۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۸ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 363
کد خبر:72747
| ف | | |

آرایش جنگی دشمن (5)

آرایش جنگ اقتصادی

در سال‌­های اخیر، اعمال تحریم‌­های اقتصادی ناعادلانه علیه ایران منجر به بروز رکود، تورم و محدودیت هایی در فضای کسب و کار داخلی شده است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ یکی از الزامات رشد و پیشرفت یک اجتماع، توجه به شاخص های معیشتی مردم و بهبود نظام اقتصادی آن کشور است. این دغدغه هم یک سیاست کلان در استقلال اقتصادی کشور محسوب می‌شود و از سوی دیگر یک مطالبه عمومی مردم از مسئولان به شمار می‌رود. لذا رشد شاخص‌ها و نظام اقتصادی جمهوری اسلامی می‌تواند ضامن تثبیت و استقلال کشور و زمینه رشد مادی و معنوی مردم باشد. بدین سبب، کشورهای استکباری و دشمنان انقلاب و ایران، به دنبال وابستگی ایران به اقتصاد جهان هستند تا ضمن فشار به دولت ایران، در زمان مورد نیاز موجبات نارضایتی عامه مردم و مقدمات فروپاشی ایران را فراهم نمایند.

رهبر انقلاب درباره علت دشمنی استعمارگران با جمهوری اسلامی چنین فرمودند؛«ضربه‌اى که جمهورى اسلامى بر پیکر استکبار وارد کرده است، خیلى عمیق بوده… دشمن ما دستگاه عظیم استکبار است که مهمترین تصمیم‌گیرهایش سرمایه‌داران صهیونیست و کمپانى‌دارها و تراست‌دارها و کارتل‌دارهاى گردن‌کلفت دنیایند».(۱)
رهبر انقلاب بارها در فرمایش‌های خود تأکید کرده‌اند که غرب و آمریکا با استفاده از ابزارهایی همچون حقوق بشر و انرژی هسته ای خواهان به زانو درآوردن ایران هستند. این در حالی است که در طول چهار دهه از آغاز انقلاب اسلامی نتوانسته اند با تهدید و جنگ افروزی، اهداف خود را به پیش ببرد، به همین دلیل به تحریم اقتصادی متوسل شده اند.  لذا در سال‌­های اخیر، اعمال تحریم‌­های اقتصادی ناعادلانه علیه ایران منجر به بروز رکود، تورم و محدودیت هایی در فضای کسب و کار داخلی شده است.

ابعاد آرایش جنگ اقتصادی
بانک جهانی، تحت نظارت قدرت‌های بزرگ و مستکبران و استعمارگران، به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که اقتصاد کشو‌رهای دیگر غیر از کشورهای صنعتی و پیشرفته را به اقتصادی تک محصولی تبدیل کند. مثلاً اقتصاد ایران را اقتصادی نفتی کرد؛ در حالی که پیش از آن ایران در تولید محصولات کشاورزی، نه تنها خودکفا بود، بلکه صادرات هم داشت. امّا در دوران استعمار نو و هجوم کالاهای غربی به داخل ایران، به گونه ای شد که ایران حتی در بخش کشاورزی، به یک کشور تولید کننده مواد خام تبدیل شد. محصولاتی همچون پنبه، توتون، تنباکو را صرفاً تولید می‌کرد؛ بدون آن که خودش توانایی تولید و تبدیل فرآورده‌های آن‌ها را داشته باشد.
از طرفی بانک های استعماری همچون بانک شاهنشاهی انگلیس و بانک استقراضی روسیه، در مدتی کوتاه توانستند همه ی فعالیت‌های مالی ایران را در اختیار بگیرند. این بانک ها، با اعطاء وام های کلان به تاجران و حاکمان و شاهان، فعالیت و برنامه های اقتصادی کشور را به طور کامل زیر سلطه ی خود گرفتند.
اقتصاد نفتی، یا به تعبیر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای اقتصاد «اُپکی» موجب می شود که هیچ‌گاه نتوانیم برنامه ها و ایده‌های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی خود را دنبال کنیم. ایشان بارها و بارها برضرورت چند محصولی کردن اقتصاد کشور تأکید کردند. به عنوان مثال، فرمودند: « من بارها شکوه و گله کرده و می کنم که هنوز سرنوشت اقتصاد ما بسته به اُپک است! قیمت گذاری نفت در اُپک در اختیار ما نیست؛ یعنی یک ملّت به این عظمت، اقتصاد، مسائل کشور و گذران روزمره اش، ساختن زیربناهای کشورش، وابسته به عاملی است که مطلقاً در اختیار او نیست».(۳)

