۱۵ تیر ۱۳۹۹ مصادف با   14 ذیقعده 1441
تاریخ: ۵ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 451
کد خبر:72684
| ف | | |

آرایش جنگی دشمن (2)

«باورهای مردم» اوّلین نقطه هدف حمله کنندگان جنگ‌نرم

امروز شاید ندانیم چه اتفاقی دارد برایمان می‌افتد ولی به صورت ناخودآگاه یک کششی پیدا کرده‌ایم و تبدیل به یک عنصر بی تفاوت و حتی متفاوت شده‌ایم، مانند مرده‌ای که هر چه به او سوزن می زنیم، واکنشی نشان نمی‌دهد. اوّلین نقطه هدف حمله کنندگان جنگ نرم، باورهای مردم است.

پایگاه تحلیلی مصداق/ جنگ به منزله بخشی از طبیعت بشر شناخته می‌‌شود که در تاریخی به قدمت تاریخ خود بشر، فراز و نشیب‌ها داشته و با رویکردهایی مختلف تقسیم شده است. شناخته‌ترین نوع آن تقسیم‌بندی، بر اساس شدت جنگ است که آن را به منازعات کم شدت، شدید و تمام عیار، صورت‌بندی می‌کند. در نوع دوم، جنگ را از نظر به‌کارگیری سلاح به طیف‌های جنگ گرم و سرد تفکیک می‌‌کنند. همچنین جنگ از حیث علنی یا مخفی بودن منازعه، به جنگ آشکار، نیمه پنهان و پنهان تقسیم شده است. نوع دیگر دسته‌بندی از حیث موضوع جنگ است که به سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی دسته‌بندی شده است. در نهایت طیف‌شناسی جنگ، بر اساس «ابزار و روش تحمیل اراده» است. بر اساس این شاخص جنگ شامل جنگ نرم و جنگ سخت است.(۱)
براساس بیانات رهبر انقلاب که در ابتدای نوشتار نیز اشاره شد، معظم له، به جز آرایش جنگ نظامی (که در وهله آخر دشمن و یک بلوف رسانه ای و جنگ روانی است)، آرایش جنگ امنیتی- سیاسی، اقتصادی و فرهنگی(فضای مجازی) را عرصه های مواجهه و نوع آرایش جنگی دشمن در شرایط کنونی مطرح می‌نمایند. این در حالی است که ایشان در در اولین ماه‌های قبول مسئولیت رهبری نظام نیز این مطلب را این‌گونه تبیین می‌کنند: « در حال حاضر یک «جبهه عظیم فرهنگی» که با سیاست و صنعت و پول و انواع و اقسام پشتوانه‌ها همراه است مانند سیلی راه افتاده است تا با ما بجنگد، جنگ هم جنگ نظامی نیست.»(۲)
همچنین در بیانی دیگر می‌فرمایند: «تبلیغ میدان جنگ است. بعضی‌ها از اسم جنگ بدشان می‌آید؛ تا گفته می شود جنگ اقتصادی یا جنگ نرم یا جنگ تبلیغاتی، این‌ها بدشان می‌آید، [می گویند] «آقا چرا این‌قدر از جنگ صحبت می‌کنید؟ از صلح صحبت کنید»! خب جنگ هست. این غفلت ما است که اگرچنان‌چه دشمن متوجّه ما باشد ما غافل باشیم. امیرالمؤمنین فرمود «مَن نامَ‌ لَم‌ یُنَم عَنه»؛ شما اگر در سنگر خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل شما و دشمن شما هم خوابش برده؛ او مواظب شما است، او مراقب شما است، او منتظر است که شما خوابت ببرد. از اسم جنگ که نباید انسان خوف کند؛ خب دشمن الان در حال جنگ است.»(۳)
رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مراحل برنامه دشمن جهت مقابله با انقلاب اسلامی را به سه مرحله «براندازی»، «استحاله» و «نفوذ» تقسیم می‌کنند که به ترتیب تاریخی رخ داده‌اند. به عبارت بهتر، مخالفان انقلاب اسلامی از ابتدا سراغ براندازی جمهوری اسلامی به روش‌های مختلف رفتند امّا چون به نتیجه مطلوب دست نیافتند، برای تغییر ماهیّت نظام سیاسی کشور سراغ روش‌های دیگر که همان استحاله و نفوذ بود، رفتند. در حقیقت فرق روش براندازی با استحاله و نفوذ در شکل آن است امّا در محتوا تفاوت مهمی ندارند. در همه این موارد روح و ماهیت و حقیقت انقلاب و جمهوری اسلامی تغییر می‌کند امّا در روش اوّل، کالبد آن هم از بین می‌رود؛ در ۲ روش دیگر، کالبد و ظاهر برای مدتی باقی می‌ماند امّا اصل دچار دگرگونی می‌شود. (۴)
راهبرد نظام سلطه برای استحاله نظام و فروپاشی جمهوری اسلامی و شکست تئوری حکومت دینی، امری ذاتی است. نقطه مقابل هم موفقیت نظام حکومتی مبتنی بر وحی، زمینه‌های فروپاشی نظام سلطه جهانی را که مبتنی بر اومانیسم و اصالت انسان است را، فراهم می‌آورد. ریچارد مورفی، معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در گزارشی خطاب به نمایندگان کنگره آمریکا گفت: «ارجحیّت‌های آمریکا مبتنی بر حفظ جریان آزاد نفت از خلیج فارس، مهار کردن نفوذ روسیه و جلوگیری از رادیکالیسم اسلامی است. پدیده انقلاب اسلامی ایران دیگر تنها یک مسأله استراتژیک متعارف نیست. مسأله امواجی است که این انقلاب پدید آورده و بنیادهای تمدن معاصر کاپیتالیستی و سوسیالیستی غرب را به لرزه انداخته است.(۵)
با وجود این رهبر انقلاب سال‌ها بعد و متناسب با تجربه‌ای که نظام سلطه در چند دهه گذشته از انقلاب اسلامی داشته، بیان می‌کنند نفوذ آن‌ها در ایران دیگر برای انجام برخی عملیات‌های مقطعی مانند «کودتا» نیست، زیرا «می‌دانند در ایران… با ساختی که جمهوری اسلامی دارد، کودتا معنا ندارد». لذا ممکن است مثلاً در کشور دیگری از این نوع نفوذ استفاده بکنند امّا در انقلاب اسلامی و با توجه به شکست‎های قبلی، این برنامه را دنبال نمی‌کنند.(۶)
لازم به ذکر است آیت‌الله خامنه‌ای تصریح دارند بیان مراحل سه‌گانه «براندازی»، «استحاله» و «نفوذ» و مثلاً این‌که غرب در دوره جدید سراغ نفوذ و جنگ نرم آمده به این معنا نیست که سیاست‌های پیشین کاملاً فراموش شده‌اند و امکان وقوع دوباره آنها نیست، بلکه سخن این است که اولویت با جنگ نرم و نفوذ است؛ نه با روش‌های سخت براندازی. ایشان «جنگ» و «کودتا» و «شورش‌های قومی» را ۳ شیوه براندازی در همان مرحله نخست می‌دانند که چون به جایی نرسید، سراغ براندازی نرم آمدند.(۷)
«در مسیر انقلاب یک صیرورت دائمی‌ای وجود دارد که این صیرورت دائمی، بتدریج آن آرزوهای بزرگ را، آن ارزش‌های والا را، آن آرمان‌ها را در جامعه تحقّق می‌بخشد. خب، حالا این آرمان‌های بزرگ چیست؟استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی؛ این یکی از آرمان‌ها است [برای] یک ملّت؛ که اگر چنان‌چه این وجود داشت -یعنی استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی که هرکدام یک فصل طولانی‌ای دارد- آن ملّت مجبور نمی‌شود که زورگویی و تحمیل را از زورگویان و زیاده‌خواهان عالم تحمّل کند.»(۸)
بر این اساس می‌توان هدف غایی کشورهای استکباری را قدرت طلبی و افزایش سلطه در نظر گرفت، ماهیّت، نحوه آرایش جنگی، اهداف راهبردی، اهداف عملیاتی و ابزارها و نیروهای مرتبط دشمن را در جدول زیر ترسیم کرد:

