۲ اسفند ۱۳۹۸ مصادف با   26 جمادی الثانی 1441
تاریخ: ۱۲ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 744
کد خبر:73219
| ف | | |

حقوق بشر آمریکایی (1)

آمریکا سردمدار ذات وحشی تمدّن غربی است

تمدّن غربی وحشی‌ترین تمدّنی است که بشر از آغاز تمدّن‌های اولیه تا به حال به خودش دیده‌است. در دو جنگ جهانی اوّل و دوّم به اندازه‌ای آدم کشتند که زمان حمله اسکندر مقدونی و چنگیز مغول این تعداد آدم کشته نشد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ حمله دَد‌منشانه‌ی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۷ و نامگذاری این روز بعنوان ِ«هفته حقوق بشر آمریکایی» بهانه‌ای شد که با دکتر محمد حسن‌پور استاد و پژوهشگر دانشگاه در حوزه حقوق عمومی و بین‌الملل به گفتگو بپردازیم که متن پیش‌رو بخش اول این مصاحبه است.

حقوق بشر یک اصطلاح ترکیبی است و از دو کلمه حقوق و بشر حاصل شده ‌است که به مفهوم حقوق بشر رسیده‌ است. حقوق بشر یعنی حق‌هایی برای بشر؛ این حق‌ها چندین نوع حق را در برمی‌گیرد و یکی نیست. این حق‌ها نسبت به همدیگر ترتیب رتبی دارند. بعضی از این حق‌ها اساسی و حیاتی است و بعضی از این حق‌ها در این نظام رتبی که درخصوص حقوق بشر است ارزش کمتری دارند و ارزش بعضی بیشتر است.
این حقوق شامل حق بر آزادی، حق بر تعیین سرنوشت، حق بر کرامت انسانی و مهم‌ترین آن حق بر حیات و زندگی است، جمع این حقوق، حقوق بشر است و این‌ها نسبت به هم ترتیب رتبی دارند. مهم‌ترین شاخصه‌ای که در مفهوم حقوق بشر وجود دارد و این‌که ما یک دولتی را بسنجیم که آیا حقوق بشر را رعایت می‌کند یا خیر این است که به اصلی‌ترین حرف در حقوق بشر پایند است یا خیر و اصلی‌ترین موضوع و حق در حقوق بشر، حق حیات است.
امّا در خصوص حقوق بشر باید رویه و عملکرد دولت آمریکا را بسنجیم. سعدیا گرچه سخندان و مصالح‌گویی، به عمل کار برآید به سخندانی نیست. رویه دولت آمریکا در عمل در حوزه حقوق بشر در دنیا نشان داده ‌ا‌ست که به مهم‌ترین حق بشر و شاخصه‌ی اصلی حقوق بشر که حق بر حیات است، پایند نیست. اگر بشر این حق را نداشته باشد، اصلاً دیگر بشری وجود نخواهد داشت. در هیروشیما  و ناکازاکی بمبی به فاصله چند روز می‎زند و ناگهان حیات حدود ۲۲۰هزار انسان را می‌گیرد. کجای تاریخ بشر چنین اتفاقی سابقه دارد که یک دولت به خودش اجازه دهد حق حیات هزاران نفر را بگیرد؟ به این خاطر که ژاپن از جنگ دست نکشیده است و سرسخت است.
این‌که آقا می‌گوید استفاده از سلاح هسته‌ای حرام است یعنی ما پایند این حقوق هستیم. زیرا اصلی‌ترین مسئله که مفهوم حقوق بشر از آن شکل می‌گیرد حق حیات است. مثلاً در فقه و اسلام در این مورد بحث شده‌ است که آیا مجاز هستید در آبی که به سمت دشمن می‌رود سم بریزید؟ اکثر فقها می‌گویند مجاز نیستید. این‌که ما این بحث‌های فقهی را داریم یعنی به حق بر حیات، بعنوان مهم‌ترین حق انسان‌ها پایبندیم. مثلاً در مورد داعش آقا نظر فقهی دارند که مانند خودشان رفتار کنید و طبق نظر امیرالمومنین اگر فرار کردند و پایگاه داشتند که پایگاهشان را نابود کنید امّا اگر پایگاهی نداشتند که بخواهند در آن‌جا دوباره قدرت بگیرند رهایشان کنید. همه این‌ها نشان دهنده این است که حق بر حیات چقدر مهم است. وقتی دولتی به مبنایی‌ترین حق بشری پایند نیست با چه هدفی از حقوق بشر دم می‌زند؟ اولاً که با این وضعیت حقی ندارد که از حقوق بشر حرف بزند دوماً اگر هم حرفی می‌زند دنبال رویکرد رسانه‌ای و جهت‌دهی به افکار عمومی است. عملکرد این دولت با نفس حقوق بشر و مفهوم و محتوای آن در تضاد است. زیرا اگر حق زندگی نباشد بشری نخواهد بود که بخواهد درصدد سایر حقوق بشری قرار بگیرد، وقتی بشر نباشد حق بر تعیین سرنوشت و حق آزادی چه معنا و مفهومی دارد؟ یکی از کلیدواژه‌هایی که در مورد حقوق بشر دارند و روی آن در ایران مانور می‌دهند، حق آزادی و آزادی زنان و آزادی سیاسی و… است. حق تعیین سرنوشت دیگر موردی است که روی آن مانور می‌دهند که مردم خود باید تعیین کنند و نباید به آن‌ها تحمیل شود؛ مثلاً حکومت‌هایی مثل ایران که رهبری دارد و مبنای آن دینی است، حکومتی دیکتاتوری است و مردم حق تعیین سرنوشت ندارند. به نظر من آمریکا اصل این صلاحیت را ندارد که در مورد این حقوق صحبت کند چون حق اصلی را خودش می‌گیرد. پس وقتی که حرفی می‌زند به دنبال رویکردی رسانه‌ای و افکار عمومی است و نکته بعدی براساس سخنان گفته شده، وقتی سخنی و حرفی از حقوق بشر آمریکایی( اصطلاحی که چند سال است باب شده‌است و حضرت آقا مبدع آن هستند.) که حقوق بی بشر است، زده می‌‌شود یعنی اساساً از اندیشه‌ای حرف می‌زنیم که به اساسی‌ترین فلسفه حقوق بشر پایبند نیست. اگر بخواهیم در یک جمله حقوق بشر آمریکایی را که حضرت آقا هم آن را مسخره می‌کند توضیح دهیم، حقوق بشر آمریکایی یعنی همین.

