۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با   14 رجب 1440

دولت و مسئولان موظّفند که توجّه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه؛ ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتّفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. ما مسئولیّت شرعی داریم، مسئولیّت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور.

آخرین ویرایش در ۲۶ تیر ۱۳۹۷

فرهنگ

۲۶ شهریور ۱۳۹۷

تجلی و راهکارهای تحقق فرهنگ انقلابی

تجلی و راهکارهای تحقق فرهنگ انقلابی

برای تحقق فرهنگ انقلابی و ایجاد گفتمان انقلاب اسلامی راهبردهای کلان و رهکارهای عملی باید اتخاذ نمود. « ما باید روزبه روز به آن فرهنگ انقلابی، در همه ی شئون، هم در دانشگاه ها به طور اخصّ، هم در کل جامعه به طور اعمّ، نزدیکتر شده باشیم. اگر ببینیم این حادثه اتفاق نیفتاده، باید استنتاج بکنیم که کار و تلاش فرهنگی در جامعه ی انقلابی ما، به خوبی و کمال و سلامت انجام نگرفته است و نقایصی دارد، که آن نقایص را باید برطرف کنید.»

۲۰ شهریور ۱۳۹۷

آسیب شناسی نهادهای فرهنگی انقلابی

آسیب شناسی نهادهای فرهنگی انقلابی

در این بین همانگونه که جهادسازندگی برای پیشبرد اهداف اجتماعی و کمک به روستا ها شکل گرفت، یا کمیته امداد در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی و عدالت اجتماعی ایجاد شد، لذا باید نهادهای انقلابی و فرهنگی را در جهت تقویت و نهادینه سازی فرهنگ انقلابی تقویت نمود.

۱۴ شهریور ۱۳۹۷

موانع تحقق فرهنگ انقلاب (۱۰)

موانع تحقق فرهنگ انقلاب (۱۰)

به اعتقاد مقام معظم رهبری، عمده نظر و هدف نهادهای فرهنگی و انقلابی باید این باشد که چتر گفتمان انقلابی را در کشور باز کنند. لذا توصیه معظم له به جبهه انقلاب اسلامی و نهادهای فرهنگی این است که: « … ما باید در دل ها نفوذ کنیم و باید کارهایمان را ارزیابی کنیم که چقدر دل ها را جذب کرده ایم؟

۱۴ شهریور ۱۳۹۷

چالش های تحقق فرهنگ انقلابی (۹)

چالش های تحقق فرهنگ انقلابی (۹)

در خصوص موانع و چالش‌های چهار دهه انقلاب مطالب زیادی نگاشته شده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین اهداف دشمن در مقابله با جمهوری اسلامی می‌فرمایند: « دشمن سه هدفِ کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را در دستور کار خود قرار داده است که هدف کوتاه‌مدت آن‌ها برهم زدن امنیت کشور و ایجاد آشوب و فتنه است.»

۱۲ شهریور ۱۳۹۷

نسبت فرهنگ انقلابی با سیاست، اجتماع و اقتصاد (۸)

نسبت فرهنگ انقلابی با سیاست، اجتماع و اقتصاد (۸)

جایگاه فرهنگ از لحاظ نوع رویکردها و اهمیت آن با سایر حیطه های جامعه متفاوت است. فرهنگ نقش ریشه ای دارد و اگر به مفهوم و جایگاه حقیقی فرهنگ دست یابیم می توانیم با اصلاح و ارتقاء فرهنگ، سایر امورات جامعه را نیز اصلاح نموده و ارتقاء دهیم. امید است در دهه پنجم انقلاب اسلامی، شاهد شکوفایی در عرصه سیاست، رشد در عرصه اجتماع، تثبیت در عرصه اقتصاد و شکل گیری فضای مناسب برای حرکت جدید در عرصه فرهنگ باشیم.

۱۱ شهریور ۱۳۹۷

ارکان جامعه اسلامی (۷)

ارکان جامعه اسلامی (۷)

برای تحقق جامعه مطلوب باید تمامی نظام ها براساس مدیریت فرهنگ محور ترسیم و اداره شود، « در این رویکرد، هدف نهایی هر تغییر و تحوّلی در عرصه های فعالیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی بهبود کیفی نظام اعتقادات، باورها و ارزش های متعلق به فرهنگ آن جامعه می باشد. این رویکرد مدیریتی را در مدیریت انبیاء الهی و در قرون اخیر در بعضی حکومت های ایدئولوژیک مشاهده می کنیم.

۳۰ مرداد ۱۳۹۷

شاخص ­های فرهنگ انقلابی (۶)

شاخص ­های فرهنگ انقلابی (۶)

اصلی ترین مبنای فرهنگ انقلابی، به ماندگاری دائمی حقیقت انقلاب باز می­گردد. این اصل، پاسخ دهنده ادعای برخی مبنی بر تبدیل انقلاب به جمهوری اسلامی است؛ در صورتی که جمهوری اسلامی چیزی جز صورت و مظهر انقلاب نیست و در نتیجه این دو حقیقت از هم جداشدنی نیستند. شاید بتوان جمهوری اسلامی را اولین بستر تحقق اسلام ناب دانست که باید در بستر حداکثری انقلاب اسلامی در سایر بلاد اسلامی و سپس فرهنگ ناب اسلامی را با روحیه انقلابی در کل جهان گسترش یابد.

