۱۰ مهر ۱۴۰۱ مصادف با   6 ربیع الاول 1444
تاریخ: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ |   تعداد بازدیدها: 4,483
کد خبر:76850
| ف | | |

ماهیّت و منطق بسیج (3)

مظهر عشق، ایمان، آگاهی و مجاهدت

بسیج در واقع، مظهر عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل، برای سربلند کردن کشور و ملّت است. شما که در بسیج هستید، به عنوان نیروهای مؤمن و آگاه، قدر این خصوصیت را بدانید… در حقیقت همه انسان‌های مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق، متعهّد، علاقه‌مند و آماده به کار، در هر میدانی از میدان‌ها که برای ملّت مفید است،حضور دارند، جزو بسیجی‌اند. لذا بسیج، یک نام مقدّس است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ انقلاب اسلامی در ایران حرکتی هویّت پایه است. ریشه این هویّت‌یابی را می‌توان تا صدر اسلام و حرکت‌های هویّت‌ساز از جمله حماسه عاشورا و قیام سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) جستجوکرد. رهبر انقلاب اسلامی، در خصوص تاثیر پذیری انقلاب اسلامی از نهضت حسینی می‌فرمایند: « در مورد مسالۀمحرم و عاشورا، باید بگویم که روح نهضت ما و جهت‌گیری کلی و پشتوانۀ پیروزی آن، همین توجه به حضرت ابی عبدالله (ع) و مسایل مربوط به عاشورا بود»، همچنین میتوان اهداف قیام امام حسین (ع) را جهت دهنده اصلی انقلاب اسلامی دانست؛ می‌فرماید: « آن‌چه که نهضت ما را جهت می‌ّداد و امروز هم باید بدهد، دقیقاً همان چیزی است که حسین ابن علی (ع) در راه آن قیام کرد… ».(۱)

 

هویّت عاشورایی و انقلابی بسیج
این‌که نهال و نهاد بسیج براساس چه منطق و کارکردی بنا شده است که توانسته تا این اندازه منشأ خیر و خدمت و اثر در جامعه ایرانی باشد که دوست و دشمن را به اعتراف به عظمت خود واداشته است، جای بحث مبنایی و عمیقی دارد؛ امّا به طور قطع همان‌گونه که در یادداشت‌های قبل نیرز بیان شد، ارتباط فکری و منطقی بسیج با اسلام و ارزش‌های اسلامی و آرمان‌های انقلاب اسلامی و اشتراک راهبردی و فرهنگی بسیج با نهضت امام حسین علیه السلام، بیشترین اثربخشی را داشته و دارای نقش بنیادین و اساسی دارد. رهبر انقلاب در بیانی برای ارتباط منطق و تفکر بسیج با آرمان‌های اسلامی و دینی می‌فرمایند که: «تناسبی هست میان هویّت و حقیقت بسیج با هویّت محرم و عاشورا»(۲)

بر همین اساس راهبردهای بکار گرفته شده و برآمده از انقلاب اسلامی، از جمله راهبردهای مبارزه بر علیه طاغوت، بسیج عمومی نیز هویّتی عاشورایی دارند. نشان از اهمیّت این موضوع از نگاه رهبری در فرایند تاسیسی و تداومی انقلاب دارد و می‌تواند مبنایی برای استخراج الگوی این نسبت قرارگیرد، پرداختن به این موضوع از آن جهت اهمیّت و ضرورت دارد که می‌تواند ضمن اهتمام به تبیین این نسبت بر اساس منویات رهبری و استخراج الگوی گفتاری و رفتاری آن در قالب یک جهان بینی خاص، پیامدهای آن را در فرآیند، ابعاد، مولفه‌ها و ویژگی های این نسبت و تاثیرپذیری گفتمان بسیج از گفتمان انقلاب اسلامی و به طریق اولی از گفتمان عاشورایی بررسی و تبیین می‌نماید که می‌تواند مبنایی برای غنای فرهنگ بسیج و باروری راهبردهای خرد و کلان بسیج درتداوم انقلاب قرار گیرد.(۳)

 

آمادگی کامل همراه با ایمان، آگاهی و مجاهدت

بسیج، حرکت عظیم ملّت ایران همراه با آگاهی و احساس آمیخته با عقلانیت، حرکت و عمل آمیخته بر مبنای فکری و عمل‌گرایی همراه با آرمان‌گرایی و دیدن افق‌های دور دست بوده و مکتب بسیج مکتب مجاهدت معنوی و مخلصانه است؛ در حقیقت بسیج یک فرهنگ و یک حرکت فرهنگی است و فرهنگ بسیجی یعنی چیزی که ما برای هر یک از آحاد جامعه اسلامی آن را آرزو می‌کنیم. بسیج ایمان عاشقانه، ایمان عمیق پاک‌ترین انسان‌ها و مجموعه‌ای است که در آنها پاک‌ترین انسان‌ها، فداکارترین و آماده به کارترین افراد در راه اهداف عالی برای رسیدن به کمال و خوشبختی در کشور هستند.

