۲۵ مهر ۱۴۰۰ مصادف با   10 ربیع الاول 1443
تاریخ: ۳ خرداد ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 1,401
کد خبر:72664
| ف | | |

سیدعلی خامنه ای:

خرمشهر می‌توانست یکسال پیش آزاد شود

پایگاه تحلیلی مصداق اقدام به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف در دوران ریاست جمهوری نموده است. متن پیش رو مصاحبه تلویزیونى معظم‌له با گروه سپاه پاسداران صدا و سیما پیرامون روز پاسدار و آزاد سازی خرمشهر در تاریخ ۱۳۶۱/۳/۴ می‌باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم . به مناسبت ولادت با سعادت سومین پیشواى بزرگ اسلام و فرزند پیامبر ، حضرت سید الشهدا که از سوى امام امت به عنوان روز پاسدار نامیده شد، از من خواسته اند تا درباره ى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى توضیحاتى بدهم.

به نظر من پدیده ى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در ایران یک پدیده‌ى انحصارى در دنیا و بى سابقه است که نمونه‌ى آن در هیچ جاى دیگر نیست و هرگز در ایران هم نبوده . علتش هم این است که سپاه پاسداران آمیزه‌اى از نظام جدید و نبوغ قهر و قدرت نظامى با اندیشه‌ى اسلامى و جهت گیرى سیاسى درست اسلامى ست. و ما چنین چیزى تا کنون نداشته‌ایم و شاید به همین دلیل هم هست که این پدیده ى بسیار با اهمیّت و تعیین کننده در دنیا به آن صورتى که باید و شاید نتوانسته است منعکس بشود . چون مردم و کسانى که بخصوص با مسائل سیاسى سراسر جهان ارتباط دارند نمى‌توانند درست معناى جهت‌گیرى الهى نظامى را بخصوص در لباس رزم بفهمند و این دقیقاً معناى همان عبارتى‌ست که درباره ى اصحاب رسول اکرم گفته شد که[رهبان اللیل و اسد النهار] یعنى رهبانان و عبادتگران شب و شیران روز در صحنه ى پیکار. البته ما در مورد سپاه پاسداران اگر بخواهیم صحبت کنیم مطلب زیاد داریم، که این مطالب گاهى در پیام‌ها و گفتارها منعکس مى‌شود . امّا در این جا من یقیناً همه ى آن‌چه را که در قلبم و در روحم نسبت به این پدیده ى شگفت آور دارم نمى‌توانم به شما بگویم. و لذا به چند نکته‌ى کوتاه اشاره مى‌کنم که نکته ى اول این است:

وجود سپاه پاسداران ، به خصوص با توجه به این که بسیج مستضعفین هم به وسیله ى سپاه سازماندهى مى‌شود ، از جمله سرنوشت سازترین عوامل موجود در این کشور و انقلاب ماست و اگر کسى این عامل را نبیند و در آینده‌ى انقلاب این مطالب را محاسبه نکند یقیناً دچار اشتباه خواهد شد ، چنان که یک نمونه‌ى واضح این اشتباه همین جنگ تحمیلى است و این که در روز سوم خرداد ( یعنى دیروز) خرمشهر از دست رفته و غصب شده‌ى ما برگشت و به اعتقاد من یک سال دیر برگشت، چون مى‌توانست خرمشهر در سال گذشته یعنى یک سال پیش آزاد شود، امّا این که چرا نشد، علتش همین عدم محاسبه و محاسبه‌هاى غلط بود .

