۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 552
کد خبر:72862
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (3)

ملّت باید دشمن را بشناسد و خود را در مقابل آن تجهیز کند/دشمن درونی خطرناک‌تر است

رهبر معظم انقلاب در این باره می‌فرمایند: «یک ملّت باید دشمن را بشناسد، نقشه دشمن را بداند و خود را در مقابل آن تجهیز کند.» در یک تقسیم بندی کلی دشمنان ملّت بزرگ و انقلابی ایران را در شرایط کنونی می‌توان به دو بخش دشمنان درونی و بیرونی تقسیم نمود «ما دو دشمن داریم؛ یک دشمن، دشمن درونی است، یک دشمن، دشمن بیرونی است. دشمن درونی خطرناک‌تر است».

پایگاه تحلیلی مصداق/ در یادداشت دوم از موضوع «معناشناسی مرزبندی با دشمنان» به حکمت الهی برای وجود باطل و مواجهه جبهه حق و باطل پرداختیم. در قسمت سوم ضرورت و اهمیّت شناخت دشمن را بررسی نمودیم که تقدیم می‌گردد.

ضرورت و اهمیت شناخت دشمن
ضرورت و اهمیّت شناخت دشمن از نگاه دقیق و وحیانی آیات قرآن و روایات معصومین نیز مخفی نمانده است. با تأملی دقیق در آموزه­‌های اسلامی درمی‌یابیم که تا چه اندازه قرآن کریم نسبت به «شناساندن دشمن» حساسیت نشان داده است، به طوری که بیش از هزار و پانصد آیه از آیات قرآن پیرامون دشمن‌شناسی است. این آیات، انواع دشمنان مؤمنان و نظام اسلامی، ابزار و شیوه‌های دشمن و راه‌های مقابله با آنان را به مسلمانان می‌آموزد.

امروزه نیز ما در میدان جنگ هستیم. در سال‌های اخیر اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی که توسط استکبار جهانی به شکل‌های گوناگون ضد جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌شود، یکی از تاکتیک‌های دشمنان در جنگ نرم و نبرد شناختی علیه اسلام، تشیّع، انقلاب، جمهوری اسلامی و ملّت ایران است.
بی‌شک دشمن شناسی از محوری‌ترین مباحث در موضوع دفع تهدیدها و دفاع از یک ملّت بشمار می‌آید. چه بسا امتهایی که در طول تاریخ در اثر غفلت از دشمنان و فقدان آگاهی و بصیرت لازم سیاسی و اجتماعی در شناخت توطئه‌های بیگانگان و اتخاذ مواضع به موقع و صحیح توسط نخبگان و خواص آن جامعه به سرنوشتی هلاکت بار منجر گردیده‌اند امیر مؤمنان علی(علیه السلام) در کلام خود دراین باره می‌فرمایند: «مَنْ نَامَ عَنْ عَدُوِّهِ أَنْبَهَتْهُ الْمَکَایِد : کسی که در برابر دشمنش به خواب رود (از او غافل بماند) حیله‌های (غافلگیرانه دشمن) او را از خواب بیدار می‌کند.»(۱)
در همین رابطه بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) می‌فرمایند: «نباید غافل باشیم، ما باید بیدار باشیم و توطئه‌های آن‌ها را قبل از این‌که با هم جمع بشوند، خنثی کنیم.» (۲)
مقام معظم رهبری نیز تنها قائل به شناخت برنامه‌ها و ترفند‌های دشمن نبوده، بلکه از آن به عنوان مقدمه یاد می‌کند و معتقد است جامعه‌ای می‌تواند دارای صلابت باشد که نه‌تنها ترفند‌های دشمن را شناسایی، بلکه جلوتر از دشمن قدم بردارد و هوشمندانه پدافند لازم را در مسیر تهدیدات آن‌ها قرار دهد و قبل از این‌که دشمن طرح خود را عملیاتی کند، در نطفه، یعنی در ذهن آن را خنثی کند.
همچنین رهبر معظم انقلاب در این باره می‌فرمایند: « یک ملّت باید دشمن را بشناسد، نقشه دشمن را بداند و خود را در مقابل آن تجهیز کند.» (۳) در یک تقسیم بندی کلی دشمنان ملّت بزرگ و انقلابی ایران را در شرایط کنونی می‌توان به دو بخش دشمنان درونی و بیرونی تقسیم نمود «ما دو دشمن داریم؛ یک دشمن، دشمن درونی است، یک دشمن، دشمن بیرونی است. دشمن درونی خطرناک‌تر است». (۴)

رهبر معظم انقلاب دشمن بیرونی ملّت ایران را نظام سلطه بین المللی دانسته و جنگ روانی، جنگ اقتصادی و همچنین مقابله با پیشرفت و اقتدار علمی کشور را ازجمله محو‌های مهم برنامه های دشمن بیرونی ارزیابی نمودند «دشمن بیرونی عبارتست از نظام سلطه بین المللی، یعنی همان چیزی که به آن استکبار جهانی می‌گوییم… امروز مظهر این دشمن عبارتست از شبکه صهیونیسم جهانی و دولت کنونی ایالات متحده آمریکا.» (۵)
در این بین همان‌گونه که دشمن برای ما برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را در قالب راهبردها، راهکارها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌های مختلف برنامه‌ریزی می‌کند ما نیز باید در مقابل آن همین برنامه ریزی دقیق و رویکرد تدافعی و تهاجمی را داشته باشیم. رهبر انقلاب در بیانی این مفهوم و ابعاد سه گانه جنگ و مکر دشمن را این‌گونه بیان نمودند: «امروز دشمنان بیرونی ما هم برای ملّت ایران نقشه دارند. ما سیاست های پنج ساله خودمان را تعریف می کنیم، افق چشم انداز بیست ساله را تعریف می‌کنیم، برای این‌که راه را مشخص کنیم، دشمن ما هم همین طور، او هم برای ما برنامه دارد، او هم سیاستی دارد، باید سیاست او را بشناسیم. من برنامه‌های استکبار جهانی علیه ملّت ایران را در سه جمله خلاصه می‌کنم: اول جنگ روانی، دوم جنگ اقتصادی و سوم، مقابله با پیشرفت و اقتدار علمی.» (۶)
همچنین در ضرورت هوشیاری تمامی افراد و اقشار جامعه و ییدگی شناخت دشمن رهبر انقلاب تأکید دارند که: «همان‌گونه که دشمنان تلاش می‌کنند تا با ظاهرفریبی‌ها چشم‌ها را خیره کنند و عقل‌ها را بربایند، بر همگان لازم است تا بیدار باشند. از این رو ما هیچ‌گاه نباید فریب چراغ سبز نشان دادن و یا لبخند زدن و گرم گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی را بخوریم چرا که آمریکایی‌ها انسان‌های شریفی از زنان و مردان و دانشمندان و حتی کودکان بی‌گناه ما را باواسطه یا بی‌واسطه در طول بیش از سه دهه کشته‌اند که تاکنون هیچ‌گاه قصاص و جبران و تدارکی نسبت به آن صورت نگرفته است.»(۷)


۱- غررالحکم، جلد۵، صفحه ۳۴۴.
۲- صحیفه نور، جلد ۷، صفحه ۴۸.
۳- بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان گردان‌های بسیج، ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
۴- بیانات‌ رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، ۱۳۸۶/۰۱/۰۱
۵- بیانات‌ رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، ۱۳۸۶/۰۱/۰۱
۶- بیانات‌ رهبر انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، ۱۳۸۶/۰۱/۰۱
۷- بیانات رهبر انقلاب، در دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی،۱۳۹۶/۱۰/۰۶

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)