۱۳ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   10 شوال 1441
تاریخ: ۱۰ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 542
کد خبر:73204
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (14)

تمرکز دشمن بر ناکارآمد کردن اقتصاد کشور

در شرایط کنونی تمرکز دشمن بر ناکارآمد کردن اقتصاد کشور و نفوذ به مرزهای اقتصادی ایران است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ نبرد نیمه سخت، یک جنگ میان بخشی است که جلوه‌هایی از نبرد سخت امنیّتی را در خود دارد و نمونه‌هایی از تسلط نرم بر مدیران یک کشور را تشکیل می‌دهد. در تعریف ما از جنگ نیمه سخت، مجموعه اعمالی مدنظر است که دشمن برای تسلط بر آن، از نفوذ سیاسی و اقتصادی و اثرگذاری بر تصمیم سازی مدیران ارشد سیاسی و برنامه های کلان اقتصادی آن کشور بهره می‌جوید تا به اهداف سلطه جویانه خویش و منافع سخت و مادی(سرزمین، منابع و ذخائر ملی) و اهداف غیرمادی(اعتقاد مردم نسبت به برتری دشمن) برسد. لذا پیروزی یک ملّت در این است که در مقابل هر گونه نفوذ دشمن بایستد.
« ما نشان دادیم که نخیر، می‌تواند یک ملّتی وجود داشته باشد که نه سلطه‌گر باشد و نه سلطه‌پذیر؛ نه خودش بخواهد به کسی زور بگوید و نه زیر بار هیچ زورگویی برود؛ ملّت ایران این را عملاً نشان داده؛ خب، در کتاب‌ها می‌نویسند؛ متفکّرین، تحلیل‌گران سیاسی از این حرف‌ها می‌زنند؛ منتها کتاب و نوشته کجا، واقعیّت کجا! این واقعیّت را انقلاب به ‌وجود آورد. انقلاب اسلامی ساختارشکنی کرد. در مقابل این ساختارشکنی بیکار ننشستند؛ از روز اوّل دشمنی‌ها شروع شد؛ تا امروز نزدیک به چهل سال است. در طول این چهل سال، انواع و اقسام دشمنی‌ها -که حالا شماها دیگر می‌دانید؛ البتّه برای نسل نوپدید و جوان، این چیزها باید تبیین بشود- از جنگ، از تحریم، از فحش، از تهمت، از نفوذ، از توطئه، از کار امنیّتی، از کار فرهنگی، از ایجاد اختلاف داخلی، هر کاری می‌توانستند با خرج کردن پول دریغ نکردند در ایران؛ در همه‌ی موارد هم شکست خوردند.»(۱)

