۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 392
کد خبر:72599
| ف | | |

شعر انقلابی در نگاه رهبری(2)

«استعدادهای جوان» امید رهبری برای اوج گیری شعر انقلاب

آن‌چه به شاعر و به شعر ارزش می‌دهد نظر صاحب‌نظر است؛ کسی که اهل شعر باشد و بفهمد شعر یعنی چه، اصلاً شعر خوب یعنی چه، شعر بد یعنی چه. ان‌شاءاللَّه در آینده‌ی نه چندان دوری، ما یک اوج شعرىِ مجددی داشته باشیم از همین استعدادهای جوان.

پایگاه تحلیلی مصداق/ حالا شماها شعری در باب مسائل مذهبی می‌گویید که اسمش را – به قول آقایان – شعر آئینی می‌گذارند. این شعر آئینی صرفاً متوجه به مسائل مربوط به ائمه (علیهم‌السّلام) و خاندان پیغمبر است که خیلی هم خوب است؛ یعنی آن‌جا مرکز بسیار خوبی است؛ مرکز عاطفه است.(۸۷/۰۶/۲۵) کاری کنیم که شعرهای آئینی یک مجموعه‌ای از معارف ائمه باشد؛ یعنی وقتی‌که این شعر را شما دادید به مدّاح و فرض کنید این را در جلسه خواند، این به‌قدر چند منبر خوب -که همین‌جور هم هست- اثر بگذارد.(۹۵/۰۳/۳۱) شما ببینید امروز نسل جوان شما – چه دخترهاتان، چه پسرهاتان – و جامعه ی شما از خلأ کدام معرفت رنج می برند و آسیب می‌بینند؛ از کمبود کدام عنصر سازنده‌ی اخلاقی رنج می‌برند، آن عنصر اخلاقی را در وجود فاطمه‌ی زهرا(سلام الله علیها) و در فضایل آن بزرگوار و این وجودهای مقدس پیدا کنید و به زبان شعر – که زبان هنر هست – آن را القا و بیان کنید.(۸۳/۰۵/۱۷) مرحوم بهجتی اردکانی – دوست قدیمی ما – سی چهل سال پیش بخشی از دعای ابوحمزه را به شعر آورده بود، که برای من خواند. شما می‌توانید مضامین دعای عرفه‌ی سیدالشهداء(سلام اللَّه علیه) را به شعر بیاورید. شما می‌توانید یک فقره از فقرات زیارت جامعه را – حالا شاید صدها فقره است – انتخاب کنید و با توجه به قریحه‌ی شعری و تخیل و فرآوری ذهنی خودتان، یک غزل زیبا و ناب از آب در بیاورید. ظرفیت این معارف این‌قدر بالاست.(۹۰/۰۳/۲۵)

نکته‌ی بعد این است که مناجات هم جزو شعر آئینی است. برای این‌که مضمون مناجات را درست پیدا کنیم، بهترین مرجع، دعاهاست. دوستان با صحیفه‌ی سجادیه انس پیدا کنید.شاعر زمان ما با این ویژگی‌هائی که این زمان دارد، احتیاج دارد به معرفت دینی عمیق. امروز شما چه بخواهید، چه نخواهید، چه خودتان بدانید، چه ندانید، چه تصدیق بکنید یا نکنید، برای بسیاری از ملّت‌ها الگو و اسوه شده‌اید. خودتان را برخوردار از معارف کنید. البته راهش آشنائی با قرآن، انس با قرآن، انس با نهج‌البلاغه، انس با صحیفه‌ی سجادیه است.(۹۰/۰۵/۲۴) ان‌‌‌‌‌‌‌شاءاللَّه باید هر چه بهتر و هرچه بیشتر آثار قدما و آثار اساتید را بخوانید، در آن‌ها متوقف نباشید، امّا از نیکوئی‌های آن‌ها اصلاً صرف‌‌‌‌‌‌‌نظر نکنید و به آن‌چه که تا حالا گیرتان آمده قانع نباشید…  حالا فرض کنید که همین قضایای شام، همین قضایای مدافعین حرم، خب جا دارد که درباره‌ی این، مثلاً صدها شعر گفته بشود. یا فرض کنید قضایای عراق؛ قضایای عراق خیلی قضایای مهمّی است؛(۸۸/۰۶/۱۴) من با شعر اعتراض مخالفتی ندارم؛ انسان یک چیز ناهنجاری را میبیند، خب، در شعر منعکس می‌شود؛ این هیچ اشکالی ندارد؛ منتها باید مراقب باشید شما اعتراضتان به یک ناهنجاری است، در حال اعتقادتان به اصل گفتمان انقلاب اسلامی. امّا یکی هست که اعتراضش به همین اصل گفتمان است؛ مراقب باشید زبان شما با زبان او یکی نشود.(۹۰/۰۵/۲۴)

من می‌خواهم بگویم شما جوان مؤمنِ مقید و محب اهل‌بیت که با یک عشق و شوری راجع به اهل‌بیت صحبت می‌کنید، شعر می‌گویید، راجع به معارف الهی، راجع به توحید، این‌جور عاشقانه و زیبا سخنوری و سخن‌سرائی می‌کنید، توجه داشته باشید که محیط‌ها شما را به سمت و سوهای دیگر نکشاند… و این هم با ارتباط‌های پیوسته‌ی شما با همدیگر حاصل خواهد شد.(۹۰/۰۳/۲۵) من عرض می‌کنم که آن کسانی که تعهد شعر دارند، واقعاً بایستی به تعهد خود عمل کنند… بایستی به اصول شعر پایبند بود. من به شعر نو و کهنه کاری ندارم. من شعر نو را هم اگر واقعاً شعر باشد، قبول دارم. اشکال خیلی از شعرای شعر نو در این است که اصلاً شعرشان، شعر نیست. آن‌ها چون نمی‌توانند شعر کلاسیک بگویند، به چیزی می‌پردازند که وزن و قافیه نخواهد؛ خودشان را راحت می‌کنند!(۶۹/۰۱/۳۱) من اعتقادم این است که در زمینه‌ی شعر کارهای نکرده زیاد است؛ همچنان‌که گفتیم. یکی‌اش مسئله‌ی ترجمه است؛ حالا امشب ایشان به من گفتند که شعرهایی را به زبان اردو ترجمه کردیم. بسیار کار خوبی است؛ این کار، کار لازم است.(۹۵/۰۳/۳۱) و شعر را باید ارتقا بخشید؛ تشخیص ارتقای شعر هم با صاحب‌نظران شعری است… آن‌چه به شاعر و به شعر ارزش می‌دهد نظر صاحب‌نظر است؛ کسی که اهل شعر باشد و بفهمد شعر یعنی چه، اصلاً شعر خوب یعنی چه، شعر بد یعنی چه.(۹۵/۰۳/۳۱) ان‌شاءاللَّه در آینده‌ی نه چندان دوری، ما یک اوج شعرىِ مجددی داشته باشیم از همین استعدادهای جوان.(۹۰/۰۳/۲۵)

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)