در دو حوزه عملکرد دولت آمریکا در حوزه حقوق بشر را می‌توان بررسی کرد؛ حوزه بین المللی که آمریکا در دنیا چه اقداماتی در حوزه حقوق بشر انجام داده ‌است و دیگری در حوزه داخلی است. در حوزه بین المللی بمباران هیروشیما و ناکازاکی است؛ مسئله حمایت بی چون و چرای دولت آمریکا از اسرائیل است که تمام دنیا این را می‌دانند و همیشه اسرائیل در قطعنامه‌های بین المللی محکوم می‌شود و هر زمان در شورای امنیّت می‌رود آمریکا جلوی آن را می‌گیرد و تنها کشوری است که جلوی آن را می‌گیرد. مثلاً بحث کشت و کشتار اسرائیلی‌ها کاملا نشان می‌دهد که به حقوق بشر پایبند نیستند و انسان‌ها برایشان مهم نیست و اساساً دولت اسرائیل به دنبال آدم‌کشی و نسل‌کشی در فلسطین است؛ از آن‍‌‌‌‌‍جا که اسرائیلی‌ها مدرن‌تر شدند، پدیده مدرنی روی آن‌ها اثر گذاشته و فرزندآوری آن‌ها به نسبت فلسطینی‌ها کمتر است. مورد دیگر مسئله‌‌ی یمن است که در تمام دنیا شاهد آن است و همه‌ی کشورها به عربستان و امارات متحده عربی تذکر می‌دهند ولی آمریکا حامی حقوقی آن‌ها است. این مسئله خیلی مهم است زیرا هم حمایت دیپلماتیک و سیاسی دارد و هم رسماً از آن‌ها حمایت حقوقی می‌کند.تمدّن غربی وحشی‌ترین تمدّنی است که بشر از آغاز تمدّن‌های اولیه تا به حال به خودش دیده‌است. در یک پژوهشی مطالعه کردم در دو جنگ جهانی اوّل و دوّم به اندازه‌ای آدم کشتند که زمان حمله اسکندر مقدونی و چنگیز مغول این تعداد آدم کشته نشد. این ذات وحشی تمدّن غربی است و آمریکا سردمدار این تمدّن است.دبیر کل سازمان ملل، مهم‌ترین سازمانی که برای صلح جهانی و جلوگیری از کشتار بی‌رویه انسان‌ها تشکیل شده‌است، آقای بان‌کی‌مون به خاطر حمایت مالی عربستان صعودی نام این کشور را از لیست سیاه کشتارکودکان کنار گذاشت و گریه کرد و واقعاً این مسئله‌ای وحشتناک است.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)