۳ بهمن ۱۳۹۹ مصادف با   8 جمادی الثانی 1442
تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۹ |   تعداد بازدیدها: 1,394
کد خبر:77083
| ف | | |

کنگرۀ بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای برگزار می‌شود

کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای به مدت سه روز برگزار خواهد شد.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری تسنیم، کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی و مجتمع آموزش عالی قرآن و حدیث جامعه المصطفی العالمیه در دو مرحله (پیش همایش در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ و در نیمه دوم ۱۴۰۱) برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین نشست برنامه‌ریزی برای برگزاری کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای گفت: وظیفه ما معرفی شخصیت و بُعد علمی رهبر معظم انقلاب به جامعه است. بنابراین باید جمعی از اندیشمندان بر اساس اندیشه‌های معظم‌له، کار علمی درجه یک تولید کنند و در اختیار علاقه‌مندان قرآن کریم قرار دهند.

کلانتری با بیان اینکه زیرساخت شخصیت امام خامنه‌ای، زیرساخت قرآنی است، خاطرنشان کرد: بنیان اندیشه‌های ایشان در همه عرصه‌ها با قرآن مرتبط است.

وی با اشاره به کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن، اظهار داشت: این طرح شامل ۲۸ سخنرانی مقام معظم رهبری در سال ۵۳ در مشهد است که بی‌نظیر است. تمامی سخنان رهبر انقلاب اسلامی در این سخنرانی‌ها، نو و دارای یک مفهوم جدیدند. این موضوع نشان دهنده بزرگی شخصیت ایشان است؛ شخصیتی که در قرآن ذوب شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امام خمینی(ره) یک شخصیت کم‌نظیر در بین فقیهان شیعه است، اضافه کرد: فقیهان بزرگ ما در حوزه‌های مختلف متخصص بودند اما معمولاً تخصص اصلی آنان فقه و اصول است؛ همانند شیخ طوسی که در اصول، فقه، تفسیر، حدیث و کلام، صاحب نظر بود، بسیار کم است. آثار امام خمینی(ره) در حوزه عرفان همانند آثار یک متخصص تمام عیار در این حوزه است. همچنین در حوزه کلام منجر به حیرت اهل فن می‌شود. ایشان در حوزه‌های اصول، فقه و تفسیر نیز دارای نوآوری‌هایی هستند.

وی با اشاره به کتاب‌های شعر امام خمینی(ره) گفت: آثار ایشان در حوزه فلسفه و روح لطیف ایشان در حوزه شعر تعجب‌برانگیز است. به اعتراف بسیاری از افرادی که از جریانات مختلف مشرف به دیدار امام خامنه‌ای شدند بر این باورند که ایشان همانند امام خمینی (ره) هستند.

وی دربارۀ موضوعات کنگره اظهار کرد: مبانی تفسیری، روش‌های تفسیری، برداشت‌های ویژه تفسیری در تفسیر ترتیبی، تفسیرهای موضوعی و معارف قرآنی (عقاید، اخلاق و غیره) قرآن و علوم انسانی (مباحث میان‌رشته‌ای)، علوم و فنون قرائت، مباحث علوم قرآنی، جایگاه قرآن و نقش قرآن در جامعه، از جمله موضوع‌های اصلی کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای است.

کلانتری، اهداف برگزاری این کنگره را شناخت اندیشه‌های کلی امام خامنه‌ای در مباحث قرآنی، ارائه دیدگاه‌های خاص تفسیری امام خامنه‌ای، ارائه اندیشه‌های امام خامنه‌ای در مباحث علوم قرآنی، علوم انسانی با صبغه قرآنی و غیره.، تدوین آثار قرآنی، کشف نوآوری‌های قرآنی امام خامنه‌ای، جهت‌دهی به فعالیت‌های قرآنی و کیفیت نقش‌آفرینی قرآن در زندگی مردم و جامعه برشمرد.

وی تصریح کرد: مبانی تفسیری، کلیات قرآن و علوم، روش‌های تفسیری، قرآن و سیاست، علوم قرآنی، قرآن و اقتصاد، قرآن و علوم، قرآن و عرفان، تفسیر ترتیبی، قرآن و علوم عقلی (فلسفه و کلام)، معارف قرآن (عقاید، اخلاق، احکام)، قرآن و حقوق و فقه، علوم و فنون قرائت، قرآن و تاریخ، پیشنهادهای امام خامنه‌ای برای گسترش فرهنگ قرآنی و فعالیت‌های قرآنی، ترجمه قرآن، قرآن و علوم اجتماعی، قرآن و مستشرقان، قرآن و علوم تربیتی و روان‌شناسی، تاریخ قرآن، قرآن و ادبیات و علوم ادبی، رسم‌الخط قرآنی، قرآن و مدیریت قرآن و بهداشت روان و علوم پزشکی، قرآن و علوم طبیعی (کیهان‌شناسی، پزشکی و غیره) محورهای فراخوان کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای خواهد بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای به میزبانی استان‌های خراسان رضوی (دانشگاه آزاد اسلامی مشهد)، قم (مجموعه آموزش عالی قرآن و حدیث) و تهران (دانشگاه آزاد اسلامی تهران) به مدت سه روز برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)