۸ بهمن ۱۴۰۱ مصادف با   6 رجب 1444
تاریخ: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ |   تعداد بازدیدها: 2,259
کد خبر:78508
| ف | | |

شیرعلی‌ مردان‌‌ بختیاری در کلام رهبری

همزمان با ۱۷ آذرماه، سالروز شهادت شیرعلی مردان‌خان بختیاری، شیر بیشه ایران، بیانات مقام معظم رهبری در توصیف این شخصیت مبارز تقدیم مخاطبان ایکنا می‌شود.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری ایکنا ؛ همزمان با ۱۷ آذرماه، سالروز شهادت شیر بیشه ایران، شیرعلی مردان‌خان بختیاری که در سال ۱۳۱۳ در زندان قصر با دستور رضاشاه اعدام شد، بیانات مقام معظم رهبری در توصیف این شخصیت مبارز که در جمع اعضای ستاد نکوداشت شیرعلی‌ مردان بختیاری در تاریخ ۲۶ اسفندماه سال ۹۲ ایراد فرمودند تقدیم مخاطبان ایکنا می‌شود.

ایشان در بخشی از بیانات خود فرمودند: مهم‌ترین برجستگی علیمردان‌خان حضور در جنگ بختیاری‌ها در مشروطه نیست ـ آن‌وقت یک جوانی بوده، هجده نوزده سال یا بیست سالش بوده ـ مهم‌ترین کارش مبارزه‌ با رضاخان است که بعد هم دستگیر شد و بعد هم اعدام شد به دست رضاخان و ایستادگی کرد. البته اشاره کردند آقای رضایی، مادر او – بی‌بی – ضد انگلیسی و ضد بیگانه بوده؛ واقعاً این هم نشان‌دهنده‌ این است که چگونه تربیت مادر، شخصیت فرزند را اصلاً شکل می‌دهد؛ یعنی این مادر توانست این بچه را این‌جور بار بیاورد که یک شخصیت برجسته‌ای بشود. تجلیل از شخصی مثل علیمردان‌خان و مادر او و شخصیت‌هایی از این قبیل که مبارزه کردند با استبداد و با رضاخان و با سلسله‌ پهلوی، کار شایسته‌ای است، کار خوبی است و جهت‌گیری‌های اینها هم روشن بشود؛ این پرچم «لااله‌الاالله»ای که گفتند، به نظر من چیز مهمی است که معلوم باشد که اینها کسانی بودند که با عقاید دینی و با احساسات برخاسته‌ از عقیده‌ دینی و تأیید شده‌ به‌وسیله‌ عقاید دینیشان مبارزه می‌کردند و می‌جنگیدند».

نظرات کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Subscribe
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gs_logo title="yes" posts="30" order="ASC" logo_cat=" " mode="vertical" speed="700" inf_loop="0" ticker="1" logo_color="gray_to_def"]