۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 383
کد خبر:72800
| ف | | |

آرایش جنگی دشمن (6)

«اقتصاد مقاومتی» راهبرد مواجهه با جنگ اقتصادی

اقتصاد مقاومتی است که باید در ذهن و نگاه مسئولین و مردم تغییرات اساسی ایجاد شود و ساختارهای متناسب با آن و تصمیمات کلان و خرد مقتضی آن مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

پایگاه تحلیلی مصداق/ جریان انقلابی و دغدغه‌مند حلّ مشکلات معیشتی و اصلاح نظام اقتصادی کشور است و راهبردهایی برای دستیابی به وضع مطلوب اقتصادی دارد، جریان غیرانقلابی نیز ادعای برخورداری از برنامه مشخص برای حل مشکلات مردم دارد. آن‌چه در این بین این دو جریان را از هم جدا می‌کند، درستی و نادرستی راهبردها و برنامه‌هایی است که هر یک برای برون رفت از وضعیت نابسامان معیشت مردم بیان می‌کنند. بر این اساس جریان انقلابی کلید اصلی حل مشکل را در تکیه به توان آحاد ملّت و استفاده از ظرفیت‌های متعدد داخل کشور می‌داند و معتقد است آنان که آب و نان و معیشت مردم خود را در دستان بیگانگان جست‌وجو می‌کنند نه تنها مردم را به رفاه نمی‌رسانند و نانی از تنور آن ها گرم نمی شود بلکه چه بسا خواسته و ناخواسته عزت و غرور آن‌ها را هم به حراج می گذارند.

گفتمان انقلابی گری همواره برای حل مشکل معیشت و بهبود اقتصاد کشور، دارای راهبردهای مهمی بوده است که نشان دادن مصادیق موفقیت این راهبرد در حل مسئله معیشت و ایجاد رفاه مردم و به تصویر کشیدن راهبردهای غیرانقلابی در موفق نبودن در حل مسئله اجتماعی برای جامعه، در گذشته و حال می‌تواند صدق این مفاهیم را اثبات کند. (۱)

با توجه به این مسئله، باید گفت در کنار راهبردهای جریان انقلاب برای حل معضلات و مشکلات معیشت و رفاه مردم، گفتمان غیرانقلابی مطرح در سپهر سیاسی کشور معتقد است با گره زدن اقتصاد کشور به اقتصاد جهانی و به خصوص به ابرقدرت‌ها می‌توان مشکلات مردم را حل کرد؛ بنابراین باید اقتصاد کشور را در اقتصاد جهانی ادغام کنیم تا با این راهبرد مشکلات معیشت مردم برطرف شود. این جریان مدعی است تنها راه توسعه یافتگی، همگامی با جریان توسعه واحد جهانی است و بدون پیروی از سیاست‌های صندوق بین المللی پول و سیاست‌های بانک جهانی عملا کشور نمی‌تواند در تقسیم کار جهانی برای خود منزلتی پیدا کند؛ در نتیجه، میزان رفاه مردم کاهش می‌یابد و با مشکلات معیشتی درگیر می‌شود. این راهبرد برای سیاست خارجی و ارتباط و تعامل، حتی مذاکره با قدرت های بزرگ، ارزش ویژه‌ای قائل می‌شود؛ اقتصاد از دریچه تعاملات در سیاست بین الملل مفهوم می‌یابد.
حال آن‌که با سیری در تاریخ اقتصاد جهانی متوجه این مسئله می‌شویم که نباید اقتصاد کشور را به نظام اقتصادی‌ای گره زد که خود به صورت متناوب درگیر بحران‌های بزرگ مالی بوده است و حتی کشورهایی در قلب اروپا و دیگر نقاط جهان که به لحاظ تئوریک و ساختاری تابعی از این مدل و نظریه اقتصادی بودند، همواره آثار تلخاین پیروزی را چشیده‌اند و رکود و تمسک به سیاست‌های مالی ریاضتی و ورشکستگی در رفتار اقتصادی آن‌ها نمایانگر است.
از همین رو، براساس نیازی که بیش از پیش در کشور احساس می‌شد، گفتمان اقتصاد مقاومتی برای نخستین بار از سوی رهبر انقلاب مطرح گردید و ایشان بیان کردند که «ما باید اقتصاد مقاومتی در کشور پدید بیاوریم» (۲)
اقتصاد مقاومتی، گفتمان عملی و نظری برای نمونه‌­سازی گونه­‌ای از اقتصاد است که برای رویارویی با گفتمان تحریم­‌های اقتصادی، از سوی رهبر انقلاب بیان شده است.

