۱۱ آذر ۱۳۹۹ مصادف با   15 ربیع الثانی 1442

Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

اصل عدالت اگر چه به عنوان یکی از مهمترین رکن های دین اسلام مطرح اسـت اما تـاکنون بیـان روشن و کاملی درباره معیارهای عدالت، بویژه در حوزه «اقتصادی و نسبت آن با عدالت اجتمـاعی» توسط متفکران اسلامی ارائه نشده اسـت. امام خمینی(ره): در ترسیم مسیر حرکت جمهوری اسلامی، عدالت را به عنوان سنگ‌بنایی اساسی معرفی و می‌فرمایند: «با‏‎ ‎‏جمهوری اسلامی، سعادت، خیر، صلاح برای همه ملت است. اگر احکام اسلام پیاده‏‎ ‎‏بشود، مستضعفین به حقوق خودشان می‌رسند؛ تمام اقشار ملت به حقوق حقه خودشان‏‎ ‎‏می‌رسند؛ ظلم و جور و ستم ریشه‌کن می‌شود»

در این پرونده به بررسی اقتصاد اسلامی، اقتصاد مقاومتی و نسبت آن با عدالت اجتماعی میپردازیم.

آخرین ویرایش در ۲ اسفند ۱۳۹۶

اقتصاد

۱ اسفند ۱۳۹۷

روایت«حسین صمصامی» از موضع دولت‌ها نسبت به اقتصاد مقاومتی

روایت«حسین صمصامی» از موضع دولت‌ها نسبت به اقتصاد مقاومتی

بررسی عملکرد اقتصادی دولت‌های دهم تا دوازدهم؛ برای مبارزه با فساد سه شرط لازم است: ابزار مقابله، انسان پاک و طاهر و اهتمام جدّی برای مبارزه که البتّه هیچ‌وقت این سه شرط با هم در یک دولت نبوده است.

۲۴ مهر ۱۳۹۷

نقش متقابل مردم و تولیدکنندگان در حمایت از کالای ایرانی

نقش متقابل مردم و تولیدکنندگان در حمایت از کالای ایرانی

مردم وظیفه دارند استفاده از کالای ایرانی را به یک فرهنگ تبدیل کنند. یک فرهنگ غلطی به اشتباه در میان مردم ما جا افتاده مبنی بر اینکه جنس و کالای خارجی از نمونه داخلی کیفیت بهتری دارد؛ مردم باید تلاش کنند با این فرهنگ مقابله کنند و آن را اصلاح کنند. اولین وظیفه تولیدکنندگان بالا بردن کیفیت و کاهش قیمت تمام شده تا حد امکان است.

۱۰ خرداد ۱۳۹۷

برخی اجزای موثر اقتصادی تابع حاکمیت نیستند!

برخی اجزای موثر اقتصادی تابع حاکمیت نیستند!

برخی اجزاء موثر اقتصادی در کشور وجود دارند که ظاهرا حرف حاکمیت را گوش نمی دهند یعنی حاکمیت هر چقدر تذکر میدهد که فلان کارتان اشتباه است توجهی ندارند. همانند موسسات مالی و اعتباری صبر می کنیم به یک بحران تبدیل شوند و بعد به فکر چاره می گردیم. قبل از ایجاد وضعیت بحرانی باید دقت کرد تا وقتی علایم شکاف اقتصادی در جامعه بروز کرد از بحران ها جلوگیری کرد

۵ خرداد ۱۳۹۷

مسئولان به صورت جدی از کالای ایرانی حمایت کنند!

مسئولان به صورت جدی از کالای ایرانی حمایت کنند!

چیزی که ما از مفهوم اقتصاد مقاومتی انتظار داریم این است که بیشترین مقاومت را در برابر تکانه های خارجی داشته و کمترین وابستگی را برای اقتصاد ایجاد کند؛ در این صورت کمترین تاثیر را از تهدیدها و تحریم ها می پذیرد. چنین انتظاری با حمایت از کالای ایرانی و در پی آن ایجاد جریان پایدار منابع و نهاده ها محقق می شود.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیژن عبدی: اسلام دولت را به اجرای عدالت موظف کرده است/ باید در اجزای اقتصادی تجدید نظر کرد

بیژن عبدی: اسلام دولت را به اجرای عدالت موظف کرده است/ باید در اجزای اقتصادی تجدید نظر کرد

