۹ آذر ۱۴۰۱ مصادف با   6 جمادی الاول 1444
تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ |   تعداد بازدیدها: 4,025
کد خبر:76875
| ف | | |

ماهیّت و منطق بسیج (7)

تجهیز بسیج به ایمان، تلاش و منطق قوی

عزیزان، بسیج دانشجویی یکی از ارزنده‌ترین یادگارهای امام راحل بزرگوار ما است. … در صحنه‌یی که دشمن با ابزار فرهنگی و تکیه بر سلاح تبلیغ، مزورانه به میدان می‌آید، چه کسی شایسته‌تر از دانشجو و طلبه است که در صفوف مقدم این دفاع مقدس قرار بگیرد و با تکیه بر ایمان صادقانه و منطق قوی و عمل صالح خود، دشمن را مغلوب و رسوا کند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ انقلاب اسلامی با هدف زمینه سازی ظهور و تجلی تبعیت از ولایت حضرت مهدی(عج) شکل گرفته است و باید اهداف اسلامی و آرمان های انقلابی به عنوان سرلوحه منطق حرکت و فعالیت‌های بسیج قرار گیرد. لذا منطق راهبردی ایمان، تلاش و تفکر بسیج متناسب با قله ظهور حضرت مهدی(عج) معنا پیدا خواهد کرد. لذا رهبر انقلاب می‌فرمایند: « بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان ارواحنافداه و این انقلاب مقدّس به آن نیازمند است؛ لذا پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولی عصر ارواحنافداه – مهدی موعود عزیز – یک پیوند ناگسستنی و همیشگی است(۱)
بر این اساس همان‌گونه که یک مومن انقلابی در مقام بنده و مومن در درگاه الهی باید وظایف خویش را به خوبی درک کند، در مقام عمل و تحقق اسلام ناب نیز باید تلاش خویش را با محوریت همان ایمان و نیز مهز شدن به سلاح منطق اسلام و انقلاب همراه سازد و از تک بعدی نگری و یک جانبه عمل کردن اجتناب ورزد. لذا در این نوشتار سعی خواهد شد، منطق ایمان و تلاش که ماهیّت درونی منطق راهبردی بسیج را تشکیل می دهد، براساس مبانی فکری رهبر انقلاب اسلامی، در حد توان و فرصت تبیین شود.

 

بسیج، یک منطق و منظومه فکری
رهبر معظم انقلاب اسلامی، احساس مسئولیت انسانی و الهی و بصیرت را دو پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند. ایشان در بیانی، بعد از اشاره به این‌که بارها این نکته را بیان نموده‌اند که، بسیج را ما در میدانِ عمل و یک عرصه وسیع اعم از عمل علمى، تا عمل هنرى، تا عمل جنگى، تا عمل سازندگى، تا عمل اقتصادى و همه‌ این‌ها ملاحظه کرده‌ایم. گوشزد می کنند که: « آ‌ن‌چه به‌نظرِاین حقیر، کمتر به آن پرداخته شده است و باید پرداخته بشود، مساله‌ عقبه‌ فکرى و پشتوانه‌ فکرى بسیج است. بسیج یک اندیشه است، یک فکر است، یک منطق است، یک منظومه‌ فکرى است. علّت این هم که همه مى‌بینند که تحصیلکرده، نخبه، نابغه، از رشته‌هاى مختلف مجذوب بسیج می‌شوند، این است که بسیج صرفاً یک حرکت احساسى نیست؛ یک منطق قوى پشت سرِ بسیج وجود دارد؛ این منطق، این علم، وقتى با عمل همراه می‌شود، این غوغا را درست می‌کند؛ این حوادث شگفت‌آور را خلق می‌کند. پایه‌ این تفکّر چیست؟»(۲)

 

