پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق

آن ملتی که آمادگی خود را، حضور خود را، عزم راسخ خود را در همه‌ی میدانها به نمایش میگذارد، دشمن را از نفوذ در خود و غلبه‌ی بر خود مأیوس میکند. در مقابل افکار جهانی و نگاههای جهانی، ملت ایران در هیچ مسئله‌ای، باید اظهار ضعف و عقب‌نشینی نکند.

راهبردهای کلان کشور در مقابله با نفوذ ۲

پایگاه تحلیلی مصداق/ ۶)پیشرفت کردن و قدرت یافتن
همه باید بدانند که هاضمه‌ی سیری‌ناپذیر استکبار جهانی چشم از کشورشان برنداشته است؛ یک کشور بزرگ، یک کشور ثروتمند، یک کشور واقع‌شده‌ی در یک چهارراه حسّاس جهانی، برای قدرتمندان دغل‌باز عالم خیلی مهم است. اینها دست از طمع خود برنداشته‌اند، چشم برنداشته‌اند؛ فقط آن‌وقتی عقب خواهند نشست که شما ملّت ایران آن‌چنان قدرتی پیدا کنید، آن‌چنان پیشرفتی پیدا کنید که امید آنها قطع بشود. (۱)

 

۷)عمل به قانون اساسی
ما یک قانون مترقّی، بسیار مستحکم و بسیار هوشمندانه نوشته شده است. براساس این قانون، همه چیز در جای خود قرار دارد و قرار گرفته است. توصیه من به همه مسؤولان، به همه مراکز قانونگذاری، به همه مراکز قانونی و به همه آحاد ملت، رعایت قانون است. اگر ما قانون را رعایت کنیم، دشمن نمی تواند به طمع‌ورزی خود ادامه دهد. قانون باید رعایت شود. قانون، راه نفوذ دشمن را هم بسته است. (۲)

 

 ۸)وحدت کلمه براساس راه امام
بنده باز هم همه را دعوت می کنم به وحدت کلمه براساس اصول اساسىِ نظام اسلامی؛ بر اساس بیّنات قانون اساسی؛ بر اساس اسلام؛ براساس راه امام؛ براساس منافع مردم؛ براساس ستیزه با هر کسی که با این ملت ستیزه‌گری می کند. این خطّ روشنی است که همه خیرخواهان و دلسوزان و افراد صادق می توانند براساس آن جمع شوند. (۳)

۹)ملاک قرار دادن کسب رضایت الهی به جای خودخواهی ها
در این مسائل خطّی و خطوطی و نزاعی و دعوا و خط کشی ها و امثال اینها – کاری نداریم که اینها درست است یا غلط است – مهم این است که اگر همه اطراف قضیه که معتقد به مبانی اسلام و ارزشهای انقلاب اسلامی و ارزشهای اسلامند، چنانچه معیارشان همین باشد که بخواهند رضای خدا را کسب کنند، هیچکدام از اینها به انقلاب ضرر نخواهد زد؛ اما اگر این معیار و ملاک نبود؛ دنبال رضای خدا نبودیم، دنبال هوی ها و هوس ها و خواسته‌ها و خودخواهی ها و خود بینی ها بودیم، طبیعی است که دهها و صدها مشکل به‌وجود خواهد آمد؛ دهها و صدها منفذ برای نفوذ دشمن به‌وجود خواهد آمد و خدای متعال هم ما را هدایت نخواهد کرد. (۴)

 

۱۰)حفظ استقلال کشور در همه‌ى زمینه‌ها
حفظ استقلال کشور در همه‌ى زمینه‌ها و جلوگیرى از نفوذ و رخنه‌ى دشمنان، جزو اصول تغییرناپذیر انقلاب است.(۵) 

۱۱)استحکام ساخت درونی
آن ساخت حقیقی و واقعی و درونی، مهم است؛ او در حکم روح این جسم است. آن ساخت درونی چیست؟ همان آرمانهای جمهوری اسلامی است: عدالت، کرامت انسان، حفظ ارزشها، سعی برای ایجاد برادری و برابری، اخلاق، ایستادگی در مقابل نفوذ دشمن؛ اینها آن اجزاء ساخت حقیقی و باطنی و درونی نظام جمهوری اسلامی است. (۶)

 

۱۲)سرسختی در مقابل دشمن در همه حال
اگر آیات قرآن آنچنان بر دل انسان نازل بشود که دل جذب کند و فهم کند و به شکل آن آیه دربیاید، آن وقت وقتی که به ما می گویند که: «و الّذین معه اشدّاء علی الکفّار رحماء بینهم»، پذیرش آن برایمان راحت می شود. با کفار سختگیر، سخت، اشدّاء؛ شدید و شدت به معنای سختی است؛ معنایش این نیست که حتماً بایستی دشمن را آدم بکلی پامال کند و سرکوب کند؛ نه، یک وقت اقتضای سرکوبی دارد، یک وقت هم اقتضای سرکوبی ندارد؛ اما در همه حال باید در مقابل دشمن سرسخت بود. خاکریزتان باید در مقابل دشمن نرم نباشد؛ دشمن نتواند نفوذ کند. (۷)

