۱۳ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   10 شوال 1441
تاریخ: ۹ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 567
کد خبر:73198
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (13)

ابعاد مرزبندی جغرافیایی و نظامی

درک مفهوم و اهمیّت مرزهای جغرافیایی و حفظ تمامیّت ارضی یکی از مباحث محوری در تبیین اهمیّت و نحوه مرزبندی سخت با دشمنان خواهد بود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ سرزمین و خاک یک کشور جزو اولین مقوله‌های هویّت بخش و سرمایه‌های مادی و معنوی مردم محسوب می‌شود. لذا درک مفهوم و اهمیّت مرزهای جغرافیایی و حفظ تمامیّت ارضی یکی از مباحث محوری در تبیین اهمیّت و نحوه مرزبندی سخت با دشمنان خواهد بود.
از نگاه جغرافیای سیاسی، قلمرو کشور، فضایی است جغرافیایی که اوّل، برای سکونت گروه انسانی؛ دوّم، کالبدگیری مفهوم کشور و سوم، برای اعمال حاکمیّت حکومت، الزامات وجود سرزمین معین را یکی از عوامل اصلی سازنده کشور تعریف می‌کند و از ارکان جدانشدنی آن شمرده می‌شود. لذا از بُعد حقوق بین الملل، سرزمین گواه مشهود کشور بودن است و در محدوده‌ی جغرافیایی خاصّ آن است که یک کشور از حق اعمال حاکمیت برخوردار است. حاکمیت سرزمینی را می‌توان همچون حقی تلقی کرد که به موجب آن، یک کشور رسالت خویش را اعمال می‌کند و می‌تواند کشورهای دیگر را از دخالت در امور خود بازدارد.(۱)
به نظر می‌رسد رابطه‌ی انسان با زمین، چیزی بیش از ملاحظات اقتصادی، سیاسی است و پیوندهای عاطفی و روانی دارد. همچنین دربرگیرنده‌ی تاریخ کهن یک جامعه و مهد تمدّن مردمی است که با علائق مشترک خود نسبت به آن، احساس مالکیت جمعی می‌کنند، امنیّت خاطر خود را در آن می‌بینند و از این طریق نسبت به یکدیگر همبستگی عمیق و پرهیز ناپذیری احساس می‌کنند. بنابراین ارزش جمعی، خانوادگی و فردی خود را در آن می‌بینند و نسبت به تمامیّت آن حساسیت دارند.(۲)
محیط جغرافیایی تبلور فیزیکی، عینی، ملموس و مشهود هویّت ملّی به حساب می‌آید و برای شکل‌گیری هویّت واحد ملّی، تعیین محدوده و قلمرو یک سرزمین مشخص، ضرورت تام دارد. علاوه بر آن، سرزمینی که با فرهنگ، اقتصاد و سیاست پیوید نزدیک دارد، واحد بقا را برای فرد، مشخص می‌سازد، به این معنی که تنها با وجود آن سرزمین مشخص، رسیدن به اهداف و رفع نیازهایش متصور خواهد بود.
لذا رهبر معظم انقلاب درباره اهمیّت مرزبندی سخت و حفظ امنیّت کشور تأکید دارند که: « این شجره[خبیثه‌ی داعش] در عراق و سوریه ورافتاد امّا نمی‌شود مطمئن بود، و ممکن است در جای دیگری این بساط را پهن کنند؛ آمریکا از دشمنی با اسلام دست بر نمی‌دارد. باید بیدار باشیم؛ باید هوشیار باشیم؛ باید آمادگی‌های خودمان را حفظ کنیم؛ نبایستی غافلگیر بشویم.»(۳)
همچنین معظم له معتقدند که: « یک بخش امنیّت داخل کشور است، یک بخش امنیّت منطقه است. امروز منطقه‌ی ما منطقه‌ی ناامنی است. این به‌خاطر چیست؟ اوّلاً به‌خاطر دخالت شیطنت‌آمیز و شرارت‌آمیز قدرت های سلطه‌‌گر است؛ دخالت آمریکا، دخالت صهیونیسم. از هر وسیله‌ای برای نفوذ، برای تأمین منافع نامشروع خود، برای تضعیف ملّت‌ها، برای نابود کردن رشادت‌ها و اقتدارهای ملّی استفاده می‌کنند: یک روز داعش را به ‌وجود می‌آورند و آن‌وقتی که با همّت [نیروهای] مقاومت، با همّت جوانان مؤمن، داعش و امثال داعش نفس های آخر را می‌کشند، دنبال راه‌های خباثت‌آمیز دیگری می‌روند. امروز نقش آمریکا این است. وقتی از یک راه ناامید می‌شوند، دنبال راه دیگری می روند.»(۴)

لذا باید لزوم مقابله با حمله نظامی و مقابله سخت با دشمنان را به اقشار مختلف مردم اعم از مرزنشینان و مردم کلان شهرهای مختلف تبیین نمود. لذا هزینه‌های ما برای مقابله با دشمن در بیرون مرزها و اولویت قرار دادن نبرد سخت و حفظ مرزهای کشور، با توجه به ناامنی منطقه باید مورد توجه همگان قرار گیرد و به خیال این‌که عصر حاضر دوران جنگ نرم و مقابله نامحسوس با دشمن است، از مرزبندی سخت و مقابله نظامی غافل نشد. در این بین مطالعه بر روی به روز کردن تجهیزات نظامی به جهت بازدارندگی از حمله نظامی و تقویت ساختار و نظام اطلاعاتی و امنیتی کشور باید کماکان در اولویت برنامه‌های کشور قرار گیرد. رهبر انقلاب برای تبیین این موضوع می‌فرمایند:« امروز نظام جمهوری اسلامی ایران، هم به ابزارهای جنگِ سخت، هم به ابزارهای جنگِ نرم نیاز دارد. دنیای محکومِ قدرت شیاطین، دنیایی که در رأس آن کسانی قرار داشته باشند که برای آن‌ها مادّیّات، شهوات، پول، امکانات مادّی اصل باشد، برای انسان‌های خداجوی، دنیای خطیری است؛ باید خود را آماده نگه دارند، باید خود را مجهّز نگه دارند. اگر جمهوری اسلامی ایران و ملّت شجاع و انقلابی ایران اجازه می‌دادند که قدرتمندان غاصب جهانی، آن‌ها را در خودشان و در نظامات خودشان حل کنند، یعنی اگر بنا بود هسته‌ی اصلی خود، هویّت خود، جوهر خود را نشان ندهند و به آن اهمّیّت ندهند، مورد دشمنی قرار نمی‌گرفتند. ظالم و زورگو تابع می‌طلبد؛ اگر کسی از او متابعت نکرد، آغازِ دشمنی است؛ باید آماده بود.»(۵)

۱- بیانات رهبر انقلاب در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام ۱۳۹۴/۰۱/۲۰
۲- ربه کا والاس، ۱۳۷۸، صفحه ۱۵۳٫
۳-بیانات رهبر انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بیت(ع) و مسئله تکفیری‌ها» ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
۴- بیانات رهبر انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی ۱۳۹۶/۰۶/۲۶
۵- بیانات رهبر انقلاب در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر ۱۳۹۴/۰۷/۰۸

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)