شرکت های حقوقی که در آن هرکس ۵۰+۱ درصد سهم داشته باشد، مدیر و صاحب رای است، در اصل حاکمیت تفکر سرمایه است. یعنی هرکس سرمایه بیشتری داشه باشد در همه چیز تصمیم گری است. چگونه تولید شود؟، دستمزد چقدر باشد؟، چگونه توزیع شود؟، چه کسی کار کند؟، چه کسی بیکار شود؟ چون پول و سرمایه بیشتری دارد، سکان تصمیم گیری را در دست می گیرد.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیژن عبدی: برخی با آیه و روایت، «اسلامِ سرمایه داری» را تئوریزه می کنند

بیژن عبدی: برخی با آیه و روایت، «اسلامِ سرمایه داری» را تئوریزه می کنند

امروز حتی در بین حوزویان و علما و مجتهدین ما هستند کسانی که قائل به اقتصاد آزاد و بازار هستند و تلاش می کنند با استفاده از برخی احادیث و روایات، اسلام سرمایه داری را ترویج کنند. در مقابل این حرکت هم کسانی مثل امام خمینی(ره)، حضرت آقا و شهید صدر و امثالهم هم هستند که زیر بار اسلام سرمایه داری نمی روند و در مقابل آن می ایستند.

۲۸ فروردین ۱۳۹۷

معرفی کتاب: اقتصاد مقاومتی سکوی پیشرفت و عدالت

معرفی کتاب: اقتصاد مقاومتی سکوی پیشرفت و عدالت

نویسنده : موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه انتشارات : خیزش نو سال انتشار : ۱۳۹۳ معرفی : این کتاب، بیانات مقام معظم رهبری(مدظله) در جلسه تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی مورخه ۱۳۹۲/۱۲/۲۰ را در قالب شرح مَزجی توسط دیگر بیانات معظم له تدوین نموده و در اختیار علاقمندان قرار داده است. پژوهشگران مؤسسه خاکریز بیش از ۹۰ سخنرانی حضرت آقا در طول دوره پر برکت رهبری ایشان را مورد بررسی قرار داده و بیش از ۲۵۰ قطعه -مشتمل بر حدود ۲۰,۰۰۰ کلمه- را انتخاب و موضوع بندی نموده اند. این کتاب حاصل تدوین قطعات سخنان حضرت آقا با محوریت..متن کامل پرونده

۲۱ فروردین ۱۳۹۷

کدام قرائت از «عدالت» مسبب وضع موجود است؟

کدام قرائت از «عدالت» مسبب وضع موجود است؟

قرآن در آیات متعدد و زیادی به عدل و عدالت اختصاص دارد، که ضرورت اقامه قسط در جامعه را تبیین می کند، علاوه بر آن تاکید دارد که اقامه عدل شاخص می خواهد، پس از خلقت و در مخلوقات ساری و جاری نیست و کار عملی می خواهد. یک عده باید قسط و عدل را اقامه کنند. قرآن برای رفتار بر اساس قسط و عدل شاخص می گذارد. پس در نگاه اسلام اگر بشر را رها و آزاد بگذاریم، در جهت عدالت حرکت نمی کند، در نتیجه باید مداخله کرد. اما حد این مداخله را هم مشخص می کند.

۱۵ فروردین ۱۳۹۷

امکانات دولت باید صرف حمایت از کالای ایرانی شود

امکانات دولت باید صرف حمایت از کالای ایرانی شود

این دولت است که امکانات عظیمی در دست دارد و این امکانات را باید صرف این کند که از تولید حمایت کند، در داخل ماشین و ابزارآلات تولید شود تا واردات به حداقل برسد، صنایع تبدیلی ایجاد کند تا مواد خام را تبدیل کنیم، جلوی قاچاق را بگیرد و …

۲۴ اسفند ۱۳۹۶

وابستگی مصرف ریشه در نظام فکری برخی آقایان دارد

وابستگی مصرف ریشه در نظام فکری برخی آقایان دارد

این الگوی مصرف چرا بوجود آمده؟ ریشه در نظام فکری سرمایه داری برخی آقایان دارد. این الگو اصلا به فکر مردم و جامعه و کشور نیست و فقط سود و منافع شخص را تامین می کند. خودخواه و ضربه پذیر است. دشمن هر وقت بخواهد می تواند جلویش را بگیرد؛ این خودش کاهش سطح امنیت ملی نیست؟

