پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق

به همسرشان گفته بودند که شاید از این نشست برنگردند، اما زندان‌ رفتن‌ها، دربه‌دری‌ها و تعقیب و گریزها، انزوا، سکوت، تبعید و دیگر رخدادهای بعدی نشان داد که سنگینی سقف این زندگی مشترک روی ستون‌های صبر و پایداری این زن قرار دارد.

همراهی همسر آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های مبارزه با طاغوت

پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق به نقل از کانون خبرنگاران ایکنا؛ در بیان شرح مبارزات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی علیه رژیم ستمشاهی، کمتر به نقش همسر مکرمه‌ ایشان در آن دوران پرداخته شده است. ‌
صفحه رسمی ریحانه(دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ایدر زمینه زن، خانواده و سبک زندگی) در شبکه اجتماعی اینستاگرام در روزهای دهه فجر، هر روز یک برش تاریخی از نقش منصوره خجسته باقرزاده، در مبارزات رهبر انقلاب منتشر می‌کند. منبع این تاریخ‌نگاری‌ها، کتاب «شرح اسم» بوده که در آن آمده است:
زندگی مشترک آقای خامنه‌ای و خانم خجسته شروع شده بود. نخستین خانه این زوج، منزل شوهرخواهر سیدعلی خامنه‌ای بود. دو اتاق از شیخ علی تهرانی اجاره کردند. «چند ماهی منزل خواهرم بودیم… آقا شیخ علی آقا… ماهی ۶۰-۵۰ تومان از ما اجاره می‌گرفت. البته دغدغه‌ای نداشتم، چون او فشاری نمی‌آورد.»
‌ فردای روز تبعید امام، جلسه‌ای در خانه آقای قمی برگزار شد ولی در آن اتفاقی نیفتاد. به همسرش گفته بود که شاید از این نشست برنگردد، اما زندان‌ رفتن‌ها، دربه‌دری‌ها و تعقیب و گریزها، انزوا، سکوت، تبعید و دیگر رخدادهای بعدی نشان داد که سنگینی سقف این زندگی مشترک روی ستون‌های صبر و پایداری این زن قرار دارد؛ زنی که از خانواده‌ای دارا به همسری طلبه‌ای ندار درآمده، و با حوادث زندگی با گشاده‌رویی برخورد می‌کند، مرد خانواده را در ادامه راهی که بدان ایمان داشت و پای می‌فشرد استوارتر کرد.
‌ همسرم «هیچ وقت اظهار نگرانی و گله‌مندی از دست من نکرده، حتی مشوق من در قضایای عدیده‌ای هم بوده [است.] مواقعی… بود که بعضی از افراد و گروه‌های مخفی از اشخاص مهم و سطح بالا منزل ما رفت و آمد می‌کردند. من البته به همسرم نمی‌گفتم که اینها کی هستند، اما او از نحوه رفت و آمد… می‌فهمید که این‌ها اشخاصی مهم و حساس هستند. از من سؤال نمی‌کرد، مرا نمی‌خواست سؤال‌پیچ کند… هیچ‌گونه مخالفتی نداشت، بلکه کمک هم می‌کرد.»
‌ خانم خجسته می‌گوید: «دوران مشقت‌بار و امتحان الهی بود و من خودم را برای تمام مشکلات ممکن آماده کرده بودم و هرگز درباره هیچ چیز لب به شکوه نگشودم … فکر می‌کنم بزرگترین نقش من حفظ جوّ آرامش در خانه بود؛ طوری که ایشان بتوانند با خیال راحت به کارشان ادامه دهند. من سعی داشتم تا ایشان را از نگرانی در مورد خود و فرزندانم دور نگه دارم.»

درج شده در پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق- کد خبر70998 - تاریخ دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