۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 653
کد خبر:73737
| ف | | |

دکتر حسن هانی‌زاده:

ضروری‌ترین نیاز جریان «مقاومت اسلامی»

یکی از مشکلاتی که محور مقاومت دارد مسئله اطلاع‌رسانی منسجم و ضرورت تشکیل یک اتاق فکر مشترک میان محور مقاومت اسلامی هست.

پایگاه تحلیلی مصداق/ بیست‌وسوم مرداد همزمان با پیروزی جریان مقاومت در جنگ سی‌وسه روزه، روز «مقاومت اسلامی» نام‌گذاری شده است؛ به همین بهانه گفتگویی با دکتر حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل خاورمیانه ترتیب دادیم که مشروح آن به شرح ذیل تقدیم می‌گردد.

لطفاً توضیحی درباره روند اتفاقاتی که در جنگ سی‌و‌سه روز لبنان افتاد، بیان بفرمایید و به نظر شما این نام‌گذاری چه هدفی را دنبال می‌کند؟

در واقع جنگ سی‌و‌سه روزه سال ۲۰۰۶ لبنان، شطرنج سیاسی منطقه را به سود ملّت‌های اسلامی و محور مقاومت تغییر داد. در این جنگ سی‌وسه روزه، رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا کشورهای غربی، عربستان، اردن، قطر و مصر قصد داشت محور مقاومت و به طور مشخص حزب الله را از صحنه سیاسی و نظامی لبنان خارج کند. امّا علی‌رغم برخورداری رژیم صهیونیستی از توان نظامی و نیروی هوایی پیشرفته و اطلاعاتی که نسبت به کشورهای عربی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌دادند در طول جنگ سی‌وسه روزه برای نخستین بار در طول مناقشات اعراب و اسرائیل، این رژیم پرچم سفید را در برابر حزب الله و رزمندگان حزب الله بالا برد و این یک پیروزی درخشان برای محور مقاومت تلقی می‌شود. یک مقایسه اجمالی بین جنگ سی‌وسه روزه و جنگ ژوئه ۱۹۶۷ نشان می‌دهد که اسرائیل در جنگ ژوئن ۱۹۶۷در عرض شش روز هشتاد هزار کیلومتر مربع از اراضی سوریه، اردن، فلسطین و مصر را اشغال کرد ولی در جنگ سی‌وسه روزه نتوانست قدمی پیشروی کند و در واقع متحمل هزینه‌های سنگینی شد. تعداد کشته‌های رژیم صهیونیستی در جنگ سی‌وسه روزه لبنان ششصد نفر بود که چند ژنرال اسرائیلی نیز در میان کشته شدگان وجود داشت. درحالی که در کل جنگ ژوئن ۱۹۶۷ تعداد کشته‌های اسرائیلی به صدوپنجاه نفر نمی‌رسید و این نشان می‌دهد که پدیده مقاومت یک پدیده کاملا موفقی بوده است و بعد از ان بود که آمریکا و غرب درصدد بودند که از طریق اعمال فشار و تغییر شطرنج سیاسی خاورمیانه و ایجاد ناامنی در عراق، سوریه و لبنان سعی کردند که به نوعی حاشیه ی امنی برای رژیم صهیونیستی ایجاد کنند امّا باز هم موفق نشدند.
بنابراین قراردادن یک روز به نام روز مقاومت نشان می‌دهد که مقاومت جایگاه بسیار مهمی در عرصه‌های داخلی و منطقه ای و بین المللی پیدا کرده است و این روز نشانگر غلبه خون بر شمشیر است.

تاثیر نظریه مقاومت بر این تحولات که حضرت آقا چندین بار به این نظریه و چارچوب‌های آن تاکید داشتند و فرمودند که این نظریه را تبلیغ کنید، چه می‌تواند باشد؟ آیا نظریه مقاومت جمهوری اسلامی هم نقشی در این پیروزی لبنان داشته است یا خیر؟