و امّا آن‌چه که امسال را با سال گذشته فرق مى‌گذارد چیست؟ ما امکانات و انگیزه‌ى بیشترى از سال گذشته نداریم. یعنى امام و امّت همان امّت است و همان حرف‌ها و همان توصیه‌ها و همان انگیزه‌ها هنوز هم هست. منتها تفاوت در این است که سال گذشته در این وقت سپاه پاسداران جدى گرفته نمى‌شد و وجود سپاه در صحنه‌ى رزم فرض نمى‌شد و البته سال گذشته مسئول کسانى بودند که امروز خوشبختانه یا در مملکت وجود ندارد و یا خط فکریشان در این مملکت حاکم نیست. لذا امسال ما در کنار ارتش دلاور و مؤمن و فداکارمان یک نیروى عظیم کار آمد از جان گذشته و فداکارى داریم که عبارت است از سپاه و بسیج ، در صورتى که پارسال ما این‌ها را نداشتیم. و البته نه به این معنا که پارسال ما سپاه و بسیج نداشتیم، بلکه سپاه و بسیج داشتیم اما آن‌چه نداشتیم اجازه‌ى ورود این‌ها به میدان جنگ به طور شایسته بود. مثلاً براى یک خمپاره یا براى یک پشتیبانى آتش، یا براى اجازه‌ى ورود در یک صحنه‌ى نبرد به صورت جدى بایستى به هر درى مى‌زدیم و این و آن را مى‌دیدیم که در آخر هم ممکن بود کارى انجام نشود یا به صورت ناقص انجام بشود. و بالاخره سپاه پاسداران یک نیروى عظیم مردمى فداکار و از جان گذشته ى متعلق به همین مردم و بچه هاى همین مردمند که فرهنگشان فرهنگ همین انقلاب و تفکرشان تفکر همین جریان است. لذا این‌ها در انقلاب اسلامى و در آینده‌ى انقلاب نقش دارند، به نحوى که عنصر مورد محاسبه هستند و باید روى این‌ها حساب بشود و به همین دلیل است که امام همیشه نسبت به سپاه پاسداران با چشم رحمت وعطوفت و تشویق و ترغیب نگاه کرده‌اند . و نکته ى دیگر این که سپاه پاسداران از آغاز بر اساس ایمان اسلامى به وجود آمده و نه فقط بر مبناى کار رزمى و نظامى گرى، که البته نظامى‌گرى وظیفه‌ى سپاه پاسداران است. یعنى خود سپاه پاسداران براى مقابله با دشمنان انقلاب اسلامى این وظیفه را به عهده گرفته ولى این وظیفه‌ى رزمى بر مبناى یک ایمان و درک و فهم سیاسى درست است. لذا به همین دلیل است که شما مى‎بینید در سپاه پاسداران آن نظم و انضباط خشک و بى‌محتواى گذشته وجود ندارد. البته من طرفدار نظم هستم و در سپاه پاسداران آن نظم و انضباط باشد که خوشبختانه این مسئله روز به روز در سپاه رو به رشد است. امّا این که یک نظم کاملى در سپاه نیست این به دلیل ضدیّت با نظم نمى‌باشد، بلکه علت این که نظم در سپاه مبنا قرار نگرفته این است که همه از روى تشخیص و از روى درک و ایمان و خواست قلبى خودشان وارد این میدان مى‌شوند و لذا نظم خشک بدون محتوا مال آن جایىست که آن مأمور از خودش انگیزه‌اى نداشته باشد و باید مثل یک ماشین آن را تربیت کنند تا به وسیله‌ى عامل فرماندهى حرکت کند. بنابراین آن عنصر اصلى و مهمى که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامى وجود دارد عنصر ایمان است و به همین دلیل ما معتقدیم در سپاه باید بر روى مسأله‌ى ایمان تأکید و دقت بیشترى بشود. چون اگر آموزش‌هاى عقیدتى در سپاه اندکى سست بشود، بدون شک سپاه از آن‌چه که هست و براى آن به وجود آمده برکنار خواهد ماند. و این یک شاخصه‌ى سپاه است که همیشه باید در سپاه آموزش در سطح عالى وجود داشته باشد. و البته این را هم بگویم که مقصود از آموزش، آموزش عقیده و اندیشه و تفکر است که در عین حال به معناى نفى آموزش‌هاى نظامى هم نیست .۴۹

بنابراین ، کسى از این سخن چنین استنباط نکند که ما براى سپاه آموزش نظامى را معتقد نیستیم ، یا نظم را قبول نداریم ، زیرا به هیچ وجه این طور نیست و من خودم مدتى را در سپاه بوده ام که در آن زمان هم تأکید بر آموزش نظامى و نظم بود ، و لذا انضباط نظامى در سپاه خیلى زیاد بوده و الان هم تأکید مى کنم و به برادران مسؤول سپاه که با ما در ارتباط هستند یک وقتى که صحبت مى شود با تأکید این مسأله را همیشه مى گویم که نظم و انضباط نظامى و آموزش نظامى و رزمى امر بسیار حساس و مهمی است.

