۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۱۵ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 783
کد خبر:73224
| ف | | |

حقوق بشر آمریکایی (2)

دولت آمریکا «حقوق بشر» را برای مردم خودش هم رعایت نمی‌کند

قضیه‌ی داوودی ها که اتفاق افتاد، جهان به چشم خودش دید. دوربین‌ها آمدند و فیلم گرفتند که دولت آمریکا کودکان، زنان، مردان و هم‌وطنان خودشان را زنده زنده آتش زدند. حضرت آقا بارها بر روی این تاکید کرده‌است،

پایگاه تحلیلی مصداق/ گفتگوی ما با دکتر محمد حسن‌پور استاد و پژوهشگر دانشگاه در حوزه حقوق عمومی بین‌الملل در بخش اول به تعریف و تعارضات حقوق بشر آمریکایی در عرصه داخلی پرداختیم؛ قسمت دوم و پایانی ابعاد بین المللی و فضا سازی رسانه‌ای این کشور را بررسی می‌نماییم.

در حوزه بین المللی؛ آمریکایی‌ها در جنگ افغانستان و عراق یکی از کارهایی که کردند و تمام دنیا علیه آن‌ها موضع گرفتند بحث ساخت زندان‌هایی چون ابوغریب و گوانتانامو و رفتارهایی که آن‌ها با زندانی‌ها می‌کردند بود. افسران نظامی آن‌ها رسماً روی زندانیان ادرار می‌کنند و به آن‌ها تجاوز می‌کنند و عکس و فیلم می‌گیرند و پخش می‌کنند و هیچ برخورد جدی با آن‌ها در آمریکا نمی‌شود. در تمام دنیا پخش می‌شود و اِبایی از این‌که فیلم بگیرند ندارند. اصلاً آن‌ها را آدم حساب نمی‌کنند و به همان حقوق بی بشر برمی‌گردد زیرا مبنا که آن باشد، رفتار همین می‌شود. در حوزه بین المللی؛ یک هواپیمای مسافربری که امکان جاسوسی ندارد و در آب‌های آزاد پرواز می‌کند و امکان هیچ اقدام خاصی را ندارد، آن را مورد هدف قرار دادند و در هیچ کجای دنیا و هیچ وقت بابت این مسئله عذرخواهی نکردند و اوج قضیه این است که از ناخدا و دریانوردی که هواپیمای مسافربری ایران را زد تقدیر  کسانی که ادعا دارند ما اگر پشه روی هوا باشد متوجه می‌شویم که چیست به همین راحتی یک هواپیمای مسافربری را می‌زنند و انگار نه انگار. نکته‌ای که در مورد ادعای آمریکایی از حقوق بشر دارند این است که آن‌ها چاره‌ای جز این ادعا ندارند. این حق را ندارند و نشان‌دهنده آن است که چقدر حق در زمانه ما پنهان است که این‌ها با توجه به مصداق‌هایی که آوریم راحت اصلی‌ترین حقی که انسان‌ها دارند پایمال می‌کنند و در عین حال در دنیا ادعا می‌کنند که ما ضامن حقوق بشر هستیم. چرا آن‌ها این کار را می‌کنند؟ زیرا یک باطل به خاطر این‌که یک حرکت باطلی(باطل فی نفسه عدم و نیستی و نابودی است.) را انجام دهد خودش را به حق می‌زند. مبنای این حرفی که می‌زنم آیه ۱۷ سوره رعد است؛ که درمورد حق و باطل است و باطل را به کف روی آب تشبیه می‌کند. حق مثل آب و باطل مثل کف است و کف دیده می‌شود امّا آب زیر آن خیر. مثال‌های قرآنی خیلی زیبا هستند و حتی خدا در همان آیه می‌گوید در این مثال یک پند نیکو است. اولاً یعنی باطل به خودش ایستایی ندارد و برای این‌که خودش را نشان دهد خودش را به یک حق زده‌است و روی یک حقی سوار شده‌است. نکته دوّم آیه این‌که باطل در صورت ایستادگی حق از بین می‌رود و کف را ازبین می‌برد. نکات سوار شدن باطل روی حق و ایستادگی حق و از بین رفتن باطل را می‌توان از این آیه برداشت کرد و آمریکایی‌ها از این روش در دنیا استفاده می‌کنند. نکته دیگر این آیه، آقای پناهیان می‌گفت اگر حق بایستد باطل چهره پستی و پلشتی خودش را نشان می‌دهد. مثلاً هرجایی که جلوی آمریکایی‌ها ایستادی آن‌ها کثیف بودن خودشان را نشان دادند. خودش را به عقل می‌زند ولی وقتی یک جبهه مقابلش می‌ایستد مجبور است که ذات خودش را نشان دهد. مثلادر جنگ جهانی این اتفاق افتاد، ژاپن ایستادگی کرد که البته نمی‌گوییم ژاپن حق بوده‌است ولی جبهه مقابل بود و آن‌ها کثیف بودن خودشان را نشان دادند.

