۱ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با   20 ذیقعده 1440
تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 275
کد خبر:73007
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (8)

کارکرد و اهمیّت مرزبندی با دشمن

کارکرد هر یک از انواع مرزها، تعیین محدوده و ایجاد یک هویّت مشخص برای هر بخش است تا نسبت به محدوده­‌ی مقابل مشخص شود.

پایگاه تحلیلی مصداق/ کارکرد هر یک از انواع مرزها، تعیین محدوده و ایجاد یک هویّت مشخص برای هر بخش است تا نسبت به محدوده­‌ی مقابل مشخص شود. برای مثال، تعیین مرزهای جغرافیایی، یک خط فرضی میان دو کشور یا محدوده جغرافیایی خاص است که دو محدوده را از یکدیگر جدا کند و هر محدوده و کشور مورد نظر قوانین و شرایط خاصی دارد و نمی توان به راحتی از یک مرز عبور کرد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین، برای هر یک از انواع مرز، اهمیّت و کارکرد مجزایی ترسیم نموده و ضرورت آن را بیان می‌کنند: «بنابراین معنای مرزبندی این است که مشخص باشد ما چه کسی هستیم، شما چه کسی هستید. من گمان می کنم سوره‌ی مبارکه‌ی “قل یا ایها الکافرون” همین مرزبندی را بیان می کند: لا اَعبُدُ ماتَعبُدون، و لا اَنتُم عابِدُونَ مااَعبُد؛ (سوره مبارکه الکافرون) یعنی مرز مشخص باشد، مرز مخلوط نشود. کسانی که سعی می کنند این مرز را کمرنگ کنند یا محو کنند یا از بین ببرند، این‌ها خدمت نمی‌کنند به مردم، این‌ها خدمت نمی‌کنند به کشور؛ چه مرزهای دینی و عقیدتی، چه مرزهای سیاسی. استقلال، مرزی است برای کشور؛ این کسانی که سعی می‌کنند اهمیّت استقلال یک ملّت را – به‌عنوان جهانی شدن و حل شدن و منطبق شدن با جامعه‌ی جهانی – از بین ببرند و کمرنگ کنند، مقاله می‌نویسند، حرف می‌زنند، این‌ها هیچ خدمتی نمی‌کنند به این کشور.»(۱)

لذا مرزبندی به معنای تافته جدابافته بودن و قطع ارتباط با دیگران نیست، برای مثال، یک فرد و خانواده متدین و مذهبی، با وجود حفظ هویّت دینی و سبک زندگی معنوی خویش و حفظ مرزهای عقیدتی و فکری با سایرین، هیچ گاه ارتباط خود را با بستگان، همسایگان و سایر افراد قطع نمی‌کند و خود را در یک محیط منزوی قرار نمی‌دهد. ولی از سوی دیگر این ارتباط و تعامل نیز باعث نمی‌شود که ارزش‌های دینی و انقلابی خود را به خاطر همزیستی و تعامل با دیگران کنار بگذارد. این مرزبندی با افراد در مقابل دشمنان و بیگانگان نیز به صورت مهم‌تری مصداق خواهد داشت؛ همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب، میان مرزبندی و قطع ارتباط تفاوت قائل هستند: « مرزبندی به معنای این نیست که ما رابطه‌مان را قطع بکنیم؛ توجه بکنید، مغالطه نکنند که شما می‌گویید ما با همه‌ی دنیا دشمنیم؛ نه، مرزبندی کنید، مرزها مخلوط نشود.»(۲)

اهمیّت مرزبندی در این است که در شرایط عادی و وضعیت بحرانی(جنگ نظامی، فتنه سیاسی و تهاجم فرهنگی)، مانع ورود دشمن به مرزهای مادی و معنوی خود شویم و مانعی برای انحراف نیروهای ارزشی و خودی در جهت ورود به مرزهای دشمن شویم. رهبر انقلاب این حقیقت را این‌گونه بیان می‌دارند: « … من بارها به بعضی از افراد سیاسی که فعالیت‌هائی دارند و گاهی یک مخالف‌ خوانی‌هائی می‌کنند، تذکر داده‌ام، نصیحت کرده‌ام؛ گفته‌ام مواظب باشید مرزهای میان شما و دشمن کمرنگ نشود؛ پاک نشود. مرز وقتی کمرنگ شد، احتمال این‌که کسانی از این مرز عبور کنند یا دشمن از این مرز عبور کند و بیاید این طرف یا دوست و خودی غافل شود و از مرز عبور کند و برود به دامن دشمن، زیاد خواهد بود. مرزها را روشن کنید؛ مشخص کنید.»(۳)

