۸ بهمن ۱۴۰۱ مصادف با   6 رجب 1444

فضای مجازی نقش تعیین کننده‌ای در جهت‌گیری ذهنیت ها، افکار، انتظارات و مطالبات مردم یک جامعه به ویژه قشر جوانان ایفا می‌کند. این در حالی است که کشورهای اسلامی و آسیایی به ویژه غرب آسیا و شمال آفریقا پیشتاز رشد مصرف کنندگان شبکه‌های اجتماعی در جهان هستند. با گسترش دسترسی‌ کاربران و مخاطبان به بسترها و مسیرهای ارتباطی متنوع در شبکه‌سازی‌های اجتماعی، فرآیند‌های ارتباطی یک سویه و تبلیغات سیاسی رسمی، تا حد زیادی امکان تاثیرگذاری گسترده خود را از دست داده است.

آخرین ویرایش در ۳۰ دی ۱۳۹۶

نقش شبکه های اجتماعی در جنگ نرم

۶ بهمن ۱۳۹۷

بازی رسانه‌ای دشمن برای «فتح الفتوح» دولت

بازی رسانه‌ای دشمن برای «فتح الفتوح» دولت

افزایش فشارهای بین المللی و اجماع علیه ایران باعث آن شد که ما را ذیل فصل ۷ منشور سازمان ملل بردند و آن قضایاً را پیش آوردند. از دیگر سو، افزایش تحریم‌ها و تهدیدها برای فشار اقتصادی بر مردم کلید زدند و در کنار این دو، بازی رسانه‌ایِ پیچیده‌ای را برای تغییر گفتمان جامعه از مقاومت به مذاکره و سازش در دستور کار قرار دادند.  

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

عکس نوشت| آرایش رسانه ای دشمن

عکس نوشت| آرایش رسانه ای دشمن

آرایش رسانه‌ ای و فرهنگی که در مقابل جمهوری اسلامی قرار دارد،بسیار آرایش پیچیده، متنوع، متکثر، کارآمد و فنی و پیشرفته است. صدا و سیما یک تنه در مقابل این آرایش عظیم ایستاده و الحمدللَّه از عهده هم تا حالا برآمده است و من هم می خواهم به شما بگویم که تا حالا از عهده برآمده‌اید.

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

راهکارهای مواجهه با شبکه اجتماعی(بخش ششم)

راهکارهای مواجهه با شبکه اجتماعی(بخش ششم)

صول نوین حاکم بر فضای سایبر، ما ‫را ملزم به شناخت فضای جدید و استفاده مناسب از دانش و ابزارهای روز ‫می نماید. جدای از اینکه چقدر آفند سایبر می تواند در یک جنگ نامتقارن ‫برای کشور ایجاد مزیت کند ، باید با فراگیری اصول امنیت سیستم ها ‫و شبکه ها بکوشیم تمهیدات دفاعی کافی جهت جلوگیری از عملیاتی ‫اطلاعاتی و سایبری دشمن را تدارک ببینیم.

۲۳ بهمن ۱۳۹۶

شبکه های اجتماعی؛ فرصت یا تهدید!(بخش پنجم)

شبکه های اجتماعی؛ فرصت یا تهدید!(بخش پنجم)

اگر نهادهای امنیتی و فرهنگی بتوانند بر روی زیرساخت‎های فضای مجازی اشراف داشته باشند و حاکمیت جمهوری اسلامی در فضای مجازی تعریف شود، می‎توانیم از این فضا در جهت منافع انقلاب اسلامی استفاده کنیم و به سرعت نمونه‎ای از جامعه اسلامی و نهایتا تمدن بزرگ اسلامی را در فضای مجازی و از طریق فضای مجازی ایجاد کنیم. ولی اگر رسانه های نوظهور همچون شبکه های اجتماعی به صورت کامل، در دست دشمن باشد، می‎تواند با استفاده از همین ابزار و با مهندسی افکار عمومی و تغییر سبک زندگی مردم، آسیب‎های جدی را به کشور وارد کند.

