۱۶ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   15 ذیقعده 1441
تاریخ: ۶ مرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 854
کد خبر:73522
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (۲۱)

بسترها و محیط‌های آرایش دشمن

مقاومت وقتی گفته می‌شود، فوراً ذهن می‌رود به مقاومت نظامی و امنیّتی و امثال این‌ها. خب بله، آن هم قطعاً مقاومت است، امّا بالاتر از آن، مقاومت فرهنگی است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ نفوذ دارای لایه‌های مختلف و به هم پیچیده و مختلف و متفاوت و در هم تنیده است که تشخیص آن توسط سازمان‌های امنیّتی بسیار سخت و دشوار است. رهبر انقلاب معتقدند دشمن برای تحقق اهداف خود از روش ها و بسترهای مختلفی برای نفوذ استفاده می کند، که غفلت از راه های نفوذ دشمن و اتخاذ رویکردهای تدافعی و تهاجمی علیه آن، می‌تواند آسیب‌های جدی امنیّتی، سیاسی، اقتصادی و به ویژه فکری و فرهنگی به جامعه ما وارد کند. «هوشیار باشیم این‌ها در صدد نفوذند، در صدد رخنه کردند، این رخنه از جاهای مختلف ممکن است باشد،مواظب باشید …. دشمنی را فراموش نکنیم ، وقتی شما فراموش نکنید که یک جبهه‌ای روبه روی شما است،پشت سنگر نشسته اند، سلاح‌هایشان را آماده کرده اند، آن وقت به اقتضاء عمل می‌کنید.»(۱)

به طور کلی سه تقسیم بندی از لایه ها، بسترها و محیط های نفوذ به مرزهای متنوع اسلام، انقلاب و ایران، در منظومه فکری رهبر انقلاب اسلامی ترسیم نمود:

الف. بستر فیزیکی(محسوس)
این بستر یک شبکه سازی و بسترسازی توسط دشمن است که با هدف کسب اطلاعات و تحلیل از وضعیت مرزهای نرم و مولفه‌ها و شاخص‌های وضعیت فکری و فرهنگی جامعه هدف است.

دنیای استکبار و استعمار و دشمنان و معاندین با انقلاب اسلامی که سال‌هاست منافع و مطامع خود را در اثر پیروزی انقلاب اسلامی از دست داده اند تاکنون  نقشه ها و توطئه های آشکار و پنهان زیادی را برای از بین بردن این انقلاب و براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران طراحی و به مرحله اجرا درآورده اند. از طراحی کودتاهای نظامی و سیاسی گرفته تا راه اندازی جنگ هشت ساله،جنگ نرم و تا تحریم‌ها  و تهدیدهای همیشگی، ترورها، همه و همه نقشه‌ها و ترفندهایی بوده که تاکنون دشمنان این انقلاب خصوصاً آمریکا علیه ملّت ایران بکار برده‌اند تا بلکه بتوانند از این طریق نظام اسلامی ایران را براندازند.(۲)

ب. بستر ساختاری و قانونی
استفاده از نیروهای خودفرخته براساس شبکه ارتباطی نفوذی در ساختارهای مدیریت کلان و تصمیم ساز کشور مانند عرصه های سیاسی(انتخابات) و ساختارهای اقتصادی است. رهبر انقلاب در تبیین این بستر می‌فرمایند: «بصیرت در این دوران و در همه‌ی دوران‌ها به معنای این است که شما خط درگیری با دشمن را تشخیص دهید؛ کجا با دشمن درگیری است؟ بعضی‌ها نقطه‌ی درگیری را اشتباه می‌کنند؛ خمپاره و توپخانه‌ی خودشان را آتش می‌کنند به سمت یک نقطه‌ای که آن‌جا دشمن نیست، آن‌جا دوست است. بعضی‌ها رقیب انتخاباتی خودشان را «شیطان اکبر» به حساب می‌آورند! شیطان اکبر آمریکاست، شیطان اکبر صهیونیسم است؛ … خط درگیری با دشمن را مشخص کنیم. گاهی هست که یک نفری در لباس خودی است، امّا حنجره‌ی او سخن دشمن را تکرار می‌کند! خب، او را باید نصیحت کرد؛ اگر با نصیحت عمل نکرد، انسان با او باید حد و مرز تعریف کند: خط فاصل. جدا می شویم.»(۳)

ج. بسترهای فرهنگی و ارتباطی
شدت نفوذ فرهنگی و هجمه به مرزهای عقیدتی و شناختی به حدی است که اگر چه از نظر جغرافیایی زیست جهان دیگران با زیست جهان آمریکا و غرب تفاوت دارد، لکن به لحاظ معرفتی، فرهنگی و ارزشی، این زیست جهان ها اندک اندک با یکدیگر انطباق می یابند تا جایی که دنیا هر چه بیش تر به دهکده‌ی کوچک مک لوهانی شبیه می‌گردد. لذا دشمن به دنبال شناسایی بسترهای فرهنگی و ارتباطی است که در نهایت باورها و ارزش های جامعه هدف را مورد هجمه قرار دهد. در این حیطه، می‌توان بسترهای فرهنگی و ارتباطی را در دو بستر آموزشی و تربیتی و بستر رسانه‌ای و فضای مجازی خلاصه نمود:

