۲۰ مرداد ۱۳۹۹ مصادف با   20 ذیحجه 1441
تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 929
کد خبر:76422
| ف | | |

انتخابات؛ تجلی مردم سالاری دینی (2)

«مجسمه‌ی شرارت و قساوت» ملّت‌های خاورمیانه را به دمکراسی دعوت می‌کند

امروز شیطان بزرگ که خود مجسمه‌ی شرارت و قساوت بر ضد بشر است، پرچم طرفداری از حقوق بشر را بلند کرده و ملّت‌های خاورمیانه را به دمکراسی دعوت می‌کند. دمکراسی مورد نظر آمریکا در این کشورها به معنای آن است که دست‌نشاندگانی رام و مطیع، به کمک توطئه و رشوه و تبلیغات اغواگر، در انتخاباتی ظاهراً مردمی و باطناً آمریکایی بر سر کار بیایند و عامل آمریکا در تحقّق هدف‌های پلید استکباری شوند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ دموکراسی در معنای نظری و مفهوم عام خویش و مدل مردم­سالاری و شاخه های آن، به ویژه مردم­سالاری دینی، با وجود آنکه دارای اهمیّت و ارزشی درون­زا و ذاتی هستند، به عنوان ابزار پیشرفت و توسعه همه جانبه یک جامعه هم دارای اهمیّت هستند. در واقع نظام های مردم­‌سالار، هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ عملی، مهم­ترین بستر را برای پیشرفت فراهم می‌آورند. سعی خواهد شد در این نوشتار، به تبیین ماهیّت دموکراسی و ترسیم مفهوم و جایگاه انتخابات در مبانی فکری شرقی و به ویژه غربی بپردازیم و اندیشه رهبر انقلاب را در این موضوع مورد بررسی قرار دهیم.

رهبر انقلاب معتقدند: «در همه‌ی دنیا، انتخابات پرشور، مظهر زنده بودن و حضور بااراده و عزم راسخ یک ملّت در عرصه‌هاست. هر جا انتخابات با شرکت گسترده‌ی مردم باشد، این نشانه‌ی این است که ملّت در آن کشور بیدارند، هوشیارند و با نظام خود همراهند. می‌­خواهند این را از دست ملّت ایران بگیرند. همه‌ی این صدها و هزارها و – اگر این رسانه‌های تازه پدید آمده‌ی اینترنتی را هم محاسبه کنیم، سر به میلیون­‌ها می­‌زند – میلیون­‌ها رسانه را به کار انداختند، برای این‌که مردم را دلسرد کنند.»(۱)

براساس برخی از تعاریف مدرن از سیاست، تمام کارکردهای سیاست به نوعی به بهره مندی از منابع ارتباط پیدا می کند. سیاستی می‌تواند اساس ثبات پایدار را بنیان نهد که شرایط متعادلی را در بهره‌مندی عمومی از منابع موجود در یک جامعه ایجاد کند. اختلاف منافع و تعارض درخواست‌ها اموری طبیعی هستند که طی فرایند دموکراتیک نقش مثبتی را می‌توانند ایفا کرده و منشأ ثبات باشند.(۲)

علت این‌که مردم­‌سالاری می‌تواند تصمیمات عادلانه‌­ای در قبال گروه ­های مختلف بگیرد در این است که اساساً به همگان اجازه می دهد که در فرآیند تصمیم گیری مشارکت داشته باشند و اغلب تأثیرات قطعی روی اشکال نهادی و سیاسی که مردم­‌سالاری ممکن است به خود بگیرد، بگذارند و از این طریق بر توانمندی توسعه‌­ای دولت‌ها نیز مؤثر واقع شوند.(۳)

از این نظر، مردم­‌سالاری راهی است برای گسترش عدالت از طریق توسعه. بنابراین مردم‌سالاری در نگاه متفکران غربی اگر چه هدف است در عین حال ابزاری در خدمت توسعه است. چنین ساختار حکومتی، وسیله‌­ای است برای تحقق اهداف خاص. البته آن‌چه در مبانی نظری غربی‌ها و حتی برخی کشورهای مشرق زمین نیز ارائه شده است، در عمل ضامن سعادت بشر و توسعه واقعی جوامع انسانی نشده است و تنها ویترینی از زندگی مدرن و تجملاتی برای یک عده ای خاص و یک آرزوی واهی و زندگی پوشالی برای اکثریت مردم در عمل تحقق یافته است. البته این حقیقت در لابلای پیام های رسانه­‌ای مکتوم مانده و حقیقت فکری و واقعیّت موجود در نگاه مردم جهان نسبت به دموکراسی غربی کماکان روشن نشده است.

