۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 5,156
کد خبر:74822
| ف | | |

معاون پژوهش و آموزش سازمان تبلیغات اسلامی:

تجلی انتظار امام از امّت در اربعین

مشاهده می‌کنید که در اربعین حضرت زینب(س) گزارش کاملی از ماموریت خود ارائه می‌دهد که ما این کارها را انجام دادیم و دشمنان این فشارها را آوردند و ما سر خم نکردیم و ما طاغوت را بی آبرو کردیم و شکست دادیم و مشاهده می‌کنید که یزید بارها ابن زیاد را لعنت کرد و اظهار پشیمانی کرد و به دنبال مقصر می‌گشت برای کاری که کرده و حضرت سیدالشهدا و خاندانشان را به شهادت رسانده بود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ حماسه‌ی پیاده روی اربعین ظرفیت‌های عظیمی را برای جبهه مقاومت و جبهه اسلامی ایجاد کردهاست؛ یکی از این ظرفیت‌ها عرصه فرهنگی و تبلیغات است، به منظور بررسی راهکارهای تبلیغی و شناخت فضای فرهنگی اربعین با حجت ‌الاسلام روح‌الله حریزاوی معاون پژوهش و آموزش سازمان تبلیغات اسلامی به گفتگو نشستیم که بخش اوّل آن به شرح زیر تقدیم می‌گردد.

اربعین یکی از مناسبت‌های اسلامی است که مناسک خاصی را در خود جای داده است و آن مناسک زیارت نامیده می‌شود. در فرهنگ اسلامی زیارت و خصوصاً زیارت معصومین یک معنای خاصی دارد و ارزش بالایی دارد. در زیارت اربعین که یکی از اقسام زیارت اباعبدالله الحسین است، چون زیارت عرفه، زیارت نیمه شعبان و زیارت عاشورا هم از اقسام زیارت ایشان هستند. در مفهوم اربعین معنای خاصی علاوه بر معنای که در مناسبت‌های دیگر نهفته است، وجود دارد. این معنا عبارت است انتظار در اصل تشریع و توصیه به زیارت اربعین مفهوم انتظار نهفته است. به دلیل اینکه خاندان سیده الشهدا از عاشورا یک ماموریت تبلیغی مفصل در عراق، شام و لبنان امروز را به عهده می‌گیرند؛  بعد از پایان این ماموریت به مرکز فرماندهی برمی‌گردند و گزارش را به امام ارائه می‌دهند. امام در این جا منتظر مبلیغینی است که این وظیفه را به عهده گرفتند و بعد از شهادت ایشان باید بروند و ماموریت را کامل انجام دهند و برگردند. این‌جا امام منتظر امّت است. این از نظر مبنایی؛ یعنی اگر ما بخواهیم از نظر زیرساختی و مبنایی تحلیل کنیم ما به پدیده‌ی انتظار امام از امّت می‌رسیم. مشاهده می‌کنید که در اربعین حضرت زینب(س) گزارش کاملی از ماموریت خود ارائه می‌دهد که ما این کارها را انجام دادیم و دشمنان این فشارها را آوردند و ما سر خم نکردیم و ما طاغوت را بی آبرو کردیم و شکست دادیم و مشاهده می‌کنید که یزید بارها ابن زیاد را لعنت کرد و اظهار پشیمانی کرد و به دنبال مقصر می‌گشت برای کاری که کرده و حضرت سیدالشهدا و خاندانشان را به شهادت رسانده بود.
نسبت به وظیفه ما در قبال اربعین آن‌چه که به ذهن من می‌رسد این است که ما باید این مفاهیم متعالی و مترقی را منتقل کنیم و صرف یک زیارت عادی و شبیه به مابقی زیارت‌ها نباشد. یعنی ما باید بگوییم این زیارت با بقیه زیارت‌ها فرق دارد و این را باید به دنیا اعلام کنیم و این معنا که الان امام حی و زنده ای در جهان وجود دارد که آن امام فرزند امام حسین(ع) است و به همان شکلی که حضرت زینب موظف است که گزارش عملکرد به امام زمان(عج) خودش بدهد ما هم موظف هستیم که به امام زمان خودمان بعد از تبلیغ گزارش عملکرد بدهیم.

