۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 504
کد خبر:72958
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (6)

علل دشمنی‌ با اسلام، انقلاب و ایران

دشمن فارغ از نگاه دینی و انقلابی ملّت ایران، با تمدّن و روحیه استقلال طلبی و ظلم ستیزی ملّت ایران مسئله داشته‌­اند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ دشمنی جبهه باطل تنها معطوف به دین اسلام و انقلاب اسلامی نیست، بلکه دشمنی ریش‌ه­ای با ملّت ایران دارند، زیرا ایران دارای یک تمدّن غنی و انسان‌­های فرهیخته و ظلم ستیز و نیز کشوری با منابع سرشار می‌باشد که می‌تواند در صورت سلطه بر ایران، قدرت سخت و نرم خود را بر کل منطقه و حتی جهان دیکته کند. ولی شکست دربرابر مردم ایران لکه ننگ و نقطه ضعف بزرگی در راه جهانی سازی صهیونیسم خواهد بود. چه با اگر حکومت دینی و انقلاب اسلامی نیز در ایران حاکم نباشد، ایرانیان کماکان محور ظلم ستیزی و حکومت مستقل خواهد بود.

«هدف‌های آمریکا کاملاً استعماری، استکباری، زیاده‌طلبانه، ضدّ حقوق بشر و ضدّ حقوق ملّت‌هاست. … عامل اصلی دشمنی آنها با کشور و ملّت ما هم همین نکته است. این‌که ملاحظه می‌کنید بعد از پیروزی انقلاب تاکنون، آمریکایی‌ها از دشمنی با ملّت و کشور و نظام جمهوری اسلامی هرگز دست نکشیده‌اند و یک لحظه از دشمنی باز نایستاده‌اند، علّت همین است. این‌جا پایگاه سیاسی و اقتصادىِ اَمن و اَمان آمریکایی‌ها بود؛ امّا فکر اسلامی و ایمان اسلامی این ملّت را بیدار کرد و آن‌ها توانستند به برکت اسلام، دست این سلطه‌طلبِ زیاده خواهِ زورگوی چپاولگر را کوتاه کنند».(۱)

لذا دشمن فارغ از نگاه دینی و انقلابی ملّت ایران، با تمدّن و روحیه استقلال طلبی و ظلم ستیزی ملّت ایران مسئله داشته‌­اند. در ادامه به جز نکات بیان شده، سایر عوامل دشمنی جبهه باطل با ملّت و سرزمین ایران را براساس نگاه رهبر معظم انقلاب اشاره خواهیم کرد:

نحوه مواجهه با دشمنان و تبیین وجود آن
نکته‌ای که باید در این مجال به آن توجه شود این است که بدون شناخت مولفه‌ها و شاخص‌های مواجهه با دشمنان، مسئله پیشبرد اهداف اسلام و انقلاب و ایران میسر نمی‌باشد. این در حالی است که به طور قطع و یقین ازجمله عوامل مهم ناکامی بیگانگان در مقابله با جمهوی اسلامی نگاه نافذ و بصیرت بالای رهبران نظام جمهوری اسلامی ایران در شناسایی دشمنان و روش‌های دشمنی آنان با انقلاب اسلامی بوده است.
رهبر انقلاب، ضرورت مسئله مقاومت را در حفاظت از حیثیّت و کیان حقیقی، انسانی، اسلامی، انقلابی و فرهنگ ملّی معرفی می‌کند و تنها مقاومت کردن را مطرح نمی‌کنند، بلکه  در کنار مقاومت، یافتن نقطه‌ ضعف دشمن و حمله به آن را جزء مسئله مقاومت عنوان می‌کنند:«‌ این ملّت، برای این‌که حیثیّتش و کیان حقیقی و انسانی و اسلامی و انقلابی و فرهنگ ملّی‌اش حفظ شود، احتیاج به مجاهدت و مقاومت و ایستادگی در مقابل تهاجم دشمن و تهاجم کردن به نقاط ضعف دشمن دارد.» (۱۲)
همان گونه که در نوشتارهای قبلی نیز اشاره شد، عده‌ای معتقدند ادعای وجود دست‌های دشمنان انقلاب در بسیاری از معضلات و مشکلات جهان و کشورهای اسلامی توهمی بیش نیست. مدعیان توهم بودن جریان باطل و مداخله دشمن معتقدند: ادعای تـوهـم تـوطئه و دیدن دست بیگانه در همه مـسائل و جریانات، سـبب مى‌شـود مـلّت و جریان بیداری اسلامی دچار بى‌عملى و انفعال شـود و در سـرنـوشـت و بهـبود حیات خـود شـرکت نکـند. توجه بـه تاریخ و تجارب درخـشنده حاصل از آن، پذیرش ایـن دیدگاه را که پندارى ناآگـاهانه و ساده اندیشانه است، رد مى‌کند. باید با این نوع ساده اندیشى، مقابله کرد؛ در غـیـر ایـن صـورت دشـمـن در دسـتـگـاه‌هاى سـیاسـى و فـرهنگـى کـشـور نـفـوذ خواهد کرد.