و نکته ى دیگرى که در مورد سپاه دانستنى و گفتنی‌ست این است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در مقابل کل انقلاب اسلامى مسئولیت دارد و این مسئولیت است که محدوده‌ى سپاه را مطرح مى‌کند و به سپاه یک وجهه و دیدگاه جهت دار مى‌دهد. و در خاتمه آخرین نکته‌اى را که مى‌خواهم عرض بکنم و در میان بگذارم این است که با توجه به مسئولیت‌هاى سنگینى که سپاه دارد ، همان طور که گفته شد ، با وجود این که وقت کم است و ممکن نیست درباره ى آن مشروحاً حرف بزنم ، با این مسؤولیت‌ها ، اداره‌ى سپاه دقیقاً انجام مى‌گیرد و وظیفه‌ى فرماندهان سپاه بسیار بسیار سنگین است، گو این که خوشبختانه فرماندهان سپاه تا آن‌جا که من سراغ دارم، فرماندهان خوبى بودند، حالا اگر اختلاف سلیقه‌اى در گذشته بعضى با بعضى داشتند ولى همه‌شان افراد خوبى بودند به نحوى که من در میان آن‌ها واقعاً آدم ناباب سراغ ندارم، امّا الان دیگر برادران مؤمن بسیار یک دست و خوبى مشغول کار هستند. لذا این را لازم مى دانم که به عنوان تذکر و نصیحت به برادران مسؤول بگویم که مسؤولیت آن‌ها امروز سنگین است و این چندین ده هزار انسان فداکار مؤمن جان بر کفى که تحت اداره و اشراف آن‌ها قرار گرفته‌اند ، این‌ها پدیده‌ى بى‌نظیرى را تشکیل مى‌دهند که مى‌تواند براى همه‌ى مستضعفان عالم الگو باشد و اگر خداى ناکرده از لحاظ عمل یا اخلاق یا کارایى اندکى ناهنجارى در معدودى وجود داشته باشد مطمئناً این الگو و این اسوه مخدوش خواهد شد که جایز نیست و همچنان که کل نظام و کل تشکیلات نظام جمهورى اسلامى نسبت به مستضعفان جنبه‌ى اسوه و الگو دارد، سپاه پاسداران انقلاب هم که جزیى از دستگاه‌هایى اجرایى کشور است باید این خصیصه را به شدت دارا باشد و بلکه باید خیلى بیشتر از بخش‌هاى دیگر این خصیصه را داشته باشد. لذا من به برادران توصیه مى کنم که در کنار آموزش‌هاى عقیدتى، سیاسى و رزمى ، آموزش‌هاى اخلاقى و توصیه‌هاى اخلاق اسلامى هم همیشه باید در همه باشد. البته خوشبختانه در تهران و بعضى از مراکز دیگر و در گوشه و کنار هست و خود بچه ها هم از صفاى وافرى برخوردارند و خود این موجب مى‌شود تا تلاش اخلاقى و کار اخلاقى را بسیار آسان کند. بنابراین باید این دل‌هاى پاک و این خون‌هاى گرم و این جوانان فداکار و با ایثار را با مجموعه‌ى اخلاق اسلامى آرایش داد تا انشاءالله خاطرات صدر اسلام تجدید بشود. و در پایان توفیق همه‌ى برادران و خواهران پاسدار انقلاب اسلامى را از خداى متعال مسألت مى‌کنم و امیدوارم که همه‌ى ما در هر شغلى و در هر پستى که هستیم به حقیقت و به معناى واقعى، خواستار انقلاب اسلامى باشیم . والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)