۹ بهمن ۱۳۹۶

نقش شبکه های اجتماعی در جنگ سایبری‬(بخش چهارم)

نقش شبکه های اجتماعی در جنگ سایبری‬(بخش چهارم)

از سال ۷۱ به بعد که اینترنت وارد ایران شد تا سال ۸۸ غرب و امریکا به دنبال رخنه و نفوذ فرهنگی در بین خانواده ها بودند و با ورود به لایه های مختلف جامعه از جمله بدنه دولت، روحانیت و اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان، فرهنگ را از درون تو خالی و پوچ کنند تا زمینه های فراموش کردن هویت ملی، دینی و انقلابی ملت فراهم شود و اینکه بر ملت تسلط یابند و کشور ما را به بازار مصرف تولیدات خود تبدیل کنند.

۴ بهمن ۱۳۹۶

دست کاری عقاید از رهگذر نماد سازی، جامعه‌ پذیری و الگوسازی رفتاری(بخش سوم)

دست کاری عقاید از رهگذر نماد سازی، جامعه‌ پذیری و الگوسازی رفتاری(بخش سوم)

بعد از جنگ جهانی دوم و بواسطه پیشرفت تکنولوژی در حوزه ارتباطات و رسانه و نیز بواسطه کاهش تلفات نیروی انسانی و صدمات امکانات و تجهیزات، رویکرد تهاجم دچار دگرگونی شگرفی شد و از جنبه های نظامی به ابعاد فکری و فرهنگی تغییر رویکرد داد تا ضمن تصرف قلب ها، تصرف سرزمین ها نیز با کمترین صدمات مادی و معنوی به صورت مستقیم و غیرمستقیم توسط تمدن مهاجم صورت پذیرد و تأثیرات عمیق تری بر جامعه هدف گذارد.

۲۱ دی ۱۳۹۶

معرفی کتاب: اندیشه دفاعی امام خامنه ای (مدظله العالی) در حوزه جنگ نرم

معرفی کتاب: اندیشه دفاعی امام خامنه ای (مدظله العالی) در حوزه جنگ نرم

نویسنده : ابراهیم متقی/رحمان لطفی مرزناکی انتشارات : یاران شاهد سال انتشار : ۱۳۹۲ معرفی : در جنگ نظامی، دشمن به سراغ سنگرهای مرزی ما می آید؛ مراکز مرزی ما را سعی می کند منهدم بکند؛ تا بتواند در مرز، نفوذ کند؛ در جنگ روانی و آن چه که امروز به آن جنگ نرم گفته می شود در دنیا، دشمن به سراغ سنگرهای معنوی می آید که آنها را منهدم کند؛ به سراغ ایمان ها، معرفت ها، عزم ها، پایه ها و ارکان اساسی یک نظام و یک کشور [می آید]. دشمن به سراغ اینها می آید که اینها را..متن کامل پرونده

۲۰ دی ۱۳۹۶

کارکرد شبکه های اجتماعی در بحران آفرینی و فتنه(بخش دوم)

کارکرد شبکه های اجتماعی در بحران آفرینی و فتنه(بخش دوم)

رسانه ها و شبکه های اجتماعی با طرح ادعاهایی مانند تمامیت خواهی حکومت، نقض حقوق بشر، سرکوب آزادی بیان، تشدید محدودیت بر مطبوعات، تضییع آزادی گروه های سیاسی اجتماعی، صنفی، تشدید محدودیت اقوام مختلف، زنان، دانشجویان و بازداشت بعضی افراد، القای شکاف بین مردم و رهبران، القای نبود حمایت مردمی و مشروعیت بخشی به تصمیم های رهبران و… درصدد به چالش کشیدن مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران هستند. در نهایت انسجام زدایی ساختاری از جامعه ایران را در دستورکار خود قرار دادند.

