۲۰ مرداد ۱۳۹۹ مصادف با   20 ذیحجه 1441
تاریخ: ۶ آبان ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 841
کد خبر:75009
| ف | | |

شاخص‌ها و آداب مذاکره با غرب (8)

مقصود غرب از مذاکره،یک گفتگوی عادلانه و منطقی نیست

این حرف[مذاکره با ایران] هم از همان حرف‌های غیر منطقی و همراه با فریب و یک وسیله‌ای برای زورگوئی است. اولاً این‌که می‌گویند بیائید مذاکره کنیم، مقصودشان از مذاکره، واقعاً یک گفتگوی عادلانه و منطقی نیست؛ مذاکره یعنی شما بیائید حرف‌های ما را قبول کنید، تسلیم شوید، تا ما تحریم‌ها را برداریم. خب، اگر ملّت ایران می‌خواستند تسلیم شوند، چرا انقلاب کردند؟

پایگاه تحلیلی مصداق/ یکی از موضوعات مهم در عرصه فکری و فرهنگی جامعه این است که، مبانی و اهداف کلان نظام اسلامی و اصول سیاست خارجی و عملکرد نظام سیاسی و اقتصادی برای آحاد ملّت، تبیین شود و مردم به عنوان پشتوانه عظیم، حرکت جمهوری اسلامی قرار گیرند. لذا گفتمان سازی تفکر مقاومت و ایستادگی و ترسیم ابعاد مذاکره با غرب باید توسط شبکه­‌های ارتباطی توسط خانواده ها، روحانیون، معلمان و مدارس و رسانه های مختلف، نهادینه سازی شود. «گفتمان یک جامعه مثل هواست، همه تنفسش می‌کنند؛ چه بدانند، چه ندانند؛ چه بخواهند، چه نخواهند. باید این گفتمان سازی انجام بگیرد؛ که البته نقش رسانه‌ها و بالخصوص نقش روحانیون و نقش بزرگان و اساتید دانشگاهی حتماً نقش بارز و مهمی است.»[۱]
تاثیر عملی این بحث در برنامه ریزی فرهنگی و در سیاستگذاری کلان نظام آن است که در فرآیند گفتمان سازی، باید برای آن که گفتمان، ماندگار و عمیق و تاثیر گذار بشود و به عزمی جمعی و ملّی تبدیل شود، برنامه ریزی جداگانه ای داشت. این بدان معناست که صرف گسترش یک سخن یا پراکندن مبانی نظری آن و… لازمه حرکت گفتمانی انقلاب هست امّا برای آن که به اجرا نزدیک شود و مسئولین را پای کار بیاورد و اصلاحات صورت گیرد، باید برای ساماندهی عزم‌ها و اراده‌ها برنامه ریزی کرد تا مطالبه گر باشند و فعال.
« این مطالبی که عرض کردیم، این‌ها فقط نصیحت و درد دلِ بین ما نیست که شما بگویید بنده بشنوم، بنده بگویم شما بشنوید، باید این‌ها به صورت گفتمان در بیاید.گفتمان یعنی باور عمومی؛ یعنی آن چیزی که به صورت یک سخنِ مورد قبول عموم تلقی بشود، مردم به آن توجه داشته باشند؛ این با گفتن حاصل می‌شود؛ با تبیینِ لازم – تبیین منطقی، تبیین عالمانه و دور از زیاده روی های گوناگون – حاصل می شود؛ با زبان صحیح، با زبان علمی و منطقی و با زبان خوش، بایستی این مطالب را منتقل کرد.»[۲]

 

ضرورت گفتمان سازی تفکر انقلابی
هنگامه کنونی ما، در گذار نفحه انقلاب اسلامی است که می‌خواهد در زمانه انتظار، منتظری حقیقی و فعال باشد؛ یعنی غایت و مجاهدت خویش را برای برپایی تمدّنی معنوی، عدالت مدارانه و برآمده از مردم سالاری دینی، بسیج نماید و آن به سقوط کشاندن تمدّن غرب را، » نه شرقی نه غربی « را به سراسر عالم گسیل دهد؛ امّا در مقابل نیز، با شعار ارزشی به تارک آمال و اعمال خویش بنشاند؛ تمدّنی امانیستی، مادیگرا و الحادی؛ تمدّنی که امروزه بر بنیانِ متزلزل و غیر مرصوص لیبرالیسم، بسط پیدا کرده است. آری انقلاب اسلامی، در این مسیر تمدّن سازی، چنگ به دامان نگرش و روش‌های گفتمان سازی می‌زند.

