۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 653
کد خبر:75877
| ف | | |

کارکردهای علم و اقتدار علمی در نظام اسلامی (5)

رمز پیشرفت یک کشور

رمز پیشرفت یک کشور، یعنی آن محور اصلی برای اقتدار یک کشور، پیشرفتِ همراه با اقتدار، علم است. آماج بسیاری از توطئه‌های امروزی که علیه جمهوری اسلامی هست، علم و اهل علم و دانشجویان علم و محیط علمی است؛ این را توجه داشته باشید. نگذارید این تیر طبق آن هدف‌گیری دشمن، به هدفی که آن‌ها گرفته‌اند، اصابت کند. کار علمی را نگذارید متوقف بشود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در جهان امروز تقویت بنیه علمی کشور، نه تنها اهمیّتی کمتر از تقویت بنیه دفاعی و نظامی ندارد؛ بلکه می تواند ضامن اقتدار کشور در مواجهه با سایر کشورهای دنیا باشد. صدور تفکر انقلاب اسلامی و الگو شدن جمهوری اسلامی ایران، می‌تواند با تقویت بنیه نظامی آغاز شود، ولی استمرار آن بواسطه تقویت بنیه علمی صورت خواهد گرفت. لذا رهبر انقلاب بارها اقتدار علمی کشور و تقویت نبیه علمی را رمز موفقیت ما در مواجهه فکری و عملی با سایر دولت‌ها و ملت‌های جهان مطرح می‌کنند که می‌تواند در مقام عمل، تفکر و علمکرد نظام اسلامی را در نگرش ملّت‌ها و مناسبات سیاسی و اقتصادی دولت‌ها به نفع آرمان های اسلامی و منافع ملّی و مردمی سوق دهد. 

رهبر انقلاب این امر را در وهله اول منوط به درک و فهم مردم، مسئولین و به ویژه نخبگان کشور می‌دانند و معتقدند که تا اصل قدرتمندی علمی ایران در شرایط کنونی مورد غفلت قرار گیرد، ما نمی‌توانیم، اقتدار علمی کشور را در مناسبات فکری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با دیگر کشورها اثبات نمائیم. « [تربیت افرادی‌] با فهم درست از موقعیّت کشور؛ بفهمند کشور الان در چه وضعی است. همه‌ی دنیا -دشمنان ما یک‌جور، دوستان ما یک‌جور- می‌گویند جمهوری اسلامی ایران کشور قدرتمندی است [امّا] این آقا در داخل می‌رود فلان‌جا سخنرانی می‌کند، می‌گوید آقا، ما کسی نیستیم، ما چیزی نیستیم، ما منزوی هستیم! خودکمتربین؛ حالا خودش را کم ببیند؛ ملّت را چرا کم میبیند؟ نظام جمهوری اسلامی و کشور را چرا کم میبیند؟ این خودکم‌بینی خیلی چیز خطرناکی است؛ احساس حقارت؛ که همه‌ی دنیا می گویند کشور عزیزی است، کشور مقتدری است، گله دارند، ناراحتند که [ایران‌] نفوذ پیدا کرده، همه‌جا را گرفته، این آقا اینجا در داخل، در روزنامه یا در سخنرانی یا در فلان دانشگاه به دانشجوها می‌گوید نه، ما چیزی نیستیم، ما کسی نیستیم! »(۱)

 

