۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۱ مهر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 977
کد خبر:74389
| ف | | |

دفاع مقدس در مصاحبه‌های دوران ریاست جمهوری رهبری (2)؛

آیت الله خامنه‌ای: باید شروع کننده‌ی جنگ به خاطر این خطایى که مرتکب شده مجازات شود

پایگاه تحلیلی مصداق، همزمان با هفته دفاع مقدس اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری می‌نماید. متن پیش‌رو مصاحبه معظم‌له با روبرتو جیانمانکو محقق و استاد جامعه شناسى دانشگاه رم و خبرنگار تلویزیون ایتالیا در تاریخ ۰۹ /۰۵/ ۱۳۶۳ می‌باشد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ س : نظر جناب‌عالى به عنوان رئیس جمهور پیرامون سیاست جمهورى اسلامى ایران و شرکت توده‌هاى مردم در جریان این سیاست‌ها و عدم آگاهى کشورهاى غربى در این رابطه چیست ؟

ج : سیاست جمهورى اسلامى ایران چیز پیچیده‌اى نیست و مبناى این سیاست ، بناى زندگى مردم کشورمان براساس اعتقادات و آرمان‌هاى آن‌هاست که زمینه‌ی مشارکت عمومى مردم در برنامه‌هاى کشور هم بر پایه‌ی همین اعتقادات و ایمان مردم استوار است. به طور خلاصه ما درصدد آن هستیم که بر مبناى اعتقادات و با استفاده از امکانات قابل توجهى که در کشورمان وجود دارد، براى مردم خود زندگى شایسته و قابل تمجیدى را فراهم کنیم.
پیش از انقلاب که همه چیز در جهت عکس این هدف حرکت مى‌کرد، در آن دوران مردم ما به هیچ وجه احساس شخصیت مستقلى را نمى‌کردند و چون سیاست‌هاى کشورمان بر مبناى مصالح مردم تنظیم نمى‌شد، همین بود که موجبات ناخشنودى مردم فراهم مى‌آمد، لذا تحولى لازم بود تا بناى زندگى مردم براساس آرزوها و معتقداتشان گذارده شود و این تحول با انقلاب اسلامى ایران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ آغاز شد که هم اکنون نیز ادامه دارد و ما به عنوان یک ملّت ، همه‌ی نیروى خود را به کار گرفته‌ایم تا یک زندگى شرافتمندانه داشته باشیم.
براى ما که سال‌هاى متمادى طعم تلخ تسلط بیگانگان را چشیدهایم خیلى ساده و قابل قبول است که آن سلطه‌گران و بیگانگان با این تحول مخالفت کنند و لذا یکى از شیوه‌هاى سخت و توأم با قساوت در این مخالفت، مبارزه‌ی تبلیغاتى عظیمى ست که بر ضد ما و در جهت تحریف خواست‌ها و مقاصد ما به کار بستند، یعنى همان چیزى که برخى از ملّت‌ها را در یک ناباورى و بى خبرى نسبت به حرکت مردمى و عظیم ما قرار مى‌دهد . ما در زمینه‌ی سیاست خارجى به سیاست استقلال ملّى خود و احترام به استقلال ملل جهان معتقدیم و در زمینهی سیاست‌هاى داخلى نیز به برخوردارى همه‌ی مردم کشور از مواهب و بخشش‌هاى الهى، از آزادى، از علم، از حق آموزش و تبلیغات، از تعالى معنوى و از همه‌ی خوشى‌ها و شادى‌هاى زندگى اعتقاد داریم، البته در سیاست جمهورى اسلامى که از آموزش‌هاى اسلامى الهام گرفته، انسان‌ها اصل هستند و این بدان معناست که ما همه‌ی این خیرات و نیکى‌ها را براى همه‌ی مردم مى‌خواهیم نه تنها براى ملّت خود و لذا ما با ستم و زورگویى و فساد در همه جاى دنیا مخالفیم و اعتقادات ما که بر پایه‌ی اسلام استوار است ، به ما این شجاعت را بخشیده است که على رغم همه‌ی مخالفت‌ها و کارشکنى‌ها این راه را با قوت و قاطعیت ادامه دهیم.

 

س : لطفا نظرتان در مقام ریاست جمهورى اسلامى ایران به عنوان راهى براى پایان جنگ تحمیلى بیان فرمایید؟

ج : ما چهار سال است که در مقابل این سؤال قرار گرفته‌ایم و پاسخ کوتاه و روشنى نیز به آن داده‌ایم و همان پاسخ را باز هم حاضریم تکرار کنیم. آن کسان و آن دستگاهى که جنگ را به راه انداخته‌اند، بیشتر متکى به اعمال زور و قلدرى هستند و ما معتقدیم باید غلط بودن این روش را به آنان ثابت کنیم که فکر مى‌کنیم با پیروزی‌هاى به دست آمده در میدان جنگ تا حدودى این کار تأمین شده است. امّا تجربه به ما ثابت مى‌کند این چند نفرى که در رأس رژیم عراق قرار دارند نمى‌گذارند یک صلح حقیقى در این منطقه پا بگیرد، لذا ما اعلام کردیم که باید شروع کنندۀ جنگ به خاطر این خطایى که مرتکب شده مجازات شود و این مجازات یک حرکت سیاسى ست که خواهد توانست همه‌ی آن کسانى را که با منطق و بینش سران رژیم عراق در این منطقه وجود دارند، به اشتباه خود واقف کند. ما فکر مى‌کنیم اگر دولت‌هایى که بدون حضور در میدان جنگ در کار جنگ مؤثرند (یعنى دولت‌هاى بزرگ و برخى از دولت‌هاى منطقه) این نظر را به درستى درک کنند، خواهیم توانست مشکل را حل کنیم و الا یک راه بیشتر باقى نمى‌ماند و آن هم پیروزى نظامى‌ست.

