۱۳ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   10 شوال 1441
تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 471
کد خبر:73281
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (16)

مبارزه‌ای پیچیده‌تر و سخت‌تر از مبارزه با دشمنان

امروز آرایش رسانه‏‌اى و فرهنگى که در مقابل جمهورى اسلامى قرار دارد، بسیار آرایش پیچیده، متنوع، متکثر، کارآمد و فنى و پیشرفته است. مبارزه‌ای پیچیده‌تر و سخت‌تر از مبارزه با دشمنان است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ هدف از مرزبندی مقابله با نفوذ دشمن است. حال اگر نفوذ نظامی باشد، باید با روش‎های دفاعی و امنیّتی و تقویت نیروی نظامی در مقابل دشمن ایستاد و از مرزهای جغرافیایی محافظت کرد. ولی وقتی دشمن بخواهد نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بکند. ماجرا کمی متفاوت و پیچیده خواهد شد. رهبر معظم انقلاب در تبیین نفوذ سیاسی و اقتصادی و اثرگذاری بر مسئولین این‌گونه بیان می‌دارند: «… نفوذ مسئله‌ی مهمّی است بنده هم که این را عرض می‌کنم نه به خاطر این است که حالا یک احتمالی به ذهنم می‌آید که ممکن است نفوذ کنند؛ نه، ما از خیلی چیزها مطّلعیم؛ از خیلی حوادثی که دارد در کشور رخ می‌دهد که غالباً عموم مردم یا حتّی خیلی از خواص مطّلع نمی‌شوند ما مطّلع می شویم. من از روی اطّلاع دارم عرض می کنم که برنامه‌ی نفوذ در کشور یک برنامه‌ی جدّی استکبار است، برنامه‌ی جدّی آمریکایی‌ها است؛ دارند دنبال می‌کنند که نفوذ کنند. اشتباه نشود! این نفوذ برای این نیست که از یک جایی کودتا بشود؛ نه، می‌دانند که در ایران، در جمهوری اسلامی، با ساختی که جمهوری اسلامی دارد کودتا معنی ندارد. یک جاهایی یک‌ وقت داخل فلان نیروی مسلّح نفوذ می‌کنند برای این‌که بیایند کودتا کنند، یکی را ببرند، یکی را بیاورند؛ نه، این نفوذ برای کودتا نیست، این نفوذ برای دو منظور دیگر است. یکی از آماج‌های این نفوذ مسئولانند؛ آماج دوّم مردمند.»(۱)

در نگاه رهبری، تغییر محاسبات ذهنی و اثرگذاری بر تصمیمات مدیران از اهداف نفوذ دشمنان در جنگ و نفوذ نرم دشمن محسوب می‌شود. ولی پیرامون نفوذ فرهنگی و اثرگذاری بر مردم، باید مرزبندی نرم و فرهنگی ایجاد شود. رهبر معظم انقلاب در تبیین اهداف دشمن و ضرورت مرزبندی دشمن در عرصه فکری و فرهنگی در ادامه سخنان خود در بیان بالا تأکید می کنند که: « آماج دوّم مردمند. باورهای مردم باید عوض بشود؛ باور به اسلام، باور به انقلاب، باور به اسلام سیاسی، باور به این‌که اسلام غیر از کارهای شخصی وظایف عمومی هم دارد، حکومت هم دارد، جامعه‌سازی هم دارد، تمدّن‌سازی هم دارد؛ باور به نفی این‌ها [جایگزین شود]. این‌ها باید از ذهن مردم زدوده بشود، عکسش در ذهن مردم جا بگیرد. [می‌خواهند] باور به استقلال را عوض کنند.»(۲)

ماهیّت و اهداف جنگ نرم
جنگ نرم امروزه مؤثرترین، کارآمدترین، کم‌هزینه‌ترین و در عین حال خطرناک‌ترین و پیچیده‌ترین نوع جنگ علیه ارزش‌ها و امنیّت ملّی یک کشور است، چون می‌توان با کمترین هزینه، با حذف لشکرکشی و از بین بردن مقاومت‌های فیزیکی به هدف‌ها رسید. این جنگ نبردی خاموش است و از آن رو که افراد مورد تهاجم بی‌دفاع و غافلگیر و دچار غفلت می‌شوند، خطرناک‌تر است؛ زیرا با باورها، ارزش‌ها، عواطف و احساسات یک ملّت در بلند مدت ارتباط دارد.
نمونه‌های فراوان از کاربرد جنگ نرم در صفحات تاریخ وجود دارد. برای شناخت هر پدیده بهتر است ویژگی‌های متمایز کننده آن مشخص شود. ویژگی‌های ذیل ناظر بر نقاط افتراق جنگ سخت و نرم است که می‌تواند در شناخت چیستی جنگ نرم از دیدگاه مقام معظم رهبری یاری رساند. جنگ نرم برخلاف جنگ سخت، از ماهیّت انتزاعی و ذهنی برخوردار است. بنابراین تشخیص به موقع آن دشوار است. لیکن جنگ سخت، محسوس و همراه با عکس‌العمل و برانگیختن است. در جنگ نرم کشف بازیگران، آرایش وگسترش دشمن مشکل بوده و کمتر موجب برانگیختن و عکس‌العمل می‌شود.
لذا رهبر انقلاب تأکید دارند که: «جنگ نرم؛ راست است، این یک واقعیت است؛ یعنى الان جنگ است. البته این حرف را من امروز نمی‌زنم، من از بعد از جنگ – از سال ۶۷ – همیشه این را گفته‌‏ام؛ بارها و بارها. علت این است که من صحنه را می‏بینم؛ چه بکنم اگر کسى نمی‏بیند؟! چه کار کند انسان؟! من دارم می‏بینم صحنه را، می‏بینم تجهیز را، می‏بینم صف‏‌آرایی‌‏ها را، می‏بینم دهان‌هاى با حقد و غضب گشوده شده و دندان‌هاى با غیظ به هم فشرده شده علیه انقلاب و علیه امام و علیه همه‏ این آرمان‌ها و علیه همه‏ آن کسانى که به این حرکت دل بسته‏‌اند را؛ این‌ها را انسان دارد می‏‌بیند، بهره گیری از ابزارهای قانون گرایی، حقوق بشر و طرفداری از مردم؛»(۳)

