۲۲ آبان ۱۳۹۸ مصادف با   15 ربیع الاول 1441
تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 383
کد خبر:73037
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (9)

هدف کوتاه‌ مدّت دشمن به هم زدن امنیّت کشور است

هدف دشمن در جمهوری اسلامی چیست؟ دشمن چه چیزی را هدف گرفته است؟ من عرض می‌کنم دشمن یک هدف کوتاه‌مدّت دارد، یک هدف میان‌مدّت دارد، یک هدف بلند‌مدّت دارد. هدف کوتاه‌ مدّت دشمن به هم زدن امنیّت کشور است، ایجاد آشوب و فتنه در کشور است، از بین بردن این افتخار بزرگ است که جمهوری اسلامی بحمدالله از آن برخوردار است

پایگاه تحلیلی مصداق/ در ادبیات سیاسی و در عملکرد نظام سلطه، واژه ها و مفاهیمی همچون، جنگ، قدرت و تهدیدات سخت، نیمه سخت و نرم، توسط صاحب نظران غربی مانند «جوزف نای» مطرح شده است. از قرون گذشته، هدف نظام سلطه، تسلط نظامی و تسخیر سرزمین و چپاول منابع مادی آن سرزمین بوده است. ولی به مرور با شریع دوران استعمار نوین، نفوذ سیاسی و اقتصادی در کنار قدرت سخت شکل گرفت که می‌توان با کمی مسامحه، به قدرت و جنگ نیمه سخت تعبیر کرد. ولی در بُعد جدید جنگ در دهه اخیر، کشورهای استکباری متوه این واقعیت شدند که برتری سخت و نیمه سخت برای تسلط بر کشورها و انسان ها کافی نیست، لذا وارد استعمار فرانوین و تسلط شناختی و ادارکی شده اند. مفاهیمی مانند تهام فرهنگی و جنگ نرم، کلیدواژه‌هایی در تبیین این موضوع است. 

لذا رهبر انقلاب بارها ضمن توجه به تجهیز شدن به تجهیزات نظامی و بازدارندگی هجمه سخت، ولی تهاجم دشمن را محدود به آن نمی‌کنند: « … بدانید در مقابل دشمنید؛ این را همه‌ی ما باید بدانیم. تقوا به این معنا است: مراقبت از خود در مقابله‌ی با دشمن، پرهیز از اعتماد به دشمن – به دشمن اعتماد نکنید- تقوا به این معنا است؛ به معنای مراقبت از حیله و مکر دشمن است؛ نه فقط به او اعتماد نکنید بلکه حتّی ترفند او را هم بفهمید، بدانید چه کار دارد می کند، چه حیله‌ای به کار می‌زند؛ آماده باشید، مراقب باشید؛ حیله‌های دشمن هم فقط حیله‌ی نظامی نیست.»(۱)

مفاهیم مرتبط انواع جنگ و سطوح مرزبندی
در ادبیات علمی و مفاهیم مرتبط سلطه گری، در قرن اخیر به ویژه در چند دهه گذشته در کنار قدرت و جنگ‌های مرسوم نظامی که به جنگ سخت تعبیر می‌شود، واژه جنگ نرم و تهدیدات نرم نیز به کار می‌رود. که حکایت از بُعدی جدید در ترسیم مواجهه نظام سلطه با سایر کشورها و نظام های فکری و اعتقادی دنیا دارد. در چند دهه اخیر، بعد از شکست های متوالی کشورهای سلطه گر در مواجهه با کشورها و مجموعه‌های ضعیف (بازیگران غیردولتی)، مانند شکست امریکا مقابل ویتنام، شکست رژیم صهیونیستی مقابل جبهه مقاومت و به خصوص شکست کشورهای استکباری در مقابل انقلاب اسلامی، سبب شد که دشمنان اسلام، انقلاب و حرکت‌های آزادی خواهانه، به دنبال چرایی شکست های خود باشند.
انقلاب اسلامی به عنوان یک اندیشه و مدل سیاسی نوین، ضربه سنگینی بر استیلای جهان غرب واردکرد. نظام سلطه تمامی اشکال براندازی سخت از جمله شورش، کودتا و جنگ نظامی را در یک دهه علیه انقلاب تجربه کرد. لیکن ایستادگی و مقاومت ملت ایران تحت رهبری حضرت امام رضوان الله علیه، قدرت های مستکبر را بر این واقعیت رهنمون ساخت که استفاده از گزینه سخت و نظامی نمی تواند در برابر ایمان و اعتقاد مردم ایران کارآمد باشد، بلکه برعکس موجبات برانگیختن، وحدت و همبستگی هر چه بیشتر ملّت ایران را فراهم می‌کند. چنین شد که این قدرت‌ها لاجرم بر شکست خود در راهبرد مقابله سخت با نظام جمهوری اسلامی اعتراف کردند و مقابله‌ای پیچیده‌تر از پیش، تقریبا از دهۀ دوم آغاز شد. که از آن با رویکرد جدید و در چارچوب بهره‌گیری از روش‌های نرم، یاد می‌شود.
تقابلی که رهبری معظم انقلاب از همان آغاز دهه هفتاد با ادبیات و تعابیر مختلف نظیر: تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی و اخیراً جنگ نرم خطر آن را گوشزد کرده، مسئولین نظام را به چاره اندیشی در برابر آن فراخواندند. از این رو ضروری است با تدبیر از پیش اندیشیده شده، دامنه و سطح این نوع جنگ، و نیز مبانی و ابعاد آن، باز شناخته شود.(۲)
« دشمن چه چیزی را هدف گرفته؟ من این را به شما می‌گویم. شما برادران عزیز من، فرزندان من و جوانان من هستید. گزارشی هم که فرماندهان عزیز ما این‌جا دادند، نشان می‌دهد که شما علاوه بر آموزش نظامی، آموزش بصیرت و معنویّت و نگاه سیاسی و مانند این‌ها هم دارید. دشمن دنبال چیست؟ هدف دشمن در جمهوری اسلامی چیست؟ دشمن چه چیزی را هدف گرفته است؟ من عرض می‌کنم دشمن یک هدف کوتاه‌مدّت دارد، یک هدف میان‌مدّت دارد، یک هدف بلند‌مدّت دارد. هدف کوتاه‌ مدّت دشمن به هم زدن امنیّت کشور است، ایجاد آشوب و فتنه در کشور است، از بین بردن این افتخار بزرگ است که جمهوری اسلامی بحمدالله از آن برخوردار است.»(۳)


۱- بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (علیه‌السلام)، ۱۳۹۷/۰۴/۰۹٫
۲- نائینی، علی‌محمد؛ شناخت‌شناسی جنگ نرم از دیدگاه رهبر معظم انقلاب.
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (علیه‌السلام)، ۱۳۹۶/۰۲/۲۰٫

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

حقوق شهروندی در اندیشه امامین انقلاب اسلامی(۱8)

اگر تسلیم آمریکا و ابرقدرت‌ها می‌شدیم

امام خمینی(ره) عزّت و سعادت را در سایه ایستادگی و تحمل سختی‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «من مطمئنم که ملّت عزیز ایران یک لحظه استقلال و عزّت خود را با هزار[...]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)