۲۳ اسفند ۱۳۹۶

معرفی کتاب: کتاب عدالت

معرفی کتاب: کتاب عدالت

«کتاب عدالت» یک کتاب کاربردی است؛ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و باید-نبایدها برای سربازان عدالت اجتماعی است. در این کتاب سعی شده است تا سوالات گوناگون مطرح در این حوزه را براساس «بیانات رهبر انقلاب» پاسخ گفته و محتوایی «کاربردی» و ناظر به «حل‌مسئله» در اختیار مخاطب قرار گیرد. از آنجا که کتاب تلاش داشته یک کتاب عملیاتی باشد، بر این اساس محتوا در دو قالب ساختاری ذیل چینش داده شده است: بخش اصلی و بخش مکمل

۱۰ اسفند ۱۳۹۶

نگاه غرب و شرق به «اقتصاد» و «عدالت»

نگاه غرب و شرق به «اقتصاد» و «عدالت»

اگر خیلی مختصر بخواهیم به اینکه چه ارتباطی بین عدالت اجتماعی و اقتصاد است، پاسخ بدهیم باید ببینیم فلسفه ارسال رسل چه بوده؟ خدا بشر را خلق کرده و برای او پیامبرانی فرستاده، خب این پیامبران باید چه کنند؟«لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا …بالقسط»؛ یعنی ما پیامبران خود را با آیات و بینات و شواهد و شاخص های قضاوت فرستادیم تا در زمین اقامه عدل و قسط کنند.پس هدف اصلی و فلسفه ارسال پیامبران اقامه قسط و عدل در همه جهان است.

۸ اسفند ۱۳۹۶

عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت

عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت

عدالت یکی از دغدغه‌های و آرمان‌های تاریخی بشر است. به تبع احساس نیاز بشر به عدالت، اندیشمندان و صاحب‌نظران به بحث و ارائه نظر در این باره پرداخته‌اند. تقریبا می‌توان گفت همه مکاتب و اندیشه‌های بشری، از جمله ادیان الهی و پیروان آنها، در مورد عدالت دیدگاه خاصی ارائه داده‌اند.

۵ اسفند ۱۳۹۶

معرفی کتاب: پیشرفت و توسعه در سایه عدالت

معرفی کتاب: پیشرفت و توسعه در سایه عدالت

نویسنده : علی حیدری انتشارات : فقه سال انتشار : ۱۳۹۰ عدالت اجتماعی و مساوات در میان توده مردم در بهره برداری از منابع وامکانات عمومی، رفاه همگانی و همچنین مساوات در برابر قانون از آغاز اسلام مورد توجه پیامبر اسلام(ص) و امیرمومنان علی(ع) که آن دو موفق به تشکیل حکومت بودند قرار گرفت. عدالت اجتماعی جزو مفاهیم ارزشی، کیفی، پیچیده و دارای تفاسیر متنوعی است. به عبارت دیگر این مفهوم به پهنای اطلس اجتماعی جهان و تمام خرده فرهنگهای دنیا تعریف دارد. اما بر اساس میانگین تعاریف و تفاسیر می توان به برخی از شاخص های آن اشاره کرد. عدالت اجتماعی را..متن کامل پرونده

۲ اسفند ۱۳۹۶

عکس نوشت| حرکت های ضدّ انقلابی

عکس نوشت| حرکت های ضدّ انقلابی

اشرافیگریِ مسئولان، امتیازطلبیِ مسئولان، بی‌مبالاتیِ به بیت‌المال، بی‌اعتنائیِ به طبقه‌ی مستضعف، اینها حرکتهای ضدّ انقلابی است. همه‌ی تشکیلات نظام بایستی با نگاه به اهداف انقلاب حرکت بکند.

۲ اسفند ۱۳۹۶

کی فاتحه کشور را بخوانیم؟

کی فاتحه کشور را بخوانیم؟

آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس‌جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ‌نشینی بیرون برود و به کاخ‌نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌شود. آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزنده کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.