۲۸ مرداد ۱۳۹۷

ثمرات و مبانی فرهنگ انقلابی (۵)

ثمرات و مبانی فرهنگ انقلابی (۵)

«هر جا انقلابی بودیم، جهادی حرکت کردیم، بر روی آن ریل حرکت کردیم، پیش رفتیم؛ هر جا کوتاهی کردیم و غفلت کردیم، عقب ماندیم و می­توانیم برسیم به شرط اینکه انقلاب حرکت کنیم و انقلابی پیش برویم.»

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ضرورت و جایگاه فرهنگ انقلابی(۴)

ضرورت و جایگاه فرهنگ انقلابی(۴)

در این اوضاع خطیر و حساس داخلی و بین المللی، مقام معظم رهبری از چند سال گذشته در بیانات متعددی «گفتمان انقلابی گری و فرهنگ انقلابی» را به عنوان اصلی ترین راهبرد مقابله با آفات و چالش ­های نظام اسلامی مطرح نمودند. در حقیقت ایشان از طریق دعوت به تبیین و شفاف سازی مرزهای انقلاب، به دنبال پاسداری از مرزهای فکری و فرهنگی اسلام ناب و انقلاب اسلامی در برابر نفوذ نرم دشمنان و جلوگیری از تحریف شاخص ­های انقلابی گری و مولفه­ های فرهنگ انقلابی هستند.

۲۳ مرداد ۱۳۹۷

مفهوم شناسی فرهنگ انقلابی(۳)

مفهوم شناسی فرهنگ انقلابی(۳)

فرهنگ انقلابی که متأثر از فرهنگ اسلامی می ­باشد، عبارت است از: « مجموعه­ ای از باورها، نگرش­ ها، ارزش­ ها، الگوهای رفتاری، آداب و رسوم و عادت هایی(سبک زندگی) که ریشه در آموزه­های اسلامی دارد و در زندگی فردی، گروهی و اجتماعی تجلی می­یابد و ارکان جامعه اسلامی و تفکرات ذهنی و رفتارهای عملی اقشار مخلف جامعه را از انحراف مصون می­ سازد و به عنوان موتور محرک انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی عمل می­کند.»

۲۱ مرداد ۱۳۹۷

وضعیت کنونی انقلاب اسلامی و فرهنگ انقلاب (۲)

وضعیت کنونی انقلاب اسلامی و فرهنگ انقلاب (۲)

بعد از گذشت از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، باید ببینیم نقطه آسیب و نقطه حرکت و پیشرفت جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی در چیست؟ تا با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت مسیر روشنی را برای آینده نظام جمهوری اسلامی در سطح جامعه ایران و حرکت نورانی انقلاب اسلامی در سطح جهان ترسیم نمائیم.

۲۰ مرداد ۱۳۹۷

نسبت فرهنگ انقلابی و انقلاب اسلامی (۱)

نسبت فرهنگ انقلابی و انقلاب اسلامی (۱)

در جوامع فرهنگ محور(فرصت طلب و الهی) شاهدیم که با وجود اینکه در تفکر این جامعه سلطه سیاسی و منافع اقتصادی وجود ندارد، ولی توجه به همه شئون را لازم دانسته و اساسا مقدمه رشد فکری و فرهنگی می دانند.

۱۷ مرداد ۱۳۹۷

راهکار مقابله؛ تقلید فرهنگی یا بازتعریف فرهنگی(۱۰)

راهکار مقابله؛ تقلید فرهنگی یا بازتعریف فرهنگی(۱۰)

با این شرایط باید اذعان کرد، فرهنگ تنها وسیله رهایی از استعمار است، زیرا همانطوری که ویلیام ریورس اظهار می دارد: بر اثر نتایج تعارض میان فرهنگ غربی و فرهنگ بومی در برخی از قبائل که در حالت بدوی زندگی می کردند لذت زندگی از میان رفته است به این اعتبار فرهنگ زدایی که بر اثر آن فرد فاقد هنجارهایی قابل استناد برای رفتار خویش می گردد منجر به بروز برخی دشواری های اجتماعی خواهد شد.

۱۳ مرداد ۱۳۹۷

ابزارهای تهاجم و تبادل فرهنگی(۹)

ابزارهای تهاجم و تبادل فرهنگی(۹)

تهاجم فرهنگى، مثل خود کار فرهنگى، اقدام آرام و بى سر و صدایى است. یکى از راه هاى تهاجم فرهنگى، این بوده است که سعى کنند جوانان مؤمن را از پایبندی هاى متعصبانه‌ى به ایمان، که همان عواملى است که یک تمدن را نگه مى‌دارد، منصرف کنند. همان کارى را که در اندلس، در قرن هاى گذشته کردند. یعنى جوانان را در عالم، به فساد و شهوترانى و میگسارى و این چیزها مشغول کردند.