منطق مسئولیت‌پذیری
رهبر انقلاب در ادامه بیان فوق، برای درک شتوانه فکری و منطق راهبردی بسیج که عامل ماندگاری و ویایی آن شده است نکاتی را بیان می‌دارند که تأکید می‌کنند باید یک کار دقیق و بحث مجزا درباره آن صورت گیرد که سعی شده است در نوشتارهای گذشته و آینده بخشی از این منطق کلان بسیج اشاره نمائیم: « پایه‌ این تفکّر، اعتقاد به مسئولیّت انسان است؛ مسئولیّت انسان. انسان موجودى است مسئول. نقطه‌ مقابل این فکر، حالت احساس بى‌مسئولیّتى، «ولش کن»، «برو خوش باش»، «به خودت بپرداز» است. پایه‌ فکرى بسیج این مسئولیّت الهى است که حالا عرض می‌کنم مبانى دینى مستحکمى دارد. نه فقط مسئولیّت در برابر خود و در برابر خانواده‌ خود و نزدیکان خود – که این هست – بلکه مسئولیّت در قبال حوادث زندگى؛ در قبال سرنوشت جهان، سرنوشت کشور و سرنوشت جامعه، چه مسلمان، چه غیر مسلمان. این احساس مسئولیّت فقط نسبت به انسان‌هاى هم‌عقیده و مسلِم و مؤمن نیست بلکه حتّى نسبت به غیرمسلمین و غیرمؤمنین هم احساس مسئولیّت می کند. نقطه مقابلِ همان دَم‌غنیمتى، ولش کن و حالت تنبلى و حالت گریز از مسئولیّت و مانند این‌ها است. پایه‌ اصلى بسیج، این احساس مسئولیّت است. این تفکّر مسئولیّت انسان، جزو بیّنات اسلام است. یعنى هیچ‌کس نمی تواند در این تردید بکند که اسلام، انسان را این‌جور موجودى می‌داند: موجودى که مسئول است، کار از او خواسته شده است.»(۳)

 