۱ اسفند ۱۳۹۶

معرفی مقاله:: اقتصاد مقاومتی و ملزومات آن (با تاکید بر دیدگاه مقام معظم رهبری)

معرفی مقاله:: اقتصاد مقاومتی و ملزومات آن (با تاکید بر دیدگاه مقام معظم رهبری)

نویسنده : سید حسین میرمعزی انتشارات : فصلنامه اقتصاد اسلامی سال انتشار : ۱۳۹۱ معرفی : در مقاله پیش رو در صدد ارائه تفسیری روشن از اقتصاد مقاومتی هستیم که اولا، مستند به بیانات مقام معظم رهبری باشد، ثانیا مطالبی که وی از سال ۸۸ تا کنون درباره اقتصاد بیان کرده اند را در قالب نظریه ای منسجم توضیح دهد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۶

عدالت در ملزومات تولید و توزیع

عدالت در ملزومات تولید و توزیع

تجربه تاریخی در دنیای غرب به ما نشان می دهد که این رقابت و اصل آزادی اقتصادی با به وجود آمدن قطب های ثروتِ ناشی از تسلط بر نیروی کار که منشا اصلی ارزش افزوده در همه فعالیت هاست، نادیده گرفته می شود.اقتصاد اسلامی در نقطه مقابل این دیدگاه، عدالت محور طراحی شده و هرگونه فعالیت و سیاست اقتصادی که منافی با عدالت باشد را قبول ندارد. تعاریف و برداشت های زیادی از عدالت شده ولی با فرض تعریف عرفی عدالت «إعْطَاء کُلَّ ذِی حَقٍّ حَقَّه»(۱) ، معنای عدل این است که به هر صاحبِ حقّی، حقّش را بدهیم.

۲۸ بهمن ۱۳۹۶

خام فروشی عامل اصلی وابستگی اقتصادی

خام فروشی عامل اصلی وابستگی اقتصادی

تکیه ما روی اقتصاد سرمایه داری بوده است. نفت خام می دهیم، همه چیز وارد می کنیم. این موجب افزایش وابستگی به بازارهای جهانی و تاثیر پذیری از آن شده است.

۲۸ بهمن ۱۳۹۶

معرفی مقاله: اشرافیگری، سبکی ناپسند برای زندگی

معرفی مقاله: اشرافیگری، سبکی ناپسند برای زندگی

نویسنده : عباس اشرفی انتشارات : فصلنامه فرهنگ مشاوره و روان درمانی سال انتشار : ۱۳۹۲ اشرافیگری برای مدلی از زندگی به کار برده می شود که در آن شخص سعی می کند به روش اشراف زندگی کند و مناسبات اجتماعی خود را بر اساس روش اشرافی برقرار کند. در این مقاله با استفاده از روش تحلیل محتوای متنی به بررسی سبک زندگی اشرافی با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری در محورهای واژه شناسی، عوامل، انواع، آثار و پیامدهای اشرافیگری پرداخته می شود. این پژوهش نشان می دهد اشرافیگری نوعی بیماری است. مشی اشرافی گرایانه برای مسئولان کشور، ضعف به شمار می..متن کامل پرونده

۲۱ بهمن ۱۳۹۶

عدالت؛ سنگ‌بنای انقلاب خمینی کبیر

عدالت؛ سنگ‌بنای انقلاب خمینی کبیر

در اندیشه امام(ره) اما عدالت یک شعار نمایشی نیست؛ ایشان عدالت را در مقام عمل و در مدیریت عملیاتی دستگاه‌های مختلف در نظر دارند، تا طبقات محروم از مواهب آن بهره‌مند شوند. با همین دغدغه است که خطاب به مسئولین می‌فرمایند: «باید فرق باشد ما بین دولتی که می‌گوید من اسلام هستم و دولت اسلامی هستم، با دولت‌هایی که طاغوتی هستند. یک فرقش هم این است که عنایت شما فرماندارها یا خدمتگزاران به خلق، به این طبقه ضعیف بیشتر باشد تا آن طبقه بالا»

۲۶ فروردین ۱۳۹۶

عکس نوشت| «برای هیچ ندارها کاری بکنید»

عکس نوشت| «برای هیچ ندارها کاری بکنید»

«الآن شما می دانید که در بعضی از جاها‏‎ ‎‏هیچ ندارند؛ هیچ! […] برای این «هیچ ندارها» یک فکری بکنید، هی ننشینید دعوا بکنید، هی هم‏‎ ‎‏دنبال این نروید که همان‌طوری که در طاغوت می‌کرد، شهرها را خیلی مزین کنید و‏‎ ‎‏شهرها را خیلی بزرگ بکنید و همه همّ دولت و همه بودجه مملکت خرج شهرها بشود و‏‎ ‎‏خرج شمال شهر بشود که باز همان طاغوتی‌ها از آن استفاده بکنند. برای این پایین شهری‌ها،‏‎ ‎‏برای این بیچاره‌ها […] فکر بکنید. همّ‌تان را‏‎ ‎‏صرف این بکنید، نه صرف این‌که دعوا کنید.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)