۹ مرداد ۱۳۹۷

دلائل عناد فرهنگ غرب با فرهنگ ایرانی و اسلامی(۸)

دلائل عناد فرهنگ غرب با فرهنگ ایرانی و اسلامی(۸)

غربی ها با توسل به ظرفیت رسانه ای و سایبری خود و تقابل زیرکانه فکری و نظرى به دنبال، به بى‌ایمان کردن مردم نسبت به مبانى دین، کشور، انقلاب و نظام هستند. اگر فرهنگ در کشورى دچار انحطاط شد و یک کشور هویت فرهنگى خودش را از دست داد، حتى پیشرفت هایى که دیگران به آن کشور تزریق کنند، نخواهد توانست آن کشور را از جایگاه شایسته‌یى در مجموعه‌ى بشریت برخوردار کند و منافع آن ملت را حفظ کند.

۷ مرداد ۱۳۹۷

آسیب های فرهنگ مهاجم به فرهنگ ایرانی- اسلامی(۷)

آسیب های فرهنگ مهاجم به فرهنگ ایرانی- اسلامی(۷)

ترویج فرهنگ غربی در کشور به‌ مرور زمان سبب گرفتن روحیه‌ی خودباوری و اعتمادبه‌نفس در ملت می‌شود، به این صورت که ذهنیت افراد نسبت به باورها و اعتقادات کشور تغییر پیدا می‌کند و آن‌ها به دلیل نفوذ ظواهر و رنگ و لعابی که فرهنگ غرب در ارکان جامعه پیدا کرده، مجذوب آن می‌شوند و آن را می‌پذیرند.

۲ مرداد ۱۳۹۷

مولفه های محوری فرهنگ غرب(۶)

مولفه های محوری فرهنگ غرب(۶)

بدون شک، دوره جدید غرب توجه افراطی به دو کاربرد عقل است؛ یعنی عقلی که در برابر ایمان ایستاده و عقل ولتری که بدون نیاز به دین، همه ساحت آدمی را در سیطره خود دارد. غرب تلاش می کند برای دست یابی به قدرت و بقای خود هر نوع تفکر و اندیشه و مکتب را که در مقابل قدرت او می ایستد نابود کند.

۲۵ تیر ۱۳۹۷

شاخص های فرهنگ غرب و عرصه های مواجهه با آن (۵)

شاخص های فرهنگ غرب و عرصه های مواجهه با آن (۵)

در اندیشه رهبر معظم انقلاب این نکته حائز اهمیت است که، بدون آشنایی با اندیشه و تفکر فلسفی یک ملّت، نمی توان به درستی نسبت خود را با آن فرهنگ و تمدّن دریافت، لذا ایشان نه تنها در مطالعات شخصی و بیانات عمومی این رویکرد را اتخاذ نموده ­اند، بلکه در سیاست ­های فکری و مدیریتی نیز این نوع تفکر عمیق را توصیه فرموده ­اند.

۲۳ تیر ۱۳۹۷

لایه های فرهنگ غرب(۴)

لایه های فرهنگ غرب(۴)

ساختار حاکمیتی دولت های غربی در طول چند قرن اخیر بوسیله اهداف سلطه جویانه خود از فرهنگ های مثبت غربی ها که میراث گذشتگان و سایر فرهنگ ها از جمله اسلام و تمدن های شرقی بود استفاده برده و برخی از آداب اخلاقی و رفتاری ملت های غربی را که برای پیشبرد اهدافشان مفید بود را گسترش دادند.

۱۹ تیر ۱۳۹۷

دلائل اهمیت شناخت فرهنگ غرب(۳)

دلائل اهمیت شناخت فرهنگ غرب(۳)

تفکر اساس همه تمدن­ هاست و اساس تمدن جدید فلسفه است و هر چیزی در جهان مدرن اتفاق می­ افتد، از آثار تحولی است که در تفکر فلسفی پیش آمده است. علوم اجتماعی و انسانی و عقل عادی مردمان جز آن که به ما در تدابیر جزئی که اثر محدود دارد کمک کند، داعیه­ ای ندارد

۹ تیر ۱۳۹۷

مواجهه با فرهنگ های مختلف(۲)

مواجهه با فرهنگ های مختلف(۲)

نوع مواجهه با سایرفرهنگ های ملل و جوامع و نوع تعامل با مردم و ملت های جهان به خوبی روشن شود تا شیوه تبادل افکار و آداب و رسوم به منظور صدور مفاهیم انسانی و اسلامی خویش به دیگران آشکار شود.

۵ تیر ۱۳۹۷

اهمیت شناخت فرهنگ مهاجم«غرب»(۱)

اهمیت شناخت فرهنگ مهاجم«غرب»(۱)

نوع و شیوه حرکت ما باید چگونه باشد که ضمن خنثی نمودن فرهنگ مهاجم، نیم نگاهی به رشد فرهنگ بومی و دینی به نسل نوجوان و جوان جامعه ایرانی و به دنبال آن در پی صدور فرهنگ و تفکر ناب خویش به جوانان و مردم جهان باشیم؟

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)