۱ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با   20 ذیقعده 1440

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی و می‌فرمایند: «با‏‎ ‎‏جمهوری اسلامی، سعادت، خیر، صلاح برای همه ملت است. اگر احکام اسلام پیاده‏‎ ‎‏بشود، مستضعفین به حقوق خودشان می‌رسند؛ تمام اقشار ملت به حقوق حقه خودشان‏‎ ‎‏می‌رسند؛ ظلم و جور و ستم ریشه‌کن می‌شود»

در این پرونده به بررسی اقتصاد اسلامی، اقتصاد مقاومتی و نسبت آن با عدالت اجتماعی میپردازیم.

آخرین ویرایش در ۲ اسفند ۱۳۹۶

اقتصاد

۱۵ فروردین ۱۳۹۷

امکانات دولت باید صرف حمایت از کالای ایرانی شود

امکانات دولت باید صرف حمایت از کالای ایرانی شود

این دولت است که امکانات عظیمی در دست دارد و این امکانات را باید صرف این کند که از تولید حمایت کند، در داخل ماشین و ابزارآلات تولید شود تا واردات به حداقل برسد، صنایع تبدیلی ایجاد کند تا مواد خام را تبدیل کنیم، جلوی قاچاق را بگیرد و …

۲۴ اسفند ۱۳۹۶

وابستگی مصرف ریشه در نظام فکری برخی آقایان دارد

وابستگی مصرف ریشه در نظام فکری برخی آقایان دارد

این الگوی مصرف چرا بوجود آمده؟ ریشه در نظام فکری سرمایه داری برخی آقایان دارد. این الگو اصلا به فکر مردم و جامعه و کشور نیست و فقط سود و منافع شخص را تامین می کند. خودخواه و ضربه پذیر است. دشمن هر وقت بخواهد می تواند جلویش را بگیرد؛ این خودش کاهش سطح امنیت ملی نیست؟

۲۳ اسفند ۱۳۹۶

معرفی کتاب: کتاب عدالت

معرفی کتاب: کتاب عدالت

«کتاب عدالت» یک کتاب کاربردی است؛ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و باید-نبایدها برای سربازان عدالت اجتماعی است. در این کتاب سعی شده است تا سوالات گوناگون مطرح در این حوزه را براساس «بیانات رهبر انقلاب» پاسخ گفته و محتوایی «کاربردی» و ناظر به «حل‌مسئله» در اختیار مخاطب قرار گیرد. از آنجا که کتاب تلاش داشته یک کتاب عملیاتی باشد، بر این اساس محتوا در دو قالب ساختاری ذیل چینش داده شده است: بخش اصلی و بخش مکمل

۱۰ اسفند ۱۳۹۶

نگاه غرب و شرق به «اقتصاد» و «عدالت»

نگاه غرب و شرق به «اقتصاد» و «عدالت»

اگر خیلی مختصر بخواهیم به اینکه چه ارتباطی بین عدالت اجتماعی و اقتصاد است، پاسخ بدهیم باید ببینیم فلسفه ارسال رسل چه بوده؟ خدا بشر را خلق کرده و برای او پیامبرانی فرستاده، خب این پیامبران باید چه کنند؟«لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا …بالقسط»؛ یعنی ما پیامبران خود را با آیات و بینات و شواهد و شاخص های قضاوت فرستادیم تا در زمین اقامه عدل و قسط کنند.پس هدف اصلی و فلسفه ارسال پیامبران اقامه قسط و عدل در همه جهان است.

۸ اسفند ۱۳۹۶

عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت

عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت

عدالت یکی از دغدغه‌های و آرمان‌های تاریخی بشر است. به تبع احساس نیاز بشر به عدالت، اندیشمندان و صاحب‌نظران به بحث و ارائه نظر در این باره پرداخته‌اند. تقریبا می‌توان گفت همه مکاتب و اندیشه‌های بشری، از جمله ادیان الهی و پیروان آنها، در مورد عدالت دیدگاه خاصی ارائه داده‌اند.

۲ اسفند ۱۳۹۶

کی فاتحه کشور را بخوانیم؟

کی فاتحه کشور را بخوانیم؟

آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس‌جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ‌نشینی بیرون برود و به کاخ‌نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌شود. آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزنده کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶

عدالت در ملزومات تولید و توزیع

عدالت در ملزومات تولید و توزیع

تجربه تاریخی در دنیای غرب به ما نشان می دهد که این رقابت و اصل آزادی اقتصادی با به وجود آمدن قطب های ثروتِ ناشی از تسلط بر نیروی کار که منشا اصلی ارزش افزوده در همه فعالیت هاست، نادیده گرفته می شود.اقتصاد اسلامی در نقطه مقابل این دیدگاه، عدالت محور طراحی شده و هرگونه فعالیت و سیاست اقتصادی که منافی با عدالت باشد را قبول ندارد. تعاریف و برداشت های زیادی از عدالت شده ولی با فرض تعریف عرفی عدالت «إعْطَاء کُلَّ ذِی حَقٍّ حَقَّه»(۱) ، معنای عدل این است که به هر صاحبِ حقّی، حقّش را بدهیم.

۲۸ بهمن ۱۳۹۶

خام فروشی عامل اصلی وابستگی اقتصادی

خام فروشی عامل اصلی وابستگی اقتصادی

تکیه ما روی اقتصاد سرمایه داری بوده است. نفت خام می دهیم، همه چیز وارد می کنیم. این موجب افزایش وابستگی به بازارهای جهانی و تاثیر پذیری از آن شده است.

۲۱ بهمن ۱۳۹۶

عدالت؛ سنگ‌بنای انقلاب خمینی کبیر

عدالت؛ سنگ‌بنای انقلاب خمینی کبیر

در اندیشه امام(ره) اما عدالت یک شعار نمایشی نیست؛ ایشان عدالت را در مقام عمل و در مدیریت عملیاتی دستگاه‌های مختلف در نظر دارند، تا طبقات محروم از مواهب آن بهره‌مند شوند. با همین دغدغه است که خطاب به مسئولین می‌فرمایند: «باید فرق باشد ما بین دولتی که می‌گوید من اسلام هستم و دولت اسلامی هستم، با دولت‌هایی که طاغوتی هستند. یک فرقش هم این است که عنایت شما فرماندارها یا خدمتگزاران به خلق، به این طبقه ضعیف بیشتر باشد تا آن طبقه بالا»

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)