۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۶ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 413
کد خبر:72689
| ف | | |

آرایش جنگی دشمن (3)

آرایش جنگ سیاسی و امنیتی

کشورهای استکباری به طور فزاینده­‌ای با چالش‌­هایی در چند سال اخیر از سوی بازیگران دولتی مواجه­‌اند، و به تعبیری قدرت نظامی و تسلیحاتی کشورهای غربی را به سخره گرفته اند.

پایگاه تحلیلی مصداق/ پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و رشد بیداری اسلامی در منطقه و جهان سبب تنوع سیاست‌ها و تاکتیک‌های اعمال شده از سوی هیأت حاکمه آمریکا در راستای راهبرد اصلی این کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، و فرهنگی در منطقه و به ویژه در قبال جمهوری اسلامی ایران گردیده است که در یک جمع بندی کلی در مقطع کنونی این تاکتیک‌ها بازگشت به همان «سیاست مهار» و برخی تاکتیک‌های آن در دهه ۱۹۹۰ است. لذا در آرایش جنگ سیاسی دشمن، فضاسازی سیاسی علیه کشور در عرصه منطقه‌ای یا بین‌المللی و نفوذ در ساختار سیاسی کشور و تغییر محاسبات و رفتار مسئولین در دستورکار قرار می‌گیرد. تحریم‌های پلکانی، مبارزه با تروریسم، تهدید به اقدام پیش دستانه به منظور جلوگیری از دستیابی به سلاح کشتار جمعی، پروژه دموکراسی هدایت شده، کودتای مخملی و آنی به منظور ایجاد خاورمیانه جدید، انعقاد پیمان‌های امنیتی جدید و گسترش ناتو به شرق بویژه به همسایگان ایران و فروش تسلیحات به کشورهای منطقه به منظور جنگ سرد (طرح کمربند سبز) علیه جمهوری اسلامی ایران را در این راستا می‌توان تجزیه و تحلیل نمود.(۱)
​رهبر انقلاب در سخنان متعددی از جنگ بزرگ و پیچیده جبهه مقابل با نظام جمهوری اسلامی اشاره کردند برای نمونه ایشان می‌فرمایند: «ما در میانه یک میدان بزرگ جنگ قرار داریم که یک طرف آن، نظام جمهوری اسلامی و طرف دیگر آن، جبهه وسیع و قدرتمندی از دشمنان است. …دستگاه‌های اطلاعاتی جبهه مقابل که برغم همه امکانات خود، تا بحال نتوانسته اند هیچ غلط مهمی انجام دهند. البته اگر در این جنگ دچار غفلت شویم مغلوب خواهیم شد و اگر دچار ساده اندیشی شویم ضربه خواهیم خورد. … در این جنگ، شیوه‌ها و روش‌های مختلفی در دستور کار است، از نفوذ و سرقت اطلاعات و تغییر محاسبات تصمیم گیران و تغییر باورهای مردم تا ایجاد نابسامانی مالی و اقتصادی و ایجاد آشفتگی‌های امنیتی.»(۲)
لذا در این نوشتار به دنبال تبیین ماهیّت و ابعاد جنگ سیاسی، اطلاعاتی و  امنیتی آمریکا و غرب علیه ایران هستیم و به موازات آن، راهبرد محوری در مواجهه با آرایش جنگ سیاسی-امنیتی را ترسیم نمائیم.