رهبر انقلاب منطق راهبردی بسیج را این‌گونه ترسیم می‌کنند: « بسیج در واقع، مظهر عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل، برای سربلند کردن کشور و ملّت است. شما که در بسیج هستید، به عنوان نیروهای مؤمن و آگاه، قدر این خصوصیت را بدانید… در حقیقت همه انسان‌های مؤمن، آگاه، بصیر، عاشق، متعهّد، علاقه‌مند و آماده به کار، در هر میدانی از میدان‌ها که برای ملّت مفید است،حضور دارند، جزو بسیجی‌اند. لذا بسیج، یک نام مقدّس است.»(۴)

 

براساس منظومه فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی، بسیج در حقیقت مظهر وحدت مقدس میان افراد ملّت و نماد عشق و ایمان و آگاهی و مجاهدت و آمادگی کامل برای سربلند کردن کشور و ملّت و یک حرکت منطقی و عمیق اسلامی و منطبق بر نیازهای دنیای اسلام است. بسیجی مغز متفکر، دل با ایمان و یک امرمنطقی و فکری و ریشه‌دار و عمیق است و کسانی که در کار این حقیقت بزرگ شرکت دارند، همه آحاد ملّت هستند و هرکس که بسیجی است باید به بسیجی بودن خود افتخار کند و بسیجی بودن مایه سرافرازی و سربلندی پیش خداوند تبارک و تعالی است؛ فرهنگ بسیجی، فرهنگ معنویت و شجاعت و غیرت و استقلال و آزادگی و اسیر خواست‌های حقیر نشدن است.

رهبر انقلاب اسلامی معتقدند: « بسیج مثل انقلاب، مردمی بود و مردمی است. درست است که شما در قالب مجموعه‌های وابسته‌ی به نیروی مقاومت، شکل گردان‌های رزمی می‌گیرید، آمادگی‌های نظامی پیدا می‌کنید و در میدان نبرد خودتان را نشان دادید و اگر یک روزی کشور باز نیاز به نیروی نظامی و جنگی پیدا کند، در صفوف مقدم هستید؛ این درست است، امّا جنگ همه‌ی محتوای بسیج نیست. بسیج، گسترده‌ی در همه‌ی عرصه‌های زندگی است. آن وقتی که نوبت سازندگی است، بسیج پیشرو است؛ آن وقتی که نوبت مددرسانی و خدمات است، بسیج پیشرو است؛ آن وقتی که نوبت تحقیقات بسیار دقیق و ریز و حساس است، نیروهای بسیجی در صفوف اولند. امروز شما نگاه کنید در همین قضیه‌ی هسته‌ای، در این فناوری پیچیده و بسیار دشوار، جوان‌هائی که آن‌جا هستند، جوان‌های متدین و اجزاء طبیعی و حقیقی بسیج را تشکیل می‌دهند. در همه جا همین‌جور است.»(۵)

بسیج یعنی انسان با همتی که غیرت دینی و دانایی فکری و نیازشناسی و ابتکار و جوشش ذهنی و خلاقیت دارد و به جا و به موقع وارد عرصه و میدان می‌شود. بسیج یک فرهنگ است، یک ذهنیت برجسته و والا در جامعه ماست؛ ایمان، امید و تکیه به هدایت الهی و اعتماد به کمک الهی قواره اصلی بسیج بوده و اینگونه است که بسیج همیشه زنده و پاینده است و بسیج و بسیجی تمام شدنی نیست.

لذا براساس منطق بسیج و در کلام رهبر انقلاب، بسیجی کسی است که آرمان‌ها و ارزش‌هایش، آنچنان در وجودش عظمت پیدا کرده که برای رسیدن به آن اهداف و آرمان‌ها و پاسداری از آن ارزش‌ها سر از پا نمی‌شناسد و همه هستی‌اش را با عزت و افتخار برای تحقق آرمان‌ها و حفظ آن ارزش‌ها فدا می‌کند. بسیجی سعادت را در دستیابی به آرمان‌ها و حفظ ارزش‌هایش و با فدا شدن در راه آن می‌بیند.

رهبر انقلاب مصداق عینی یک بسیجی تمام عیار را در شخصیت امیرالمومنین علیه السلام متجلی می‌دانند و می‌فرمایند: «… همان علی بن ابی‌طالب که مصداق کامل یک بسیجىِ فداکار انقلاب است. … بسیجی یعنی این. یعنی همه وجودش وقف اسلام است. وقف است برای آنچه پیغمبر می‌خواهد و خدا را خشنود می‌کند.»(۶)

در پایان باید خلاصه نمود که بسیج پیش از آن‌که ساختار نظامی و یک ساز و کار اجرایی باشد یک منطق و تفکر است که ریشه در قرآن و اسلام دارد . ریشه در تفکر جهادی پیامبر عظیم الشان اسلام و رفتار مجاهدین فی سبیل الله و در راس آن‌ها حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام دارد، و ریشه در عاشورا و فرهنگ عاشورایی دارد.


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدارجمعی از روحانیون ۱۳۶۸/۰۵/۱۱
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در جمع اقشار نمونه بسیج ۱۳۹۰/۰۹/۰۶
۳- برگرفته از مقاله «هویّت عاشورایی بسیج»، به نگارش مهناز جلیلی، و هادی عبدالملکی، انتشار یافته در فصلنامه مطالعات راهبردی بسیج» زمستان ۱۳۹۱ – شماره ۵۷٫
۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از بسیجیان ۱۳۷۶/۰۹/۰۵
۵- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار گردان‌های نمونه عاشورا و الزهرای بسیج‌‌ ۱۳۸۶/۰۹/۰۹
۶- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۷۳/۰۹/۰۳ 

نظرات کاربران
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
Subscribe
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[gs_logo title="yes" posts="30" order="ASC" logo_cat=" " mode="vertical" speed="700" inf_loop="0" ticker="1" logo_color="gray_to_def"]