منطق ایمان و تلاش
«عزیزان، بسیج دانشجویی یکی از ارزنده‌ترین یادگارهای امام راحل بزرگوار ما است. … در صحنه‌یی که دشمن با ابزار فرهنگی و تکیه بر سلاح تبلیغ، مزورانه به میدان می‌آید، چه کسی شایسته‌تر از دانشجو و طلبه است که در صفوف مقدم این دفاع مقدس قرار بگیرد و با تکیه بر ایمان صادقانه و منطق قوی و عمل صالح خود، دشمن را مغلوب و رسوا کند. … عزیزان، سلاح شما ایمان صادقانه و منطق مستحکم و عزم پولادین است. نباید تصور کرد که بسیج دانشجویی حتی در دورانی که کشور در حال جنگ مسلحانه نیست، یک مجموعه‌ی نظامی است. سازمان بسیج در دوران حاضر باید کانون رشد و اشاعه‌ی تفکر بسیجی باشد. و تفکر بسیجی ترکیبی است از ایمان عمیق، تلاش مخلصانه، هشیاری در شناخت دشمن، گذشت و ایثار در برابر دوست، و ایستادگی و مقاومت شجاعانه و خستگی‌ناپذیر … و این است آن حقیقت والایی که امام بزرگوار ما به خاطر آن، بسیجی بودن را افتخار خود می‌دانست.»(۴)براین اساس، باور و ایمان به اسلام و تلاش و کوشش در این راه دو بالی هستند که توسط موتور محرک و روح معنوی با عنوان منطق قوی در بسیج شکل گرفته است.
برای حضور در بسیج ایمان به مسیر و کتب اسلام و انقلاب نیاز است که ورود در مسیر نورانی، رهروان خویش را نیز نورانیت می بخشد و ایمان درونی را به صورت یک مجاهد انقلابی و بسییج مبدل می‌سازد. به گونه‌ای که امام راحل، حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) را مظهر یک بسیجی تمام عیار معرفی نموده‌اند. رهبر انقلاب نیز، ماهیّت نورانی و منطق ایمان بسیج را این‌گونه ترسیم می‌نمایند: « حضور بسیجی در عرصه‌ی نبرد، به او یک نورانیتی می‌بخشد. معروف بود در دوران دفاع مقدس می‌گفتند فلانی نور بالا میزند، روشن است؛ یعنی بزودی شهید خواهد شد. این نورانیتِ حضور بسیجی بود؛ این را من خودم مشاهده کردم؛ نه یک بار و دو بار. … این نورانیت را خیلی‌ها دیدند؛ ما هم دیدیم، دیگران هم بیشتر از ما دیدند. این ناشی از همان حضور فوق‌العاده است(۵)
ماهیّت ایمان و منطق نورانی بسیج می‌تواند در همه ارکان، ساختارها و اقشار بسیج تجلی یابد. رهبر انقلاب در بیانی، نفوذ تفکر بسیج و منطق راهبردی ایمان بسیجیان را به عنوان نمونه در بستر بسیج دانشجویی تبیین می‌نمایند که می‌تواند الگویی برای تمامی عرصه های حضور بسیجیان در اماکن و اقشار مختلف باشد. « دانشجوی بسیجی، آن عنصر نورانی و پاک نهادی است که در حال فراگرفتن دانش و آماده‌سازی علمی و فکری خود برای شرکت در پیشرفت مادی ملّت و کشورش، چراغ ایمان و هدایت را نیز در دل خود و در محیط دانشگاه فروزان می‌کند و فضا را با صلاح و صفا و نورانیت خود نورانی می‌سازد. دانشجوی بسیجی کسی است که دشمن کمین‌گرفته را از یاد نمی‌برد و غافلانه، خود و دانشگاه و کشورش را به دست تطاول دشمن نمی‌سپرد. دانشجوی بسیجی، جوانی خود را مغتنم می‌شمرد و از لحظه‌های گرانبهای آن برای خودسازی علمی و فکری و روحی بهره می‌گیرد. دانشجوی بسیجی، پیکار فرهنگی و فکری و عقلانی را نیز مانند حضور در میدان‌های جنگ، با تکیه بر هوشمندی و تلاش و توکل به پیش می‌برد و خود را در همه حال، سرباز اسلام و انقلاب و فرزند خمینی کبیر می‌شمرد. بسیج دانشجویی در عین آن‌که یک تشکل نظم‌یافته و برخوردار از سازماندهی است، نه در جناح‌های سیاسی، هضم و حل می‌شود و نه خود را رقیب سازمان‌های دانشجویی متعارف می‌شمرد. هر دانشجویی با هر سلیقه‌ی سیاسی، اگر پایبند به ارزش‌های انقلاب و آماده‌ی حضور در عرصه‌ی مبارزه‌ی فرهنگی و سیاسی با استکبار و ایادی آشکار و نقابدار آن است، می‌تواند در خیل بسیجیان دانشگاه و عضوی از بسیج دانشجویی باشد(۶)

در پایان این نوشتار به چند بیان نورانی از رهبر انقلاب اسلامی اشاره می­شود که ابعاد ایمانی و جهادی بسیج براساس منطق قوی، تبیین شده است و می تواند زوایای مفهومی و چالش‌های اجرایی این نهاد اسلامی و انقلابی را به سمت وضعیت مطلوب سوق دهد و در گام دوم انقلاب اسلامی به تواند، از لحاظ کمّی و کیفی به جایگاه مورد نظر برسد.