طبیعتاً ظرفیت‌های ممتازی به واسطه این نوع خاص ز زیارت سیدالشهدا به وجود آمده است و روز به روز هم در حا توسعه است. یکی از آن ظرفیت‌ها خود مردم عراق است. ما در برابر مردم عراق وظیفه خاصی داریم. یکی از نکات کلیدی که مورد غفلت قرار می‌گیرد این است که مردم عراق میزبانی امام زمان(عج) را تمرین می‌کنند. من سال گذشته با دانشجویان عراقی مقیم تهران جلسه‌ای داشتم؛ که موکب دارند و خدمت رسانی می‌کنند. من به آن‌ها این را عرض کردم که سالی یک بار و حدود یک ماه درگیر چند میلیون نفر هستید و سی میلیون نفر را در محور نجف-کربلا و مسیرهای منتهی به کربلا و بعضی دیگر از شهرهای زیارتی میزبانی می‌کنید. میزبانی شما عبارت است از اینکه به این‌ها غذا و محل خواب می‌دهید و بعضی دیگر از خدمات که خوب همین کار هم کار بزرگی با این کشور فقیر جنگ زده و بدون زیرساخت این حجم از خدمات را کشورهای پولدار و ثروتمند مانند سعودی هیچگاه نتوانستند مشابه این کار را انجام دهند؛ قطعاً اگر کشور سعودی بود یک میلیون نفر را هم نمی‌توانست پذیرایی کند کما اینکه الان حجاج بیت الله حدود سه میلیون نفر هستند با ریزساخت‌هایی که دارد و باز هم می‌بینیم که در اداره منا در مانده است. در هر صورت من به آن‌ها این گونه عرض کردم که اگر قرار باشد یک امامی ظهور کند و پایتخت خودش را کوفه قرار دهد و محور کربلا به کوفه و دیگر مسیرهای منتهی به کوفه از سراسر جهان وصل شود و قرار باشد سالی چند میلیارد نفر از مردم جهان به زیارت امام زمان بیایند و این سالی یک ماه امروز بشود سالی دوازده ماه و تعداد هم ۱۰ برابر شود و سالی سیصد میلیون نفر به کوفه بیایند و کل کشور عراق و ایران و کشورهای همسایه درگیر این ماجرا باشد آن زمان چه امکانات و خدماتی ارائه می‌شود. علاوه بر این‌که شما باید خدمات فرهنگی و فکری هم به زائرین بدهید فردی که می‌آید غیر از مغناطیس سیدالشهدا که کلی ارزشمند است شما باید بتوانید گفتمان سیدالشهدا به زبان‌های زنده دنیا تولید کنید و در اختیار این‌ها قرار بدهید و با این‌ها گفتگو کنید و آن‌ها را متقاعد کنید که مسیری که سیدالشهدا از شما انتظار دارد در کشورهای اسلامی و الحادی پیش بروید، چه مسیری است. طبیعتاً انتقال این پیام خیلی زیرساخت‌های عظیمی نیاز دارد و شما باید خودتان را برای آن روز آماده کنید. پس هدف اوّل خود مردم عراق باید مورد توجه قرار بگیرند.

هدف دوّم استفاده از ظرفیت اربعین است برای ایرانی‌هایی که در این حماسه شرکت می‌کنند؛ که ایرانی‌ها به خاطر برخورداری از نعمت انقلاب اسلامی خیلی باید ویژه‎تر حضوور پیدا کنند و حضورشان باید خیلی گفتمانی‌تر از این باشد. حضور زیارتی نباید باشد. ما اساساً در اسلام به امکان مقدسه سفر نمی‌کنیم بلکه به زیارت اماکن مقدسه می‌رویم. بالاتر از زیارت فردی، زیارت اجتماعی و زیارت کاروانی و زیارت تمدّنی است. البته زیارت کاروانی نه به معنای کاروان‌های حج و زیارت که مرسوم است بلکه به معنای جمع هم هدف هم فکر منسجم و دارای یک طرح و ماموریت مشخص و دارای یکسری ایده و برنامه‌ای که به اربعین می‌آیند و گزارش یکسال خود را خدمت امام ارائه کنند و برنامه‌ریزی کنند برای یک سال آینده. حرکت کاروانی را ما باید دنبال کنیم. این‌ها معانی است که در خصوص ایرانی‌های زائر باید دنبال کنیم و خیلی باید مراقبت بشود از این چند میلیوننفری که از ایران در آن‌جا حضور پیدا می‌کنند.

هدف سوّم مردم کل جهان هستند؛ چه از کشورهای اسلامی چه مسلمان‌هایی که کشورهای غیر اسلامی زیست می‌کنند. ما به آن‌ها هم باید پیامی را منتقل کنیم. چه ما و چه مردم عراق باید یک فرهنگی را منتقل کنیم که می‌تواند منطق مقاومت، فرهنگ ایثار، فرهنگ ظلم ستیزی، فرهنگ توحید و مباحثی از این دست باشد که باید به شکل گزاره‌ها، بسته‌ها و مفاهیم قابل اعتنا و قابل توجه استخراج شود و به سراسر جهان مخابره شود. اگر مجموعه‌هایی که کاروان اعزام می‌کنند یا نسبت به کاروان‌های اعزامی یا افراد اعزامی مسئولیتی بر عهده خودشان احساس می‌کنند نفرات خود را به این سه گروهی که عرض می‌کنم تقسیم کنند می‌توانیم منافع بیشتری را به دست آوریم. مبلیغین مخصوص ایرانی‌ها، مبلغین مخصوص عراقی‌ها و مبلغین مخصوص خارجی‌ها و سه نوع برنامه با توجه به مسئولیت‌هایی که بر دوش دارند باید برای آن‌ها تبیین شود.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)