رهبر انقلاب در بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران درباره اهمیّت اقتصاد می‌فرمایند: «اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده است. اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. فقر و غنا در مادّیّات و معنویّات بشر، اثر می‌گذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدف‌ها رسید. تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی‌ بر تولید انبوه و باکیفیّت، و توزیع عدالت‌محور، و مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف، و مناسبات مدیریّتی خردمندانه است و در سال‌های اخیر از سوی اینجانب بارها تکرار و بر آن تأکید شده، به‌خاطر همین تأثیر شگرفی است که اقتصاد می‌تواند بر زندگی امروز و فردای جامعه بگذارد.»
در جدول زیر می توان آرمان های کلان و ارزش های اقتصادی که دشمن به دنبال کمرنگ کردن آن است را در قالب جنگ اقتصادی دنبال می‌کند و این دو بخش را در جدول زیر اشاره می شود:

بنابراین با توجه به مبانی رفتاری ایران و آمریکا در نظام بین‌الملل کنونی و تاکتیک‌هایی که آمریکایی‌ها برای حفظ و تأمین اهداف استراتژیک خود که از زمان تسلط بر خاورمیانه دنبال می‌کنند، از یک سو و راهبردی که جمهوری اسلامی‌ایران برای نیل به سند چشم انداز بیست ساله و تثبیت پارادایم ثابت توسعه یافتگی مستقل از قدرت‌های صنعتی و خواهان عبور از آن، دنبال می‌کند، از سوی دیگر، می‌توان گفت تقابل ایران و آمریکا از نوع راهبردی است. در این تقابل راهبردی، تاکتیک‌های کنونی که آمریکایی‌ها اتخاذ کردند، بازگشت به سیاست موازنه قوا و مهار ایران است یعنی سیاستی که در تاریخ ۱۳۷۷/۰۲/۲۳ «ویلیام کوهن» وزیر دفاع وقت آمریکا در کمیته فرعی سنای آمریکا تأکید کرد: «آمریکا مصمم است از انتقال فناوری هسته‌ای به ایران جلوگیری کند.» و یا «بیل وایت» معاون وزارت انرژی آمریکا در همین رابطه گفت: «مایلم اقتصاد ایران را روز به روز ضعیف‌تر ببینم، به طوری که کمتر بتواند با صرف درآمدهای غیر متعارف، خود را تا بن دندان مسلح نماید، کاری که اکنون ایرانیان به آن مشغول هستند».(۴)

شواهد و قرائن نشان می‌دهد، این تغییر در تاکتیک‌های آمریکا از سال ۸۴ طرفداران بیشتری پیدا کرده است. چنانچه در سیاست جدید آنها که در مارس ۲۰۰۶ منتشر شده، ایران بزرگ‌ترین و مهم‌ترین چالش آمریکا در قرن ۲۱ است. منشأ این سیاست جدید، شکست سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا، افزایش نفوذ و قدرت ایران، شکست نومحافظه‌کاران در انتخابات کنگره و بیداری افکار عمومی‌است. این سیاست که بر تئوری دومینو استوار بود، دو پایه داشت(۵):
۱٫ راه‌حل خاورمیانه نظامی‌است.
۲٫ راه فلسطین از بغداد می‌گذرد.
امّا در گزارش همیلتون بیکر تصریح شد، راه فلسطین از ایران می‌گذرد. دمکرات‌ها از جمله «خانم نانسی» و «جان کری» هم بر گفتگو با ایران تأکید کردند و دبیر کل سازمان ملل نیز گفت اگر از من دعوت شود به ایران می‌روم. «روبرت بارنر» مأمور سابق سازمان سیا با توجه به روند رو به پیشرفت قدرت ایران گفت: «ما باید این واقعیت را قبول کنیم که ایران در آینده‌ای نزدیک کنترل خلیج فارس را در دست خواهد گرفت و زمانی که آمریکا، عراق را ترک کند، ایران تنها قدرت منطقه‌ای خواهد بود».(۶)
از دو راهکار پذیرش ایران و گفتگو و برخورد با ایران با استراتژی‌های «لبه پرتگاه»، «اقناع»، «الزام»، «اقدام»، راهکار دوم یعنی بازگشت به سیاست مهار دو جانبه مارتین ایندایک، از سوی هیأت حاکمه آمریکا دنبال می‌شود که حاصل آن قطعنامه ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ شد. این راهکار در استراتژی امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۰۶ آمد و آمریکا را وارد جنگ سرد دیگری کرده است. امّا با رقیبی با ایدئولوژی خطرناک‌تر از کمونیسم که ایران پرچمدار آن است. از این رو استراتژی‌های جنگ سرد باید باز تولید شود که تمام مراکز و سناریوهای آن نیز با اهرم‌های نیمه سخت و نرم در حال احیا شدن است.

