۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 459
کد خبر:72906
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (4)

بزرگ‌ترین خطر برای ملّت

چالش درونى براى ملّت ما عبارت است از این‌که روحیه و جهت نهضت امام بزرگوار را از نظر دور بداریم و فراموش کنیم و آن را از دست بدهیم؛ این بزرگ‌ترین خطر است. در شناخت دشمنمان اشتباه کنیم؛ در شناخت دوستمان اشتباه کنیم؛ جبهه‌ى دشمن و دوست را با هم مخلوط کنیم، نفهمیم دشمن کیست؛ دوست کیست؛ یا در شناخت دشمن اصلى و فرعى اشتباه بکنیم، این هم خطر است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در یادداشت روز گذشته به «ضرورت و اهمیّت شناخت دشمن» پرداختیم در این قسمت بعنوان بخش چهارم به واقعیت وجود دشمن و لزوم درک دشمن شناسی میپردازیم.
کلیدواژه دشمن در یک منظومه فکری در فرمایشات مقام معظم رهبری وجود دارد. دشمن و شناخت دشمن یکی از ارکان شناخت مبانی فکری انقلاب اسلامی چه در حوزه فرهنگ و چه در دیگر حوزه‌هاست. اگر به کلیدواژه‌های دیگر مقام معظم رهبری رجوع کنیم، به موارد دیگری مانند بحث آتش به اختیار، نفوذ فرهنگی، ولنگاری فرهنگی و شبیخون فرهنگی برمی‌خوریم. همه این‌ها در حوزه ادبیات دفاعی قرار می‌گیرد. از ارکان مهم هر جنگی، دشمن است و بدون وجود دشمن، دفاعی در کار نیست و اصلاً تقابلی در نمی‌گیرد. لذا یکی از پیش‌فرض‌های اولیه در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اقرار به وجود و حضور دشمن و اذعان و اقرار به نقش و فعالیت دشمن و خطراتش بود. تا چنین شناختی از دشمن نباشد، هیچ حرکتی صورت نمی‌گیرد. نفوذ هم دقیقاً از همین ناشی می‌شود؛ یعنی نفوذی وجود دارد و جبهه حق و باطلی هست که باید آن را شناخت. با شناخت باطل باید حق را ترویج کرد. بنابراین با تامل در این موارد می‌توان مراتبی از دشمن را شناخت.

«تبلیغ میدان جنگ است. بعضی‌ها از اسم جنگ بدشان می‌آید؛ تا گفته می شود جنگ اقتصادی یا جنگ نرم یا جنگ تبلیغاتی، این‌ها بدشان می‌آید، [می گویند] آقا چرا این‌قدر از جنگ صحبت می کنید؟ از صلح صحبت کنید! خب جنگ هست. این غفلت ما است که اگرچنان‌چه دشمن متوجّه ما باشد ما غافل باشیم. امیرالمؤمنین فرمود «مَن نامَ‌ لَم‌ یُنَم عَنه»؛ شما اگر در سنگر خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل شما و دشمن شما هم خوابش برده؛ او مواظب شما است، او مراقب شما است، او منتظر است که شما خوابت ببرد. از اسم جنگ که نباید انسان خوف کند؛ خب دشمن الان در حال جنگ است.»(۱)

دشمن مراتبی دارد. در حوزه نظامی تعریف دشمن به مراتب ساده‌تر است. در این ساحت تشخیص دشمن از دوست و عمل دشمنانه از عمل دوستانه براحتی صورت می‌گیرد، امّا در حوزه فرهنگ به مراتب تشخیص سخت‌تر است؛ چون اگر عمل دشمنی را از دشمن تفکیک کنیم، کار سخت می‌شود. جبهه نفاق در این عرصه فعال است و کارش هم در راستای فعالیت دشمن است. از این‌رو شناختن دشمن در حوزه فرهنگ بسیار مهم‌تر و دشوارتر است. مبنای همه این‌ها شناخت است.(۲)