در واقع دیدگاه‌های مقام معظم رهبری، دیدگاه‌های کاملاً استراتژیک و راهبردی و برگرفته از تجربه مبارزاتی و سیاسی ایشان است. به‌رحال تنها راه مبارزه با دشمن به دلیل این‌که دشمن هم ابرازهای مهم سیاسی و هم نظامی و اقتصادی در اختیار دارد لذا مقاومت گزینه بسیار مهمی می‌تواند باشد در راستای تقابل با قدرت‌های استکباری، به همین دلیل شاهدیم که طی سال‌های اخیر آمریکا سعی کرد از طریق ارائه طرح‌هایی از جمله طرح معامله غرب به نوعی این مقاومت را در سطح فلسطین و منطقه نابود کند؛ ولی با روشنگری ایران و مقاومت محور مقاومت و ملّت فلسطین این طرح با شکست مواجه شد. الان شرایط در داخل فلسطین با یک دهه گذشته تفاوت اساسی کرده است به دلیل شرایط مقاومتی که رزمندگان فلسطینی به وجود آورده‌اند. شکست اسرائیل از سال ۲۰۱۲ تا همین سال ۲۰۱۹ که اسرائیل چهار بار در جنگ با رزمندگان فلسطینی شکست خورد نشان می‌دهد که راهبرد مقام معظم رهبری برای نهادینه کردن اصل مقاومت کاملاً جواب داده است و جریان مقاومت علی رقم برخورداری از ابرازهای بسیار ساده توانستند معادله منطقه را به نفع خودشان تغییر دهند و اسرائیل را با شکست مواجهه سازند و آمریکا را هم منزوی کنند.

حالا جریان سازی و تبلیغ نظریه مقاومت، شما پیروزی‌های از این دست را برای جریان مقاومت پیش بینی می‌کنید؟ برنامه‌های آتی دشمن مانند طرح معامله قرن را چگونه ارزیابی می‌فرمایید؟

در واقع مقاومت یک جبهه گسترده‌ای است که از ایران شروع می‌شود و تا عراق و سوریه، فلسطین اشغالی، یمن، لبنان و … ادامه دارد. امروز یک محور گسترده‌ای نه تنها در سطح غرب آسیا بلکه در سطح منطقه و شمال آفریقا ایجاد شده که بتوانند محور مقاومت به تاکید بر الگوهای اسلامی و مبارزاتی به نوعی مانع اجرایی شدن طرح‌های توطئه آمیز آمریکا و غرب شوند. آمریکا در چند مورد در منطقه با شکست مواجه شده است؛ هم شکست نظامی و هم شکست سیاسی و هم شکست اخلاقی در منطقه. به دلیل این‌که آمریکا طی سال‌های گذشته قصد داشت که با استفاده از قدرت نظامی و بحران سازی در سوریه نظام مقاومت سوریه را سرنگون کند امّا با حضور محور مقاومت طرح آمریکا شکست خورد، طرح معامله غرب و طرح تسلط بر لبنان و هر چند که محور مقاومت و حزب الله هم با شکست مواجهه می‌شد. فلذا مقاومت تنها یک راهبرد کاملا اسلامی و مبتنی بر عقیده مبارزه اسلامی علیه استکبار می‌تواند در آینده فراگیر شود و می‌تواند در تقابل با قدرت‌های استکباری قرار گیرد و کاملاً یک جبهه موفقی خواهد بود.

آقای دکتر به عنوان اخرین سوال، وظیفه رسانه‌ها و فضاهای فرهنگی نسبت به تبلیغ نظریه مقاومت را چگونه می‌بینید؟ بهترین راه تبلیغ جریان مقاومت هم معرفی پیرزوی‌های جریان مقاومت است یا شما نظر دیگری دارید؟

یکی از مشکلاتی که محور مقاومت دارد مسئله اطلاع‌رسانی منسجم و ضرورت تشکیل یک اتاق فکر مشترک میان محور مقاومت اسلامی هست. هنوز یک استراتژی تبلیغاتی و رسانه‌ای برای محور مقاومت تعریف نشده است و باید همه مسئولان سیاسی و نظامی محور مقاومت یک خطی داشته باشند و بتواند یک راهبرد اطلاع‌رسانی دقیق برای محور مقاومت تعریف کنند. ما نیازمند اطلاع‌رسانی به زبان‌های مختلف برای محور مقاومت هستیم که این اطلاع‌رسانی به صورت موازی و غیرهماهنگ صورت می‌گیرد. باید یک استراتژی اطلاع‌رسانی مشترکی محور مقاومت تعریف شود که ایران باید در این خصوص، مخصوصاً نهادهای مرتبط با محور مقاومت در این خصوص یک راهبرد تبلیغاتی برای مقابله با جریان سازی‌های غرب و آمریکا تعریف شود. الان رسانه‌های غرب به شدت علیه محور مقاومت و کارایی محور مقاومت تبلیغ می‌کنند و در مقابل محور مقاومت تنها دفاع می‌کند. باید استراتژی تبلیغات هجومی تبیین بشود تا بتوان جایگاه محور مقاومت را در سطح افکار عمومی روشن کند.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)