اقتدار علمی قابل مذاکره سیاسی نیست
در تاریخ و برهه‌های مختلف انقلاب اسلامی، برخی به بهانه مذاکره، به دنبال این بوده‌اند که برخی از جلوه‌ها و ابعاد علمی را کنار کذاریم تا بتوانیم در عرصه سیاسی، موفقیت پیدا کنیم و یا تحریم‌های اقتصادی را برطرف نمائیم. تجربه تلخ اوایل دهه هشتاد و نیز سال های اخیر در متوقف کردن رشد شتابان علوم هسته‌ای و نیز گمانه زنی‌هایی درباره توقف رشد علمی در عرصه توان موشکی، از مواردی است که نه تنها اقتدار و عزت ملت ایران را در مواجهه با سایر ملّت‌ها و دولت‌های دنیا فراهم سازد، بلکه می‌تواند اقتدار علمی ایران را از بین ببرد. با این اوصاف رهبر انقلاب معتقدند: « آن‌چه من به ملّت ایران می‌خواهم عرض بکنم [این است] : جمهوری اسلامی به توفیق الهی و به حول و قوّه‌ی الهی، مقتدر و قوی است، روزبه‌روز هم قوی‌تر شده است. ده سال، دوازده سال است که شش دولت بزرگ جهانى -که از لحاظ ثروت اقتصادى و غیره، جزو کشورهاى مقتدر دنیا محسوب می‌شوند- این‌ها نشسته‌اند در مقابل ایران، با هدف این‌که ایران را از پیگیرى صنعت هسته‌اى خودش باز بدارند؛ این را صریحاً گفته‌اند. هدف واقعى آن‌ها این است که پیچ‌ومهره‌هاى صنعت هسته‌اى بکلّى باز بشود؛ این را سالها پیش هم به مسئولین ما صریحاً بیان کردند، الان هم در همین آرزو هستند. ده سال، دوازده سال کشمکش با جمهورى اسلامى، نتیجه‌[اش] این شد که این شش قدرت، امروز ناچار شدند که گردش چند هزار سانتریفیوژ را در کشور تحمّل کنند؛ ناچار شدند ادامه‌ى این صنعت را در کشور تحمّل کنند؛ ناچار شدند ادامه‌ى تحقیقات و توسعه‌ى این صنعت را تحمّل کنند. تحقیق و توسعه‌ى صنعت هسته‌اى ادامه خواهد یافت؛ گردش صنعت هسته‌اى ادامه خواهد یافت؛ این چیزى است که آنها سال‌ها تلاش کردند، [ولى] امروز روى کاغذ آوردند و امضا دارند می‌کنند که حرفى ندارند. این معنایش چیست جز اقتدار ملّت ایران؟ این بر اثر ایستادگى ملّت، مقاومت ملّت، و بر اثر شهامت و ابتکار دانشمندان عزیز ما است. رحمت خدا بر شهریارى‌ها و رضائىنژادها و احمدى روشن‌ها و علی‌محمّدى‌ها؛ رحمت خدا بر شهداى هسته‌اى، رحمت خدا بر خانواده‌هاى این‌ها، رحمت خدا بر ملّتى که پاى حرف حقّ خود و احقاق حقّ خود مى‌ایستد.»(۲)

 