یکی از ضرورت­‌های انکار ناپذیر امروز جبهه فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی، پرداختن به ابعاد مختلف و موضوعات مهم سیاسی و فرهنگی است که انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را می‌تواند به انزوا و ستحاله بکشاند. ضعف فکری و ایمانی مسئولین و ابهامات نگرشی و عدم تبدیل مفاهیم اسلامی و انقلابی به عنوان گفتمان میان مسئولین، نخبگان و آحاد مردم باید توسط فعالان و نهادهای مرتبط صورت پذیرد.

در این مسیر، آن چه اهمیّت شگرف می‌یابد دعوت به تفقّه و اندیشیدن در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی همچون موضوع مذاکره با غرب و مبحث برجام است. و باید در این بین، باب گفت و گو و نظریه پردازی و تولید ادبیات در این زمینه ایجاد شود. چه آن که رسانه‌ها، مبلغین، فعالان عالم مجازی، تولید کنندگان صنایع فرهنگی، نهادهای تربیتی بین المللی و… باید با التفات به این گفتمان برتر انقلاب اسلامی، سیاست‌­ها، برنامه‌ها و نیروی انسانی خویش را سامان دهند.

 

الگو سازی یکی از مقدمات مهم گفتمان سازی
یکی از چیزهائی که بلاشک در این حوادث مؤثر بود، الگوسازی و گفتمان سازی انقلاب اسلامی بود. انقلاب اسلامی برای مسلمان‌ها الگو شد؛ اولاً با پیدایش خود، بعد با تشکیل موفق نظام جمهوری اسلامی که توانست یک نظامی را با یک قانون اساسیِ کامل ارائه کند و آن را به کرسی بنشاند و تحقق ببخشد، و بعد ماندگاری این نظام در طول سی و دو سال که نتوانند به او ضربه بزنند، و بعد استحکام و تقویت هرچه بیشتر این نظام – که نظام جمهوری اسلامی امروز از لحاظ عمق و ریشه، قابل مقایسه‌ی با ده سال پیش، بیست سال پیش و سی سال پیش نیست – و بعد پیشرفت‌های گوناگون در این نظام، که پیشرفت علمی، پیشرفت فناوری و صنعتی، پیشرفت‌های اجتماعی گوناگون، پخته شدن افکار، پدید آمدن افکار نو، حرکت عظیم علمی در کشور و فعالیت‌های گوناگون است. عمران‌هائی که در این کشور شده است، در مواردی کشور را به درجه ی چند کشور معدود دنیا درآورده است. این‌ها همه حوادثی است که اتفاق افتاده است. این‌ها برای ملّت‌های مسلمان چیزهای محسوسی است؛ این‌ها را می‌بینند، مشاهده می‌کنند. این انقلاب آمد، نظام درست کرد، این نظام باقی ماند، روزبه روز قوی تر شد، روزبه روز هم پیشرفته تر شد؛ این می‌شود الگو. این الگوسازی یک گفتمانی را به وجود می‌آورد که آن، گفتمان هویّت اسلامی و عزت اسلامی است. امروز در بین ملّت‌های دنیا، احساس هویّت اسلامی، قابل مقایسه ی با سی سال قبل نیست؛ احساس عزت اسلامی و مطالبه ی این عزت، امروز قابل مقایسه ی با گذشته نیست. این، اتفاق افتاده است.

