۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 424
کد خبر:73765
| ف | | |

نظام تبلیغی انقلاب اسلامی با تکیه بر اندیشه‌های رهبر انقلاب (1)

به تعدد و تضارب آراء احتیاج داریم

در عرصه‌ی تفکر و نظریه‌پردازی، ما احتیاج داریم به تعدد آراء و تضارب آراء. یعنی این‌که ما می‌گوئیم به یک نظریه باید برسیم و نظریه‌ی ناب اسلامی را کشف کنیم، مبتنی بر یک مقدمات نسبتاً طولانی و گسترده‌ای است؛ که اهم این مقدمات همین است که آراء متفکران تضارب پیداکند، آراء مختلفی مطرح شود؛ و این لازم است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ نظام فکری و اندیشه رهبر انقلاب اسلامی، به عنوان یک کلّ منسجم و واحد در افق های بلند مدت خود، نقاط روشنی را برای هدایت نظام اسلامی دنبال می‌کند. خطابه‌ها و تذکراتی که ایشان هر بار متناسب با شرایط و مقتضیات سیاسی- اجتماعی به اقتضاء زمان و مکان و مخاطب خود، هرکدام بخش های متنوع این منظومه فکری را نشان می‌دهند. یکی از مهم تر‌ین بخش‌های اندیشه مقام معظم رهبری وجوه نظام فرهنگی این کل منسجم و واحد است که در یک نظام کلان انقلاب اسلامی ترسیم شده است. لذا در این نوشتار به دنبال تبیین ماهیّت، ابعاد و عرصه­‌های نظام فکری، راهبردی و عملی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی هستیم.

ماهیّت نظام اسلامی
هر فرد، خانواده، جامعه و کشوری برای موفقیت‌های مادی و سعادتمندی‌های معنوی خویش نیازمند توجه به امورات مختلفی است که از ارتباط با خود، اطرافیان و جامعه بیرونی خود تشکیل می‌شود. این امر در سطح ملّی رنگ دیگری به خود می‌گیرد. اسلام به عنوان آخرین دین الهی و حکومت اسلامی به عنوان مرجع ارائه برنامه زندگی فردی و اجتماعی، حیطه‌ها و عرصه‌های تحقق حیات طیبه را در آیات و روایات ترسیم کرده است و می‌توان در قالب یک نظام اسلامی آن را مورد مطالعه قرار داد و به عنوان دستورالعمل زندگی فردی، اجتماعی و حکومتی مورد استفاده قرار داد.

همچنان‌که رهبر انقلاب این مفهوم محوری را این‌گونه بیان می‌دارند: « آنچه ما از مجموع معارف قرآنی استفاده می‌کنیم و درمی‌یابیم، این است که مطالبه‌ی اسلام از مسلمین، ایجاد نظام اسلامی به‌نحو کامل است؛ مطالبه‌ی اسلام، تحقّق کامل دین اسلام است. این آن چیزی است که انسان در مجموع آن را احساس می‌کند.»(۱)

ابعاد چهارگانه نظام اسلامی
در مطالعه علم الاجتماع(جامعه شناسی) و علم النفس(روان شناسی) و در مشاهده عینی یک جامعه می توان در یک نگاه ساده و معمول، عرصه های کلان و چهار رکن و نظام کلان ترسیم کرد:

البته می‌توان به جدّیت گفت که هیچ متفکر و سیاستمداری نمی تواند هیچ‌کدام از این موارد را نادیده بگیرد و در اداره جامعه از آن بهره نجوید، ولی براساس اهداف و آرمان‌های خود و جامعه خویش یکسری از امور را زیربنا و ریشه می‌داند و سایر موضوعات را در فرع و روبنا می‌پندارد. این نکته نیز حائز اهمیّت است که این چهار نظام در عمل در هم تنیده و تعانلات مفهومی و عینی دارند. همچنین اصل نظام سازی یک کار بسیار ارزشمند بوده و نوع نظام سازی در نگاه اسلامی و انقلابی با مدل‌های غربی و شرقی بسیار متفاوت است. «نظام‌سازی کار بزرگ و اصلی شما است. این کاری پیچیده و دشوار است. نگذارید الگوهای لائیک یا لیبرالیسم غربی، یا ناسیونالیسم افراطی، یا گرایش‌های چپ مارکسیستی، خود را بر شما تحمیل کند.»(۲)

