۳ بهمن ۱۳۹۹ مصادف با   8 جمادی الثانی 1442
تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۹ |   تعداد بازدیدها: 1,374
کد خبر:77086
| ف | | |

«عقلانیت مقاومت»

اشاره رهبرانقلاب به «عقلانیت مقاومت»

از نظر من از محورهای مهم پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای ذکر و اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی به عقلانیت این مقاومت است که منافع ملّت خود را در نظر می‌گیرد و همچنین همزمان، از هیچ حقی از حقوق مشروع خود چشم پوشی نمی‌کند.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری تسنیم، حضرت آیت الله خامنه ای هبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی خطاب به اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس بر حمایت از ملت فلسطین و آرمان آن تاکید کردند و فرموند: جمهوری اسلامی همچون گذشته از هیچ کوششی برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و استیفای حقوق آنان و همچنین دفع شر رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی دریغ نخواهد کرد.

دکتر «خالد القدومی» نماینده جنبش حماس در تهران  یادداشتی دربار این پیام و نیز محورهای مهم پاسخ نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به اسماعیل هنیه نوشته است که متن این یادداشت در زیر می‌آید:

این اولین باری نیست که حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای رهبران مقاومت فلسطین پیام ارسال می‌کنند و در آن بر مبانی و ارزش‌هایی تاکید می‌کنند که ایشان شخصا به آن ایمان دارند و انقلاب اسلامی ایران به آن ایمان دارد. در واقع، این پیام در پاسخ به پیامی بود که برادر اسماعیل هنیه برای حضرت آیت الله خامنه‌ای فرستادند تا تصویری از آخرین تحولات مسئله فلسطین و مرحله حساسی که مسئله فلسطین ما در آن به سر می‌برند، به ایشان ارایه دهند؛ خصوصا در رابطه با به اصطلاح معامله قرن و اعلام موضوع الحاق برخی از مناطق کرانه باختری.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه خودشان بر نقش راهبری این جنبش در مقابله با هجمه صهیونیستی – آمریکایی و توان این جنبش در سایه پایداری و حمایت مردمی از آن در خنثی کردن چنین نقشه‌های دشمنان تاکید کردند.

ایشان اشاره کردند که این نقشه‌های صهیونیستی توسعه طلبانه، تلاش برای تضییع حقوق فلسطینی‌ها و همچنین از طریق فشارهای اقتصادی است و ایشان این موارد را چالش‌های واقعی برای ملت فلسطین توصیف کردند. در اینجا ذکر می‌کنیم و یادآور می‌شویم که رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از این بیان کردند که فلسطین و قدس، قلب امت و حماس، قلب فلسطین است.

از نظر من، از محورهای مهم این پیام، ذکر و اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی به عقلانیت این مقاومت است که منافع ملت خود را در نظ‌ر می‌گیرد و همچنین همزمان، از هیچ حقی از حقوق مشروع خود چشم پوشی نمی‌کند. این مقاومت از یک سو با یک پروژه راهبری و یک مسئولیت و یک امانت بزرگ روبرو است و همزمان نمی‌تواند از حق ملت خود چشم پوشی کند زیرا مطابق توصیف مقام معظم رهبری امانت دار و خردمند است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین روی طرح وحدت بین فلسطینی‌ها و تا حد زیادی در سطح گروههای فلسطینی متمرکز شدند و این امر را تشویق کردند. ایشان تاکید کردند که این انسجام و وحدت رکن اساسی توانمندی برای پایداری در برابر چالش‌های کنونی مسئله فلسطین است.

ایشان به هنگام سخن درباره حمایت از ملت فلسطین و مظلومیت آنها، با نهایت احترام تاکید کردند که این امر نشات گرفته از وظیفه دینی و انسانی است که جمهوری اسلامی ایران آن را احساس می کند و این امر یکی از ارکان ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران از آغاز خود است. ایشان پیام خودشان را با امید و دعا برای مجاهدان و اینکه خداوند سبحان و بلندمرتبه یاور و هم پیمان این مجاهدان است، به پایان بردند.

 درخصوص موضوع طرح الحاق ، در حقیقت صحبت های زیادی گفته شده است. من به مسئله درصد الحاق ۳۰ درصدی یا ۴۰ درصدی یا مناطق دیگری که رژیم صهیونیستی می خواهد یا الحاق آن را اعلام کرده، توجه نمی‌کنم. بحث من این است که در واقعیت امر، اسرائیل کل فلسطین و منطقه را غصب کرده و تحت استعمار قرار داده است. فلسطین از طرف رژیم صهیونیستی غصب شده است و بر این اساس، ما در سرزمین فلسطین براساس همه قوانین و موازین بین المللی حق مقاومت در برابر این اشغالگر غاصب را داریم.

در واقع، خطرناکترین کاری که نتانیاهو کرده است و خطرناک ترین چیزی که در ذهن او وجود دارد، ذهنیت تحمیل امور است. مثلا وقتی یک موج رسانه‌ای در مقابله با این طرح می‌بیند؛ حتی اگر این موج صرفا رسانه‌ای باشد و چیزی واقعی نباشد، می‌بینید که او بدون اعلام کردن و احترام به قانون و احترام به کسی آن را تعویق می‌اندازد و به سیاست تحمیل امور و شرایط با زور متوسل می‌شود و در مرحله بعدی به جهان می‌گوید که اینها واقعیت‌ها و شرایط موجود است و نمی‌توانم از آن بازگردم. شارون نیز قبلا اینکار را انجام داد.. خطر آن کاملا آشکار است.

آنها می گویند معامله است اما در واقع، یک همدستی راستگرای افراطی صهیونیستی – آمریکایی است که می خواهند حقوق ملت فلسطین را از طریق این طرح ها تباه کنند. در خصوص  خود عبارت الحاق در حد خودش باید بگویم که یک اصطلاح حقوقی است که برای توصیف تخلفی قانونی بکار می رود و آنها اساسا از بکار بردن این اصطلاح که در فارسی به معنای “الحاق کردن” و در انگلیسی به معنای ” Annextion ”  و در عربی به معنای “الضم” است، ابایی ندارد زیرا اصلا به چیزی به نام قانون بین الملل احترامی نمی‌گذارند زیرا قانونی که آنها برای حاکمیت بر جهان بعد از پیروزی خونبار خود در جنگ‌های اول و دوم جهانی وضع کردند، برای آن است که جهان را با آن تحت رهبری خود داشته باشند و قانون در خدمت آنها باشد و آنها همزمان هم قاضی هستند و هم زندانبان.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)