« …. بخش مهمی از تبلیغات ضد جمهوری اسلامی، ناظر به همین جهت است؛ ناظر به این است که الگوسازی نشود؛ در چشم ملّت‌های مسلمان، جمهوری اسلامی به صورت یک الگوی موفق درنیاید. به نظر من این نکته ی بسیار مهمی است که همه‌ی ما باید به آن توجه کنیم. سعی دشمنان این است که جمهوری اسلامی به شکل یک الگوی موفق در چشم ملّت‌ها جلوه نکند؛ چون وقتی الگو پیدا شد، مردم به سمت آن حرکت می‌کنند؛ وقتی توفیق این الگو دانسته شد، مردم تشویق می‌شوند.»[۳]

 

ظرفیت‌های فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران
نقطه قوّت مهم انقلاب ایران از یک سو دینی بودن و از سوی دیگر مردمی بودن آن است. این دو عنصر سبب شده که انقلاب، چهل سال توطئه علیه خود را با حفظ طراوت و شادابی پشت سر بگذارد. خود این موضوع به ما می‌گوید علیرغم تبلیغات هدف‌دار و عملیات روانی دشمن، جمهوری اسلامی زمان را در اختیار دارد و این به آن معناست که ما می‌توانیم بدون عجله و در عین حال بدون اتلاف وقت، برنامه‌های متعددی برای خنثی کردن حرکات جدید دشمن به کار بگیریم. بدون تردید دشمن نمی‌تواند مردم ایران را علیه نظام تحریک کرده و به خیابان‌ها بکشاند از این جهت نگرانی وجود ندارد کما اینکه اگر این کار شدنی بود باید در طول یک سال گذشته که شاهد نوسان شدید قیمت‌ها و فشار کم‌سابقه به توده‌های مردم بودیم، اتفاق می‌افتاد. البته نباید این وضع را تحمل کرد چرا که حفظ مردم و کاهش فشارها و اداره بهینه امور مردم، یک رسالت مهم نظام اسلامی است که نباید لحظه‌ای از آن غفلت کند. امّا نکته این است که مردم در جمهوری اسلامی، پاشنه آشیل حکومت نیستند بلکه خود حفاظ و پوسته سخت آن می‌باشند.
روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ۱۷ خرداد به نقل از «علی واعظ» مدیر پروژه ایران در گروه بین‌الملل بحران واشنگتن نوشت: «مشکل این است که ترامپ معتقد است، فشار حداکثری و تهدید یک راهبرد مذاکره است امّا در فرهنگ ایرانی مایه نفرت است».
« این حرف[مذاکره با ایران] هم از همان حرف‌های غیر منطقی و همراه با فریب و یک وسیله‌ای برای زورگوئی است. اولاً این‌که می‌گویند بیائید مذاکره کنیم، مقصودشان از مذاکره، واقعاً یک گفتگوی عادلانه و منطقی نیست؛ مذاکره یعنی شما بیائید حرف‌های ما را قبول کنید، تسلیم شوید، تا ما تحریم‌ها را برداریم. خب، اگر ملّت ایران می‌خواستند تسلیم شوند، چرا انقلاب کردند؟ …  اشکال بعد این است که تحریم‌ها با مذاکره برداشته نخواهد شد؛ این را من به شما عرض بکنم. هدف تحریم‌ها چیز دیگری است. هدف تحریم‌ها خسته کردن ملّت ایران است، جدا کردن ملّت ایران از نظام اسلامی است. مذاکره هم که انجام بگیرد، اگر ملّت ایران باز در صحنه باقی باشد و بر حقوق خود اصرار بورزد، این تحریم‌ها وجود خواهد داشت. ملّت ایران در مقابل این فکر غلط دشمن چه کار می‌کند؟»[۴]


  1. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی ۱۳۹۰/۱۰/۱۴ 
  2. بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
  3. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری ۱۳۸۹/۱۲/۱۹ 
  4. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان‌ شرقی ۱۳۹۱/۱۱/۲۸ 
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)