۱٫ بسترهای آموزشی و تربیتی

بستر دانشگاه ها
نفوذ دشمن به انجمن‌های اسلامی اوایل انقلاب، نفوذ به دانشگاه‌ها و اساتید دانشگاهی از جمله بسترهای اصلی نفوذ دشمن به مرزهای نرم انقلاب و جمهوری اسلامی بوده است. رهبر انقلاب در ترسیم ابعاد این بستر تأکید دارند که: « یکی از میدان‌های مبارزه[ دشمن علیه جمهوری اسلامی]کجاست؟ دانشگاه! این‌جایی که شما [نمایندگان نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاهها]در آن حضور دارید. این را از این جهت می‌گویم که توجّه کنید حضور هوشمندانه و خردمندانه و دقیق و محاسبه شده‌ی شما، چقدر نقش دارد! البته همان‌طور که گفتم، خوشبختانه محیط دانشگاه، مجموعاً محیط خوبی است. جوانان مؤمنند و بچه‌هایی هستند که گرایشهای دینی و اسلامی بسیار جدّی دارند.»(۴)

بستر آموزش و رورش
« این را توجّه داشته باشید، گزارش‌هایی که به من می‌رسد نشان می‌دهد که یک جریانی -این را من «جریان» احساس می‌کنم- در کشور سعی می‌کند آموزش‌وپرورش را از چشمها بیندازد؛ ارزش آموزش‌وپرورش را و اعتماد به آموزش‌وپرورش را در دلها از بین ببرد؛ مقاصدی دارند. این [جریان] از بیرون هم هدایت می‌شود. حالا بعضی‌ها لجشان می‌گیرد؛ تا ما می‌گوییم دست‌های خارجی، می‌گویند شما مدام به خارجی‌ها حمله می‌کنید! نه، ما ضعف‌های خودمان را می‌بینیم؛ اگر ما قوی باشیم، آن خارجی هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، امّا او از همین ضعف‌های ما است که دارد استفاده می کند، برنامه‌ریزی می‌کند، نقشه می‌کشد، نفوذ می‌کند؛ راه‌های مستقیم را کج می‌کند، معوج می‌کند.»(۵)

۳٫ بسترهای رسانه ای
رهبر انقلاب معتقدند امروز دین مسلمانان به وسیله‌ی تهاجم فرهنگی دشمن و ترویج فساد و ظلم و بی‌ایمانی و بی‌بندوباری در میان جوامع اسلامی که غالباً با ابتکار قدرت‌های ضدّ اسلامی و به کمک تبلیغات و رسانه‌های آنان و غیر آن انجام می‌گیرد در خطر است، و دنیای آنان به وسیله‌ی سلطه‌ی روز افزون استکبار بر امور کشورهای اسلامی و فشار و دشمنی مضاعف بر هر دولت یا گروهی که بخواهد افکار را به سوی حاکمیّت واقعی اسلام و استقلال و اقتدار ملّت‌های مسلمان متوجه کند. و البته جلودار این تهاجم همه جانبه به اسلام، شیطان بزرگ یعنی دولت ایالات متحده‌ی امریکا است. هر چشم دقیقی می‌تواند دست یا اراده‌ی آن دولت ضدّ اسلام را در پشت سرِ مصائبی که بر اسلام و مسلمین وارد می‌شود، ببیند.(۶)

رهبر انقلاب تأکید دارند که دشمن در جنگ نرم از تمام توان و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای نفوذ به مرزهای نرم عقیدتی و شناختی انقلاب و جمهوری اسلامی بهره می‌جوید: « همه‌ی پیشرفت‌های روزافزون محیط مجازی در خدمت تحقق اهداف جنگ نرم است امّا مهم‌تر از این امکانات و پیشرفت‌های سخت‌افزاری، لشکر عظیم نخبگان فکری، سیاسی، ادبی، اجتماعی، و فعالان برجسته‌ی ارتباطات و رشته‌های مختلف هنری است که عقبه‌ی نرم‌افزاری قوی و تأثیرگذاری را برای تحقق اهداف جنگ نرم فراهم آورده است. … در همه‌ی تولیدات و فراورده‌های صوتی، تصویری و مکتوب جبهه‌ی مقابل ملّت ایران، مقاصد و اهداف جنگ نرم، البته عمدتاً به‌طور غیرمستقیم، پیگیری و القاء می‌شود.»(۷)