ابعاد آرایش جنگ سیاسی- امنیتی
کشورهای استکباری به طور فزاینده­‌ای با چالش‌­هایی در چند سال اخیر از سوی بازیگران دولتی مواجه­‌اند، و به تعبیری قدرت نظامی و تسلیحاتی کشورهای غربی را به سخره گرفته اند. ملّت‌های مردمی و آزادی خواه به دنبال تخریب و تضعیف سیستمی هستند که ۷۰ سال است صلح و رفاه را گسترش می‌دهد. این چالش‌ها که به صورت گوناگون و در قالب جنگ‌های ترکیبی، جنگ نامنظم، جنگ نامتقارن یا جنگ سیاسی و امنیتی  توصیف می‌شوند، «تلاش‌هایی هستند که بدون توسل به استفاده مستقیم یا قابل توجه از زور [قدرت] در جهت دستیابی به اهداف امنیتی صورت می ‌گیرند». (۳)
آمریکا با سیاست مهار دو جانبه، با وارد آوردن انواع فشارهای سیاسی، اقتصادی، نظا‌می‌ و فرهنگی و تحریم‌ها و ایجاد موانع و مشکلات بر سر راه نظام جمهوری اسلامی ایران از یک سو و تهدید به حمله نظا‌می از سوی دیگر، در صدد تغییر رفتار ایران از یک نظام جهان بینی‌گرا، به نظام سکولار و یا حداقل احکام‌گرا و در نهایت تغییر ماهیّت اسلا‌می‌ آن بود. هدف اصلی از این سیاست ناکارآمد نشان دادن الگوی حکومت اسلا‌می در دید ملّت‌ها بود. اما این سیاست هم متأثر از مقاومت نظا‌می اسلا‌می و رشد بیداری اسلامی، به عنوان ناقض دموکراسی و مقرارت و قوانین بین المللی معرفی گردید و حتی کار به آن‌جا انجامید که اتحادیه اروپا به خاطر استمرار تجارت با ایران، علیه آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد.با شکست سیاست مهار و ناکامی فرمان‌های اجرایی سال ۱۳۷۵ و تصویب قوانین ‌«گینگریچ» و ‌«داماتو» در مورد مجازات کشورها و مؤسسات سرمایه‌گذار در صنایع انرژی ایران برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران که با حضور ۸۵ درصدی مردم در انتخابات دوم خرداد رقم خورد…، تاکتیک آمریکا علیه ایران تغییر یافت. قانون فوق الذکر در (۱۵ / ۳ / ۷۵٫ ۶ اوت ۱۹۹۶ م) در راستای سیاست مهار دو جانبه به امضای کلینتون رسید. (مجتبی، امیری، «ایران و آمریکا؛ نگاهی دیگر»، اطلاعات سیاسی اقتصادی، شماره ۱۳۷۵) ۹۵ ۹۶ (ص ۶۱) داماتو رئیس بانکداری سنای آمریکا و گینگریچ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بودند.(۴)

