۲۲ آبان ۱۳۹۸ مصادف با   15 ربیع الاول 1441
تاریخ: ۲ تیر ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 423
کد خبر:73099
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (۱1)

سطوح سه گانه مرزبندی با دشمن

سطوح سه گانه جنگ سخت، نیمه سخت و نرم را در این یادداشت بررسی می‌نماییم.

پایگاه تحلیلی مصداق/ رهبر انقلاب در یکی از بیاناتشان، یک تقسیم بندی و طیف نبرد با دشمنان از سخت تا نرم را این‌گونه بیان می‌کنند که می‌توان بُعد جنگ نیمه سخت را نیز به این طیف بندی اضافه کرد: « یک‌جور دشمنی، دشمنیِ سخت است؛ بمبی بیندازند، تیری بزنند، تروریستی بفرستند.یک‌جور دشمنی، دشمنی‌های نرم است که من از چندی پیش مسئله‌ی نفوذ را مطرح کردم؛ نفوذ خیلی مسئله‌ی مهمّی است.»(۱)

براین اساس می‌توان سطوح سه گانه جنگ سخت، نیمه سخت و نرم را در سه حوزه و حیطه متفاوت و براساس شیوه های متنوع ترسیم کرد که سعی شده است در جدول زیر به صورت کلی آورده شود:

رهبر انقلاب در یکی از بیانات خویش، در ضمن این‌که ابزارهای دشمن را محدود می‌دانند؛ چند ابزار اساسی و فعّال دشمن را تبلیغات ( با رویکرد ایران‌هراسی)، نفوذ و تحریم معرفی می‌کنند(۲) که می تواند جلوه‌هایی از سطوح مرزبندی در مقابل این ابزارهای دشمن باشد.

همچنین معظم له مطرح می‌کنند که: « باید قوی بشوید. عناصر قوّت چیست؟ چگونه می‌شود فهمید و قبول کرد که ما قوی هستیم؟ روحیّه، امید، کاروتلاش، شناخت رخنه‌های اقتصادی، رخنه‌های فرهنگی، رخنه‌های امنیّتی – این‌ها را بشناسید و این رخنه‌ها را ببندید – هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول – به هم کمک کنند دستگاه‌ها – هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول با مردم؛ این‌ها عناصر قوّت است.»(۳)

ضرورت مرزبندی سخت تا نرم با دشمنان
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای از ابتدای دهه هفتاد، در ضرورت و اهمیّت شناخت دشمن و مقابله با جنگ نرم دشمنان علیه جمهوری اسلامی تبیین‌های فراوانی داشته‌اند. ایشان آرایش تهاجمی فرهنگی دشمن را علیه انقلاب بسیار خطرناک معرفی کرده، در اهمیّت جنگ نرم، خطر آن را «برابر با جنگ نظامی» معرفی می‌کنند.(۴) لذا معظم له معتقدند: « امروز فوری‌ترین هدف دشمنان، تسخیر پایگاه‌های فرهنگی در کشور است.»(۵) همچنین اشاره می‌کنند که: « حقیقت آن است که امپراتوری بین‌المللی زر و زور، به سردمداری آمریکا، با همه توان خود در برابر تأثیر جمهوری اسلامی ایران بر جهان اسلام، به جدّ و جهد مشغول است. رژیم آمریکا و شبکه بین‌المللی صهیونیزم با مأیوس شدن از مقابله نظامی و اقتصادی با ایران اسلامی، اینک بر تلاش تبلیغی و سیاسی خود افزوده‌اند.»(۶)

رهبر انقلاب در بیانی دیگر دسته بندی هجوم و ورود به مرزهای اسلام و ایران به جهت سلطه های مختلف و ضرورت مقابله با آن را این‌گونه تبیین می‌نمایند: « عزیزان من! امروز ملّت ما و کشور ما دشمنانی دارد؛ دشمنانی که سعی می‌کنند از هر راهی برای نفوذ در کشور و تسلّط بر این کشور استفاده کنند؛ تسلّط اقتصادی، تسلّط سیاسی، تسلّط فرهنگی. یکی از راه‌هایی که آن‌ها در پیش می‌گیرند، نفوذ در جوانان ما و نوجوانان ما است؛ متوجّه این نفوذ باشید. سعی کنید به خودتان مصونیّت ببخشید.»(۷) این موضوع به قدری مهم است که در بسیاری از بیانات و مکتوبات رهبر انقلاب به وضوح دیده می‌شود. برای نمونه و در پایان این نوشتار به بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب به کنگره عظیم حج اشاره می شود: « علاج بنیانی و اساسی[تقابل جبهه استکبار با هویّت یابی مسلمانان و بیداری اسلامی] را می‌توان در دو جمله‌ی کلیدی خلاصه کرد که هر دو از بارزترین درسهای حج است: اوّل: اتّحاد و برادری مسلمانان در زیر لوای توحید، و دوّم: شناخت دشمن و مقابله با نقشه‌ها و شیوه‌های او. … شناخت دشمن و شیوه‌های او نیز دوّمین رکن است. اوّلاً وجود دشمن کین‌توز را نباید به دست غفلت و فراموشی سپرد و مراسم چندباره‌ی رمی جمرات در حج، نشانه‌ی نمادین این حضور ذهن همیشگی است. ثانیاً‌ در شناخت دشمن اصلی که امروزه همان جبهه‌ی استکبار جهانی و شبکه‌ی جنایت‌کار صهیونیسم است، نباید دچار خطا شد. و ثالثاً‌ شیوه‌های این دشمن عنود را که تفرقه‌افکنی میان مسلمانان، و ترویج فساد سیاسی و اخلاقی، و تهدید و تطمیع نخبگان، و فشار اقتصادی بر ملّت‌ها، و ایجاد تردید در باورهای اسلامی است، باید بخوبی تشخیص داد و وابستگان و ایادیِ دانسته و نادانسته‌ی آنان را از این راه شناسایی کرد.»(۸)


۱- بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان گردان‌های بسیج ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
۲- برگرفته از بیانات رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی ۱۳۹۵/۰۱/۰۱
۳- بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
۴- دفتر نشرمقام معظم رهبری ۱۳۸۹
۵- پیام رهبر انقلاب به کنگره جامعه اسلامی دانشجویان در مشهد، شهریور ۱۳۸۰
۶- پیام رهبر انقلاب به حجاج بیت الله الحرام ۱۳۷۷/۱۱/۲۸
۷- بیانات رهبر انقلاب در مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
۸- = پیام رهبر معظم انقلاب به کنگره عظیم حج ۱۳۹۲/۰۷/۲۲

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)