امّا در حوزه‌ی بعدی یعنی حوزه‌ی اصلی، این خیلی جالب است. مثلاً در حوزه‌ی بین‌المللی مردم سایر کشورهای دنیا را، به دلایل مختلف انسان نمی‌دانند و هر کاری که می‌خواهند با آن‌ها می‌کنند. دقیقا عملکرد و رویه‌ی دولت آمریکا نسبت به مردم خودش نیز همین است. یعنی حقوق بشر آمریکا، یک حقوق بشر خاص است. این موضوع که، موضع حق در وضعیت پنهان است. بخاطر همین علت، شما در نظر بگیرید که یک درصد این کاری‌های کثیف را ایران انجام می‌داد، در دنیا علیه‌ ایران چه اتفاقی می‌افتاد.
دولت آمریکا در حوزه‌ی حقوق بشر در خود ایالات متحده آمریکا، عملکرد و رویه‌اش نشان داده‌است که باز هم به مفهموم حقوق بشر حتی اگر بشر از خودشان نیز باشد، اعتقادی ندارد. قضیه چیست؟ قضیه‌ی داوودی ها که اتفاق افتاد، جهان به چشم خودش دید. دوربین‌ها آمدند و فیلم گرفتند که دولت آمریکا کودکان، زنان، مردان و هم‌وطنان خودشان را زنده زنده آتش زدند. حضرت آقا بارها بر روی این تاکید کرده‌است، دقت کرده‌اید زمانی که می‌خواهد آمریکایی‌ها را بزند، این موضوع دیگر چیزی نیست که بخواهید برای آن بهانه بیاورید و جای دفاع ندارد.

یک عده آدم داخل یک مکان سربسته وجود دارند و تو باید بروی و اینان را بازداشت کنی، قدرت دارند که این‌ها را بازداشت و محاکمه کنند. اینان را آتش می‌زنند. این یعنی چه؟ این موضوع واقعا عجیب و غریب است. امروزه هفته‌ای نیست که ما نشنویم حتی از رسانه‌های خودمان هم نه، همه‌ی رسانه‌های دنیا دارد منعکس می‌کند و اول از همه هم رسانه‌های خودشان این‌ها را منتشر می‌کنند که چند نفر سیاه‌پوست به دست پلیس کشته شدند. در فیلم‌هایشان نیز این‌ها را خیلی نشان می‌دهند و حتی نسبت به مردم و سفیدپوستان خودشان هم این‌گونه هستند. یعنی؛ این‌گونه نیست که سیاه‌پوستان را غیر از مردم خودشان بدانند. غیر از این یک مسئله بسیار مهم وجود دارد که خیلی جالب است اگر به این فکر کنید در خود آمریکا تقریباً هر هفته می‌شنویم که در فلان مدرسه، کافه، دانشگاه و یا کنسرت عمومی تیراندازی رخ داده‌است. یک جوان سفیدپوست آمریکایی تعدادی از مردم آمریکا را کشته است. یعنی عاجز هستند که حتی در کشور خودشان حقوق بشر و حقوق انسانی را تأمین کنند. این موضوع آخری که بیان شد نکته مهمی دارد. خرید و فروش اسلحه در آمریکا آزاد است. صرف آزادی خرید و فروش اسلحه در یک کشور، نشان می‌دهد که چقدر حق بر حیات و حق بر زندگی، در آن کشور مهم است. یعنی خود آزاد گذاشتن این مسئله نشان می‌دهد که تا چه حد به حیات انسان‌ها و زندگی آن‌ها پایبند هستند و چقدر برایشان مهم است و هم‌چنین نمایان می‌کند که وضعیت حقوق بشر در آن کشور چگونه است. یعنی به همان حق اساسی اصلا پایبند نیستند.