رهبر انقلاب در بیانی در ترسیم ماهیت دموکراسی می‌فرمایند: «در دموکراسی های غربی، صلاحیت­‌های خاصّی موردنظر است که عمدتاً در این صلاحیت­‌ها، وابستگی­‌های حزبی رعایت می‌شود. هم کسانی که نامزد می‌شوند، هم آن‌هایی که نامزد می‌کنند و هم آن‌هایی که به نامزدها رأی می‌دهند، در واقع به این حزب یا به آن حزب رأی می‌دهند. حالا در آن کشورهایی که دو حزبی است، مثل آمریکا و انگلیس و یا در کشورهایی که چند حزبی است، به یکی از این دو یا چند حزب رأی می‌دهند. در نظام جمهوری اسلامی غیر از دانایی و کفایت سیاسی، کفایت اخلاقی و اعتقادی هم لازم است.»(۴)

همچنین معظم‌له، در تبیین حقائق دموکراسی و نقش رسانه های غربی در ارائه یک تصویر غیرواقعی از سیاست غربی و انتخابات مردمی بیان می‌دارند که: «امروز شیطان بزرگ که خود مجسمه‌ی شرارت و قساوت بر ضد بشر است، پرچم طرفداری از حقوق بشر را بلند کرده و ملّت‌های خاورمیانه را به دمکراسی دعوت می‌کند. دمکراسی مورد نظر آمریکا در این کشورها به معنای آن است که دست‌نشاندگانی رام و مطیع، به کمک توطئه و رشوه و تبلیغات اغواگر، در انتخاباتی ظاهراً مردمی و باطناً آمریکایی بر سر کار بیایند و عامل آمریکا در تحقّق هدف‌های پلید استکباری شوند.»(۵)

رهبر انقلاب با اشاره به ضعف­‌های عرصه سیاست و انتخابات در ایران، به خباثت­‌های نهادینه شده در دنیای غرب اشاره می‌کنند که در کشور ما خبری از آن نیست. « … انتخابات همیشه در کشور ما تا حدودى یک حادثه‌ى چالش‌برانگیز است. اگرچه در مقایسه‌ى با انتخابات‌هایى که در بعضى از کشورهاى دنیا چه کشورهاى به اصطلاح پیشرفته، و چه بعضى از کشورهاى دیگر برگزارمی‌شود، که تویشان چه خباثت‌ها، چه خیانت‌ها، چه درگیرى‌ها، حتّى چه کشت و کشتارها اتفاق مى‌افتد، بحمدالله این حوادث در کشور ما نیست، امّا بالاخره یک چالشى است؛ مردم را متوجه می‌کند.»(۶)

دنیای غرب که در مقام نظر و در آینده ای نزدیک در مقام عمل، به بن بست خواهد خورد و باطن دموکراسی کثیف غربی بر ملّت های دنیا بهتر روشن خواهد شد. این در حالی است که، دنیای غرب تلاش دارد که زیر سوال بردن برخی از جلوه های مردم‌سالاری واقعی در ایران، ضعف های مفهومی و عملی خویش را کتمان کند و عدم حمایت‌های مردمی و کاهش چشم‌گیر مشارکت‌های مردمی را پنهان سازند. رهبر انقلاب در ترسیم این واقعیت تأکید می‌کنند که: « انتخاباتِ امسال، انتخابات بسیار پُرمعنا و مهمّی بود. با این‌که این‌همه علیه این انتخابات تلاش شده بود، فعّالیّت شده بود، برای این‌که انتخابات را زیر سؤال ببرند، از ارزش انتخابات بکاهند، یک جمعیّت ۳۴ میلیونی در این دو انتخابات شرکت کردند. … ۶۲ درصد، در نسبت جمعیّتی که می‌توانند رأی بدهند، درصد بالایی است [اگر] مقایسه بشود با بیشتر کشورها؛ نه با بعضی از کشورها [بلکه] با بیشتر کشورها. آن‌طور که به من گزارش داده‌اند، در آمریکا در این ده سال اخیر هیچ‌وقت آمار شرکت مردم در انتخابات های گوناگون، چه انتخابات کنگره و چه انتخابات ریاست جمهوری، به چهل درصد نرسید.»(۷)