بستر فضای مجازی
جنگ نرم نوعی جدید از جنگ است که در آن به جای استفاده از زور، سلاح و قدرت نظامی از ابزارها و تکنیک‌های غیر خشونت‌آمیز در تقابل با رقیب یا دشمن برای برتری‌جویی یا کسب منافع ملّی استفاده می‌شود. جنگ‌های رسانه‌ای ، جنگ‌های رایانه‌ای، جنگ الکترونیک، جنگ روانی، جنگ اطلاعاتی و سرانجام جنگ سایبری از جمله مصادیق جنگ نرم هستند. بر این اساس جنگ نرم سایبری در بستر فضای مازی به نوعی از جنگ اطلاق می‌شود که با استفاده از فناوری‌های مبتنی بر اینترنت مانند ایمیل، وبلاگ، وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی و با تکنیک‌هایی مانند هک و نفوذ، خرابکاری و اختلال در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، سعی در برتری‌جویی نسبت به دشمن یا رقیب دارند و هدف از آن تغییر مواضع کشور هدف، استحاله، فروپاشی و یا تغییر حکومت در کشور مورد نظر است. لذاحذف بستر فیزیکی و هجوم از طریق فضای مجازی از فاصله ند هزار کیلومتری آن طرف مرزهای جغرافیایی ما، راهبردی است که دشمنان به دلیل کاهش هزینه ها و افزایش اثرگذاری ها استفاده کرده اند. رهبر انقلاب در ترسیم ابعاد نفوذ دشمن در بستر فضای مجازی بیان می دارند که: «هزاران شبکه‌ی مجازی راه انداختند، دَه‌ها کانال تلویزیونی به راه انداختند، کانال‌های ماهواره‌ای به راه انداختند؛ جوخه‌های ترور و انفجار درست کردند و به داخل مرز فرستادند، چه از جنوب شرقی، چه از شمال غربی؛ بمباران دروغ و تهمت و شایعه را روی سر این ملّت ریختند، شاید بتوانند افکار این مردم را، بخصوص جوانان نورس ما را عوض کنند.»(۸)

همچنین ایشان ضمن نگاه امیدوارانه به آینده اسلام، انقلاب و ایران گوشزد می‌کنند که: « عزیزان من! مراقب باشید وسوسه‌ی دشمن در فضای عمومی زندگی تأثیر نگذارد، نفوذ دشمن نتواند در صفوف یکپارچه‌ی جوانان مؤمن اختلال ایجاد کند. در همه‌ی بخش‌ها -امروز در بخش‌های فضای مجازی و در بقیّه‌ی زمینه‌ها- دشمن بشدّت فعّال است. البتّه تلاش دشمن، مأیوسانه است؛ این را از سخنان آن‌ها کاملاً می‌شود فهمید؛ امّا تلاش می‌کنند. باید بِایستید، باید از خودتان آمادگی و اقتدار نشان بدهید، باید ابتکار خودتان و انگیزه‌ی خودتان را در بخش‌های مختلف به کار ببندید؛ خدای متعال به شما کمک خواهد کرد. ان‌شاءالله آینده‌ی ارتش با حضور شما جوانان مؤمن، آینده‌ی بهتری خواهد بود و چشم ملّت ایران روشن خواهد شد.»(۹)

در پایان این نوشتار به بخشی دیگر از بیانات رهبر انقلاب در تبیین بسترهای رسانه ای و ارتباطی دشمن و لزوم هوشیاری همه جانبه در مقابله با نفوذ دشمن به مرزهای مختلف انقلاب و ایران اشاره خواهد شد:« مقاومت وقتی گفته می‌شود، فوراً ذهن می‌رود به مقاومت نظامی و امنیّتی و امثال این‌ها. خب بله، آن هم قطعاً مقاومت است، امّا بالاتر از آن، مقاومت فرهنگی است. حصار فرهنگی، خاک‌ریز فرهنگی در کشور اگر سست باشد، همه‌چیز از دست خواهد رفت. من به شما عرض بکنم: امروز بعد از ۳۷ سال، ۳۸ سال از پیروزی انقلاب، انگیزه‌ی دشمنان برای نفوذ در حصار فرهنگی از روز اوّل بیشتر است؛ نه این‌که کم نشده، قطعاً زیاد شده؛ روش‌ها را هم که شما می‌بینید: این شیوه‌های فضای مجازی و تبلیغات گوناگون و ماهواره و امثال این‌ها؛ [یعنی‌] انگیزه‌ها بیشتر شده. آماج این حرکت هم درست همان چیزی است که مایه و هسته‌ی اصلی ایجاد نظام اسلامی شد؛ یعنی ایمان دینی، آماج این است.»(۱۰)


۱- بیانات رهبر انقلاب ۱۳۹۴/۶/۰۴
۲- برگرفته از مقاله «توطئه پنهان دشمن(تلاش برای بازنشسته نمودن انقلاب اسلامی)»، به نگارش محمد حسن آلاله، به تاریخ: شهریورماه ۱۳۹۰٫
۳- بیانات رهبر انقلاب در دیدار بسیجیان استان خراسان شمالی ۱۳۹۱/۰۷/۲۴
۴- بیانات رهبر انقلاب در دیدار معلمان و فرهنگیان ۱۳۹۶/۰۲/۱۷
۵- برگرفته از پیام رهبر انقلاب به کنگره عظیم حج۱۳۷۳/۰۲/۲۵
۶- بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و مدیران سازمان صداوسیما ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
۷- بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم۱۳۹۶/۱۰/۱۹
۸- بیانات رهبر انقلاب در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
۹- بیانات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
۱۰- بیانات رهبر انقلاب در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران ۱۳۹۵/۰۵/۱۳

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)