۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۷ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 395
کد خبر:72699
| ف | | |

آرایش جنگی دشمن (4)

تنها علاج و نسخه‌ی درمان «امّــتِ اسلامی»

امام بزرگوار ما تقابل ایجاد کردند و فرمودند: «اسلام آمریکایی» و «اسلام ناب محمّدی». اسلام ناب و خالص، اسلامِ توحید و وحدت بین امّت اسلامی، اسلامِ «وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً»، اسلامِ «الْإِسْلَامُ یَعْلُو وَ لَا یُعْلَى عَلَیْهِ»، اسلامی که می‌گوید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ». برگشت به این اسلام، تنها علاج و نسخه‌ی درمان امّت اسلامی است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ همانگونه که در یادداشت روزگذشته بیان شد، یکی از سناریوهای چالش‌زای دورنمای عمق استراتژیک امنیّت داخلی و خارجی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، احتمال بالای گسترش کاربست دکترین براندازی نرم در سیاست خارجی امریکا علیه ایران است که در دولت فعلی آمریکا نیز پیگیری می‌شود.

به عنوان مثال با توجه به تأثیر بالای «لابی گری» در فرایند قانون‌گذاری و اجرایی ایالات متحده، شواهد بیانگر گسترش فعالیت خصمانه لابی‌های ضد انقلاب است که با محوریت حقوق بشر فعالیت می‌کنند و بصورت سنتی اکثریت غالب رجال سیاسی مجلس سنا همواره تحت فشار لابی های صهیونیسم و ضد انقلاب از قانونمند شدن و عملیاتی کردن دکترین مهار جمهوری اسلامی ایران با استفاده از گفتمان‌های نرم افزار گرایانه مانند جنگ اقتصادی، جنگ روانی-رسانه ای، جنگ اطلاعاتی و بی ثبات سازی امنیّت اجتماعی حمایت کرده‌اند و شایسته است متولیان امر دورنما و شیوه‌های خصمانه تئوریسن‌ها و پیروان دکترین براندازی نرم را از رویکرد امنیّت ملّی رصد کرده و نسبت به مهار و خنثی سازی سناریوهای تهدیدزا، اقدام های احتیاطی مناسب را در دستور کار قرار دهند.

رهبر انقلاب در بیانی «حرکت عظیم اسلامی» در جهان اسلام را عامل ترس دشمن و تهاجم سیاسی، فرهنگی و تبلیغاتی به اسلام معرفی نموده و لزوم مقابله با آرایش مناسب با هجمه سیاسی توسط مسئولین و مردم را گوشزد می‌نمایند: « امروز دنیای اسلام با تهاجم سیاسی و فرهنگی و تبلیغاتیِ همه‌جانبه‌ی دشمنان اسلام مواجه است. این نکته را باید در همه‌ی جهان اسلام، همه‌ی آحاد مردم، بخصوص نخبگان، بخصوص روشنفکران، علمای دین، افراد برجسته‌ی سیاسی غفلت نکنند. امروز تهاجم علیه اسلام و مقدسات مسلمانان همه‌جانبه است و این نه به خاطر این است که دشمن قوی شده است، به خاطر این است که دشمن در مقابل حرکت عظیم اسلامی احساس ضعف می کند.»(۱)

در واقع امریکایی‌ها در جنگ‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ـ روانی به شدت فعال هستند در حالی که در حوزه جنگ نظامی به واسطه پیشرفت‌ها و دستاورد‌های نیرو‌های مسلح، دشمن به دنبال گشودن یک جبهه جدید نظامی نیست. در سه حوزه جنگی دیگر خلا‌های زیادی در کشور وجود دارد که نیازمند شکل‌گیری قرارگاه‌هایی است که اقدامات دشمن در این سه حوزه را دائما رصد کرده و نقاط رخنه دشمن قبل از اقدام بسته شود.
به طور قطع و یقین دنیای رسانه بسیار می‌تواند به نظام‌های سیاسی خدمت کند. یکی از عوامل بقای رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر داشتن قدرت رسانه‌ای است و یا خود آمریکایی‌ها هزینه‌های بسیار زیادی را در این حوزه انجام می‌دهند. در داخل کشور نیز دولت و مجلس باید به اهمیّت و قدرت رسانه توجه بیشتری کنند. قریب به اتفاق اصحاب رسانه که افراد دلسوز نظام، انقلاب و کشور هستند عملا به لحاظ امنیّت شغلی، آموزش و آگاهی‌بخشی نسبت به فضای واقعی عرصه بین‌الملل و اقدامات دشمن و تبیین منافع ملّی و حیاتی با مشکلاتی مواجه‌اند و به تعبیری رها شده‌اند.
منافع ملی مربوط به فضای آرام و منطقی است و ممکن است به آن خدشه هم وارد شود، ولی سیستم و نظام به کار خودش ادامه دهد، ولی منافع حیاتی منافع بنیانی و کلان است که اصل و ستون‌های سیستم است که ضربه خوردن به آن ابعاد خطرناک‌تری دارد. لذا امروز کاملاً ضرورت دارد که یک متولی مسئولیت این امر را به عهده بگیرد که متأسفانه چنین مرکز و نهادی وجود ندارد و لازم است چنین قرارگاهی با بودجه مناسب شکل بگیرد تا از جامعه در مقابل امواج تهدیدات روانی آمریکایی‌ها محافظت کند و نگذارد جامعه دچار یأس و ناامیدی شود. این مسئله مغایرتی با تفکرات و سلایق سیاسی و جناحی رسانه‌ها هم ندارد، زیرا همه در محور‌ها و ارکان با هم اشتراک نظر دارند و این کار باید حتماً در عمل رخ دهد و به صورت واقعی یک نهاد مسئول منافع حیاتی و ملی را به ویژه در شرایط جنگی امروز برای رسانه‌ها تبیین کند.
به طور معمول سیستم‌های امنیتی بر روی این موضوعات بسیار حساس می‌شوند و به رسانه‌ها کمک زیادی می‌کنند تا اطلاعات لازم را به آن‌ها بدهند تا رسانه‌ها با عمق بیشتری در مقابل جنگ روانی دشمن عمل کنند. لذا باید شورای عالی امنیّت ملّی به منزله یک نهاد فراجناحی که مورد قبول همه جریان‌های سیاسی و جامعه است، شاخه یا کمیته‌ای را درون خود ایجاد کند و با برگزاری جلسات مستمر با اصحاب رسانه هر آن‌چه را که هست عریان برای آن‌ها به نمایش بگذارد. نباید در این شک کرد که رسانه‌ها متعلق به نظام و انقلاب هستند و باید با آن‌ها گفت‌وگو کرد.(۲)