در جوامع سیاست محور، سلطه طلب و شیطانی، مهم ترین مسئله قدرت نیمه سخت و نرم و تسلط سیاسی بر کشورهای مختلف است، لذا توجه به سایر شئون اجتماعی نیز می‌تواند به سلطه سیاسی کمک نماید. در جوامع اقتصاد محور، منفعت طلب و مادی، می‌تواند کسب منابع سرشار مالی و کسب قدرت اقتصادی سرلوحه فعالیت‌های این جامعه و خواسته سران و مردم آن کشور باشد و از سایر مسائل نیز برای تحقق این اهداف بهره خواهند جست. امّا در جوامع فرهنگ محور، فرصت طلب و الهی شاهدیم که با وجود این‌که در تفکر این جوامع، سلطه سیاسی و منافع اقتصادی وجود ندارد، ولی توجه به همه شئون سیاسی(استقلال و حفظ تمامیت ارضی و …) و رشد ساختارهای مدنی و اجتماعی و ارتقاء سطح کمی و کیفی معیشت مردم را لازم دانسته و اساساً، این امور را مقدمه رشد فکری و فرهنگی می‌دانند.

رهبر انقلاب تضارب آراء و ایجاد کرسی های ازاداندیشی را مسیر تحقق شکل گیری نظام اسلامی بیان می‌دارند: « در عرصه‌ی تفکر و نظریه‌پردازی، ما احتیاج داریم به تعدد آراء و تضارب آراء. یعنی این‌که ما می‌گوئیم به یک نظریه باید برسیم و نظریه‌ی ناب اسلامی را کشف کنیم، مبتنی بر یک مقدمات نسبتاً طولانی و گسترده‌ای است؛ که اهم این مقدمات همین است که آراء متفکران تضارب پیداکند، آراء مختلفی مطرح شود؛ و این لازم است.»(۳)

می‌توان دین اسلام و مکتب تشیع را که در انقلاب اسلامی تجلی یافت و جلوه هایی از آن در بستر جمهوری اسلامی ایران تحقق یافته است را یکی از نمونه های بارز این مسئله در تاریخ بشری معرفی کرد، لذا بواسطه همین جریان امام راحل(ره)، شاگردان مخلص ایشان و اکثریت تاثیرگذار مردم ایران در سال ۱۳۵۷، هدف اول خویش را تحقق آرمان‌های دینی و ایجاد تمام خواسته‌های نورانی بشری می‌دانستند و در سال های بعد از آن نیز تمام تلاش خود را برای تحقق این اهداف صرف نمودند و در این مسیر جان ها و آبروهای بسیاری برای رشد آن هزینه شد.

« انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و با اراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است، امّا تجدید نظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حسّاسیّت مثبت نشان می‌دهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرف های بی‌عمل می شمارد، امّا به هیچ بهانه‌ای از ارزش‌هایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمی‌گیرد. انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع می‎کند.»(۴)

لازمه تعالی و پیشرفت یک جامعه انسانی، اسلامی و انقلابی، حضور فعال نیروهای انسان دوست، دیندار و انقلابی(با تمام معیارهای هر مورد) می باشد. نبود نیروهای تربیت شده در هر سه حوزه می تواند نقیصه ای مهم برای جامعه ما باشد. این در حالی است که با وجود اقدامات ارزشمند در حوزه فرهنگ و تربیت نیروهای مسلمان، انقلابی ولی تعداد ایشان به اندازه ابعاد وسیع حرکت عظیم امت اسلامی و جامعه ایرانی نیست.

همچنین همین تعداد قلیل، بیشتر در عرصه های سیاسی، امنیتی، نظامی، فناوری و بعضا اقتصادی فعالیت مستمر دارند و تعداد افرادی که زندگی و وجودشان را در عرصه های متعدد فرهنگ وقف نمایند بسیار اندک و معدود هستند. شناسایی این افراد و مجهز ساختن ایشان به محتوای غنی اسلامی، آموزه های انقلاب اسلامی و نیز مهارت افزایی ارتباطی و فرهنگی ایشان بسیار ضروری می باشد تا بتوان از همین ظرفیت های حداقلی که در نهادهای علمی، تبلیغی، تعلیمی و تربیتی مشغول فعالیت هستند بیشترین بهره مندی صورت پذیرد.

لذا همانگونه که در پیشتر بیان شد، به امید پروردگار سعی ما بر این است در این مجموعه نوشتار، گذری علمی و عملی به عرصه شناخت فرهنگ موجود و مطلوب داشته و در ادامه به تبیین نظام تبلیغی و رسانه ای انقلاب اسلامی با عنایت به ابعاد و جنبه‎های مختلف آن در عصر حاضر داشته باشیم.


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی ۱۳۹۰/۰۶/۲۶
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دومین نشست اندیشه‌های راهبردی ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
۴- بخشی از بیانیه «گام دوم انقلاب» رهبر انقلاب خطاب به ملت ایران ۱۳۹۷/۰۱۱/۲۲

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)