۱۳)عزّت داشتن جامعه
وقتی که عزت شامل حال یک انسان، یک فرد یا یک جامعه می شود، مثل یک حصار عمل می کند، مثل یک باروی مستحکم عمل می کند؛ نفوذ در او، محاصره‌ی او، نابود کردن او برای دشمنان دشوار می شود؛ انسان را از نفوذ و غلبه‌ی دشمن محفوظ نگه می دارد. آن وقت هرچه این عزت را در لایه‌های عمیق‌تر وجود فرد و جامعه مشاهده کنیم، تأثیرات این نفوذناپذیری بیشتر می شود؛ کار به جائی می رسد که همچنان که انسان از نفوذ و غلبه‌ی دشمن سیاسی و دشمن اقتصادی محفوظ میماند، از غلبه و نفوذ دشمن بزرگ و اصلی، یعنی شیطان هم محفوظ باقی می ماند. آن کسانی که عزت ظاهری دارند، این عزت در دل آنها، در درون آنها، در لایه‌های عمیق وجود آنها نیست؛ لذا در مقابل شیطان بی دفاعند، نفوذپذیرند. معروف است که می گویند اسکندر مقدونی در یک راهی می گذشت، مردم به او کرنش می کردند. یک مرد پارسای مؤمنی در یک گوشه‌ای نشسته بود، کرنش نکرد، احترام نکرد، بلند نشد. اسکندر تعجب کرد، گفت: او را بیاورید. او را آوردند. گفت: تو چرا در مقابل من کرنش نکردی؟ گفت: زیرا تو غلامِ غلامان منی؛ چرا در مقابل تو کرنش کنم؟ گفت: چطور؟ گفت: زیرا تو غلام شهوت و غضب خود هستی، و شهوت و غضب غلامان منند، در اختیار منند، من بر آنها غالبم. بنابراین اگر عزت نفس در درون لایه‌های عمیق وجود انسان نفوذ کرد، آن وقت شیطان بر انسان اثر نمی گذارد؛ هوی های نفس در انسان اثر نمی گذارد؛ شهوت و غضب، انسان را بازیچه‌ی خود قرار نمی دهد.(۸)

 ۱۴)تعمیق معارف دینی و معارف انقلابی
شما جوانان باید دائماً هشیار باشید. معارف دینی خود و معارف انقلابی خود را هر چه می توانید تعمیق کنید. مثل پاره‌های پولاد؛ «زبر الحدید» – آنطوری که در تعبیرات حدیث و در بعضی دعاها وجود دارد – نفوذ ناپذیر و نفوذ کننده و در مقابل دشمن برنده و با اراده‌ی قوی باشید.(۹) 

۱۵)مرزبندی همیشگی مسئولان با دشمن
خوشبختانه در کشور ما مجموعه‌های سیاسی ای که هستند، نسبت به مبانی اسلام و انقلاب تقریباً همه، بجز یک اقلیت کوچکی، متفق‌القولند؛ منتها مرزها را باید روشن کرد. بعضی، از دشمن رودربایستی دارند؛ بعضی، ملاحظه‌ی دشمن را می کنند. ملاحظه‌ی ملت را باید کرد، ملاحظه‌ی خدا را باید کرد، نه ملاحظه‌ی دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنی، هر چه عقب بنشینی، او جلو می‌آید. اگر خاکریز شما در مقابل دشمن خاکریز مستحکمی نباشد، او نفوذ می کند. دشمنان این را می خواهند. یکی از شاخص ها همین است. مردم در هر جای کشور هستند، به این شاخص توجه کنند. آن کسانی که مرزشان با دشمن و دست‌نشاندگان دشمن مرز کمرنگی است، اینها برای ورود به مجلس اصلح نیستند. کسانی باید باشند که مرز روشنی با دشمن داشته باشند. (۱۰)

 

۱۶)حضور در صحنه همیشگی ملت
آن ملتی که آمادگی خود را، حضور خود را، عزم راسخ خود را در همه‌ی می دانها به نمایش می گذارد، دشمن را از نفوذ در خود و غلبه‌ی بر خود مأیوس می کند. در مقابل افکار جهانی و نگاه های جهانی، ملت ایران در هیچ مسئله‌ای، باید اظهار ضعف و عقب‌نشینی نکند. (۱۱)


(۱)بیانات در مراسم بیست و ششمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی رحمه‌الله۱۴/۳/۱۳۹۴

(۲)(۳) بیانات در اجتماع بزرگ مردم قم‌۱۳۷۹/۰۷/۱۴

(۴)بیانات در دیدار نمایندگان مجلس ۱۳۷۸/۰۳/۱۰

(۵)بیانات در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) ۱۳۸۱/۰۳/۱۴

(۶)بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت‌ ۱۳۸۷/۰۹/۲۴

(۷)بیانات در جمع قاریان قرآن در روز اول ماه رمضان‌ تاریخ ۱۳۸۸/۰۵/۳۱

(۸)بیانات در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره)۱۳۹۱/۰۳/۱۴

(۹)بیانات در دیدار بسیجیان استان فارس ۱۳۸۷/۰۲/۱۴

(۱۰)بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم‌ ۱۳۸۶/۱۲/۲۲

(۱۱)بیانات در دیدار مردم ابرکوه‌ تاریخ : ۱۳۸۶/۱۰/۱۵

مطالب مرتبط:

درج شده در پایگاه تبیینی تحلیلی مصداق- کد خبر67583 - تاریخ سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