امام راحل(ره) به طور مکرر متذکر مى شد که پاى ابرقدرت‌ها و دشمنان در توطئه ها دیده مى شود. تـوجـه بـه تـاریـخ و تـجـارب درخـشـنـده حاصل از آن، پـذیـرش ایـن دیدگاه را که پندارى نـاآگـاهانه و ساده اندیشانه است، رد مى‌کند. باید با این نوع ساده اندیشى، مقابله کرد؛ در غـیـر ایـن صـورت دشـمـن در دسـتـگـاه‌هـاى سـیـاسـى و فرهـنگـى کشور نـفـوذ خواهد کرد.

مقام معظم رهبرى در این باره مى‌فرمایند: «وقتى انـسان می‌بیند دستگاه‌هاى تبلیغاتى دشمن، دستگاه تبلیغاتى مزدور آمریکا، دستگاه تبلیغاتى دولت انگلیس، دستگاه تبلیغاتى دولت غاصب صهیونیست، براى فلان لایحه در مجلس یقه مى‌درانند، جنگ روانى مى‌کنند، به خاطر فلان زندانى، به خاطر فلان مسئول، دلسوزى دایه مهربان‌تر از مادر را نشان مى‌دهند، انسان حق دارد به شک بیفتد… دشمن، امروز امیدوار است، شاید بتواند از ساده اندیشى استفاده کند، جاى پاى خود را در دستگاه‌هاى سیاسى کشور و دستگاه‌هاى فرهنگى کشور باز کن… امروز، روز حساسى است. این روزگار، روزگار حساسى است.» (۱۳)

لذا تصور دینداری فردی، تشکیل حکومت اجتماعی و تحقق نظام اسلامی بدون دشمن، تصوری ساده اندیشانه است نباید پنداشت که افراد، کشورها، جریانات و احزابی برای تصمیم‌گیری و اجرای تصمیمات خود در جهت نیل به اهداف و آرمان‌های خود با بی تفاوتی و بی‌اعتنایی دشمنان روبرو شوند، چرا که تعارض و ضدّیت اهداف و منافع آن‌ها را به مخالفت و دشمنی بر می‌انگیزد، برای همین باید مصادیق جریان باطل را شناخت و به طبع آن شیوه‌های تهاجم دشمن و نیز راه‌های مقابله با دشمن را مورد دقت قرار داد.

