۱۳ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   10 شوال 1441
تاریخ: ۳ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 647
کد خبر:73136
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (12)

باید جرأت شروع جنگ را از دشمن گرفت

رهبر انقلاب: هیچ جنگی را ما شروع نمی‌کنیم امّا باید جرأت شروع جنگ را از دشمن گرفت، دشمن را باید شناخت، طبیعت دشمن را باید شناخت.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در جهان کنونی، سرزمین، پهنه‌­ای جغرافیایی است با مرزهای پیرامونی مشخص که جنبه حقوقی حاکمیّت را بدنه و ساختاری جغرافیایی می‌بخشد. امروزه، حفظ استقلال و تمامیت ارضی و مرزی کشورها به عنوان یک اصل جهانی مورد توجه و تأکید قرار گرفته است. هر چند به نظر می‌رسد بیت و یک، سازه­ی حکومت و قلمرو جغرافیایی کشور تا حدودی دچار تحول خواهد شد، امّا اصل حفظ تمامیت ارضی، خدشه ناپذیر خواهد ماند. نگرش جهان اندیشی اسلام در دوره گذشته، براساس تقیه و ضرورت در حال تغییر ماهیّت به پذیرش قلمرو محوری اسلام است. با وجود غلبه­‌ی تفکرهای دارالاسلامی و امّت محوری در آغاز تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برخاسته از اندیشه­‌ی دینی و عقیدتی شورای مقننین قانون اساسی و تصمیم سازان کلان کشور و تأکید بر مرزهای فرهنگی جهان اسلام، اختصاص هفت اصل به قلمرو ملّی، ضرورت حفظ و پاسداشت تمامیّت ارضی آن را می‌توان از برجستگی ها و ویژگی‌های بارز آن و زمینه ساز ساخت یک حکومت ملت‌­پایه دانست. لذا تغییر ذیری مرزها، مگر با شرایط استثنائی و اصلاحات جزئی و با موافقت قوای سه گانه و مقام رهبری در نوع خود قابل توجه و تأمل است.(۱)

رهبر انقلاب در بیان زیر، اهمیّت محوری حفظ مرزها و لزوم شناخت توان نظامی و حفظ تدوام دفاعی در مقابل هجوم دشمن به مرزهای جغرافیایی کشور را یکی از اصول مستمر نظام اسلامی بیان می‌دارند: «بارها ما گفته‌ایم که ما شروع‌کننده‌ی جنگ نخواهیم بود؛ دلایل خودمان را داریم برای این کار؛ هیچ جنگی را ما شروع نمی‌کنیم امّا باید جرأت شروع جنگ را از دشمن گرفت، دشمن را باید شناخت، طبیعت دشمن را باید شناخت. امروز دستگاه‌های استکباری در این منطقه هدف‌های خطرناکی را برای خودشان تعریف کرده‌اند؛ این‌ها هدف‌هایی است که با سرنوشت ملّت‌ها سروکار پیدا می‌کند. ابزارهایی هم که به کار می‌گیرند، ابزارهای بسیار خطرناک و غیر انسانی و سبعانه است؛ یعنی هیچ اباء ندارند روش‌هایی را به کار بگیرند که انسان‌های بی‌گناه کشته بشوند.»(۲)

همچنین معظم له در تبیین ضرورت مرزبندی و جدی گرفتن تمامی ابعاد نفوذ دشمن، معتقدند دشمن از هیچ راهی برای ورود به مرزهای مختلف مادی و معنوی ما فروگزار نیست: « آن‌چه برای ما مهم است این است که ما در رفتار خودمان، در گذشته‌ی خودمان تأمّل کنیم و از ضعف‌های خودمان و از قوّت‌های خودمان درس بگیریم؛ امروز هم همین است. کسی توهّم نکند که آن کسانی که در مقابل انقلاب اسلامی با همه‌ی قوا ایستاده بودند، امروز منصرف شده‌اند؛ نه، امروز هم ایستاده‌اند؛ منتها هر دشمنی اگر چنان‌چه ناچار شد، عقب‌نشینی می‌کند؛ اگر مجبورشان کردید و وادارشان کردید به عقب‌نشینی، ناچار عقب‌نشینی می‌کنند؛ امّا از دشمنی منصرف نمی‌شوند؛ امروز مسئله در دنیا این است.»(۳)

اهمیّت مرزبندی جغرافیایی و نظامی
حمله نظامی و ناامنی در کشورهای اسلامی جزو اولویت‌های دشمن در سال های اخیر بوده است. رهبر انقلاب در تبیین این راهبرد و سیاست محوری آمریکا و غرب می‌فرمایند: « سیاست دشمنان اسلام این است که در کشورهاى اسلامى در میان جوامع اسلامى و در امّت اسلامى برادرکشى و جنگ داخلى را به نیابت از خودشان به‌راه بیندازند؛ خودشان کنار بنشینند و شاهد این باشند که ما به جان هم افتادیم. خب، این‌جا باید دشمن را شناخت، باید توطئه‌ى دشمن را فهمید، این کمبود دنیاى اسلام است. در میان امّت اسلامى کسانى هستند که براى مقابله‌ى با برادران مسلمان خودشان با دشمنان اسلام دست‌به‌دست می‌دهند؛ امروز ما این را داریم؛ به شیطان نزدیک می‌شوند براى اینکه با برادران مسلمان خودشان بجنگند و مبارزه کنند و مقابله کنند.»(۴)