تراب زاده جهرمی، سجادیه و سمیعی نسب(۱۳۹۲) در مقاله خود سعی نمودند با تحلیل سخنان رهبر انقلاب و با استفاده از روش نظریه پردازی داده بنیاد، مدل مفهومی سخنان ایشان را پیرامون ابعاد، ویژگی‌ها و الزامات اقتصاد مقاومتی را استخراج کنند. نویسندگان این مقاله نتیجه‌گیری می‌کنند، اقتصاد مقاومتی به معنای آمادگی روحی و عملی برای مقابله در برابر حملات اقتصادی دشمن و پاسخ به آن در کوتاه مدت و حرکت به سوی طراحی الگوی اقتصادی- اسلامی در چارچوب الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت در دراز مدت است. گفتمان اقتصاد مقاومتی چشم اندازی بلند مدت پیش روی اقتصاد ایران است و مختص زمان تحریم و جنگ نیست. (۳)

رهبرانقلاب به عنوان نظریه پرداز تمدّن نوین اسلامی، با طرح مسئله خطر جنگ اقتصادی در طول نیمه دوم دهه ۱۳۸۰ و انشای اقتصاد مقاومتی در۱۳۸۹/۰۶/۱۶ و تبیین ابعاد این نظریه در۱۳۹۲/۱۲/۲۰ بخش مهمی از مرحله نظریه پردازی اقتصاد مقاومتی را به انجام رسانده‌اند.

«استقلال اقتصادی هضم نشدن در هاضمه‌ی اقتصاد جامعه‌ی جهانی است. …در تحریم هم مقصود آن‌ها یک هدف اقتصادی بود؛ تحریم هم که کردند ما را، خود آمریکایی‌ها تصریح کردند که این تحریم برای فلج کردن اقتصاد ایران است. حالا مذاکرات هسته‌ای هم که انجام گرفته است، به یک نتایجی منتهی شده است، این‌جا هم باز هدفشان اقتصادی است؛ یعنی ازجمله‌ی اهدافشان اقتصاد است؛ یعنی بلعیدن اقتصاد ایران به‌ وسیله‌ی هاضمه‌ی اقتصاد بین‌المللی و جهانی که سردمدار آن هم آمریکا است. استقلال اقتصادی تنها با اقتصاد مقاومتی به‌دست می‌آید؛ … توجّه بکنید! امروز در دنیا تحلیلگران حسّاس مسائل اقتصادی و سیاسی بر روی اقتصاد مقاومتی کشور ما شرط‌ بندی می‌کنند؛ این‌قدر مهم است، این‌قدر حسّاس است. بر روی این‌که آیا این اقتصاد مقاومتی که ایران مطرح کرده است، به نتیجه می‌رسد یا نمی‌رسد، تحلیلگران بحث می‌کنند، شرطبندی می کنند! این‌قدر این اهمّیّت دارد. بنابراین «استقلال» به این معنا است.»(۴)

لذا اقتصاد مقاومتی است که باید در ذهن و نگاه مسئولین و مردم تغییرات اساسی ایجاد شود و ساختارهای متناسب با آن و تصمیمات کلان و خرد مقتضی آن مورد توجه مسئولین قرار گیرد. درون مایه اصلاح اقتصاد در حوزه عمومی در اصلاح فرهنگ مردم و تحقق سبک زندگی مطلوب اسلامی – ایرانی نهفته است.


۱- کتاب «انقلابی گری؛ رمز عبور از مشکلات و تحقق پیشرفت و عدالت» ، به نگارش گروه سیاسی مرکز گفتمان انقلاب اسلامی، مهر ۱۳۹۵، ص ۱۹و۲۰٫
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب ۱۳۸۸/۰۶/۱۶ ‌.
۳- تراب زاده جهرمی، محمدصادق؛ سجادیه، سیدعلی رضا و سمیعی نسب، مصطفی. (۱۳۹۲). بررسی ابعاد و مؤلفه های اقتصاد مقاومتی جمهوری اسلامی ایران در اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای. فصلنامه مطالعات انقلاب اسلامی، ۱۰(۳۲).
۴- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در مراسم بیست‌ و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره)۱۳۹۵/۰۳/۱۴٫

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)