۱۶ دی ۱۳۹۶

عکس نوشت| دشمنان بیکار نمی نشینند

عکس نوشت| دشمنان بیکار نمی نشینند

رهبر انقلاب:دشمنان بیکار نمی‌نشینند، نقشه میکشند؛ هنر این است که نقشه و توطئه‌ی دشمن را، نقطه‌ای را که آماج حمله‌ی ‌دشمن است، بشناسیم و برای مواجهه و مقابله‌ی با او، برای خنثی کردن کار دشمن، طرح، انگیزه و فکر داشته باشیم.

۱۳ دی ۱۳۹۶

معرفی مقاله: از تهاجم فرهنگی تا جنگ نرم و راهکارهای مقابله با آن از منظر مقام معظم رهبری

معرفی مقاله: از تهاجم فرهنگی تا جنگ نرم و راهکارهای مقابله با آن از منظر مقام معظم رهبری

نویسنده : محمد جواد سبحانی فر / روح الله نوروزی سال انتشار : ۱۳۹۱ اگر به تقابل استکبار جهانی در سه دهه گذشته نظر بیفکنیم در می یابیم که در دهه اول تقابل در حوزه نظامی است و سراسر این دهه جنگ، کودتا و ترور می باشد. اما از ابتدای دهه دوم، بحث فراگیر عمومی در جامعه ایرانی مسئله «تهاجم فرهنگی» بود. تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، هجوم فرهنگی و… مفاهیمی است که بر سر زبان ها افتاد و گسترش یافت. مقام معظم رهبری از همان اولین سالهای پایان دفاع مقدس، دست دشمنان را خوانده و خبر از تهاجم و شبیخون..متن کامل پرونده

۱۱ دی ۱۳۹۶

قدرت نرم، شبکه های اجتماعی و پروژه نفوذ(بخش اول)

قدرت نرم، شبکه های اجتماعی و پروژه نفوذ(بخش اول)

امروز طراحان جنگ نرم حاکمیت ملی، هویت ملی، روش زندگی، انسجام سیاسی ـ اجتماعی و تصویر و وجهه بین‌المللی کشورمان را هدف گرفته و تلاش دارند تا با بحران‌سازی اجتماعی و فرهنگی احساس امنیت از جانب ارزش‌ها و هنجارها در نزد مردم را دچار آسیب جدی نموده و وفاق ملی میان مردم، نیروهای سیاسی و نظام سیاسی کشور را دستخوش بحران سازند.

۲۲ مهر ۱۳۹۶

معرفی مقاله: جنگ نرم و راهکارهای مقابله با آن با الهام از دیدگاه مقام معظم رهبردی

معرفی مقاله: جنگ نرم و راهکارهای مقابله با آن با الهام از دیدگاه مقام معظم رهبردی

نویسنده : داوود حاتمی/سعید ملکی انتشارات : مهندسی فرهنگی سال انتشار : ۱۳۹۲ معرفی : همه این را امروز فهمیده ‏اند و دانسته ‏اند که مواجهه استکبار با نظام جمهورى اسلامى، دیگر از نوع مواجهه دهه اول انقلاب نیست. در آن مواجهه، زورآزمایى کردند، شکست خوردند. مواجهه سخت بود، ایجاد جنگ بود، کودتا بود. در اول انقلاب کودتا راه انداختند، شکست خوردند، شورش هاى قومى راه انداختند، سرکوب شدند و شکست خوردند، جنگ تحمیلى را به راه انداختند که هشت سال به طول انجامید، شکست خوردند، پس دنبال این راه ‏ها نخواهند رفت، یعنى احتمالش ضعیف است. البته باید همیشه..متن کامل پرونده

[gs_logo title="yes" posts="30" order="ASC" logo_cat=" " mode="vertical" speed="700" inf_loop="0" ticker="1" logo_color="gray_to_def"]