*قدرت فضا سازی رسانه‌ای آمریکا که درعرصه بین المللی صورت گرفته تا چه میزان بار حقوقی دارد یعنی از قدرت حقوقی که در سازمان ملل دارند استفاده می‌کنند و این فضاسازی را انجام می‌دهند یا واقعاً این درعرصه‌ی رسانه‌ای به طور ویژه ای عمل می‌کنند؟
این‌ دو مورد مکمل هم هستند. من گفتم که اینان خودشان را به حق می‌زنند و حواسشان به این نکته هست. هر عملی را که می‌خواهند در دنیا انجام بدهند و جلو ببرند اوّل از همه از رسانه‌ها شروع می‌کنند و با رسانه‌هایشان بهانه‌سازی ها را انجام می‌دهند. مثلاً کاری که نسبت به عراق و افغانستان انجام دادند و به آن‌ها و حتی جاهای مختلف دیگر حمله کردند. این کار را با رسانه‌هایشان انجام می‌دهند و بعد از آن می‌آیند از نظر حقوقی در سازمان‌ ملل برای مثال می‌گویند که صدام این‌چنین آدمی است و اینقدر سلاح هسته‌ای دارد و بعد از آن مجوزش را دریافت می‌کنند. در واقع در ایالات متحده، حوزه‌ی حقوق بعد از حوزه‌ی رسانه قرار می‌گیرد. یعنی اول فضاسازی شکل می‌گیرد. ببینید برای همین افکار عمومی اینقدر برایشان مهم است. به همین دلیل است که می‌گویم حقوق بشر آمریکایی در مورد افکار عمومی و رسانه خیلی دارد حرف می‌زند و در رسانه روی آن تاکید می‌کند. به لیبی و عراق حمله کردند. از چه حرف می‌زدند؟ از دموکراسی. امّا وضعیت کشور عراق بعد از این‌که اینان حمله کردند چه شد؟ یک مسئله دیگر نیز وجود دارد. خودشان مگر در مناظره‌هایشان نگفتند، همین خانم کلینتون و آقای ترامپ که رئیس جمهور آمریکا است، که ما بودیم که داعش را تشکیل دادیم. مگر اینان بصورت غیررسمی از داعش حمایت نمی‌کنند. داعش متاسفانه گروه کوچکی از مسلمانان هستند که حق حیات سایرین برایشان مهم نیست، آنان هم همین تفکر آمریکایی را دارند. حداقل حیات خودشان برای خودشان مهم است. امّا آمریکایی‌ها حق حیاتشان برای خودشان هم مهم نیست. حق حیات بقیه برای‌شان مهم نیست، باز هم ریشه در دولت آمریکا دارد. اینان اول کار رسانه‌ای می‌کنند و رسانه برای‌شان مهم است، چرا؟ چون می‌خواهند این حق بودن خودشان را نشان دهند از رسانه دارند استفاده می‌کنند و هم این‌که قضیه کف روی آب است. شما زمانی کف زیاد روی آب را می‌بینید، دیگر از زیر آن خبر ندارید و هرچه هست همین کف است. ولی آن آب در زیر قرار دارد و آن را نمی‌بینید. دقیقاً رسانه هم همین نقش کف روی آب را دارد برای آمریکایی‌ها ایفا می‌کند. راه حل این موضوع هم رسواسازی رسانه‌ای آمریکا است و باید روشن‌سازی کرد. جبهه حق اکنون در موضع پنهان قرار گرفته‌است.

در حدیثی  از امام صادق در اصول کافی داریم« إنَّ اللّه َ عَزَّ و جلَّ جَعَلَ الدِّینَ دَولَتَینِ : دَولَهَ آدمَ ـ و هِی دَولَهُ اللّه ِ ـ و دَولَهَ إبلیسَ ، فإذا أرادَ اللّه ُ أن یُعبَدَ عَلانیَهً کانَت دَولَهُ آدمَ ، و إذا أرادَ اللّه ُ أن یُعبَدَ فی السِّرِّ کانَت دَولَهُ إبلیسَ ، و المُذیعُ لِما أرادَ اللّه ُ سَترَهُ مارِقٌ مِن الدِّین» خداوند عزّ و جلّ، دین را دو دولت قرارداد: دولت آدم ـ و آن دولت خداست ـ و دولت ابلیس . پس،هر گاه خداوند بخواهد که آشکارا بندگى شود، دولت آدم روى کار آید و هر گاه خدا بخواهد که پنهانى عبادت شود، دولت ابلیس بر سر کار آید و کسى که آن‌چه را خدا مى‌خواهد پنهان بماند فاش سازد، از دین بیرون رفته است. که اکنون در دولت ابلیس قرار داریم. یعنی حق در موضع پنهان است و آمریکایی دارند به این صورت مانور می‌دهند. امّا اگر حق آشکار بشود آنان هرگز نمی‌توانند دیگر حرف از حقوق بشر بزنند.
راه کار این مسئله هم همان منطق مقاومت است. همان آیه‌ی قرآنی که پیشتر بیان شد تنها راه رسواسازی باطل، مقامت است. یعنی با مسالمت و هم‌زیستی با باطل نمی‌شود کنار آمد. رسماً باید باطل را رسوا کرد و تنها را رسواسازی باطل برای آخرالزمان همین است دیگر. یعنی باید به دوره‌ای برسیم که حضرت صاحب که می‌آید، می‌گویند حرف جدید می‌آورد. برای من و شمایی که در جبهه‌ی حق هستیم شاید خیلی حرف جدیدی نباشد، ولی برای آن‌هایی که فضای دولت ابلیس بر این‌ها غلبه کرده‌است حرف، حرف جدیدی است. الان هست ولی نمی‌بینند، چون این رسانه‌ها جلویش را گرفته‌اند. چون این تبلیغات پروپاگاندا وجود دارد. ابزار نوین شیطان برای عملکردش در دنیا، رسانه است. ارتباطات و رسانه، یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازتولید یا حیات تمدّن غربی است. یعنی تمدّن غرب دارد خودش را با رسانه حفظ می‌کند و از این ابزار کمک گرفته است.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)