اهمیّت مرزبندی نیمه سخت سیاسی و اقتصادی
یکی از مولفه‌های محوری در مواجهه با دشمنان و مقابله با تهدیدات دشمن، مفهوم «نفوذ» است که در ادبیات علمی «نظریه نفوذ» به عنوان یکی از مفاهیم مورد نظر در این بحث مطرح است.
نظریه نفوذ؛ به تبیین ماهیّت انواع نفوذ(سخت، نیمه سخت، نرم و مرکب) و نفوذ نوین، به مثابه یک راهبرد جایگزین تهدید و رابطه هر یک از انواع نفوذ نوین با دستگاه سه طیفی تهدید(که با افزودن تهدید مرکب، که ترکیبی سیال و هوشمند از سه تهدید است، به چهار طیفی ارتقاء یافته است) و همچنین رابطه دو هشدار امام خامنه‌ای(مدظله العالی) یعنی جنگ نرم و نفوذ می‌پردازد. برابر این نظریه؛ متناظر با سه نوع تهدید سخت، نیمه سخت و نرم، سه نوع نفوذ نیز متصور است و همان‌گونه که تهدید سخت سرزمین، «نفوذ سخت» یا همان نفوذ قدیمی امنیّتی، با بهره‌گیری از ابزارهای سه گانه اغواء، تهدید و تطمیع جلب همکاری با دشمن به روش جاسوس‌گیری و یا استخدام همکار عمدتاً در سطح فرد را دنبال می کند. «نفوذ نیمه سخت» تأمین اهداف تهدید و جنگ نیمه سخت با روشی دیگر و همچنین تسهیل، تمهید و رع موانع جنگ نیمه سخت در سطح سیستم‌ها را تعقیب می‌کند که در این جنگ خود وابسته‌سازی عمیق سیستم‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را هدف قرار می‌دهد و امّا «نفوذ نرم» اختلال در دستگاه محاسباتی عامه مردم خصوصاً مسؤولان و نخبگان را با ترکیبی از آموزه‌های جنگ نرم و جنگ روانی دنبال می‌کند، دستگاه محاسباتی وقتی با دستکاری منطق و ارزش‌های معیار آن و یا بمباران اطلاعاتی و جنگ روانی دچار اختلال شد، حتی از داده‌های درست، خروجی‌های غلط به دست می‌دهد؛ نفوذ مرکب در تناظر با تهدید مرکب، ترکیبی سیال و هوشمند از سه نفوذ سخت(با تمرکز بر افراد)، نیمه سخت(با تمرکز بر سیستم ها) و نرم(با تمرکز بر افکار و محاسبات عمدتا خواص و مسؤولان) در هر یک از سه بعد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی یک سیستم اجتماعی است که به طور همزمان اعمال می‌شود و متناسب با وضعیت، یکی از سه نوع نفوذ را شدت بیشتری می بخشد.(۲)
با توجه به آن‌که در تهدیدات و نفوذ نیمه سخت، همه آحاد مردم و مسئولین باید مراقب نفوذ دشمن به مرزهای سیاسی(مشروعیت قانونی و ساختار سیاسی) و مرزهای اقتصادی(کارآمدی نظام اقتصادی) باشند، ولی بیشترین تمرکز این مسأله بر دوش مسئولین و مدیران ارشد و میانی کشور است. لذا رهبر انقلاب در یک راهبرد کلان، اعتماد نکردن به بیگانگان و دشمنان ملّت و انقلاب را یکی از اصول مورد توجه مسئولین بیان می دارند: « یک موضوع دیگر که این هم جزو تجربه‌های اساسی ما است و بایستی شماها در مدیریّت کشور -در هر بخشی که هستید- به آن توجّه داشته باشید، مسئله‌ی اعتماد نکردن به دشمن و به وعده‌های دشمن است؛ این حرف، جدّی است؛ این مسئله، جدّی است؛ ما یک جاهایی اعتماد کردیم به دشمن، ضربه خوردیم؛ با این‌که می‌توانستیم اعتماد نکنیم، با این‌که گمان نمی‌کردیم اعتماد کنیم، امّا کردیم. این اعتماد کردن به دشمن و به وعده‌ی دشمن، به ما ضربه می زند.»(۳)
بدین جهت است که رهبر انقلاب معتقدند دشمنی دشمنانِ حق و دشمنان خدا تمام‌شدنی نیست؛ دشمنی‌ها وجود دارد. اِعمال دشمنی از سوی دشمنان خدا بستگی به این دارد که ملاحظه کنند که چقدر توانایی اِعمال دشمنی و خصومت را دارند؛ اگر در طرف مقابل ضعف مشاهده کنند، ببینند می‌توانند این دشمنی را اِعمال کنند، این دشمنی را بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای اعمال می کنند.(۴)
لذا باید در همه عرصه ها دشمن در حال نفوذ به مرزهای ماست و باید مراقب تمامی زوایا و ابعاد ساختاری، قانونی و سیستم نظام سیاسی و اقتصادی کشور باشیم و تمامی آحاد مردم، به ویژه نخبگان و اصحاب رسانه و فعالان عرصه‌های فکری و فرهنگی باید مسئولان دلسوز را در این امر خطیر یاری رسانند. همچنان‌که رهبر انقلاب به صراحت بیان می‌کنند که: « چه کسی باید مراقبت بکند؟ هم مردم باید آگاهانه مراقبت بکنند، هم مسئولان، سیاسیّون، شخصیّت‌های سیاسی؛ آن‌ها بیشتر لازم است مراقب باشند. مراقبت کنند آن‌چه می‌دانند خواست دشمن است انجام نگیرد. وقتی می‌بینید که دشمن یک حرفی می‌زند برای ایجاد دودستگی [مثلاً] از شما تعریف می‌کند، این می‌خواهد ایجاد تردید بکند؛ خب دشمن که دوست شما نیست، وقتی شما می‌بینید که دشمن یک چنین ترفندی را دارد به کار می برد، بلافاصله و بی‌درنگ ابراز بیزاری کنید، بگویید نخواستیم. شما که می‌گویید دشمن با این کار قصد تفرقه‌افکنی دارد، خب نگذارید ذهن مردم مردّد شود.»(۵)

