۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ مصادف با   3 شوال 1442
تاریخ: ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ |   تعداد بازدیدها: 134
کد خبر:77588
| ف | | |

بیانیه گام دوم، بنیاد نظری بسیار مستحکم انقلاب اسلامی

نشست خبری “دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم” با حضور دکتر محمد باقر خرمشاد؛ رییس کمیته علمی همایش؛ دکتر اکبر کاظم زاده؛ رییس کمیته اجرایی همایش، دکتر حسن اشتری؛ معاون آموزش و پژوهش موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، سید حسام الدین باب گوره؛ دبیر اجرایی همایش در سالن قصر شیرین دوم اسفند ماه ۹۹ برگزار شد.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه؛ در ابتدای این مراسم، دکتر حسن اشتری؛ معاون آموزش و پژوهش موزه با اشاره به اولین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی گفت: در اردیبهشت ماه  ۱۳۹۸ اولین همایش را در محل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با بیش از ۱۱۶ مقاله پژوهشی و علمی را از پژوهشگران و محققان علمی داشتیم. این مجموعه مقالات در سه مجلد تخصصی و علمی منتشر شد و در مجامع علمی و دانشگاهی در دسترس پژوهشگران و دانشجویان قرار گرفت.
وی با اشاره به موفقیت ها و دستاوردهای همایش اول در سال گذشته گفت: با موفقیت ها و دستاوردهای همایش اول، بر آن شدیم تا همایش دوم را مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب شکل گرفته، برگزار کنیم.
در ادامه نشست خبری دکتر محمد باقر خرمشاد؛ رئیس کمیته علمی همایش در خصوص چهارچوب ها و فرآیندهای “دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم” گفت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکی از وظایف آن بازنمایی همه آنچه در انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است؛ بنابراین همایش اول، با این هدف برگزار شد.
وی با اشاره به بیانیه گام دوم ادامه داد: بیانیه گام دوم عملا برای موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یک بنیاد نظری بسیار مستحکمی را پایه ریزی کرد که اگر به دنبال تبین انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف باشیم، این بیانیه از منظر متخصصین و صاحبنظران این حوزه و عاملان انقلاب اسلامی طرح ریزی شده و این فرصت ارزنده ای است تا موزه بتواند مبتنی بر این بیانیه همایش دومی را برگزار کنند.
رئیس کمیته علمی همایش اظهار داشت: کمیته علمی با حضور ۱۰ نفر از اساتید به نام حوزه انقلاب اسلامی و هم دفاع مقدس تشکیل شد تا از بیانیه گام دوم، محورهای گفتمان انقلاب اسلامی را استخراج کند و در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بازنمایی شود. کمیته علمی با یک متن مکتوب (بیانیه گام دوم) کار شده، مواجهه بود بنابراین کمیته علمی ۱۲ جلسه تشکیل داد تا به صورت روشمند مطالب را از بیانیه گام دوم استخراج کند.
دکتر محمد باقر خرمشاد از پنج محور همایش سخن گفت و بیان داشت: علاوه بر پنج محور اصلی که از بیانیه گام دوم استخراج شد، در هر محوری، محورهای دیگر هم مد نظر قرار گرفت، با برآوردهای به عمل آمده ۵۹ موضوع ریز را از بیانیه استخراج کرد
ه ایم. در هر پنج محور اساسی همایش، شش محور را به عنوان اولویتهای ابتدایی قرار دادیم و محورهای دیگر را در اولویت های بعدی قرار دادیم.

وی افزود: یکی از تحلیل های جامع در بیانیه گام دوم اتفاق افتاده است که کار علمی و پژوهشی بزرگی، با مشارکت ۱۰ نفر از اعضای علمی شکل گرفته است. کمیته علمی همایش، محورهای استخراج شده را با رسالت و سند راهبردی و برنامه های عملیاتی موزه تطبیق داده است تا براساس این تنظیمات به تبیین و تشریح فلسفه وجودی همایش بپردازد.
رئیس کمیته علمی همایش اظهار داشت: در محورهای اول همایش “بازنمایی ماهیت و ویژگی های انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم” ۱۳ موضوع استخراج شده است. همچنین در محور دوم همایش؛ به دو بخش کلان درخصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداخته ایم. دستاوردهایی که در بیانیه تعریف شده، دو دسته دستاورد داخلی و خارجی ذکر شده است.
وی افزود: ماهیت و ویژگی‌های انقلاب اسلامی، دستاوردهای داخلی و خارجی انقلاب اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی محورهای این همایش هستند. تلاش کرده‌ایم در این همایش از کلی گویی پرهیز کنیم.
دکتر اکبر کاظم‌ زاده؛ رئیس کمیته اجرایی دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی نیز در بخش دیگر این نشست گفت: تاکنون انقلاب اسلامی  و دفاع مقدس آن طور که شایسته و بایسته معرفی نشده است و بیانیه گام دوم کمک خوبی برای معرفی انقلاب اسلامی که در آن چهل سال دوم انقلاب تشریح و تبیین شده است.
رئیس کمیته اجرایی همایش ادامه داد:  در این همایش تلاش می کنیم انقلاب اسلامی را مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی معرفی کنیم. در این راستا ۱۷ دانشگاه و مرکز پژوهشی ما را یاری می‌کنند.
وی بیان کرد: دبیرخانه همایش آماده دریافت مقالات علاقه‌مندان در موضوع محورهای همایش است و علاقه‌مندان می‌توانند تا ۳۰ فروردین سال ۱۴۰۰ آثار خود را ارسال کنند. همچنین در این همایش از ۱۵ پژوهشگر برتر تقدیر و تجلیل مادی و معنوی به عمل خواهد آمد.
کاظم‌زاده زمان این همایش را ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت:  اگر شرایط کرونایی بهتر شود مراسم به صورت حضوری برگزار خواهد شد در غیر این صورت به صورت وبینار برگزار می‌کنیم.
در پایان این نشست خبری از پوستر دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی رونمایی شد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)