۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 736
کد خبر:74381
| ف | | |

دفاع مقدس در مصاحبه‌های دوران ریاست جمهوری رهبری (1)؛

سیدعلی خامنه ای: در صورتى که بتوانیم با نیروهاى نظامى تجاوز را دفع کنیم؛ خواهیم کرد

پایگاه تحلیلی مصداق، همزمان با هفته دفاع مقدس اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری می‌نماید. متن پیش‌رو مصاحبه معظم‌له با تلویزیون ان.اچ.کی ژاپن در تاریخ ۲۹ /۰۱/ ۱۳۶۱ می‌باشد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ س : با گذشتن سه سال از انقلاب اسلامى ایران به نظر مى رسد تحولات جدى و مؤثرى در هر دو زمینه ى سیاست داخلى و سیاست خارجى به وقوع پیوسته است . جناب عالى این تحولات را چگونه ارزیابى مى کنید ؟

ج : بسم الله الرحمن الرحیم . در واقع همین طور که شما اظهار کردید ، ما تغییرات زیادى در مورد سیاست خارجى نسبت به گذشته‌ى خود داده‌ایم . البته آن‌چه را شما امروز در مورد سیاست خارجى ما مشاهده مى‌کنید . اولاً چیزهاى تازه پدید آمده اى نیست، یعنى طراحى این‌ها در سیاست کلى اسلامى از پیش بوده ، منتها موانعى وجود داشته که ما نتوانسته‌ایم خود را به این مراحل برسانیم ، تا حالا که توفیق پیدا کرده ایم و به این مراحل رسیده ایم . ثانیاً از نظر ما این پایان خط نیست . ما باز هم در زمینه هاى سیاست داخلى و خارجى پیشرفت‌هاى بیشترى را خواهیم کرد و من در کل معتقدم که این حرکت لطمه‌اى به ما نمى‌زند .

 

س : هدف نهایى شما در جنگ ایران و عراق چیست ؟ و آیا در صورت لزوم نیروهاى ایران از مرز خواهند گذشت؟ و در این صورت چه وقت و چگونه قدم‌هاى بعدى را پس از پیروزى در عملیات فتح بر خواهید داشت و بالاخره جنگ چه زمانى پایان مى‌پذیرد؟

ج : هدف اصلى ما از این جنگ دفع تجاوز دشمن و متجاوز است و ما به عنوان یک ملّت مستقل و آزاد معتقدیم که مى‌توانیم هر تجاوزى را دفع کنیم ، که فکر مى‌کنم در عمل هم این را نشان بدهیم . امّا در مورد این که آیا ما از مرزها خواهیم گذشت یا نه، البته ما امیدواریم که نیروهاى عراقى هرگز ما را به چنین کارى وادار نکنند، و در کل برنامه‌ى خودمان نیز ما چنین مقوله اى نداشته‌ایم و مقصود من از دفع تجاوز این است: در صورتى که بتوانیم با نیروهاى نظامى، تجاوز را دفع کنیم، خواهیم کرد. و در مورد سؤال بعدى شما که کى جنگ تمام مى‌شود، یا قدم بعدى ما چه وقت انجام مى‌گیرد ، این را طبیعتاً نظامى‌ها طراحى مى‌کنند و انشاءالله وقتى انجام گرفت خبرش به ما هم خواهد رسید . امّا این که جنگ کى به پایان مى‌رسد ، این را ما همیشه گفته‌ایم که نمى‌شود پیش بینى کرد ، زیرا جنگ تحمیل شده ناشى از عوامل و عناصر بى پایان و غیر قابل انتشار است و حدس ما این است که جنگ زود تمام مى‌شود ، لکن یک زمان دقیق و مشخصى براى آن نمى توان تعیین کرد.

 

س : شما محققاً فرموده‌اید که سه شرط ایران در راه صلح، شامل خروج بى‌قید و شرط نیروهاى عراقى از خاک ایران ، پرداخت غرامت جنگى توسط عراق و محکومیت و مجازات متجاوز است. حالا اگر صدام حسین استعفاء کند، چه مى‌شود؟

ج : استعفاى صدام یک عامل تعیین کننده نیست، بلکه نوع جانشینى صدام مهم است. بنابراین اگر به جاى پارلمان کنونى بغداد کسانى بیایند که در واقع در خط مردم و در خط اسلام و همان راهى باشند که مردم عراق مى‌خواهند و وابسته به قدرت‌هاى بزرگ نباشند ، طبعاً در وضع شرایط ما تفاوت‌هاى زیادى حاصل خواهد شد. امّا اگر استعفاى صدام به معناى رفتن یک مهره و آمدن یک مهره‌ى دیگر به جاى او باشد ، ما در شرایط خودمان هیچ گونه تغییرى نمى‌بینیم، زیرا که دستگاه حاکم عراق مورد نظر است نه شخص صدام حسین.

