۱ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با   20 ذیقعده 1440
تاریخ: ۲۳ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 61
کد خبر:73326
| ف | | |

آیت الله میرباقری:

حرکت به سمت تمدن رقیب در گام دوم انقلاب ضروری است

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: تمدن اسلامی حرکت به سوی یک تمدن رقیب در مقابل تمدن مادی و مدرن است که در بیانیه گام دوم انقلاب به آن به خوبی پرداخته شده است.

پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ ششمین دوره توانمندسازی فعالان فرهنگی(طرح نفحات) با موضوع خودسازی، جامعه پردازی و تمدن اسلامی در راستای تبیین گام دوم انقلاب با سخنرانی آیت الله محمدمهدی میرباقری در فرهنگسرای بزرگ شهرکرد برگزار شد. در ابتدای این همایش از سجاد خالقی، خالق اثر مردهای مرزهای شرقی به عنوان رتبه برتر اولین جشنواره ملی داستان حماسی از سوی جبهه فرهنگی انقلاب و سپاه قمربنی هاشم(ع) استان چهارمحال و بختیاری تجلیل شد.

آیت الله محمدمهدی میرباقری در این همایش با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در شرایطی صادر شد که تحت فشار سنگین جنگ روانی دشمن بودیم، اظهار داشت: طی این جنگ روانی در۴۰سالگی انقلاب، دشمن تلاش می‌کرد ما را مایوس کند و در این شرایط مقام معظم رهبری بیانیه را که سراسر امید، تحدیث، راهنمایی و برنامه ریزی برای ۴۰سال آینده است را صادر کردند.

وی با بیان اینکه ظرفیت این بیانیه، ظرفیتی است که می‌‎تواند هم آوایی و هماهنگی و هم فکری در جبهه انقلاب ایجاد کند، افزود: بیانیه یک تجمعی را ایجاد می‌کند که نیاز به اندیشه مشترک دارد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم بیان کرد: جریان گسترده انقلابیونی که آینده انقلاب روی دوششان است، نیاز به این بیانیه دارد که حول آن باید تقسیم کار و گام‌های بزرگی برداریم.

میرباقری با بیان اینکه مخاطب بیانیه جبهه گسترده انقلاب اسلامی و بیشتر از همه جوانان است، خاطرنشان کرد: رهبر عظیم الشان انقلاب به این نکته توجه دارند و قصد دارند ما را متوجه کنند که انقلاب باید جوشش و زایشی داشته باشد تا تداوم داشته باشد و جوشش‌هایی داشته که آن نسل جوان، سرشار از معنویت، با دانش و متناسب با مقیاس انقلاب اسلامی است که در متن انقلاب متولد شده‌اند.

وی با بیان اینکه گوهر اصلی بیانیه، بیانیه تمدن ساز اسلامی برای زمینه سازی ظهور است، تصریح کرد: مقام معظم رهبری تکامل اجتماعی مبتنی بر ظهور را برای دستیابی به اسلام، تئوریزه و در این دوران سخت مسیر را تبیین می‌کنند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم تشریح کرد: این بیانیه باید تئوریزه و مبانی فرادستی و پنهان آن آشکار شود همچنین باید مستندسازی شده و حول آن گفتمان سازی نخبگانی و عمومی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: مسئله ما تمدن مادی است که بر جهان حاکم شده و لایه‌های مختلف خودش را ایجاد کرد از جمله ایدئولوژی‌های جدید و فلسفه و ساختارهای مختلف و سندهای یین‌المللی مانند سند ۲۰۳۰ و برنامه‌های جهانی خودش را برای هماهنگ سازی رفتارهای هماهنگ و سبک زندگی جهانی و تمدن سکولار و زمینی و زندگی زمینی ایجاد کرده است.

میرباقری گفت: بی‌تردید روح این تمدن دین زدایی و حذف ردپای انبیا از زندگی بشر است که به دنبال ایجاد دهکده واحد جهانی هستند، پاسخ به این تمدن ایجاد یک تمدن دینی و اسلامی و مواجهه تمدنی نه با زبان و ادبیات مارکسیستی بلکه با ادبیات اسلامی است، تمدن اسلامی حرکت به سوی یک تمدن رقیب در مقابل تمدن مادی و مدرن است که در بیانیه گام دوم انقلاب به آن به خوبی پرداخته شده است.

وی بیان داشت: در راستای ایجاد چنین تمدنی باید نظام، دولت و جامعه اسلامی داشته باشیم تا تمدن اسلامی ساخته شود تا از تولد تا مرگ و زندگی بشر برنامه داشته باشد .

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم تصریح کرد: اکنون وسط راه هستیم و باید ساز وکارهای دولت، منش حاکمان و تفکر و ساختارهای اداره کشور هم اسلامی کنیم تا به جامعه اسلامی و سپس تمدن اسلامی دست یابیم.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)