۱۱ آذر ۱۳۹۹ مصادف با   15 ربیع الثانی 1442

Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

مفهوم «سبک زندگی» از جمله مفاهیم علوم اجتماعی و علم جامعه شناسی و مردم شناسی است که اخیراً و در دهه اخیر بسیار مورد توجه عالمان علوم اجتماعی و مدیران فرهنگی قرار گرفته است؛ سبک زندگی معنایی است که از به هم تنیدگی و پیوند و نظام وارگی و شبکه‌ای بودن عوامل متعددی که در شیوه های زندگی یا اقلیم‌های زیستن انسان تأثیر می‌گذارند، به وجود آمده است.

آخرین ویرایش در ۱۱ شهریور ۱۳۹۷

سبک زندگی

۲۶ شهریور ۱۳۹۷

اشرافی‌گرایی؛ آفت مهلک سبک‌زندگی در جوامع اسلامی

اشرافی‌گرایی؛ آفت مهلک سبک‌زندگی در جوامع اسلامی

بلای اشرافی‌گرایی برای جامعه اسلامی یک درد تاریخی است؛ بیماری مهلکی که ریشه در تاریخ هزار و چند صد ساله اسلام دارد. رهبر انقلاب در تحلیل زمینه‌ها و عوامل انحراف جامعه اسلامی – پس از رحلت رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله)- که منتهی به شهادت امام حسین علیه‌السّلام شد، همین آفت – یعنی رواج اشرافیت در میان خواص – را به عنوان خشت اول در انحراف بنای جامعه اسلامی برمی‌شمارند.

۲۰ شهریور ۱۳۹۷

سبک‌زندگی وابسته؛ دست‌پخت جریان روشنفکری

سبک‌زندگی وابسته؛ دست‌پخت جریان روشنفکری

این بیماری مهلک، از دوران مشروطیت در دل ایران‌زمین جانی مضاعف گرفت و ریشه دواند؛ به تعبیر یکی از تحلیل‌گران تاریخ معاصر (۱)، در این دوران گذار تاریخی، نقد و اجتهاد و انتخاب، جای خود را به تقلید و بی‌هویتی و خودباختگی می‌دهد. حالت از خودباختگی، تقلید و بی‌هویتی به تربیت آدم‌هایی می‌انجامد که جلال آل‌احمد با عنوان غرب‌زده از ایشان یاد می‌کند و ایشان را این‌گونه توصیف می‌نماید: «آدم غرب‌زده، چشم به دست و دهان غرب است. کاری ندارد که در دنیای کوچک خودمانی، در این گوشه از شرق چه می‌گذرد»

۱۸ شهریور ۱۳۹۷

سبک زندگی و پروژه استعماری جهانی‌سازی!

سبک زندگی و پروژه استعماری جهانی‌سازی!

آدم غرب‌زده، وفادارترین مصرف‌کننده مصنوعات غربی است. اگر یک روز صبح برخیزد و بداند که هرچه سلمانی و خیاطی و واکسی و تعمیرگاه است بسته شده، دق می‌کند و رو به قبله دراز می‌کشد؛ گرچه نمی‌داند قبله کدام سمت است! وجود این همه مشاغل و آن همه مصنوعات فرنگی، برای او از وجود هر مدرسه و مسجد و بیمارستان و کارخانه ضروری‌تر است. به خاطر اوست که چنین معماری بی‌اصل و نسبی داریم و چنین شهرسازی قلابی…

۱۸ شهریور ۱۳۹۷

معرفی مقاله: اشرافیگری، سبکی ناپسند برای زندگی

معرفی مقاله: اشرافیگری، سبکی ناپسند برای زندگی

نویسنده : عباس اشرفی انتشارات : فصلنامه فرهنگ مشاوره و روان درمانی سال انتشار : ۱۳۹۲ معرفی :اشرافیگری برای مدلی از زندگی به کار برده می شود که در آن شخص سعی می کند به روش اشراف زندگی کند و مناسبات اجتماعی خود را بر اساس روش اشرافی برقرار کند. در این مقاله با استفاده از روش تحلیل محتوای متنی به بررسی سبک زندگی اشرافی با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری در محورهای واژه شناسی، عوامل، انواع، آثار و پیامدهای اشرافیگری پرداخته می شود. این پژوهش نشان می دهد اشرافیگری نوعی بیماری است. مشی اشرافی گرایانه برای مسئولان کشور،..متن کامل پرونده

۱۷ شهریور ۱۳۹۷

سبک زندگی و چالش هویت!

سبک زندگی و چالش هویت!