سناریوها یا تاکتیک‌هایی چون کودتای مخملی در ایران؛ بازدارندگی نظامی ‌ایران، کنترل و تحدید و تهدید منافع مالی و اقتصادی ایران، انزوای سیاسی ایران با پیگیری رابطه با کشورهای منطقه و پیگیری رسانه‌ای و ارتباطاتی که به ترتیب توسط وزارت خارجه، وزارت دفاع، مراکز مالی و اقتصادی جهانی، شورای روابط خارجی و وزارت خارجه عملیاتی می‌شود. اقداماتی چون تلاش برای بازگشایی سفارتخانه آمریکا در ایران چنان چه رایس به صراحت بیان کرد، تقویت قومیت گرایی و تجزیه گرایی در خوزستان و…، ایجاد ائتلاف‌های جدید علیه ایران نظیر آنچه در شرم الشیخ قرار بود اتفاق بیافتد(۸)، افزایش جنگ روانی(۹)، تحریم‌ها و تشدید اختلافات شیعه و سنّی(۱۰) از جمله شاخصه‌های سیاست مهار دو جانبه ایران است که احیا شده است.
بررسی مبانی رفتاری ایران و آمریکا و استراتژی‌ها، سیاست‌ها و تاکتیک‌های اعمال شده نشان داد که استراتژی بنیادی ایالات متحده آمریکا از زمان آغاز سلطه‌اش بر منطقه بر دو پایه حفظ امنیت معادله صدور انرژی به غرب و تأمین امنیت اسرائیل بوده که مبتنی بر رویکرد ژئوکالچریک، ژئواستراتژیک، ژئوپلتیک و ژئواکونومیکی است.


۱- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار روحانیون و طلاب تشیع و تسنن کردستان، مورخ:۱۳۸۸/۰۲/۲۳٫
۲- سیف، ۱۳۸۰، ص ۶۰٫
۳- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه امام حسین (ع) در سال ۱۳۷۷٫
۴- سیامک باقری، ایران هسته‌ای روندها و چالش‌ها (تهران : اداره سیاسی سپاه، ۱۳۸۳) ص ۳۵٫
۵- ر.ک. مواضع دیک چنی، رامسفلد، جان بولتون، هفته نامه صبح صادق، ۱۸ / ۱۰ / ۸۶، ص ۱۱٫ در هفته اخیر هم جورج بوش مطرح کرده که اگر آمریکا از عراق بیرون رود، باید شاهد شکست‌های پی در پی در سایر نقاط باشد، که تئوری دومینو را تداعی می‌کند.
۶- سیامک باقری، «ایران قدرتمند»، فصلنامه مطالعات سیاسی روز، سال چهارم، شماره بیستم (تابستان ۸۵) ص ۶ -۴٫
۷- سلامی با آمریکا بر سر مسئله عراق، لبنان و … همراهی کنند.
۸٫ روزنامه جمهوری اسلامی،۸۶/۰۶/۲۵، ص ۲: روزنامه انگلیسی گاردین ادعا کرد با توجه به روند فزاینده تنش‌ها بین ایران و آمریکا بر سر مسئله قاچاق تسلیحاتی و ترس از هسته‌ای شدن ایران، حمله آمریکا به ایران محتمل است.
۹-کیهان،۸۶/۰۵/۲۶، ص۲: نیویورک تایمز هم نوشت متحدین «دیک چنی» معاون بوش به طور محرمانه این بحث را مطرح کردند که آمریکا باید اسرائیل را به در نظر گرفتن اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران ترغیب کند.
۱۰- روزنامه جمهوری اسلامی،۱۳۶۸/۰۶/۰۵، ص ۲: مواضع امام جمعه مکه معظمه علیه شیعه و نظام جمهوری اسلامی ایران در هفته گذشته و غیر طبیعی بودن حالت وی شاخصه این تاکتیک است.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)