با این اوصاف جبهه باطل با تمام توان و با بهره‌مندی از تجارب علمی، تجهیزات نوین و وسایل ارتباطی خویش مشغول جذب(انحراف) نیروهای ارزشی و جوانان معتقد ماست ولی در سوی مقابل و در شرایطی که جهان آماده شنیدن حرفی نو و مسیری نورانی ست امّا برخی از ما نه تنها برنامه‌ای برای جذب مخاطبین در سطوح مختلف(خانوادگی، فامیلی، همسایگی، محلی، منطقه ای، کشوری، جهانی) نداریم، بلکه، اساساً راهکار جذب و فرهنگ سازی(در ابعاد تبلیغی، تعلیمی و تربیتی) برای دیگران را قبول نداریم، یعنی نه تنها خودسازی را مقدمه سازی نمی‌دانند، بلکه ارزشی برای حرکت اجتماعی جذب قائل نیستند و ما متاسفانه از توان بسیاری از افراد مذهبی و ظرفیت عظیم ارتباطی جامعه خویش بی بهره‌مانده ایم، که اگر همه در این عرصه گام بردارند، تحولات مهمی در عرصه داخلی و جهانی رخ خواهد داد. 

در این بین باید نیروهای علمی و سیاستگذاران فکری و رسان‌ه­ای یک نگاه لایه­‌ای نسبت به مراتب دشمنان و نیز نیروهای هنری و عملیاتی که در حوزه تولید محتوا و قالب‌­های رسان‌‌ه­ای فعال هستند، نگاه ریشه­ای نسبت به انواع شیوه های دشمنان داشته باشند و در پژوهش­ها، سیاستگذاری­ها، تجویز­های راهبردی و فعالیت­‌های رسانه­‌ای توجه به عمق دشمنان از ریشه تا بعد ظاهری و اهداف کلان تا خُرد دشمنان داشته­ باشند و در نوع رویکرد علمی، رسانه‌­ای و عملیاتی خود رویکرد و نگاه دشمنان شناسانه رو به مرور و با ظرافت­‌های هنری و رسانه به اقشار مختلف جامعه و مخاطبان هدف منتقل نمایند.

می‌توان نکات فوق را در این بیان راهگشای رهبر انقلاب بیان کرد: « این حرکت عظیمى که با انقلاب اسلامى شروع شد، یک حرکت تمام شده نیست؛ مطلقاً تمام شده نیست، آن حرکت ادامه دارد. همینى که حالا معمول شده که در بیان‌ها و در تلویزیون و توى تبلیغات و توى دادگاه و توى زبان همه، می‌گویند: جنگ نرم؛ راست است، این یک واقعیت است؛ یعنى الان جنگ است. … وظیفه‏ مجموعه‏ فرهنگى و ادبى و هنرى هم وظیفه‏ مشخصى است: بلاغ، تبیین؛ بگویید، خوب بگویید. من همیشه تکیه بر این می‌کنم: بایستى قالب را خوب انتخاب کنید و هنر را بایستى تمام عیار توى میدان بیاورید؛ نباید کم گذاشت، تا اثر خودش را بکند.»


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران ۱۳۸۱/۰۹/۰۱٫
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان دانشگاه‌های ارتش ۱۳۸۳/۰۶/۲۲
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب  در دیدار با پاسداران در روز پاسدار ۱۳۷۷/۰۹/۲۰
۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران ۱۳۷۲/۳/۱۴٫
۵- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با علمای کرمان ۱۳۸۴/۱۱/۱۴
۶- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با کشاورزان ۱۳۸۴/۱۰/۱۴
۷- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان ۱۳۸۶/۰۱/۱۶
۸- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با مردم اصفهان ۲۶/۸/۱۳۸۹٫
۹- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با مردم پاکدشت ۱۳۸۱۱/۱۰
۱۰- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با مردم رفسنجان ۱۳۸۴/۰۳/۱۸
۱۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)۱۳۸۷/۰۳/۱۴
۱۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از کارگزاران فرهنگی۱۳۷۱/۰۵/۲۱
۱۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از جوانان استان اردبیل‌ ۱۳۷۹/۰۵/۰۵
۱۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شعرا۱۳۸۸/۰۶/۱۴

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)