در مواجهه با دشمن نباید اهمال کرد و تمام زوایا و راه های نفوذ را باید شناسائی کرد و برای آن چاره اندیشی نمود. با تجربه خرابکاری های گروه‌های تروریستی مانند مجاهدین و حمله نظامی صدام با کمک متّحدینش در اوایل انقلاب، گزینه حمله نظامی و یورش به مرزهای جغرافیایی ما، یک بخش مهم و مستمر خواهد بود. همانگونه که به صورت آشکار مقامات آمریکایی از گزینه نظامی بر روی میز خود، سخن به میان می‌آورند، ما نیز در مواجهه سخت با دشمن و تحکیم مرزهای جغرافیایی و تجهیز نظامی نباید غفلت می‌کردیم.

رهبر انقلاب در بیانی به وضوح اهمیّت دشمن و نقشه های آن برای سوء استفاده از ضعف های داخلی را این‌گونه تبیین می‌نمایند: « … دشمن‌دانستنِ دشمن که عیب نیست؛ این‌که ما روى دشمن مدام تکیه می‌کنیم، معنایش این نیست که از عیوب خودمان و مشکلات درونى خودمان غافلیم؛ نه، اَعدى‌ عَدُوِّکَ نَفسُکَ الَّتى بَینَ جَنبَیک؛ از همه‌ى دشمن‌ها بدتر، دشمن درونى ما است، دشمن خود ما است، نفْسِ راحت‌طلب ما است، تنبلى ما است، تن‌آسایى ما است، عدم تدبیر ما در پیشبرد امورمان [است‌] – اینکه معلوم است – این‌ها به جاى خود محفوظ؛ امّا غفلت از دشمن بیرونى، خطاى راهبردى عظیمى است که ما را دچار خسارت خواهد کرد. خب، باید دشمن را شناخت، دید – حالا [اینکه] شما می‌گویید برخوردمان با دشمن این‌جور باشد، آن‌جور نباشد، بحث دیگرى است – دشمنىِ او را باید فهمید، نقشه‌ى او را باید تشخیص داد.»(۵)

براساس شواهد عقلی و تاریخی، کماکان باید مرزبندی سخت نظامی و امنیتی را مورد توجه قرار داد و با وجود این‌که حمله نظامی و هجوم به مرزهای جغرافیایی و جنگ سخت دشمن علیه ما جزو اولویت های فعلی غرب و نظام سلطه نیست، ولی در سال های اخیر، جنگ سخت و حفظ مرزهای جغرافیایی مورد توجه مسئولین نظام و مقامات نظامی کشور بوده است.
لذا رهبر انقلاب با صراحت می‌گویند که: « به مسئولین محترم تذکّر دادیم و به شما هم عرض می‌کنیم، این است که به‌هیچ‌وجه اجازه داده نشود که به بهانه‌ی نظارت، این‌ها به حریم امنیّتی و دفاعی کشور نفوذ کنند؛ مطلقاً. مسئولین نظامی کشور به‌هیچ‌وجه مأذون نیستند که به بهانه‌ی نظارت و به بهانه‌ی بازرسی و مانند این حرف‌ها، بیگانگان را به حریم و حصار امنیّتی و دفاعی کشور راه بدهند، یا توسعه‌ی دفاعی کشور را متوقّف کنند؛ توسعه‌ی دفاعی کشور، توانایی دفاعی کشور، مشت محکم ملّت در عرصه‌ی نظامی، این بایستی همچنان محکم بماند و محکم‌تر بشود؛ یا حمایت ما از برادران مقاوممان در نقاط مختلف؛ این‌ها مطلقاً نبایستی در مذاکرات مورد خدشه قرار بگیرد.»(۶)


۱- برگرفته از مقاله «اصل تمامیت ارضی از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران»، به نگارش بهادر زارعی و یاشار ذکی، فصلنامه پژوهش‌های جغرافیای انسانی، شماره ۷۸، زمستان ۱۳۹۰، صص ۲۳۶-۲۲۱٫
۲- بیانات در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خانواده‌های آنان۱۳۹۴/۰۷/۱۵
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم ۱۳۹۲/۱۰/۱۹
۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار شرکت کنندگان در سى‌ویکمین دوره‌ى مسابقات بین‌المللى قرآن کریم۱۳۹۳/۰۳/۱۳
۵- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاه‌ها۱۳۹۳/۰۴/۱۱

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)