در منظومه فکری رهبر انقلاب رویکرد اسلامی و انقلابی در مواجهه با دشمن، به عنوان یک اصل مهم شمرده می‌شود، لذا در نگاه و گفتمان فکری ایشان عزت اسلامی و نفی سلطه «عزت اسلامی و نفی سلطه‌ی بیگانگان» به عنوان راهبرد محوری در مقابله با هجمه سیاسی دشمنان معرفی می‌کنند: « امام بزرگوار ما تقابل ایجاد کردند و فرمودند: «اسلام آمریکایی» و «اسلام ناب محمّدی». اسلام ناب و خالص، اسلامِ توحید و وحدت بین امّت اسلامی، اسلامِ «وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً»، اسلامِ «الْإِسْلَامُ یَعْلُو وَ لَا یُعْلَى عَلَیْهِ»، اسلامی که می‌گوید: «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ». برگشت به این اسلام، تنها علاج و نسخه‌ی درمان امّت اسلامی است».(۳)

رویکرد فعالانه در مواجهه با آرایش سیاسی و امنیتی دشمن در نگاه رهبر انقلاب معطوف به مرزهای معنوی انقلاب اسلامی است و ایشان با «مطرح کردن اسلام ناب در سطح دنیا» راهکار اصلی مقابله با این جریان می‌دانند: «در نظام جمهوری اسلامی، کار بزرگ و مهم این است که ما همه-هر کسی در هر نقطه‌ای قرار دارد که توانی در این زمینه دارد- باید تلاشمان این باشد که اسلام ناب را مطرح کنیم.»(۴)

همچنین معظم له، رویکرد استکبار ستیزی و ظلم‌ستیزی و حمایت از مظلوم را در مقابل رویکرد محافظه کارانه و تسلیم در مقابل سلطه سیاسی و امنیتی دشمنان مطرح می‌کنند. لذا رهبر انقلاب، «درگیری با ظلم در سطح جهانی» و »حمایت همیشگی از مظلومان و مستضعفانِ عالم» یکی دیگر از مفاهیم اصلی مطرح در این گفتمان است که در سیاست‌ها و اقدامات عملی جمهوری اسلامی نیز نمود یافته است. «اوّلین و اصلی‌ترین نقطه در مبانی امام و نظرات امام، مسئله‌ی اسلام ناب محمدی است؛ یعنی اسلام ظلم‌ستیز، اسلام عدالت‌خواه، اسلام مجاهد، اسلام طرف‌دار محرومان، اسلام مدافع حقوق پابرهنگان و رنج‌دیدگان و مستضعفان. در مقابل این اسلام، امام اصطلاح «اسلام آمریکائی» را در فرهنگ سیاسی ما وارد کرد. اسلام آمریکائی یعنی اسلام تشریفاتی، اسلام بی‌تفاوت در مقابل ظلم، در مقابل زیاده‌خواهی، اسلام بی‌تفاوت در مقابل دست‌اندازی به حقوق مظلومان، اسلام کمک به زورگویان، اسلام کمک به اقویا، اسلامی که با همه‌ی این‌ها می‌سازد. این اسلام را امام نام‌گذاری کرد: اسلام آمریکائی»(۵)


۱٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر۱۳۸۷/۰۷/۱۰٫
۲٫ برگرفته از مصاحبه خبرگزاری ایکنا با عباسعلی منصوری آرانی، کارشناس مسائل سیاسی و عضو سابق کمیسیون امنیّت ملّی و سیاست خارجی مجلس، با عنوان «ضرورت تدوین راهبرد مقابله با جنگ روانی ــ رسانه‌ای آمریکا در شورای عالی امنیّت ملّی» تاریخ انتشار:۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸.
۳٫ بیانات رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام ۱۳۸۲/۰۲/۲۹
۴٫ بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
۵٫ بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران در حرم امام خمینی (ره)،۱۳۸۹/۰۳/۱۴٫

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)