حیطه‌های نفوذ دشمن به مرزهای نیمه سخت
دوری از ساده اندیشی و عدم اعتماد به بیگانگان، از موضوعات محوری است که باید مسئولان در تصمیم گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های خویش مورد دقت قرا دهند. با وجود این‌که بدبینی به افراد و ساختارهای موجود توسط مسئولین پسندیده نیست، ولی مسئولین نباید به دلیل روحیه اسلامی و اعتماد به مدیران و بدنه خویش، از خطر نفوذ افراد و تغییر ساختارها به نفع اهداف دشمن غافل شوند.
دشمنان با بهره‌گیری از ساز و کارهای سیاسی، اقتصادی، روان‌شناختی و جامعه‌شناختی در پی آن هستند تا ساختار و نظام سیاسی و اقتصادی، فرهنگ مصرف، روابط و نهادهای اجتماعی، انسجام ملّی، وحدت سیاسی را مورد آماج فشار وتهدید‌ها قرار دهند و زمینه‌ی تغییر رفتار و فروپاشی نظام از درون را فراهم سازند. لذا رهبر انقلاب بارها به مراقب از نفوذ دشمن به ابعاد سیاسی و اقتصادی نظام تاکید داشته‌اند:«از جمله‌ی چیزهایی که غالباً پنهان می‌ماند از چشم‌ها، حیله‌گری اشخاص یا جهاتی است که دارای ظاهر بزرگ و فربهی هستند؛ آدم فکر نمی‌کند که این‌ها هم حیله‌گر باشند. خب امروز آمریکا ظاهر فربهی دارد؛ قدرت مالی، قدرت اقتصادی، قدرت سیاسی، قدرت نظامی، قدرت امنیّتی، و غفلت می‌شود از این‌که همین دستگاه صاحب قدرت، اهل موذی‌گری‌های آدمهای ضعیف هم باشد، ولی هست؛ اهل حیله‌گری است، اهل خدعه است، اهل خنجر از پشت زدن است؛ این‌جوری است. ما نباید این‌جور تصوّر بکنیم که حالا این‌ها چون مثلاً بمب اتم دارند یا وسایل نظامی قدرتمندی دارند، بنابراین احتیاجی ندارند به این‌که دست به حیله و خدعه بزنند؛ نه، اتّفاقاً احتیاجشان هم زیاد است و عمل هم می‌کنند و واقعاً خدعه‌گری می‌کنند؛ این ما را نگران می‌کند. باید مراقب شگردهای دشمن باشیم.»(۶)
نفوذ تنها به صورت آشکار و مواجهه عینی با ساختارها و نظام سیاسی و اقتصادی کشور نیست، بلکه از روش‌ها و شیوه‌های مختلف، دشمن سعی می‌کند که اهداف خویش را در تسخیر مرزهای نیمه سخت انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران به کار ببرد.
« معنای نفوذی این نیست که حتماً رفته باشد پول گرفته باشد برای این‌که بیاید در فلان دستگاه نفوذ کند و خودش هم بداند چه‌کار دارد می‌کند؛ نه، گاهی نفوذی، نفوذی است، خودش هم نمیداند! امام (رضوان‌الله‌علیه) فرمودند گاهی حرف دشمن با چند واسطه از دهان مردمان موجّه شنیده می‌شود. امام هوشیار بود، امام مجرّب بود. دشمن یک چیزی می‌گوید، یک چیزی می‌خواهد، این را با وسایل گوناگونی، با چند واسطه کاری می‌کند که از زبان فلان آدم موجّه که نه پولی از دشمن گرفته، نه تعهّدی به دشمن داده، بیرون بیاید.»(۷)
یکی از شیوه‌های دشمن در نفوذ و به تبع آن ناکارآمد نمودن عرصه سیاست و اقتصاد کشور، تحریم اقتصادی و قطع ارتباطات اقتصادی با سایر کشورهاست. لذا رهبر انقلاب تأکید کردند: « … آمریکا زیر ظاهر آرام و زبان چرب و نرم مسئولانش و وزیر خارجه‌اش و دیگران، از پشت دارد تخریب می‌کند، مانع ارتباطات اقتصادی کشور با کشورهای دیگر دنیا است.»
در شرایط کنونی تمرکز دشمن بر ناکارآمد کردن اقتصاد کشور و نفوذ به مرزهای اقتصادی ایران است. لذا رهبر گوشزد می کنند که: «به هیچ قیمتی اجازه ندهیم این‌ها در اقتصاد ما، در فرهنگ ما، در سیاست ما، در سرنوشت و مقدرات ما دخالت کنند؛ این احتیاج دارد به این که استحکام درونی و داخلی پیدا کنیم. این استحکام درونی، یکی از پایه‌های مهمش «اقتصاد» است.»(۹)


  1. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
  2. احمدیان، علی اکبر، «نظریه نفوذ»، تبیین ماهیت انواع نفوذ و رابطه آنها با دستگاه چهار طیفی تهدید (با بهره گیری از دیدگاه ها و بیانات امام خامنه ای (حفظه ا…))، آفاق امنیت : پاییز ۱۳۹۴، دوره ۸، شماره ۲۸؛ ص ۳۵٫
  3. بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
  4. برگرفته از بیانات رهبر انقلاب در دیدار بسیجیان ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  5. بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم نجف‌آباد ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
  6. بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
  7. بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم نجف‌آباد ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
  8. بیانات رهبر انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
  9. بیانات رهبر انقلاب در دیدار فعالان بخش‌های اقتصادی کشور ۱۳۹۰/۰۵/۲۶
نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)