مقام معظم رهبری نیز در جمع خبرگان رهبری نیز می‌فرمایند: مخالفان نظام در جنگ با استفاده از ابزارهای فراوان تبلیغاتی و ارتباطاتی ایمان ها، معرفت ها، عزم ها و پایه ها و ارکان یک نظام و کشور را مورد تهاجم قرار می دهند.
به اعتقاد دکتر اسماعیل کفاشی(مدرس دانشگاه)، آرایش جبهه دارد تغییر می کند و به تعبیر دقیق تر از جنس شبیخون و تهاجم فرهنگی به سمت ناتوی فرهنگی و جنگ نرم تغییر می‌کند.در واقع از جنس حرکات پارتیزانی به آرایش جنگی تغییر می‌کند. امروز شاید ندانیم چه اتفاقی دارد برایمان می‌افتد ولی به صورت ناخودآگاه یک کششی پیدا کرده‌ایم و تبدیل به یک عنصر بی تفاوت و حتی متفاوت شده‌ایم، مانند مرده‌ای که هر چه به او سوزن می زنیم، واکنشی نشان نمی‌دهد. اوّلین نقطه هدف حمله کنندگان جنگ نرم، باورهای مردم است.(۹)
راس برن(Ross Brann)، محقق مرکز مطالعات پیشرفته یهودی دانشگاه پنسیلوانیا و رییس گروه مطالعات خاورمیانه دانشگاه کرنلبا می‌گوید: «استفاده از هر ابزار و یا بهتر بگویم تمام ابزارها باید فضای دین‌گرایی و اخلاق در جامعه جوانان ایران که اساسی‌ترین راهبرد برون ‌رفت جمهوری اسلامی از چالش‌های متعددی نظیر جنگ و تحریم و … می‌باشد را پاک نمود و اخلاق دینی را از این جامعه دور کرد که در غیر این حالت هر برنامه‌ای با شکست روبرو خواهد شد».
از این رو رهبر انقلاب در تبیین و اهمیت جنگ نرم و تغییر شیوه آرایش دشمن علیه اسلام، انقلاب و ایران می‌فرمایند: « لکن جنگی که وجود دارد، از جنگ نظامی اگر خطرش بیشتر نباشد، کمتر نیست؛ اگر احتیاط بیشتری نخواهد، کمتر نمیخواهد. در جنگ نظامی دشمن به سراغ سنگرهای مرزی ما می‌آید، مراکز مرزی ما را سعی می‌کند منهدم بکند تا بتواند در مرز نفوذ کند امّا در جنگ روانى و آن‌چه که امروز به او جنگ نرم گفته می‌شود در دنیا، دشمن به سراغ سنگرهاى معنوى مى‌‌آید که آن‌ها را منهدم کند؛ به سراغ ایمان‌ها، معرفت‌ها، عزم ها، پایه‌‌ها و ارکان اساسى یک نظام و یک کشور؛ دشمن به سراغ این‌ها مى‌‌آید که این‌ها را منهدم بکند و نقاط قوّت را در تبلیغات خود به نقاط ضعف تبدیل کند؛ فرصت‌هاى یک نظام را به تهدید تبدیل کند. این کارهائى است که دارند می‌کنند؛ در این کار تجربه هم دارند، تلاش هم زیاد دارند می‌کنند، ابزار فراوانى هم در اختیارشان هست. باید ابعاد دشمن و ابعاد دشمنى را بدانیم تا بتوانیم بر او فائق بیائیم. البته ما مدد الهى داریم، کمک غیبى داریم بدون شک؛ این را انسان دارد مشاهده می‌کند؛ لکن ما مادامى که هوشیارانه، آگاهانه در میدان نباشیم، تدبیر لازم را به کار نبریم، کمک الهى به سراغ ما نخواهد آمد.»(۱۰)

۱- نظری زاده، فرهاد، ۱۳۸۵، فناوری فرهنگی و فناوری نرم، پارادایم مسلط در آینده، تهران: شورای عالی انقلاب فرهنگی، ص ۵۲٫
۲- بخشی از بیانات رهبر انقلاب، مورخ ۱۳۶۸/۰۸/۰۷
۳- بخش از بیانات رهبر انقلاب، مورخ: ۱۳۹۶/۱۰/۰۶
۴- اسماعیلی، ۱۳۹۵٫
۵- ر.ک. ولیام. ای. استرونگ، گزارشی از قرن‌های اولیه فعالیت هیأت‌های آمریکایی برای مأموریت خارجی، بوستون (بی جا: انتشارات پیل گرم، ۱۹۹۰) به نقل از واعظی، حسن، ایران و آمریکا، چاپ سوم (تهران: سروش، ۱۳۸۱) ص ۳۱۴ .
۶- برگرفته از بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار رئیس و اعضاى مجلس خبرگان رهبرى، مورخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰
۷- اشاره به بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمع کثیری از بسیجیان کشور، مورخ: ۱۳۸۸/۰۹/۰۴
۸- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان، مورخ: ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
۹- www.dana.ir
۱۰- بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، مورخ: ۱۳۸۸/۰۷/۰۲

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)