۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 116
کد خبر:76503
| ف | | |

انتخابات؛ تجلی مردم سالاری دینی (5)

مظهر حماسه‌ی سیاسی

رهبر انقلاب معتقدند، انتخابات در کشور ما مظهر حماسه‌ی سیاسی است. و تأکید دارند که در درجه‌ی اول، گسترش مشارکت و حضور گسترده‌ی مردم در انتخابات اهمیّت دارد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ هر فعال و کنشگر اجتماعی و سیاسی می­‌تواند، مسیر یک جامعه را تغییر داده و ضامن تحقق و عدم تحقق اهداف آن ملّت باشد. در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران، انتخابات در قالب نظام مردم‌­سالاری دینی، به عنوان یک ضرورت مبنایی برشمرده می­‌شود که مبانی نظری آن در آموزه‌های اسلامی تبیین شده است و راه‌کارهای عملی آن نیز در ساختار سیاسی گنجانده شده است. رهبران فکری و سیاسی انقلاب اسلامی به ویژه امام راحل و رهبر انقلاب نیز بارها بر مبانی و شیوه­‌های آن صحه گذاشته و ضرورت توجه به اصل و حواشی برگزاری انتخابات و حضور حداکثری مردم در انتخابات را بیان داشته­‌اند. « مسئله‌ی انتخابات در طول این سی و چهار سال برای کشور یک مسئله‌ی تعیین کننده و تجدید حیات دهنده بوده است».(۱)

 

دو اصل اساسی در انتخابات
در یادداشت‌های قبل نسبت به جایگاه مفهومی انتخابات در بستر نظام سیاسی جمهوری اسلامی، نکاتی بیان شد. در این نوشتار سعی خواهد شد، ثمرات و نتایج حضور حداکثری برگزاری انتخابات در عرصه­‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نظام اسلامی براساس نگاه رهبر انقلاب اسلامی، تبیین خواهد شد. « همه‌ی کسانی که به نظام جمهوری اسلامی و به استقلال کشور معتقدند، به آینده‌ی کشور اهمیّت می‌­دهند، دلشان برای منافع ملّی می­‌سوزد، باید در انتخابات شرکت کنند».(۲)

رهبر انقلاب معتقدند، انتخابات در کشور ما مظهر حماسه‌ی سیاسی است.(۳) و تأکید دارند که در درجه‌ی اول، گسترش مشارکت و حضور گسترده‌ی مردم در انتخابات اهمیّت دارد.(۴) لذا ایشان، دو اصل و مسأله مهم؛ حضور پرشور مردم و نیز قانون­گرائی را شاخص­ه‌ای محوری در برگزاری مطلوب انتخابات ایران معرفی نمودند. « در انتخابات، دو تا مسئله از همه مهمتر است: مسئله‌ی اول، حضور مردم، شرکت مردم – که بایستی وسیع و گسترده باشد – مسئله‌ی دوم، قانون‌گرائی در انتخابات، وفاداری به قانون، احترام به رأی مردم».(۵) بر این اساس، در ادامه سعی خواهد شد، پیرامون ماهیت و ضرورت حضور حداکثری مردم در انتخابات براساس نگاه رهبری مباحثی را ارائه نموده و در یادداشت‌های پیش­رو به ضرورت قانون­‌گرائی در انتخابات نیز اشاره خواهیم نمود.

 

ماهیّت حضور حداکثری
اصل مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بسیار اساسی و تعیین کننده است؛ و سبب عزت، اعتبار و اقتدار نظام جمهوری اسلامی در صحنه بین المللی می‌شود. در واقع برگزاری یک انتخابات پرشور، با نشاط و با حداکثر حضور مردم از تمامی جریانات و افراد با سلیقه‌های مختلف که نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند، اعتبار و جایگاه نظام را تقویت خواهد کرد. راهبرد مورد نظر و رویکرد مستمر و ثابت در اندیشه رهبر انقلاب اسلامی در همه دوره ها تاکید بر لزوم مشارکت حداکثری در انتخابات است.

« انتخابات یکی از عرصه‌های ظهور و بروز وحدت ما، عقلانیت ما و شعور ملّی ما می‌تواند قرار بگیرد. بعضی خیال می کنند انتخابات، زمزمه‌های انتخاباتی، فضای انتخاباتی مایه اختلاف است؛ نه ، می‌تواند مایه‌ی اتحاد باشد؛ می‌تواند تشجیع کننده‌ی به سرعت عمل و پیشرفت باشد؛ با رقابت مثبت، هر گروهی سعی کند برای خدمت‌گذاری به این ملّت، سهم متناسب با خودشان را که لایق خودشان می‌دانند، بدست بیاورند. هیچ اشکالی ندارد این رقابت مثبت به جامعه نشاط می بخشد، ما را زنده دل می‌کند، روح جوانی را بر جامعه ما حاکم می‌کند.»(۶)