 

س : در رابطه با کشف توطئه‌ى کودتا ممکن است بفرمایید به چه دلیل سعى در کودتا داشتند ؟ و چه تعداد و چه افرادى در این توطئه دست داشتند ؟

ج : براى کشف مقاصد کودتاچى‌ها شما زحمت زیادى را لازم نیست متحمل بشوید . قاعدتاً کودتاچى‌ها مقدارى انگیزه‌هاى شخصى ، مقدارى تحریکات و بند و بست خارجى و یک مقدار هم عدم شناخت و عدم معرفت از اوضاع و احوال کشور را دارد و چنین آدمى معمولا بفکر کودتا مى‌افتد . لااقل در کشور ما این چنین بوده است . و این افرادى هم که شما به آن اشاره مى‌کنید چنین وضعیتى داشتند . البته این کودتایى که این‌ها مى‌خواستند بکنند به مسخره شبیه تر است . چون امکانات کودتاى درست و حسابى هم نداشتند و تصورات نادرستى هم مى‌کردند . یعنى پیش بینی‌هایى که یقیناً غلط و نادرست است در تصور داشتند و بلافاصله هم تصمیم داشتند کارى بکنند و خلاصه این که انگیزه‌ى آن‌ها بدین صورت بود که گفتم. حالا این که شما ظاهراً یکى دو نفر از آن‌ها را مى‌شناسید مهم نیست. روزنامه‌ها هم نوشته‌اند و بقیه‌ى روشنفکرها هنوز معلوم نیستند. ولى وجه مشترکشان جمع کردن بین حماقت و خباثت است. و هر دو آن‌ها کمى بى عقل و ناپاک بوده اند .

 

س : گفته مى‌شود که کشور اتحاد جماهیر شوروى و کشورهاى بلوک شرق سعى مى‌کنند به ایران نزدیک‌تر شوند. به نظر شما انگیزه‌ى آن‌ها از این نزدیکى چیست و آیا شما آمادگى دارید که کمک‌هاى نظامى و اقتصادى آن‌ها را بپذیرید ؟

ج : ما کارى به انگیزه‌ى کشورهایى که سعى مى‌کنند به ما نزدیک بشوند نداریم. ما نگاه مى کنیم و مى بینیم که آیا ما نیز انگیزه‌اى براى نزدیک شدن یا قبول نزدیک شدن آن‌ها داریم یا نه . بنابراین من ناچارم سیاست خارجى را در دو کلمه براى شما نشان دهم . ما سعى داریم وابسته نشویم و هر گونه رابطه اى که ما را به وابستگى نزدیک تر کند ، یا وابسته کند ، آن رابطه را رد مى کنیم . اما هر گونه رابطه اى که براى ما رابطه ى سالمى به حساب بیاید مى پذیریم . حالا این رابطه چه با اتحاد جماهیر شوروى و چه با کشورهاى اروپاى غربى و چه با کشورهاى جهان سوم ، اعم از افریقا و آسیا باشد . فرقى نمى‌کند ، چون آن چیزى که براى ما مسأله‌ى اصلى‌ست این است که سیاست ما یک سیاست مستقل اسلامى و مردمى‌ست . بنابراین انگیزه‌ى آن کشورها هر چه باشد در وضع سیاست ما اثرى ندارد. امّا این که آیا ما آماده هستیم تا کمک‌هاى آن‌ها را قبول کنیم یا نه، فکر مى‌کنم از این بیان قبلى روشن شده باشد ، ولى باز هم مى‌گویم که چنانچه قبول کمک به معناى یک مبادله‌ى صحیح عادلانه باشد که ما را به وابستگى نزدیک نمى‌کند، ما چنین چیزى را قبول مى‌کنیم، امّا چنان‌چه در آن مبادله شرط و شروطى وجود دارد که با کار و سیاست خارجى ما تناسب و انطباقى ندارد ما آن را قبول نمى‌کنیم.

س : على رغم سه دوره مذاکرات در مورد پروژه ى پتروشیمى ایران و ژاپن هنوز دو کشور در این زمینه به توافق نرسیده‌اند ، فکر مى‌کنید این مسأله‌ى عدم توافق ناشى از چه امرى مى‌تواند باشد؟

ج : ما به طرف ژاپنى اعلام کردیم که براى ادامه ى همکارى در این پروژه آماده ایم و تلاش خود را در این زمینه انجام خواهیم داد ، امّا باز به نظر مى رسد طرف ژاپنى مى‌خواهد کمى محتاطانه تر وارد میدان بشود. و اگر همه‌ى کشورها آن آزادى را که ما در عمل براى خود قائل هستیم قائل بودند ، بسیارى از مشکلات حل مى‌شد.

 

س : به نظر شما روابط آینده ى بین ایران و ژاپن چگونه باید باشد ؟

ج : روابط ما و ژاپن باید روابط سالم مبتنى بر احترام به حیثیت و شؤون یکدیگر باشد . که در این صورت ما به عنوان یک کشور آزاد ، مى‌توانیم با ژاپن روابط اقتصادى خوبى داشته باشیم . و ژاپن به صادرات ما نیازمند است ، ما هم متقابلا به آنچه انجام مى‌شود نیازمندیم، یعنى هر دو کشور داراى نیازمندى‌هاى متقابلى هستند که اگر آزادانه پشت میز مذاکره بنشینند خیلى از مسائلشان قابل حل است و فکر مى‌کنم ما مى‌توانیم چشم انداز خوبى را در روابط اقتصادى و سیاسى خودمان با ژاپن داشته باشیم و لذا از سوى ما براى این چشم انداز ، مانع بزرگى وجود ندارد .

 

س : انتخابات براى مجلس خبرگان چه وقت انجام مى شود ؟

ج : این مسأله از وظایف وزارت کشور است که باید زمانش را معین کند و یک مقدماتى دارد که پس از فراهم شدن این مقدمات انتخابات انجام مى‌گیرد .

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)