رهبر انقلاب نیز معتقدند جنگ نرم طی یک فرآیند تدریجی، خزنده و آرام اعمال می‌شود. به عبارت دیگر تحولات فرهنگی و تغییر هویت و ویژگی‌ها و خصائص ملّی زمان‌بر و گاهی با تغییرات نسلی همزاد است. تهاجم فرهنگى، مثل خودِ کار فرهنگى، اقدامِ آرام و بى سر و صدایى‏ست.(۴) همچنین معظم له، تصریح دارند که تغییر هویّت واقعى نظام به تدریج و آرام حاصل می‌شود.(۵)
جنگ سخت اغلب گروه محدودی از افراد جامعه، معمولا نظامیان را آماج قرار می‌دهد. در حالی‌که جنگ نرم بر تمامی گروه‌های جامعه تأثیر می‌گذارد. مرجع امنیّت، در حوزه جنگ سخت، سرزمین و دولت‌ها‌است. در حالی که در جنگ نرم مردمان و نخبگان کشور هدف است. تهاجم فرهنگی عرصه‌های متنوع دارد. طبعاً مقابله با آن‌ها نیز متنوع است.(۶)

رهبر انقلاب معتقدند: گر چه جنگ نرم همه ابعاد یک سیستم، به ویژه در سه بُعد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، لیکن بعد فرهنگی آن‌ها برجسته‌تر از سایر ابعاد است و با دگرگونی هویّت فرهنگی نظام سیاسی موجود ناکارآمد گردیده و زمینه‌های فروپاشی آن فراهم می‌شود. اساس کار جنگ نرم بر پایه یک حرکت فرهنگی و روانی است (۷).
جنگ سخت، جز در موارد معدودی، اثرات کوتاه مدتی بر جامعه هدف برجای می‌گذارد، در حالی که اثرات جنگ نرم، به ویژه در بعد فرهنگی، اثرات عمیق دارد. چه، ممکن است موجب دگرگونی و تغییر هویّت، روح وسیرت یک نظام سیاسی شود. این تهاجم فرهنگی که بنده چند سال قبل گفتم، این شبیخون فرهنگی که انسان در بخش‌های مختلف علائم آن را مشاهده می‌کرد و امروز هم انسان آن را در بخش‌های مختلفی می‌بیند، به این نیّت است؛ با این قصد است؛ انقلاب را از محتوای خود، از مضمون اسلامی و دینی خود، از روح انقلابی خود تهی کنند و جدا کنند. این، از همان نقاط حساسی است که هوشیاری مردم را می‌طلبد.
رهبر انقلاب تأکید دارند که: « جنگ نرم پیچیده، چند لایه و چند وجهی است. این جنگ لایه‌های شناختی، عاطفی، هیجانی، اجتماعی، معنوی، روانی و حتی جسمانی مخاطبان را آماج قرار می‌دهد. از همین روی تشخیص آن‌ها کار دشواری است. جنگ نرم محصول پردازش ذهنی نخبگان، و اندازه‌گیری آن مشکل است در حالی که جنگ سخت عینی، واقعی و محسوس است و می‌توان آن را با ارائه برخی از معیارها، اندازه‌گیری کرد. امروز آرایش رسانه‏‌اى و فرهنگى که در مقابل جمهورى اسلامى قرار دارد، بسیار آرایش پیچیده، متنوع، متکثر، کارآمد و فنى و پیشرفته است. مبارزه‌ای پیچیده‌تر و سخت‌تر از مبارزه با دشمنان است.»(۸)


۱- بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
۲- بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
۳- بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شعرا ۱۳۸۸/۰۶/۱۴
۴- برگرفته از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۷۱/۰۵/۲۱
۵- برگرفته از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۷/۰۹/۲۴
۶- برگرفته از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۲/۰۲/۲۲
۷- برگرفته از بیانات رهبر انقلاب۱۳۷۸/۱/۲۳
۸- بیانات رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان و استادان استان قزوین۱۳۸۲/۰۹/۲۶

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)