تقویت روحیه اقتدار گرایی
همانگونه که در عرصه نظامی‌‌گری و دفاع از مرزهای سخت، نیازمند تقویت روحیه شهادت و ازخودگذشتگی هستیم و یا در عرصه اقتصاد، نیازمند روحیه مدیریت جهاد و کار جهادی هستیم، در عرصه علمی نیز باید روحیه اقتدار گرایی خویش را حفظ نمائیم تا در مواجهه با دولت‌ها و ملّت‌های مختلف، استقلال علمی و حراست ازمرزهای نرم فکری و علمی کشور را مورد غفلت قرار ندهیم. رهبر انقلاب در تبیین این اصل می‌فرمایند: «رمز پیشرفت یک کشور، یعنی آن محور اصلی برای اقتدار یک کشور، پیشرفتِ همراه با اقتدار، علم است. آماج بسیاری از توطئه‌های امروزی که علیه جمهوری اسلامی هست، علم و اهل علم و دانشجویان علم و محیط علمی است؛ این را توجه داشته باشید. نگذارید این تیر طبق آن هدف‌گیری دشمن، به هدفی که آن‌ها گرفته‌اند، اصابت کند. کار علمی را نگذارید متوقف بشود. از همه‌ی این حرف‌هائی که گفته شد، مهمتر، مسئله‌ی علم و تحقیق و پژوهش است. دنیای غرب ثروتش از ناحیه‌ی علم است، اقتدارش از ناحیه‌ی علم است، زورگوئی‌ای که امروز می‌کند، به خاطر علمی است که دارد. پول فی نفسه اقتدار نمی‌آورد. آنی که اقتدار می‌آورد، دانش است. امروز اگر آمریکا پیشرفتگیِ علمیِ خودش را نمی‌داشت، نمی‌توانست در دنیا اینجور زورگوئی بکند و در همه‌ی مسائل عالم دخالت بکند. ثروت هم اگر به دست می‌آید، از ناحیه‌ی علم به دست می‌آید. علم را اهمیّت بدهید. اینی که من سال‌هاست روی مسئله‌ی علم، تحقیق، پژوهش، پیشرفت، نوآوری، شکستن مرزهای علمیِ موجود تکیه میکنم، به خاطر این است. بدون انواع دانش، اقتدار کشور امکانپذیر نیست. دانش اقتدار می‌آورد. گفتند بیائید مراکز هسته‌ای ایران را بمباران کنید. یکی از مسئولینِ رؤسای دنیا – حالا نمی‌خواهم حالا اسم بیاورم. البته همه می‌دانند، شاید هم می‌دانید؛ پخش شد در دنیا. بنده دوست ندارم اسم بعضی‌ها را بیاورم – گفت علم را که نمی‌شود بمباران کرد. راست می‌گوید؛ حق با اوست. با همه‌ی خلاف‌هائی که می‌گویند، این حرفشان درست بود. گیرم نطنز را بمباران کردند، کارخانه‌ی اصفهان را بمباران کردند، علم را چه جوری بمباران می‌کنند؟ ببینید، علم مصونیت می‌آورد، اقتدار می‌آورد. مراقب باشید تو دانشگاه شما، تو کلاس شما، تو مرکز تحقیقات شما، تو کار پژوهشی شما، اختلال ایجاد نکنند. اگر دیدید دستی دارد اختلال ایجاد می‌کند، به آن دست بدبین بشوید. اقتدار شما را، آینده‌ی شما را هدف گرفته‌اند.»(۳)

 

اعتماد به نفس و مقاومت علمی
همانگونه شاخص‌هایی مانند رشد اقتصادی، تولید ناخالص ملّی، امید به زندگی و امثال آن می‌تواند پیشرفت و اقتدار یک کشور را نشان دهد و یک اعتماد به نفس عمومی در سطح حاکمیت، دولت و مردم ایجاد نماید، رشد و اقتدار علمی نیز می‌تواند، جامعه را در مواجهه با مشکلات داخلی و خارجی قوی نموده و راهی برای موفقیت در عرصه‌های مختلف نظام اسلامی باشد. لذا رهبر انقلاب صریح می‌کنند که: « هیچ ملّتی نمی‌تواند بدون دست و پنجه نرم کردن با موانع و مشکلاتی که با آن مواجه است، به جایی برسد. اگر ملّت ایران هشت سال جنگ تحمیلی را نمی‌داشت، البته خیلی از ویرانی‌ها را، خیلی از فقدان‌ها را، خیلی از خسارت‌ها را نمی‌داشت؛ امّا این اعتماد به نفس را هم نمی‌داشت؛ این قدرت علمی، نظامی و پیشرفت صنعتی را هم نمی‌داشت؛ این عزّتی را هم که در مقابل چشم جهانیان به دست آورده است، نمی‌داشت؛ این حالت یأس و ناامیدی از تسلّط بر این ملّت هم در دل دشمنان بزرگ او – البته عقلایشان؛ چون بی‌عقل‌هایشان خیال می‌کنند که می‌شود تسلط پیدا کرد! – به وجود نمی‌آمد. بنابراین، مشکلات همیشه این‌طور است و هر ملّت و هر مجموعه‌ای اگر بخواهد راه صلاح و نجاح و راه رسیدن به آرمان‌ها را طی کند، باید با این موانع دست و پنجه نرم کند.»(۴)


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ 
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز عید فطر ۱۳۹۴/۰۴/۲۷ 
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از نخبگان علمی کشور ۱۳۸۸/۰۸/۰۶ 
۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در جمع اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم در مدرسه فیضیه ۱۳۷۹/۰۷/۱۴ 

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)