک وسیله‌ای به او می‌دهد تا اعمالِ دشمنیِ بیشتری بکند.

۲۹ مهر ۱۳۹۸

آداب و شرایط مذاکره با کشورهای غربی

آداب و شرایط مذاکره با کشورهای غربی

مذاکره کردن هنری است که هر فردی از آن برخوردار نیست، به ویژه اگر قرار باشد مذاکره بن افرادی با زمینه های ارزشی، فکری و فرهنگی متفاوت صورت گیرد. در چنین حالتی آگاهی از فن و هنر مذاکره ضرورت بیشتری می‌یابد.

۶ آبان ۱۳۹۸

گفتمان سازی نگاه دیپلماسی انقلابی در افکار عمومی

گفتمان سازی نگاه دیپلماسی انقلابی در افکار عمومی

این حرف[مذاکره با ایران] هم از همان حرف‌های غیر منطقی و همراه با فریب و یک وسیله‌ای برای زورگوئی است. اولاً این‌که می‌گویند بیائید مذاکره کنیم، مقصودشان از مذاکره، واقعاً یک گفتگوی عادلانه و منطقی نیست؛ مذاکره یعنی شما بیائید حرف‌های ما را قبول کنید، تسلیم شوید، تا ما تحریم‌ها را برداریم. خب، اگر ملّت ایران می‌خواستند تسلیم شوند، چرا انقلاب کردند؟

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)