کارکرد انتخابات در تفکر ناب جمهوری اسلامی، معطوف به کسب قدرت فردی و گروهی نیست، لذا با وجود آن‌که در نگاه رهبری، افراد و گروه­‌های سیاسی باید، شایسته حضور در عرصه سیاست باشند و به قدرت رسیدن نیروهای موم و متخصصِ انقلابی و جهادی، مهم است؛ ولی کارکرد محوری انتخابات، حضور یکایک مردم در عرصه انتخابات است. لذا ایشان معتقدند: «به بنظر من مسئله اول در انتخابات، مسئله این شخص و آن شخص نیست؛ مسئله اول، مسئله حضور شماست. حضور شماست که نظام را تحکیم می‌کند، پایه های نظام را مستحکم می‌کند. آبروی ملّت را زیاد می‌کند، استقامت کشور را در مقابل دشمنی‌ها زیاد می‌کند و دشمن را از طمع ورزیدن به کشور و از فکر ضربه زدن و توسعه و فساد و فتنه منصرف می‌کند».(۷)

یکی از آداب و اصول حضور حداکثری مردم در انتخابات در نگاه رهبر انقلاب، حضور اوّل وقت در پای صندوق های رأی به مشار می‌رود. این موضوع به جز آن‌که می‌تواند نشان دهنده الزام مردم به این تکلیف اجتماعی و کمک به برگزاری منظم و به موقع انتخابات باشد، به تعبیر رهبر انقلاب، به موقع انجام دادن کارهای نیک است: « توصیه‌ی من این است که هر چه بیشتر شرکت کنند، هر چه زودتر پای صندوق­‌ها بیایند، معتقدم کار نیک را بایستی در اوّل وقتِ آن انجام داد؛ به تأخیر نباید انداخت.»(۸)

 

ثمرات حضور حداکثری در انتخابات
حضور پرشور ملّت در عرصه انتخابات، ثمرات و نتایج بی­‌شماری برای کشور و نظام دارد، براساس نگاه رهبری به برخی از این ثمرات اشاره خواهد شد:

 

 1. نشان دهنده بیداری ملّت
  رهبر انقلاب معتقدند: « هر جا انتخابات با شرکت گسترده‌ی مردم باشد، این نشانه‌ی این است که ملّت در آن کشور بیدارند، هوشیارند و با نظام خود همراهند».(۹)

 

 1. اعتماد ملّی و پشتیبانی ملّت
  رهبر انقلاب در اثرات برگزاری انتخابات سال ۷۳ بیان می دارند که: « سال گذشته برای کشور ما سال بسیار پرتلاش و پرموفقیّتی بود. در زمینهّ سیاسی – چه در سطح جهانی و چه در رابطه با قضایای ویژه‏ای که برای ملّت ایران مطرح است – حضور ملّت ایران حضوری مقتدر بود و مسؤولان سیاست خارجی و ارتباطات بین‌‏المللی کشور به اتّکاء همین اعتماد و پشتیبانی ملّت، حقّاً و انصافاً کارهای بزرگی را انجام دادند. در صحنه جهانی، ملّت ایران سرافراز شد».(۱۰) البته رهبر انقلاب، تمامی ارکان و مسئولین امر در فرآیند انتخابات را ملزم می کنند که آسیبی به اعتماد مردم وارد نشود و به ویژه شورای نگهبان وظیفه خویش را در این عرصه ایفا نماید: « ما باید کاری کنیم که این امکان و وسیله برای ورود اشخاصِ بیشتر فراهم بشود. نباید طوری باشد که یک جریان، ولو در یک شهر خاص، احساس بکند که در این انتخابات وارد نیست؛ باید طوری باشد که در همه جا همه احساس کنند که می‌توانند آن فرد مورد نظر خودشان را واقعاً آزادانه انتخاب بکنند؛ یعنی شورای نگهبان و حرکتی که در این مقطع انجام می‌دهد، باید مظهر و آینه‌ی اعتماد عمومی باشد».(۱۱)

 

 1. عامل اعتبار و مصونیت کشور
  رهبر انقلاب در بیانی دیگر، حضور حداکثری مردم را موب اعتبار نظام و مصونیت کشور خواهد شد: « هرچه صندوق­‌های رأی شلوغ‌تر باشد، گسترش شرکت مردم بیشتر باشد، اعتبار کشور بالا خواهد رفت، مصونیت کشور بیشتر خواهد شد».(۱۲)

 

