۲۲ آذر ۱۳۹۸ مصادف با   15 ربیع الثانی 1441
تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 474
کد خبر:73354
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (۱8)

نحوه مرزبندی عقیدتی و شناختی با دشمن

هدف دشمن از جنگ نرم عقیدتی و شناختی، جبران ضعف‌­های بینشی و اعتقادی نسبت به کشورهای سنتی و دینی است تا با ایجاد تحول در نحوه نگرش جامعه هدف به محیط پیرامون و زمینه‌سازی برای انجام اهداف معرفتی و شناختی خاص در افراد جامعه مورد تهاجم صورت پذیرد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ هدف دشمن از جنگ نرم عقیدتی و شناختی، جبران ضعف‌­های بینشی و اعتقادی نسبت به کشورهای سنتی و دینی است تا با ایجاد تحول در نحوه نگرش جامعه هدف به محیط پیرامون و زمینه‌سازی برای انجام اهداف معرفتی و شناختی خاص در افراد جامعه مورد تهاجم صورت پذیرد. یکی از مثال‌های جدید این نوع جنگ را می‌توان در اثرگذاری روسیه بر انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ جستجو کرد. روسیه با انتشار اخبار جعلی در فضای سایبر و با بهره‌گیری از تکنیک‌های روانی، سعی کرد مردم آمریکا را به سمت رای دادن به کاندیدای مطلوب خود که گفته می‌شود ترامپ است، هدایت کند. برخی عقیده دارند که روسیه به طور مشخص قصد نداشته از کاندیدای خاصی حمایت کند و هدف اصلی روسیه را آشکار ساختن ناتوانی آمریکا در حراست از آرا اعلام می‌کنند. در جنگ نرم با رویکرد عقیدتی و شناختی، انواع شیوه‌های عملیات و جنگ روانی به شکل چندلایه اجرا می‌شود. مثلاً ممکن است تبلیغات برای جلب رای مردم به گونه‌ای انجام شود که بخشی از جامعه هدف از بین برود. رهبر انقلاب در تبیین جایگاه و اهمیّت هجمه نرم دشمن و تنوع بهره‌برداری دشمن در جنگ نرم می‌فرمایند: « دشمنی‌ها را نباید فراموش کرد، دشمن‌ها را نبایستی از یاد برد. یک جبهه‌ی دشمن در مقابل ما وجود دارد. ما امروز در مسئله‌ی امنیّت‌مان، در مسئله‌ی اقتصادمان، در معیشت‌مان، در فرهنگ‌مان، در مسئله‌ی جوان‌ها، در مسئله‌ی آسیب‌های اجتماعی باید توجّه کنیم که نقش این دشمن چیست و در همه‌ی مسائل براساس این سیاست‌گذاری کنیم، براساس این قانون‌گذاری کنیم، براساس این اقدام کنیم، براساس این حرف بزنیم. غفلت از دشمن افتخار ندارد؛ بدانیم دشمن هست. بعضی‌ها اعتراض می‌کنند که آقا، شما چرا دائماً می‌گویید دشمن دشمن؛ خب [اگر] نگوییم، یادمان می‌رود که دشمن داریم و آن‌وقت دشمن در غفلت ما می‌آید هر کار دلش خواست می‌کند.»(۱) براین اساس اصل کتمان دشمن و عدم توجه به شیوه ها و اقدامات دشمنان اسلام، انقلاب و ایران، یکی از حربه‌­ها و راهبردهای محوری صهیونیسم، آمریکا و اَیادی آن‌ها می باشد که جامعه ما را به یک جامعه خنثی و بدون آرمان تبدیل کنند که اصل وجود دشمن را قبول نداشته باشد.