در نگاه رهبر انقلاب که براساس آموزه های اسلامی استوار است، ما دو جریان حق و باطل داریم که در کلام رهبری به اردوگاه و جبهه خودی و غیرخودی تعبیر شده است و جبهه خودی دایره بسیار وسیع و بامرزهای مبنایی تحدید شده است که تمام معتقدان به اسلام، انقلاب و ایران با گرایش های مختلف مذهبی، تنوع قومی، رویکردهای متفاوت سیاسی و مدیریتی در آن تعریف می‌­شود. لذا حضرت آیت الله خامنه­‌ای در کنار مرزبندی با دشمن و یکی نشدن با آن، به عدم دشمنی و ایجاد حد و مرز با داخل اردگاه «خودی‌­ها» ملزم می‌­دارند؛ زیرا با رویکرد مخاصمه با خودی­‌ها به مرور جبهه خودی، محدودتر و ضعیف‌تر شده و دشمن فرصت پیدا می‌کند، نیروهای اردوگاه خودی را به سمت خود بکشاند. لذا ایشان تأکید دارند که: « همان‌ها که صف‌بندی با بیگانه‌ی دشمنِ بداندیشِ بدخواه را برنمی‌تابند، در مقابل یک عنصر ایرانىِ مؤمنِ خودىِ علاقه‌مند به مصالح کشور و به آینده‌ی کشور، امّا از لحاظ سیاسی دارای مذاقی متفاوت، منش و روش «خودی و غیرخودی» را اعمال می کنند!». (۴)

لذا همانگونه که دشمن در دشمنی خود، شیوه‌های مختلف و ابزارهای متنوعی دارد و گاهی با روش سخت و جنگ نظامی به مرزهای جغرافیایی حمله می کند و گاهی با لبخند و مذاکره به مرزهای سیاسی ما حمله ور می‌شود. ما نیز باید در مواجهه با دشمن و با رفاقت و اتحاد با دوستان و جبهه خودی تنوع رفتار و گفتار داشته باشیم تا اقشار مختلف را زیر لوای یک پرچم واحد و یک تفکر منسجم دور هم جمع کنیم. در انتهای این بحث، به این بیان راه‌گشای رهبری اشاره خواهد شد که به وضوح این موضوع را تبیین می‌نمایند: «همه هم بدانند که هدف دشمنان ما با ریخته‌ای مختلف و قیافه‌گیری‌های مختلفی که از خودشان نشان می‌دهند – گاهی اخم می‌کنند، گاهی لبخند می‌زنند، گاهی اوقات وعده می‌دهند، گاهی تهدید می‌کنند – تسلّط بر کشور است. دشمن می‌خواهد برگردد به دوران سلطه‌ی بی‌قید و شرط خود بر این کشور؛ چون اسلام با این برگشت بشدّت مخالف است و نیروی مقاوم در مقابل این توطئه‌ی دشمن «اسلام» است، با اسلام مخالفند. مخالفت دشمن با اسلام به‌خاطر این است که می دانند معارف اسلامی، احکام اسلامی در مقابل آنها سدّ مستحکمی درست کرده است. با ملّت ما مخالفند، چون ملّت در مقابل آن‌ها مثل کوهی ایستاده است. با هرکسی در میان ملّت که در مقابل دشمن ایستادگی بیشتری داشته باشد، بیشتر مخالفند. با عناصر مؤمن بیشتر مخالفند، با سازمان‌ها و نهادهای انقلابی بیشتر مخالفند، با عناصر حزب‌اللّهی بیشتر مخالفند؛ چون می‌دانند این‌ها سدهای محکم و مستحکم در مقابل نفوذ دشمنان هستند. دشمن دنبال سلطه‌گری است و همه‌ی تلاش دشمن برای این است که جلوی حرکت اسلامی نظام جمهوری اسلامی را که مایه‌ی پیشرفت و ترقّی و اوج این ملّت است بگیرد.»(۵)۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری،۱۳۹۲/۱۲/۱۵
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم در سالروز قیام نوزدهم دی‌ماه‌، ۱۳۸۶/۱۰/۱۹
۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان، ۱۳۷۹/۰۹/۱۷
۵- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در بیست‌ و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی، ۱۳۹۴/۰۳/۱۴

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

  رهبر انقلاب: امام بزرگوار فرمود: «آمریکا شیطان بزرگ است» بعضی اصرار دارند این شیطان بزرگ را به شکل فرشته‌ی نجات وانمود کنند، ملت ایران این شیطان را بیرون کرد؛ نباید بگذاریم وقتی از در بیرونش کردیم از پنجره برگردد و نفوذ پیدا کند.‌ آمریکا دشمنی خود را پنهان نمی‌کند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوبه […]

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)