عنصر هویت با قید استقلال فرهنگی، امری بسیار ضروری در امر تعلیم و تربیت است؛ ضرورتی که رهبر انقلاب آن را به این صورت مورد تاکید قرار می‌دهند: «جوان را باهویت بار بیاورید. اگر جامعه‌ای احساس هویت نکرد، صداهای بلند تحکم‌آمیز، راحت او را مغلوب خواهد کرد. آن‌که ایستادگی می‌کند، آن کسی است که احساس هویت می‌کند»

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

آیا می‌توان بدون تکیه بر پشتوانه ایدئولوژیک، به استقلال فرهنگی در زمینه سبک زندگی رسید؟ (۲)

آیا می‌توان بدون تکیه بر پشتوانه ایدئولوژیک، به استقلال فرهنگی در زمینه سبک زندگی رسید؟ (۲)

«رفتار اجتماعی و سبک زندگی، تابع تفسیر ما از زندگی است: هدف زندگی چیست؟ هر هدفی که ما برای زندگی معین کنیم، برای خودمان ترسیم کنیم، به طور طبیعی، متناسب با خود، یک سبک زندگی به ما پیشنهاد می‌شود. یک نقطه اصلی وجود دارد و آن، ایمان است. یک هدفی را باید ترسیم کنیم – هدف زندگی را – به آن ایمان پیدا کنیم. بدون ایمان، پیشرفت در این بخش‌ها امکان‌پذیر نیست؛ کارِ درست انجام نمی‌گیرد»

۷ شهریور ۱۳۹۷

چگونه مفهوم سبک زندگی در رویکرد توحیدی از مفهوم رایج آن متمایز می‌شود؟ (۱)

چگونه مفهوم سبک زندگی در رویکرد توحیدی از مفهوم رایج آن متمایز می‌شود؟ (۱)

یکی از ابعاد پیشرفت با مفهوم اسلامی عبارت است از سبک زندگی کردن، رفتار اجتماعی، شیوه زیستن… ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم – که هدف انسان، رستگاری و فلاح و نجاح است – باید به سبک زندگی اهمیت دهیم؛ اگر به معنویت و رستگاری معنوی اعتقادی هم نداشته باشیم، برای زندگی راحت، زندگی برخوردار از امنیت روانی و اخلاقی، باز پرداختن به سبک زندگی مهم است. بنابراین مسئله، مسئله‌ی اساسی و مهمی است.

۲۹ مرداد ۱۳۹۷

ضربه ی بزرگ سبک زندگی اشرافی بر بدنه انقلاب

ضربه ی بزرگ سبک زندگی اشرافی بر بدنه انقلاب

آنچه امروز نظر به شواهد مشهود شده این است که افراد تاجر و سرمایه دار که متاسفانه از اندیشمندان و حاکمان جامعه هم محسوب می شوند، رفتار غیر انقلابی از خود نشان می دهند و این باعث می شود که جامعه ضربه های بزرگی را از شرایط موجود متحمل شود.

۸ دی ۱۳۹۶

معرفی مقاله: تبیین مولفه های سبک زندگی اسلامی- ایرانی در اندیشه مقام معظم رهبری

معرفی مقاله: تبیین مولفه های سبک زندگی اسلامی- ایرانی در اندیشه مقام معظم رهبری

نویسنده : علیرضا سمیعی/حسین خادم پیر انتشارات : همایش سبک زندگی در تمدن نوین ایرانی اسلامی سال انتشار : ۱۳۹۲ معرفی :یکی از مهمترین بخشهای حیات اجتماعی و فرهنگی جوامع، سبک و سلوک زندگی است. هر جامعه ای شیوه و سبک حیات خاص خود را داراست که با خصوصیات اجتماعی، اعتقادی، دینی و فرهنگی مردم آن سرزمین هماهنگی و سازگاری وافری دارد. جایگاه سبک زندگی بومی و محلی در رشد و پیشرفت جوامع به حدی است که دیگر عرصه های اقتصادی، از جمله مفاهیم » سبک زندگی « سیاسی و اجتماعی از سبک و سلوک زندگی ساکنان آن جامعه نشات..متن کامل پرونده

۳۱ تیر ۱۳۹۶

“سبک زندگی زن مسلمان”؛ الگویی مترقی برای بانوان در مسیر موفقیت‌های خانوادگی و اجتماعی

“سبک زندگی زن مسلمان”؛ الگویی مترقی برای بانوان در مسیر موفقیت‌های خانوادگی و اجتماعی

چیزی را که هم رضاشاه و هم کسانی که از غرب، ترکیه و جاهای دیگر آن را به او القا کرده و درست تشخیص داده بودند، این بود که پرچم و عَلم مدرنیته، نگاه اومانیستی و مادی‌گرایی غربی، پوشش است که اگر پرچم آن زده شود، گویا این‌جا می‌تواند پایگاه آن تفکر محسوب شده و راه‌های دیگر را باز کند…

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)