۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 474
کد خبر:72939
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (5)

بیداری در دنیای اسلام، به برکت بیداری مسلمانان در کشور ما به وجود آمد

دشمنی با ایران اسلامی به خاطر این است که در این‌جا بزرگترین ضربه را از اسلام خورده‌اند. این ضربه ممکن بود در کشورهای دیگر هم تکرار شود؛ کما این‌که بیداری در دنیای اسلام، به برکت بیداری مسلمانان در کشور ما به وجود آمد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ با پیروزی انقلاب اسلامی ابعاد سیاسی و استقرار جمهوری اسلامی در داخل مرزهای ایران، در بهمن سال ۱۳۵۷ و کوتاه شدن دست قدرت‌های استکباری نظیر آمریکا از منابع سرشار ایران و سرنگونی رژیم وابسته ستم‌­شاهی در این کشور، فصل نوینی در تاریخ ملّت بزرگ ایران و همچنین دور جدیدی از دشمنی‌­های نظام سلطه‌بر علیه نظام و جمهوی اسلامی آغاز گردید که در طول گذشت مدّت قریب به چهار دهه از عمر پرفراز و نشیب ایران اسلامی همواره شاهد انواع و اقسام این دشمنی‌ها بوده‌ایم.
«… دشمنی آن‌ها با ایران اسلامی به خاطر این است که در این‌جا بزرگترین ضربه را از اسلام خورده‌اند. این ضربه ممکن بود در کشورهای دیگر هم تکرار شود؛ کما این‌که بیداری در دنیای اسلام، به برکت بیداری مسلمانان در کشور ما به وجود آمد.»(۱)

در معرفی دشمن محوری و انگیزه آن علیه اسلام، انقلاب و ایران، توسط رهبر انقلاب اینگونه ترسیم شده است: « بچّه‌های عزیز، جوان‌های عزیز! یادتان نرود که در این راهِ بسیار مهم و خوش‌عاقبتی که شما دارید حرکت می‌کنید به سمت آرمان‌ها -و می‌توانید و قدرت [آن را] دارید- دشمن اصلی شما آمریکا است؛ این را فراموش نکنید. خب، پس بنابراین یادتان نمی‌رود این چیزی را که عرض کردیم. بعضی تصوّر می‌کنند که [باید] کوتاه بیاییم در مقابل آمریکا؛ [درحالی‌که] هرچه کوتاه بیاییم، آن‌ها جری‌تر می‌شوند. راهش مقابله است، راهش مواجهه است، راهش ایستادگی است؛ راهش این است که این حرکتی که انقلاب شروع کرده است، باید ادامه پیدا بکند. پس بنابراین شرط اساسی، این است.»(۲)

تجلی دشمن در عصر حاضر
صف آرایی میان حق و باطل، در ادامه روند خود ادامه یافته است و در عصر حاضر در تقابل انقلاب جهان اسلامی به رهبری ایران و تمدن غرب به سرکردگی صهیونیسم جهانی و به نوکری آمریکا و اسرائیل، به خوبی قابل درک است(البته همچون تمام عرصه های مختلف تاریخ عده ای با تفکر خنثی خویش و اعتقاد به تئوری یک پندار غلط در مقابل این همه شواهد متقن است). امّا با توجه به این مقدمه باید اشاره نمود که هدف اصلی و محوری هر دو جریان، جذب و هدایت انسان های مختلف نسبت به باورها(قله)، ارزش ها(مسیر حرکت) و رهبران این مسیر در جهت مقابله با جریان مقابل بوده و هست.

لذا هم در جریان حق(ائمه اطهار، انبیاء و اولیاء الهی) جذب انسان­‌ها و تجهیز اعتقادی و تحکیم باورها جهت صف آرایی با جبهه باطل به عنوان یک هدف محوری تبیین شده است، به گونه ای که باید از هر فرصت و ظرفیتی در جهت جذب مخاطبان به این جریان استفاده نمود. با این اوصاف در عصر حاضر نیز جبهه باطل نیز به دنبال جذب نفرات و جبهه حق نیز به دنبال جذب نیرو می‌باشد.

نبرد میان حق و باطل در تمامی ادوار مختلف بروز و ظهور داشته است و این نوع جنگ و نبرد به انحاء و شکل‌های مختلف شکل گرفته و می‌گیرد. در نگاه عمومی، جنگ نظامی اصلی‌ترین و گسترده‌ترین نوع نبرد میان حق و باطل بوده است، مسئله‌ای که شاید به جهت کمّیت و آمار و ارقام قابل دفاع باشد، ولی به جهت اثرگذاری و اهمیّت باید اذعان نمود که جنگ فکری و فرهنگی دارای وسعت اثرگذاری بیشتری در طول تاریخ به ویژه در عصر حاضر می باشد.

