۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 738
کد خبر:74268
| ف | | |

پیرامون تحریکات علیه شیعیان در پاکستان؛

آیت الله خامنه‌ای: همه‌ی فرقه‌هاى اسلامى، حق انجام مراسم دینى خودشان را دارند

پایگاه تحلیلی مصداق، مطابق سنوات گذشته که اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری می‌نماید. نظر به وقایع اخیر کشمیر، مصاحبه‌ی معظم‌له پیرامون تحریکات علیه شیعیان در پاکستان در تاریخ ۲۴ / ۷ / ۱۳۶۳ را از نظر می‌گذرانید.

پایگاه تحلیلی مصداق/س : جناب آقاى خامنه‌اى با توجه به این که در برخى از کشورهاى مسلمان ایادى استکبار مراسم عاشوراى حسینى را مستمسک قرار داده و شیعیان را زیر فشار قرار مى‌دهند، نظر خودتان را نسبت به این مراسم و وظیفه‌اى که شیعیان در این مورد دارند بیان فرمایید.

ج : بسم الله الرحمن الرحیم . در همه جاى دنیاى اسلام، مسلمان‌ها باید توجه داشته باشند که دست‌هاى استکبار جهانى در پى ایجاد اختلاف بین برادران شیعه و سنى هستند و اصولا همه‌ی فرقه‌هاى اسلامى که در کنار هم زندگى مى‌کنند ، حق انجام مراسم دینى خودشان را دارند ، لذا هیچ فرقه‌اى نمى‌تواند فرقه‌هاى دیگر را به خاطر انجام مراسم دینى زیر فشار قرار بدهد و این مسأله‌اى که شما بدان اشاره کردید، یک واقعیت است. چون در برخى از کشورها و اخیراً در همین روزها در کشورها برادر و همسایه ما پاکستان، تحریکاتى صورت مى‌گیرد و شیعیان را به این خاطر که مراسم مذهبى خودشان را مى‌خواستند خوبتر انجام بدهند، زیر فشار قرار دادند. ما معتقدیم این کار غلطى‌ست، زیرا شیعیان هم مثل بقیه فرقه‌هاى مسلمان باید این آزادى را داشته باشند که طبق عقاید و عواطف خودشان مراسم مذهبى را انجام دهند.

امّا راجع به اصل مراسم عاشورا من لازم است به عنوان کسى که در زمینه‌هاى مربوط به معارف اسلامى مدت‌ها مطالعه و پیگیرى داشتم بگویم که یکى از پر برکت‌ترین شعارهاى اسلامى در طول تاریخ ما ، همین مراسم عاشورا بوده و عزادارى براى امام حسین مخصوص شیعیان نبوده، بلکه همواره همۀ مسلمانانى که محبت خاندان پیغمبر(ص) را در دل داشتند ، براى مصایب آن‌ها ناراحت و غمگین و عزادار بودند که این عزادارى را به اشکال مختلف، از جمله تشکیل مراسم مرثیه خوانى یا هیأت‌هاى مذهبى و دستجات گوناگون عزادارى نشان مى‌دهند . لذا در کشور ما و در پاکستان و هند و در عراق و همۀ مناطقى که شیعیان در آن‌جا حضور دارند و حتى در برخى از کشورهایى که فقط برادران اهل تسنن هستند نیز این مراسم هست و مراسم خوبى‌ست.

ما در کشور خودمان بیدارى عمومى مردم را به برکت مراسم عاشوراى امام حسین(ع) مى‌دانیم و در طول تاریخ اسلام بعد از شهادت امام حسین (ع) ، همیشه این طور بوده که یادآورى حوادث خونین عاشورا عامل بیدارى ملّت‌ها بوده و به همین جهت آن کسانى با مراسم عاشورا مخالفند که با بیدارى ملّت‌ها مخالفند و آن کسانى این مراسم را محکوم مى‌کنند که مى‌خواهند از استکبار جهانى و تفکرات القایى مخالفین اسلام حمایت کرده باشند؛ و لذا ما معتقدیم مراسم عاشوراى حسینى مراسم بسیار عزیز و ارجمندى ست و خود ما در کشورمان همیشه مشوق انجام این مراسم با شکل سالم و داراى محتوا و جهت بودیم و معتقدیم که در کشورهاى دیگر هم ، هر جا علاقه‌مندان به اهل بیت وجود دارند، این مراسم نه فقط اشکالى ندارد، بلکه مطلوب و خوب هم هست.که البته هم برادران شیعه و هم برادران سنى باید توجه داشته باشند در این رابطه هیچ گونه بهانه‌اى براى ایجاد اختلاف دست استکبار جهانى ندهند و در این مراسم کارهایى که متضمن اهانت به مقدسات سایر فرقه‌ها باشد از آن‌ها سر نزند.
همین طور برادران اهل تسنن هم توجه داشته باشند که امروز استکبار جهانى سرلوحه برنامه‌هاى خودش در کشورهاى اسلامى را ایجاد اختلاف بین مذاهب اسلامى قرار داده که از جمله بین شیعه و سنى ست و لذا این دو فرقه باید دستخوش فریب استکبار جهانى نشوند و در پایان من نظرم را در چند جمله کوتاه خلاصه مى‌کنم: عاشورا پدیده‌اى‌ست در تاریخ اسلام که همواره در جهت نفع مردم و زیان ستمگران و قدرت‌هاى استکبارى به کار رفته، امروز هم نقش عاشورا را قدرت‌هاى استکبارى درست ارزیابى مى‌کنند که با آن مخالفند.عاشورا یک حادثۀ بزرگ تاریخ اسلام است و بزرگداشت خاطرۀ محرم و شهادت حسین بن على(ع) و یاران و فرزندان آن حضرت یک وظیفۀ اسلامى‌ست ، لذا تنها کسانى با این پدیده مخالفت مى‌کنند که با هدف‌هاى حسین بن على(ع) و بزرگان اسلام یا آشنایى ندارند، یا با آن‌ها مخالفند و استکبار جهانى هم چون از عاشورا بشدت بیمناک است، با آن مخالفت مى‌کند.
والسلام

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)