سیاستمداران غربی، از طریق کسب اطلاعات از بدنه سیاسی کشور و ایجاد شکاف در درون هیأت حاکمه ایران و قطبی کردن همراه با پلاریزه نمودن جامعه، براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی ایران را دنبال کرده و می کنند. این براندازی نرم به گفته طراح آن ‌«کنت تیمرمن» رئیس بنیاد دمکراسی ایران چیزی جز تغییر ماهیّت این نظام نبود، که گفت: ‌«اصل جمهوری اسلامی ایران منافع آمریکا را تهدید ‌می‌کند، پس باید برای تغییر ماهیت و جوهره آن کوشید که نتیجه این تغییر ماهیّت با سرنگونی یکی است».(۵) کنت تیمرمن برای عملیاتی کردن « طرح براندازی خاموشی » ‌می‌نویسد: ‌«استراتژی مقابله با ایران باید اهداف و ماهیت رژیم اسلامی ایران را دقیقا بررسی کند و بعد به این بپردازد که ما چگونه ‌می‌توانیم از نقاط قوت خود در مقابله با نقاط ضعف آنها استفاده کنیم. ما باید از نقاط قوت آمریکا برای تضعیف رژیم بهره‌برداری و از تناقض‌های درونی آن استفاده کنیم و این موقعیت را به وجود آوریم که رژیم خودش به دست خودش قبر خود را بکند.» و در ادامه ‌می‌آورد که : ‌«آمریکا نباید ذهنیت نادرستی، درباره دولتی که از خاکستر جمهوری اسلا‌می برخواهد خاست، داشته باشد، به احتمال زیاد، رژیم آینده در ایران حداقل در اسم، اسلامی‌خواهد بود و احتمالاً شامل افرادی خواهد بود در انقلاب ۱۹۷۹ـ ۱۹۷۸ نقشی داشته‌اند.»(۶)
«چید من» آمریکایی تحت فشار روحی و روانی ناشی از پیشرفت‌های علمی، تکنولوژیک و فناوری هسته‌ای و سایر فناوری‌های شگفت انگیز جمهوری اسلامی‌ایران، چنان به تنگ می‌آید که به مقامات آمریکایی توصیه می‌کند به جای برخورد نظامی ‌با ملّت ایران در پی «تسلط نرم‌افزاری(اطلاعاتی)» بر ایران باشند. اگر ایران در عرصه‌ی ملّی و فناوری مهار نشود، به ابرقدرت علمی‌ خطرناک برای آمریکا تبدیل می‌شود. وی کسب اطلاعات از مراکز علم ‌و فناوری ایران را از طریق بازرسی‌های مجامع بین‌المللی و سفارت خانه‌های غربی در تهران توصیه می‌کند. او تاکید دارد که نطنز را رها کنید و مرکز سلول‌های بنیادی را مراقبت کنید.(۷)
این موضع آمریکایی‌ها درست نقطه‌ی مقابل موضع جمهوری اسلامی‌ایران است که رهبر انقلاب چنین مورد تأکید قرار می‌دهند: « تلاش برای دستیابی به فناوری هسته‌ای و دیگر فناوری‌هایی که ایران را به اوج قله علم نزدیک می‌کند، امری واجب و وظیفه‌ای ملّی است و ملّت و دولت ایران برخلاف خواست خائنینی که اهداف آمریکا را دنبال می‌کنند با پایداری در برابر فشارهای مراکز سلطه جهانی، این هدف اساسی را دنبال خواهد کرد.»(۸)
مطابق نگاه رهبر انقلاب، «نفوذ» مرحله پس از «سرکوب» است و زمانی رخ می‌دهد که دشمن در سرکوبگری خویش شکست بخورد. البته در این‌جا آیت‌الله خامنه‌ای بر نفوذ سیاسی در سطح نیروهای سیاسی و دولتمردان تأکید می‌کنند. شاهد مثال و جامعه مطالعاتی این نظر معظم له درباره مراحل سرکوب و نفوذ، جامعه ایران پس از انقلاب بود که ایشان به عنوان شاهد مثال و نیز مصداق نظر خویش به آن اشاره می‌کنند. از ویژگی‌های مهم نفوذ در این سطح و با این نگاه و اهداف محوری در جنگ سیاسی و امنیتی دشمن علیه ما عبارت است از:
۱- ارتجاع و محافظه‌کاری در بازگرداندن ساختارهای سیاسی فاسد گذشته
۲- اصلاحات صوری و ظاهری
۳- تطمیع و تهدید نیروهای سیاسی و بازسازی نیروهای ضدانقلابی.
لذا رهبر انقلاب بیان می‌دارند که: «بزرگ‌ترین هدف‌شان پس از ناتوانی از مهار و سرکوب ملّت‌ها، تلاش در جهت تسلط بر اتاق فرمان انقلاب‌ها و نفوذ به درون احزاب مؤثر، حفظ حداکثری ساختارهای قبلی رژیم‌های فاسد و اکتفا به رفرم‌های سطحی و نمایشی، بازسازی نیروهای بومى خود در کشورهای انقلاب کرده، تطمیع، تهدید و احتمالاً در آینده، ترور یا تلاش برای خریدن برخی افراد و گروه‌ها در جهت متوقف ساختن یا ارتجاع در انقلاب‌ها و سرد کردن، مأیوس کردن یا درگیر کردن مردم با مسائل فرعی و با یکدیگر، دامن زدن به تضادهای قومی و قبیله‌ای یا مذهبی یا حزبی، جعل شعارهای انحرافی در جهت تغییر ماهیّت جنبش‌ها، کنترل مستقیم یا غیرمستقیم بر ذهن و زبان انقلابیون و کشاندن آنان به درون بازی‌های سیاسی یا تفرقه‌اندازی میان آنان و از طریق آنان میان گروه‌های مردمی، تلاش برای سازش پشت پرده با برخی خواص با وعده‌های دروغ همچون کمک مالی و… و ده‌ها ترفند دیگر است».(۹)


۱- حبیبی؛ حامد، ۱۳۸۶٫ « ایران و آمریکا؛ تقابل راهبردی یا تاکتیکی». فصلنامه حصون. شماره ۱۳٫
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار وزیر، مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات با رهبر انقلاب، مورخ:۱۳۹۷/۰۱/۲۹
۳- برگرفته از ترجمه طرحی از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل (CSIS)، توسط مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با عنوان« اقدامات موثر در مقابله با تهدیدات منطقه خاکستری» به آدرس:http://www.css.ir
۴- علی لاهوتی، «ایالات متحده و امنیت خلیج فارس» اطلاعات سیاسی، اقتصادی، شمار ۸۹ ۹۰ (مهر و آبان ۱۳۷۲) ص ۱۶٫
۵- روزنامه کیهان، ۸۰/۲/۲ ، ص ۷٫
۶- روزنامه کیهان، ۷۷/۴/۳۰ ، ص ۲٫
۷- اسماعیلی، کارشناس اقتصادی نیم مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی، همایش نخبگان بسیجی در قم: ۸۴/۱۱/۲۵
۸- یداله جوانی، «فناوری هسته‌ای و مواضع اصولی رهبر معظم انقلاب اسلامی»، فصلنامه مطالعات سیاسی روز، سال سوم، شماره دوازدهم (تابستان ۸۴) ص ۴۱٫
۹- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران، مورخ: ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)