اهداف دشمن به مرزهای نرم عقیدتی و شناختی
در حیطه اهداف و اقدامات نرم دشمن، می‌توان به مجموعه‌ی وسیعی از اعمالی اشاره کرد که با هدف تغییر چهار مولفه اساسی یعنی باور، اعتقاد، ساختار ذهنی، اندیشه و تحلیل سروکار دارد. یعنی شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی، کانال‌های تلویزیونی ماهواره‌ای در آسمان ایران روزانه میلیون‌ها پیام آلوده فکری، اخلاقی و … را بی‌امان به صورت بمباران، سرازیر ذهن‌ها و قلب‌های افراد جامعه می‌کنند، که هدفی جز تغییر عمیق در حوزه نرم عقیدتی و شناختی ندارد.
رهبر انقلاب در ترسیم ابعاد موضوع بیان می‌دارند که: « همه این را امروز فهمیده‌اند و دانسته‌اند که مواجهه‌ی استکبار با نظام جمهوری اسلامی، دیگر از نوع مواجهه‌ی دهه‌ی اول انقلاب نیست. در آن مواجهه، زورآزمائی کردند؛ شکست خوردند. مواجهه‌ی سخت بود؛ ایجاد جنگ بود، کودتا بود. در اول انقلاب کودتا راه انداختند، شکست خوردند؛ شورش‌های قومی راه انداختند، سرکوب شدند و شکست خوردند؛ جنگ تحمیلی را به راه انداختند که هشت سال به طول انجامید، شکست خوردند؛ پس دنبال این راه‌ها نخواهند رفت، یعنی احتمالش ضعیف است. البته باید همیشه هشیاری نسبت به همه‌ی جوانب باشد. امّا این، اولویت استکبار در مواجهه‌ی با نظام اسلامی نیست. اولویت، آن چیزی است که امروز به آن می‌گویند جنگ نرم؛ یعنی جنگ به وسیله‌ی ابزارهای فرهنگی، به وسیله‌ی نفوذ، به وسیله‌ی دروغ، به وسیله‌ی شایعه‌پراکنی؛ با ابزارهای پیشرفته‌ای که امروز وجود دارد، ابزارهای ارتباطی‌ای که ده سال قبل و پانزده سال قبل و سی سال قبل نبود، امروز گسترش پیدا کرده. جنگ نرم یعنی ایجاد تردید در دل‌ها و ذهن‌های مردم.»(۲)

لذا جبهه استکبار با مطلوب پنداشتن ارزش‌ها و فرهنگ غرب در پی تجویز نظام ارزشی و حکومتی خود به عنوان نسخه توسعه کشورهای توسعه‌نیافته برآمده و در این راه چون فرهنگ کشورهای مزبور را مانع توسعه می‌پندارد، به تزریق فرهنگ غرب و ایجاد لایه-های اجتماعی حامی آن مبادرت ورزیده است. البته این اقدامات فقط در حوزه اعمال نرم باقی نمی‌ماند، بلکه انواع نفوذها و اقدامات سایبریک در حوزه سخت افزاری که منجر به نگرش منفی نسبت به توانمندی های داخلی می‌گردد را شامل می‌شود و پیشرفت‌های تکنولوژیک و مقایسه‌های ذهنی از این حیث می‌تواند نگرش منفی را به بار بیاورد.
لذا رهبر انقلاب شبکه سازی و جریان سازی دشمن با هدف بهره برداری عقیدتی و شناختی را یکی از راهبردهای دشمن در حمله به مرزهای نرم انقلاب و جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌کنند:« … منتها از این خطرناک‌تر (نفوذ سخت)، نفوذ جریانی است. نفوذ جریانی، یعنی شبکه‌سازی در داخل ملّت؛ به‌وسیله‌ی پول که نقش پول و نقش امور اقتصادی این‌جا روشن می‌شود. عمده‌ترین وسیله دو چیز [است‌]؛ یکی پول، یکی هم جاذبه‌های جنسی. افراد را جذب کنند، دور هم جمع کنند؛ یک هدف جعلی و دروغین مطرح کنند و افراد مؤثّر را، افرادی که می‌توانند در جامعه اثرگذار باشند، بکشانند به آن سمت مورد نظر خودشان. آن سمت مورد نظر چیست؟ آن عبارت است از تغییر باورها، تغییر آرمان‌ها، تغییر نگاه‌ها، تغییر سبک زندگی؛ کاری کنند که این شخصی که مورد نفوذ قرار گرفته است، تحت تأثیر نفوذ قرار گرفته، همان چیزی را فکر کند که آن آمریکایی فکر می کند؛ یعنی کاری کنند که شما همان‌جوری نگاه کنی به مسئله که یک آمریکایی نگاه می کند.»(۳)