 1. خنثی شدن تهدیدات دشمنان
  در کنار سایر کارکردها، خنثی شدن تهدیدات نظامی، سیاسی و … دشمن نیز از نتایج این امر در نگاه رهبری محسوب می‌شود: « … رشدفزآینده‌ی سیاسی و پای فشردن بر مردم‌سالاری دینی صادقانه، حقیقت تابناکی است که با حضور متراکم شما در پای صندوق‌های رأی، یک بار دیگر در عمل به اثبات رسید و باطل السحر بافته‌ها و گزافه‌های دشمنان و حسودان و طمع ورزان شد».(۱۳) همچنین ایشان اشاره می‌کنند که: «آن‌جایی که می‌خواهند صندوق­‌های انتخابات را خلوت کنند و مردم را از حضور در پای صندوق‌ها و رأی دادن مأیوس نمایند، رهبری است که به مردم الگو می‌دهد و می‌گوید که انتخابات وظیفه است. آن‌گاه مردم اعتماد می‌کنند، وارد می‌شوند و حماسه عظیمی می‌آفرینند. آن‌جایی که جایگاه ابراز نظر مردم در مسائل انقلاب است، چشم مردم به دهان رهبری است».(۱۴)

 

 1. شکل دهنده اقتدار نظام اسلامی
  رهبر انقلاب در کارکرد اقتدار دهی حضور حداکثری آحاد مردم در انتخابات اشاره می‌­کنند: « حضور شما می‌تواند دفاع از اسلام و کشور و انقلاب محسوب شود. هر مقدار این حضور وسیع‌تر و قوی‌تر باشد، نشانه‌ی اقتدار بیشتر نظام اسلامی است. نظام اسلامی در مقابل چشم‌های دوستان و دشمنان خود در دنیا به این می‌بالد که تعداد حاضر شوندگان در پای صندوق‌های رأی، زیاد است. این مایه‌ی افتخار نظام اسلامی است. همه‌ی کسانی که در مقابل اسلام و آینده‌ی این کشور احساس مسؤولیت می‌کنند، وظیفه دارند که در این آزمایش الهی شرکت کنند».(۱۶)

 

 1. استحکام پایه‌های مردم‌سالاری و دلبستگی همگانی
  تقویت مبانی و اصول مردم‌سالاری در نگاه رهبری، یکی دیگر از کاکردهای مهم این موضوع محسوب می­‌شود. لذا ایشان تأکید دارند که: « مشارکت گسترده و پرشور شما، و هجوم مشتاقانه به مراکز رأی‌گیری، و تشکیل صف‌­های طولانی برای رسیدن به صندوق‌های رأی در همه جای کشور، و از همه‌ی قشرهای اجتماعی، نشانه‌ئی آشکار از استحکام پایه‌های مردم‌سالاری اسلامی و دلبستگی همگانی به این موهبت بزرگ پروردگار بود و ایران و ایرانی را در آزمونِ میدان عمل، سرافراز و روسفید کرد».(۱۶)

در پایان این نوشتار به یک بیان دیگری از رهبر انقلاب در باب کارکرد و دلیل تأکید معظم له، نسبت به تأکید فراوان به حضور حداکثری مردم و اولویت این موضوع نسبت به سایر موارد، یک روشن‌گری راه‌گشایی را بیان می‌دارند و اقشار مختلف به خصوص نیروهای دلسوز مذهبی، را از نگاه محدود نسبت به حضور حداکثری در انتخابات بر حذر می‌دارند: « بعضی‌ها از بچّه‌های خوب و انقلابی تعجّب می­‌کنند که فلانی مدام می­‌گوید در انتخابات شرکت کنید، شرکت کنید؛ از من گله‌مند می­‌شوند که چرا شما مدام گفتید بیایید در انتخابات شرکت کنید. آقاجان! توجّه داشته باشید که مصیبت، آن‌روزی است که مردم پشت کنند به صندوق رأی؛ این مصیبت است؛ و دشمن این را می­‌خواهد».(۱۷)


 1. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات ۱۳۹۳/۰۲/۱۶
 2. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی ۱۳۹۲/۰۱/۰۱
 3. همان.
 4. همان.
 5. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در اجتماع بزرگ مردم کرمانشاه‌ ۱۳۹۰/۰۷/۲۰ 
 6. بخشی از بیانات رهبر انقلاب مهرماه ۱۳۸۶
 7. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اردیبهشت ماه ۱۳۸۸
 8. بخشی از بیانات رهبر انقلاب پس از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶/۰۲/۲۹ 
 9. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از مردم و خانواده شهدا و ایثارگران ۱۳۹۰/۱۲/۱۰ 
 10. متن پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت حلول سال ۱۳۷۴ هجری شمسی ۱۳۷۴/۰۱/۰۱ 
 11. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس ۱۳۷۰/۱۲/۰۴ 
 12. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه تهران ۱۳۹۰/۱۱/۱۴ 
 13. بخشی از پیام رهبر انقلاب به مناسبت حضور حماسی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم ۱۳۹۲/۰۳/۲۵  
 14. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از بسیجیان ۱۳۷۶/۰۹/۰۵  
 15. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در مراسم دوازدهمین سالگرد رحلت امام خمینی(رحمه‌الله) ۱۳۸۰/۰۳/۱۴ 
 16. بخشی از پیام رهبر انقلاب به مناسبت حضور گسترده و حماسی مردم در انتخابات ۱۳۹۶/۰۲/۳۰  
 17. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان۱۳۶۹/۰۳/۱۱۷  
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)