لذا امروزه تهاجم فرهنگی و تهدید نرم، اثرگذارترین، کارآمدترین، کم هزینه‌ترین و در عین حال، خطرناک‌ترین و پیچیده‌ترین نوع تهدید بر ضد ارزش های دینی، آرمان های انقلابی و حتی تمامیت ارضی است؛ چون می‌توان با کمترین هزینه و با حذف لشکرکشی و از بین بردن مقاومت‌های فیزیکی به هدف رسید؛ زیرا با عواطف، احساسات، اندیشه، باور، ارزش‌ها و آرمان‌های یک ملّت و نظام سیاسی ارتباط دارد. ابعاد این جنگ و تهدید و گسترده تر است؛ زیرا دین، فکر و آرمان ملّت ها را آماج تهاجم خود قرار می‌دهد.

تهدید نرم به روحیه و روان ملّت‌ها، به عنوان یکی از عوامل قدرت ملّی خدشه وارد می‌کند، عزم و اراده ملّت را از بین می‌برد و مقاومت و دفاع از آرمان و سیاست‌های نظام را تضعیف می کند. به تعبیر جوزف نای، قدرت نرم در حقیقت، قابلیت رسیدن به خواسته‌ها از راه قدرت داشتن جذابیت برای طرف مقابل است؛ به گونه‌ای که طرف مقابل مجذوب شود و با اراده خود به تقاضای شما تن دهد.(۳)

در زمان جنگ نظامی، به دلیل این‌که دشمن به مرزهای جغرافیایی حمله می کند، درک دشمنی او برای مردم جامعه بسیار قابل درک است و حتی در زمانی که افراد از حضور در میادین جنگی امتناع می‌کنند، ولی سعی می‌کنند به شیوه‌های مختلف به این جنگ کمک کنند و یا نهایتاً مسئولین و فرماندهان خویش را که در مقابل دشمن ایستاده‌اند می‌ستایند و کشته شدگان این نبرد را ارج می‌نهند ولی در جنگ نرم(تهاجم فرهنگی)، دشمن مرزهای فکری و فرهنگی را مورد هجوم قرار می‌دهد و برخی از افراد یک جامعه را جذب تفکرات و فرهنگ خویش می سازد و در مقابل مردم همان جامعه قرار می‌دهد.
البته در جنگ نظامی نیز می‌توان از شیوه های تهاجم فرهنگی و عملیات روانی نیز استفاده نمود تا میان مردم و مسئولین اختلاف انداخت و مردم را نسبت به ارزش‌های مقاومت و اهمیّت مقابله با دشمن دچار تردید نمود و نسبت به آرمان‌ها و اهداف پیشرو دلسرد نمود و به دنبال آن مسامحه با دشمن و کنار آمدن با او را جایگزین نمود.

رهبر انقلاب، در این عرصه نقش علما، نخبگان و خواص جوامع اسلامی را در تبیین ماهیّت و نقشه‌های شوم دشمنان در زمان حاضر این‌گونه گوشزد می‌فرمایند: « امید و تکلیف و مسئولیّت، متوجّه به علمای اسلام و به روشنفکران راستین در دنیای اسلام است؛ باید با مردمشان حرف بزنند، با سیاستمدارانشان هم حرف بزنند، می‌توانند نقش ایفا کنند. عرض من در این جلسه این است: ما از یادبود ولادت پیغمبر این بهره را ببریم که کاری را که اسلام در روز اوّل کرد که احیای دنیای مرده‌ی آن زمان بود، وجهه‌ی همّت خودمان قرار بدهیم؛ و این احتیاج دارد به عقل، به خردمندی، به تدبّر، به بصیرت، به شناخت دشمن؛ دشمن را بشناسیم، توطئه‌های دشمن را بشناسیم، فریب دشمن را نخوریم.»(۴)


۱- بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه‌‌ مقام معظم رهبری ۱۳۸۱/۰۹/۰۱
۲- بیانات رهبر انقلاب در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
۳- اصغر افتخاری، قدرت نرم، فرهنگ و امنیّت، ص ۶۹
۴- بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى ۱۳۹۴/۰۸/۱۰

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)