رهبر انقلاب در بیانی دیگر، به اهمیّت آشنا ساختن نسل جوان با حقیقت دموکراسی در دنیای فعلی اشاره کرده و گوشزد می‌کنند که باید از شیوه‌های هنری و رسانه‌ای واقعیت‌های داخلی مردم‌سالاری در داخل و واقعیت‌های دموکراسی در خارج را به خوبی تبیین نمایند: «من متأسفم از این که خیلی از جوان‌های ما از این شگردهایی که در دنیا، در آمریکا، در غرب، در اروپا، در زمینه‌ی انتخابات به کار می‌برند، که ظاهر دموکراسی دارد، امّا باطن غیر دموکراسی دارد، خبر ندارند. کتاب‌های خوبی در این زمینه نوشته شده، خود غربی‌ها نوشته‌اند؛ این‌ها را بخوانند، این کتاب‌ها را ببینند؛ چگونگی انتخاب یک شهردار یا یک فرماندار در فلان ایالت آمریکا، بعد سناتور شدن، بعد رئیس جمهور شدن؛ هل داده شدن افراد به این عرصه‌ها چگونه است، با چه شگردهائی انجام می‌گیرد؛ آن وقت مقایسه کنند با این‌جا که یک نفری می‌آید در مواجهه‌ی با مردم، در حرف زدن با مردم، گاهی بدون هیچ سابقه‌ی اجرائی، مردم را جذب می‌کند؛ موج ایجاد می‌شود، مردم می‌روند پای صندوق‌های رأی، رأی می دهند، انتخاب می‌کنند، با این درصدهای بالا؛ این مدل جدیدی است از دموکراسی؛ این پیشرفت سیاسی ما است.»(۸)

در پایان به یکی از بیانات ارزشمند رهبر انقلاب در باب اهمیّت حضور مردم در قالب مردم­‌سالاری دینی و در عین حال عدم اجازه ورود افراد غیر معتقد به مبانی دینی و انقلابی در عرصه انتخابات و ورود به نمایندگی مجلس و ریاست جمهوری اشاره می کنند که حتی در ادبیات و ساختار موجود دموکراسی غربی نیز مورد قبول قرار گرفته است. « بنده گفته‌ام و باز هم می‌گویم که آن کسانی که حتّی نظام را قبول ندارند بیایند در انتخابات شرکت کنند، رأی بدهند، امّا نه‌این‌که کسی که نظام را قبول ندارد، بخواهند مجلس بفرستند. هیچ‌جای دنیا چنین چیزی وجود ندارد که [وقتی‌] ما گفتیم آقا شما که نظام را قبول نداری بیا، بگوید خیلی خب، پس اجازه بدهید من به کسی رأی بدهم که او هم نظام را قبول ندارد؛ این معنی ندارد. در هیچ‌جای دنیا در مراکز تصمیم‌گیری، آن کسی که اصل نظام کشور را قبول ندارد راه نمی‌دهند؛ [حتّی‌] یک جاهایی با اندک تهمتی طرف را کنار میزنند. … بنابراین این‌که ما مقیّد باشیم کسی برود در مجلس که نظام را، مصالح کشور را، ارزش‌های اساسی کشور را تأیید بکند، تقویت کند، دنبال بکند، یک حقّ عمومی است. این هم در انتخابات و در سلامت انتخابات مؤثّر است.»(۹)


  1. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مردم و خانواده شهدا و ایثارگران ۱۳۹۰/۱۲/۱۰
  2. برگرفته از: مارتین لیپست، ۱۳۸۳،(مقدمه) دایره المعارف مردمسالاری(۳ جلد)، انتشارات کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه، صفحه ۲۱ .
  3. ر.ک: آدریان لفت ویچ، ۱۳۸۰، در باب اولویت سیاست در توسعه، ترجمه احد علیقلیان و افشین خاکباز، انتشارات طرح نو.
  4. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۰۹/۲۶
  5. بخشی از پیام رهبر انقلاب اسلامی به کنگره عظیم حج ۱۳۸۴/۱۰/۱۹
  6. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خطبه نماز عید فطر سال ۱۳۸۹.
  7. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
  8. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
  9. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)