استحاله شناختی؛ نتیجه عدم مرز بندی با دشمنان
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و مدیران رسانه‌ی ملّی و اعضای شورای نظارت بر صداوسیما با تبیین اهداف «جنگ نرمِ برنامه‌ریزی شده، گسترده و همه‌جانبه نظامِ سلطه با جمهوری اسلامی»، تغییر باورهای مردم را مهم‌ترین هدف این جنگ پیچیده خواندند. رهبر انقلاب اسلامی افراد صاحب‌نظر، دلسوز و دارای انگیزه را به مطالعه و بررسی دقیق ابعاد جنگ نرم فراخواندند و معتقدند: در جنگ نرم، همان اهداف جنگ سخت دنبال می‌شود امّا به‌ صورتی فراگیرتر و عمیق‌تر.
معظم له، برخی پیچیدگی‌ها و خطرات جنگ نرم در مقایسه با جنگ سخت اشاره کردند را این‌گونه ترسیم می‌کنند: « جنگ نرم برخلاف جنگ سخت، آشکار، قابل فهم و ملموس نیست و حتی در برخی موارد طرف مقابل ضربه‌ی خود را می‌زند اما جامعه‌ی هدف، دچار خواب‌آلودگی و عدم احساس حمله است. جنگ‌های سخت معمولاً موجب برانگیخته شدن احساسات مردم و ایجاد وحدت و انسجام ملی می‌شود در حالی‌که جنگ نرم، انگیزه‌های مقابله را از بین می‌برد و زمینه‌ساز ایجاد اختلاف نیز می‌شود.»(۴)

لذا در اندیشه فکری ایشان خطرات جنگ نرم در مقایسه با جنگ سخت به مراتب بیشتر و نگران‌کننده‌تر بیشتر است و معتقدند هدف نهایی دشمن استحاله عقیدتی و شناختی جامعه مسلمان به ویژه جوانان کشورهای دنیا به ویژه کشورهای اسلامی است: « جنگ نرم فقط مخصوص ایران نیست امّا در موضوع ایران، هدف اصلی از این جنگ نرمِ فکرشده و حساب‌شده، استحاله‌ی جمهوری اسلامی ایران و تغییر باطن و سیرت، با حفظ صورت و ظاهر آن است. در چارچوب اهداف جنگ نرمِ دشمن، باقی ماندن نام «جمهوری اسلامی» و حتّی حضور یک معمم در رأس آن مهم نیست، مهم آن است که ایران تأمین‌کننده‌ی اهداف آمریکا، صهیونیسم و شبکه‌ی قدرت جهانی باشد. در مورد برنامه‌ریزی که در جنگ نرم برای مسئولان وجود دارد با آنان صحبت کرده و خواهم کرد امّا مخاطبان اصلی جنگ نرم مردم به‌ ویژه نخبگان، دانشگاهیان، دانشجویان، جوانان و عناصر فعال هستند. آن‌ها به‌دنبال تأثیرگذاری بر مردم و تغییر طیف وسیعی از باورهای آنان به‌ویژه جوانان و نخبگان هستند که باورهای اعتقادیِ دینی، سیاسی و فرهنگی مردم از جمله این باورها است.»(۵)

با این اوصاف اگر جوانان و مردم کشورهای دنیا به ویژه کشورهای معنویت‌گرا و دینی، از لحاظ عقیدتی و شناختی دچار ابهام و ناهماهنگی شوند و بواسطه شکاف ارتباطی و تعاملی، ارتباطی با آرمان‌­ها و باورهای جامعه خویش برقرار نکنند، دشمن به اهداف نرم خویش دست یافته است. لذا رهبر انقلاب، تغییر باور و نهایتاً تهی شدن و بی هویّتی نسبت به گذشته را از دیگر اهداف مورد نظر در جنگ نرم می‌دانند: « مردم ما نسبت به رژیم فاسد و مستبد گذشته باورهایی دارند که در جنگ نرم تلاش بر این است تا این گذشته زشت و پلید و سیاه به گذشته‌ای درخشان و زیبا تغییر یابد. آن‌ها می‌خواهند با تغییر باور به گذشته، نتیجه بگیرند که لزومی به وقوع انقلاب اسلامی برای از بین بردن آن گذشته، وجود نداشته است. آن‌ها می‌خواهند به جوان امروزی القاء کنند که وضع کنونی کشور مایه‌ی شرمندگی است و رسیدن به پیشرفت در آینده نیز غیرممکن است تا نشاط و تحرک و علم‌آموزی و امید به آینده را از نسل جوان بگیرند. هدف اصلی و نهایی جنگ نرم طراحی‌شده، انحلال درونی و استحاله‌ی داخلی جمهوری اسلامی از طریق تغییر باورها و سست کردن ایمان مردم و به‌ویژه جوانان است.»(۶)


۱- بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
۲- بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور ۱۳۸۸/۰۹/۰۴
۳- بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان گردان‌های بسیج ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
۴- بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و مدیران سازمان صداوسیما ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
۵- بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و مدیران سازمان صداوسیما ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
۶- بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و مدیران سازمان صداوسیما ۱۳۹۴/۰۷/۲۰

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)