۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 434
کد خبر:72843
| ف | | |

معناشناسی مرزبندی با دشمنان (2)

هرکس که با حاکمیّت نظام مستقل مردمی دینی مخالف است، دشمن است

دشمن کیست؟ هرکس که با حاکمیّت نظام مستقل مردمی دینی مخالف است، دشمن است. طمع ورزان، غارتگران، سودجویان، زراندوزان، زورگویان، وابستگان، مایلیند به فساد و کسانی که از حاکمیّت فرهنگ دینی زیان شخصی می‎بینند، دشمنند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ در یادداشت قبل به ماهیّت وجود دشمن و اغفالِ خواص و نخبگان پرداختیم. در این بخش «حکمت الهی» و «شواهد مواجهه دو جبهه حق و باطل» بررسی می‌نماییم.

حکمت الهی در وجود جریان باطل و سلسله مراتب آن
باید به این مسئله توجه نمود که قرار دادن دشمن از جانب حق تعالی برای انسان از کمالات نظام تکوین و تشریع است. وجود دشمن به خودی خود بد نیست، آن‌چه بد است دشمنی اوست، که انسان می‌بایست از آن بر حذر باشد. در نظام تکوین و طبیعت اگر همه چیز برای انسان در طبیعت گوارا و مطابق میل او باشد دیگر به دنبال مجهولات نمی‌رود، استعداد او شکوفا نخواهد شد و در علوم مختلف پیشرفتی نخواهد داشت. لذا در نظام تشریع و دین، اگر انسان دشمنی به نام شیاطین و نفس اَماره نداشت، در راه تکامل معنوی و کمالات انسانی رشد نمی‌کرد و به تبع برخی نیز گمراه خواهند شد.
امّا موضوع دیگری که باید به آن دقت بیشتری داشت، این است که میزان توان و تاثیرات دشمنان در چه حدّ بوده و چه رابطه‌ای بین لایه‌های جریان باطل وجود دارد، برای نمونه ابلیس و شیاطین جنّی چه آگاهی و تسلطی نسبت به نفس انسان و تحریک هوای نفس او دارند و در بُعد بیرونی چه تأثیراتی می‌توانند بر مستکبران و منحرفان عالم بگذارند. حال اگر نخواهیم رابطه مستقیم ابعاد دشمنان انسان را اثبات کنیم، ولی به وضوح روشن است که هر کدام از ابعاد می‌توانند برای گمراهی و ضلالت بشر به کمک بیاییند و نکته مهم این‌جاست که هدف هر سه یکی‌ست ولی اراده روح ملکوتی انسان و خواست الهی ما فوق تمام جریانات است و هیچ جبر و سلطه‌ای در مسیر هدایت فردی و رشد اجتماعی نظام بشری نخواهد بود.(۱)

شواهد مواجهه دو جبهه حق و باطل
برای رسیدن به هدف، لازم است تا موانع راه به خوبی و روشنی شناخته شود؛ از این رو «دشمن‌شناسی» در آموزه‌های دینی، همواره مورد توجه و سفارش بوده است. در همه‌ی دوران‌ها در برابر حق، باطل به مخالفت و دشمنی پرداخته است: از رویارویی ابلیس با آدم(ع) و از قابیل با هابیل(ع) تا فرعون و موسی(ع) و ابوسفیان در برابر پیامبر خاتم(ص) و… همه از بی‌پایان بودن این دشمنی‌ها حکایت می‌کند.
حضرت مهدی(عج)، به عنوان آخرین ذخیره الهی برای برپایی حکومت عدل جهانی و پایان‌بخش همه باطل‌ها، از آغاز تا به امروز و تا برپایی آن حکومت جهانی، همواره مورد دشمنی بوده و هست؛ به ویژه آن‌که اندیشه‌ مهدویت، و انتظار ظهور سبب می‌شود تا استکبار و دشمنان به بسیاری از خواسته‌های خود دست نیابند.
بایسته است با شناسایی این دشمنی‌ها و جدّی بودن مبارزه دشمنان با سرمایه های شناختی اسلامی و انقلابی مانند مبحث مهدویّت، با قوّت و قدرت به پاسداشت این باورهای اساسی بپردازیم و با بهره‌گیری از شیوه‌‏ها و روش‏های دقیق، به اقدامات لازم دست بزنیم.
استراتژی امام خمینی(ره) در دشمن شناسی، بسیار عمیق و قابل تامل است؛ وی دشمن اصلی بشریت را صهیونیسم جهانی می‌دانست که از دل اشرار یهودیت ماده‌گرا و نژاد پرست تولد یافته بود! همین نگرش، نوک پیکان انتقادها و تشرهای ایشان را به سوی صهیونیسم جهت می‌داد و مشکلات بنیان برافکن جامعه مسلمانان را(در زمان پهلوی) صرفا بی حجابی و بد حجابی نمی‌دانست بلکه شخص محمد رضا پهلوی را ابزار دست آمریکا و صهیونیسم می‌شمرد و بر این باور بود؛ اگر ریشه صهیونیسم خشکیده شود، شاخ و برگ های فساد نیز فرو خواهند ریخت.
بنیان گذار جمهوری اسلامی، برای بیداری ملّت ایران بسی تلاش نمودند و به دلسوزان انقلاب فرمودند: «تا فرصت از دست نرفته، تا دشمن بر همه شئون دینی و علمی شما دست نیافته، فکری کنید؛ بیدار شوید؛ بپا خیزید». (۲) در جایی دیگر، درباره خطر صهیونیسم هشدار دادند: «… تا ملّت‌های اسلامی و مستضعف جهان بر ضد مستکبران جهانی… خصوصاً اسرائیل غاصب قیام نکنند، دست جنایتکار آنان از کشورهای اسلامی کوتاه نخواهد شد». (۳)
مقام معظم رهبری نیز در تبیین این موضوع بیان می‌دارند که:« دشمن کیست؟ هرکس که با حاکمیّت نظام مستقل مردمی دینی مخالف است، دشمن است. طمع ورزان، غارتگران، سودجویان، زراندوزان، زورگویان، وابستگان، مایلیند به فساد و کسانی که از حاکمیّت فرهنگ دینی زیان شخصی می‎بینند، دشمنند. البته در رأس این‌ها دشمنان خارجی هستند که بیش از همه ضرر دیده‌اند. آمریکا بیش از همه از تشکیل حکومت اسلامی خسارت دید و هنوز می‌بیند ـ آن‌ها جلوتر از همه اند ـ صهیونیست‌ها همین طور، کمپانی‌های بزرگ جهانی همین طور، بی بندوبارهای گوناگون در بخش های مختلف همین طور، کیسه دوخته‌های برای ثروت ملّی همین‌طور. همه این‌ها دشمنند.»(۴)


۱- اشاره به آیه ۴۲، سوره مبارکه الحجر: إِنَّ عِبَادِی لَیْسَ لَکَ عَلَیْهِمْ سُلْطَانٌ.
۲- جهاد با نفس، ص۴۵٫
۳- کلمات قصار امام خمینی، ص۱۵۰٫
۴- بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمع کثیری از مردم قم، ۱۳۷۹/۱۰/۱۹٫

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)