 

قدرت توکل در معنای بسیج
«در حقیقت بسیج عظیم ملّت ایران، مظهر شخصیت ذاتی و ملّی آن است. چون بسیج به این معناست که جوانان ملّت و عناصر کاری ملّت، در میدان‌های سخت، احساس کنند که به امید خدا و با توکّل بر او، دارای چنان قدرت و توانایی هستند که می‌توانند در مقابل دشمنان بایستند. این، معنای بسیج است(۷)

 

توجه توأمان به تقوا و فداکاری
« شما جوانان که بسیجی و عزیز هستید و مورد علاقه‌ی امام بودید و ان‌شاءاللَّه مورد توجه وجود مقدس ولیّ‌عصر(ارواحنافداه) و مشمول دعوات زاکیه‌ی آن بزرگوار باشید، بزرگترین نکته‌ی کار شما همین حفظ تقواست؛ آماده بودن برای فداکاری در راه خدا و برای حضور در آن‌جایی که خدای متعال اراده کرده است(۸)

 

ارتباط معنوی و صمیمی با خداوند
«یک ویژگی این است که در بسیج ملّت ایران، مایه‌ی اصلی ارتباط با خداست. جوان بسیجی یا هر قشری از قشرهای آن؛ یعنی مرد و زن و پیر و جوان بسیجی، دارای یک ارتباط معنوی و صمیمی با خداست. این، مایه‌ی اصلی کار است. آن عاملی که موجب می‌شود انسان در میدان‌ها خسته تنشود، یاد خداست. آن نیرویی که انسان را در مقابل همه‌ی قدرت‌ها با قوت کامل نگه می‌دارد، توکل به خداست. اگر توکل و اعتماد به خدا و ارتباط با خدا بود، حرکت مردمی و بسیجی، حرکتی پایدار و ماندگار خواهد بود.»(۹)

 

عدم توقعات مادی در بسیج
«شرط دیگر این است که در مقابل این حرکت و کار، از کسی مزد نخواهد. مزد، مربوط به جایی است که کسی از بیرون به‌ما انگیزه می‌دهد. این کار را بکن، این پول را بگیر. وقتی ما از درون و عمق جان و از عشقمان انگیزه می‌گیریم، از چه کسی می‌خواهیم مزد بگیریم؟ مزد دادن تحقیر ماست؛ تحقیر انسانی است که از درون دارد می‌جوشد. این‌ها خصوصیت یک انسان بسیجی است؛ فرهنگ بسیج یعنی این(۱۰)

 

ایمان و اخلاص در معنای بسیج
«حتی در میدان‌های عملی، در عرصه‌های علمی، جوانان مؤمن که خصوصیتشان همین است که مؤمن‌اند، دنبال نام و نشان نیستند، از همه‌ی ظرفیت استفاده می‌کنند؛ هدف هم آرمان‌های نظام اسلامی است؛ معنای بسیجی این است(۱۱)

 

توأم کردن ایمان و عمل در بسیج
« معنای بسیج توأم کردن ایمان و عمل است؛ عمل مجاهدانه، نه صرفاً عمل شخصی، از نظر اسلام، ایمان مجرد از عمل، یک حداقل است. ایمان کامل و ایمان حقیقی، آن ایمانی است که با جهاد در میدان عمل همراه باشد(۱۲)


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه‌ ۱۳۷۸/۰۵/۰۸ 
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج
۳- همان.
۴- بخشی از پیام رهبر انقلاب به پنجمین گردهمایی بسیج دانشجویی ۱۳۷۷/۰۷/۱۴  
۵- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار بسیجیان استان کرمانشاه ۱۳۹۰/۰۷/۲۲
۶- بخشی از بیانات رهبر انقلاب بیانات در دیدار جمعی از بسیجیان ۱۳۷۶/۰۹/۰۵ 
۷- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه ۱۳۷۰/۱۱/۱۸
۸- بخشی از بیانات رهبر انقلاب بیانات در دیدار فرماندهان نیروی مقاومت بسیج‌ ۱۳۶۹/۰۹/۰۱
۹- بخشی از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۷۱/۰۷/۲۸ 
۱۰- بخشی از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۴/۰۳/۰۵ 
۱۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۸/۰۹/۰۴ 
۱۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۹/۰۸/۰۲ 

نظرات کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Subscribe
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gs_logo title="yes" posts="30" order="ASC" logo_cat=" " mode="vertical" speed="700" inf_loop="0" ticker="1" logo_color="gray_to_def"]