۲۲ آذر ۱۳۹۸ مصادف با   15 ربیع الثانی 1441
تاریخ: ۲۷ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 404
کد خبر:73381
| ف | | |

نسبت قانونگرایی و آرمان خواهی در اندیشه رهبر معظم انقلاب

برون رفت از تزاحم آرمان و قانون

آرمانگرایی هرگز متوقف بر هیچ امر دیگری نمی‌شود و هر تلاش فرهنگی می‌تواند در سطوح گوناگون بروز نماید.

پایگاه تحلیلی مصداق/ پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و با تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی در میان عناصر انقلابی و متعهد به نظام اسلامی انگاره‌ای به وجود آمد که محل بحث و چالش فراوان در عرصه‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی شد. نیروهای انقلابی از یک سو خود را متعهد به آرمان‌های انقلاب می‌یافتند و از سوی دیگر التزام به قوانین جمهوری اسلامی را بر خود فرض می‌دیدند. امّا گاهی از دید برخی افراد آرمان گرایی انقلابی و قانونمندی نظام اسلامی در برخی وقایع اجتماعی و سیاسی در یک جهت قرار نمی گرفت. از این رو در میان عناصر جبهه حزب الله چالش ذهنی پدیدار شد که برخی بر آرمانگرایی انقلابی و برخی دیگر بر قانونمداری نظام اسلامی پای می‌فشردند. امّا در این میان فرمان رهبران انقلاب اسلامی مبنی بر جمع میان هر دوی این مفاهیم درست و ضروری بود. مسئله امّا این است که چگونه می‌شود در هنگام تعارض آرمان و قانون هم بر آرمانگرایی انقلابی وفادار بود و هم التزامات قانونی را رعایت نمود.

پاسخ این سوال از آنجا آغاز می شود که با تعمق در مفهوم آرمانگرایی به این نکته دست یابیم که آرمانگرایی اساس و به صورت ذاتی یک امر فرهنگی است. این به معنای سیاسی و اجتماعی نبودن آرمانگرایی نیست  بلکه به این معناست که آرمانگرایی حتی در هنگام حضور در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی نیز به عنوان مقوله‌ای فرهنگی شناخته می‌شود. چنانچه بر اساس نگاه رهبران انقلاب اسلامی در اسلام هیچ گونه امر سکولاری یافت نمی‌شود.

اگر با این رویکرد به مسائل بنگریم در خواهیم یافت که آرمانگرایی هرگز متوقف بر هیچ امر دیگری نمی‌شود و هر تلاش فرهنگی می‌تواند در سطوح گوناگون بروز نماید. چه آنکه در دوران پس از عاشورا که شرایط برای  امام سجاد علیه السلام دشوار بود و ایشان از سوی دستگاه حاکم به شدت تحت نظر بودند، ایشان مبارزه فرهنگی را به داخل خانه خود و در سطح اهالی خانه و غلامان خود و در غالب دعا دنبال نمودند.

پس هرگاه آرمانگرایی با التزام به قوانین لازم الاطاعه جمهوری اسلامی در دو جهت قرار گرفت وظیفه ما تبعیت از قانون و تلاش فرهنگی در جهت آرمانگرایی و تبدیل آرمان به مطالبه عمومی در جهت اصلاح قوانین و توسعه فرهنگی آرمان ها خواهد بود. از این رو بنابر اندیشه امامین انقلاب، همواره می توان آرمانگرایی را بدون تزاحم با قانونگرایی دنبال نمود.

بر اساس کتاب آرمان قانون نوشته محمدحسن تاج/ انتشارات دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)