 

س : آیا شما خود را براى دور دوم ریاست جمهورى کاندیدا خواهید کرد یا نه، و توضیح شما در مورد کارهاى تکمیل نشده‌ی دوره‌ی ریاست جمهورى تان چیست؟

ج : براى من و دیگر همکاران که در دستگاه اداره‌ی کشور هستند آن‌چه به عنوان انگیزه‌ی اصلى در قبول این مسؤولیت‌ها مؤثر بوده احساس وظیفه است. من هم که در این دوره‌ی ریاست جمهورى شرکت کرده‌ام همین احساس را مى‌کنم و اگر در آینده هم چنین احساس داشته باشم، شرکت خواهم کرد و الا نه، لذا الان نمى‌توانم پیش‌بینى کنم. امّا در پاسخ به قسمت دوم سؤال شما باید بگویم که ما یقیناً کارهاى انجام نشده زیاد داریم، البته وقت هم پیش روى ما زیاد است و کارهاى انجام نشده هم کارهایى‌ست که من تا زنده باشم – چه در این پست و یا هر پست دیگر – در انجام آن سهیم خواهم بود. مهم این است که ما در جهت رسیدن به مقاصد مورد نظر خودمان حرکت کرده‌ایم و این حرکت ادامه داشته و ادامه خواهد داشت و آن‌چه که ما را نسبت به آینده امیدوار و خشنود مى‌کند، وجود همین حرکت است.
حجت الاسلام والمسلمین سید على خامنه‌اى رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تلویزیون ایتالیا که نظر ایشان را پیرامون اهداف صدور انقلاب اسلامى به دیگر کشورهاى جهان خواسته بود، گفتند: ما بارها پیرامون این جمله صحبت کرده و مفهوم آن را باز کرده‌ایم. صدور انقلاب که بیش از همه داراى یک مفهوم فرهنگى‌ست، چیزى فراتر از اشاعه‌ی آن فرهنگ و تثبیت و توجیه آن نیست.
ما به هیچ وجه این فکر و این نظر را که در کشورهایى که مردم مستضعف در آن جا زندگى مى‌کنند ، مى‌توان یا شایسته است انقلابى از بیرون به وسیله‌ی خارجى‌ها انجام بگیرد تأیید نمى‌کنیم و صدور انقلاب را به این معنا چیز صحیحى نمى‌دانیم . ما معتقدیم امروز دنیا به آن مفاهیمى که ما از اسلام مى‌شناسیم و به آن دست یافته‌ایم، نیازمند است و امروز فرهنگ جهانى از ظرافت‌هاى مورد توجه و مورد نیاز انسان غالباً بیگانه و یک فرهنگ مادى‌ست.
ملّت‌ها با آرزوها و معنویات خود زندگى مى‌کنند، امّا دستگاه هایى که ملّت‌ها را هدایت و اداره مى‌کنند، غالباً مادى فکر مى‌کنند و به سود مادى بیشتر از تعالى معنوى مى‌اندیشند. ما معتقدیم که این هر دو براى انسان لازم است ، ولى مفهوم آزادى و مفهوم رشد معنوى و تعالى انسان و مفهوم محبت و معرفت از جمله چیزهایى‌ست که در فرهنگ رایج بشرى یعنى فرهنگى که سیاست‌ها را تنظیم مى‌کند و کشورها را حرکت مى‌دهد، جایش خالى‌ست ، اگر چه در این رابطه ادعاهایى وجود دارد، امّا این ادعاها غالباً بى‌محتواست و کشورهاى پیشرفته به این اکتفا کرده‌اند که نانى براى انسان‌ها فراهم کنند‌، گرچه همین را هم نتوانسته‌اند.
در پیشرفته‌ترین کشورهاى دنیاى صنعتى تبعیض و تحقیر انسان ها وجود دارد. امروز ده‌ها میلیون سیاه در قسمت‌هایى از آمریکا هستند که هنوز مجبورند فرزندان خود را براى تحصیل به مدارس جداگانه‌اى بفرستند، و این تحقیر انسان هاست. هنوز دنیا به درستى نتوانسته حتى در کشورهاى پیشرفته مثل آمریکا، درک کند که انسان منهاى رنگ و نژادش ارزش و احترام دارد و این چیزى ست که برخى از فرهنگ‌هاى مسلط جهانى آن را درک نکرده‌اند ولى ما آن را عمیقاً درک کرده‌ایم و اسلام این مسأله را براى ما حل کرده است و لذا ما همان تلقى و برداشت را از یک سیاه پوست داریم که از یک سفید پوست. مردم ما به برکت اسلام و سپس به برکت انقلاب که بر مبناى اسلام به وجود آمده، مشکل‌ترین معضلات اجتماعى بشر را در ذهن خود حل کرده‌اند و مى‌توانند در واقعیت زندگى خود نیز حل کنند. این‌ها آن چیزهایى‌ست که صدور انقلاب ما را معنا مى‌دهد.
اگر ما بتوانیم بدنیا بفهمانیم که تبعیض و تحقیر انسان‌ها غلط است و ارزش انسان یک چیز عمومى و آزادى انسان یک چیز جدى ست و فقر انسان تنها به معناى فقر مادى نیست و فقر معنوى هم جزو زشت‌ترین و نامطلوب‌ترین فقرهاست، و مفاهیم آن‌ها را در دنیا ارائه دهیم، در حقیقت انقلاب خود را صادر کرده‌ایم.
موفق باشید .

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)