شناخت دشمن از امور بسیار مهمّی است که به جرأت می‌توان گفت هیچ جامعه‌ای بدون شناسایی صحیح از دشمن خود، میوه شیرین اقتدار و رشد و شکوفایی در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را نخواهد چشید. دشمن را نه کوچک­تر از اندازه واقعی و نه بزرگتر از آن گونه که هست باید شناخت تا بر اساس استراتژی و تاکتیک‌های او سلاح مناسب آماده کرد. جامعه ناآگاه از ترفندها و تاکتیک های دشمن، در گام نخست با ضربه ای مهلک، محکوم به شکست خواهد شد. البته واضح است که دشمن شناسی نیز، جزئی از یک شناخت کلی جامعی است که کلّیت منظومه اندیشه انسانی را شکل می‌دهد و به تنهایی کارساز نیست. خداشناسی، انسان شناسی، هستی شناسی، معرفت شناسی، جریان شناسی، دشمن شناسی، زمان شناسی و دشمن شناسی مبتنی بر قرآن و تاریخ، در مجموع جهان بینی خاصی را در آدمی شکل می دهند که می‌تواند او را به عمل صالح رهنمون شود.
بنابراین، عقل و نقل بر ضرورت دشمن شناسی و تعیین حد و مرز با دشمن تأکید دارند. بر همین مبنا، رسول خدا(ص) ائمه اطهار(علیهم السلام) و علمای صالح، به ویژه امام خمینی بر این حقیقت پای فشرده اند. امام راحل، می‌فرماید: « باید دشمنتان را بشناسید! اگر نشناسید، نمی توانید دفعش کنید.»(۳)

با توجه به اهمیّت بالای دشمن شناسی، رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را بخشی از توان دفاعی برشمرده، می‌فرمایند: « این‌که ما بتوانیم طرح کلی دشمن را در مورد خودمان بدانیم، بخشی از توان دفاعی ماست. به این مسئله توجه داشته باشید! ندانستن این‌که دشمن چه در سر دارد و چه می‌خواهد بکند، غفلتی است که ممکن است ما را از امکان برخورد و دفاع محروم کند. ما باید این را کاملاً  بدانیم.»(۴)

دلایل لزوم دشمن شناسی
یکی از مفاهیم مطرح در قرآن کریم، «دشمن» است که از این مفهوم با واژه‌های مختلفی یاد شده است؛ از جمله: «عدوّ»، «خصم» و «عنید». دشمنی با: خدا، قرآن و دین، انبیا، ملائکه، مؤمنان و…، از مباحثی است که با رجوع به قرآن کریم می‌توان آن‌ها را دید، لذا با بهره گیری از آموزه‌های اسلامی و اندیشه رهبر معظم انقلاب، می‌توان موارد زیر را برای دلایل ضرورت دشمن شناسی ذکر کرد:

جدول شماره یک: دلایل لزوم دشمن شناسی

مراتب و حیطه‌­های مقابله با دشمنان 
می‌توان براساس آموزه­‌های دینی، مراتب دشمنان محوری که علیه انسان، دین اسلام و انقلاب اسلامی در دو بخش درونی و بیرونی و نیز فردی و اجتماعی را در قالب جدول زیر تقسیم بندی کرد:


جدول شماره دو: مراتب دشمنان ریشه‌ای

تقابل دشمنان با حق را می‌توان در سه سطح مختلف بررسی کرد که هر کدام ریشه‌­ها، دلائل، راهبردها، راهکارها و روش­‌های متناسب با خود را دارد که می توان، همه آن­‌ها را در قالب جنگ‌های مختلف علیه اسلام و انقلاب و ایران خلاصه نمود:جدول شماره سه: دسته‌­بندی حیطه­‌های دشمنی با حق

لذا رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که: « چالش درونى براى ملّت ما عبارت است از این‌که روحیه و جهت نهضت امام بزرگوار را از نظر دور بداریم و فراموش کنیم و آن را از دست بدهیم؛ این بزرگ‌ترین خطر است. در شناخت دشمنمان اشتباه کنیم؛ در شناخت دوستمان اشتباه کنیم؛ جبهه‌ى دشمن و دوست را با هم مخلوط کنیم، نفهمیم دشمن کیست؛ دوست کیست؛ یا در شناخت دشمن اصلى و فرعى اشتباه بکنیم، این هم خطر است.» (۱۱)


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی۱۳۹۶/۱۰/۰۶
۲- برگرفته از مطلبی با عنوان «»، انتشار یافته در پایگاه اینترنتی جام جم
۳- صحیفه امام، مرکز نشر آثار امام خمینی، تهران، ۱۳۷۲ ش، ج ۱۲، ص ۴۶۳
۴- بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۲/۰۲/۲۲
۵- بخشی از بیانات رهبر انقلاب  در دیدار با دانش‌آموزان۱۳۷۵/۰۸/۰۹
۶- قرآن کریم، سوره توبه، آیه ۸
۷- بخشی از بیانات رهبر انقلاب  در دیدار با دانش‌آموزان،۱۳۷۵/۰۸/۰۹
۸- بخشی از بیانات رهبر انقلاب  در دیدار با فرماندهان بسیج سراسر کشور۱۳۹۲/۰۸/۲۹
۹- قرآن کریم، سوره ممتحنه، آیه ۱
۱۰- قرآن کریم، سوره فاطر، آیه ۶
۱۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در مراسم بیست‌ و پنجمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)۱۳۹۳/۰۳/۱۴

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)