۱۷ خرداد ۱۳۹۹ مصادف با   14 شوال 1441
تاریخ: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ |   تعداد بازدیدها: 386
کد خبر:72544
| ف | | |

شعر انقلابی در نگاه رهبری(1)

میدان‌دارِ ارائه‌ی گفتمان انقلاب اسلامی

انصافاً شعر انقلابی دارد در ایران رشد پیدا می‌کند. انقلاب افق‌های جدیدی را در مقابل چشم ما باز کرد و حقایقی را نشان داد و واقعاً شعر را از آن حالت ذهنی و تخیلیِ محض و غیرواقعی خارج کرد. شعر انقلاب یک هویّتی دارد؛ در واقع متصدی و مباشر و میدان‌دارِ ارائه‌ی گفتمان انقلاب اسلامی است

پایگاه تحلیلی مصداق/ شکی نیست که شعر یک ثروت ملّی است. اگر کسی در این تردید بکند، در یکی از بدیهی‌ترین مسائل تردید کرده. … اولاً باید این ثروت را ایجاد کرد، ثانیاً باید این را روز به روز افزایش داد که دچار خسران و کم آمدن و کاهش نشود. ثالثاً باید از آن برای نیازهای کشور استفاده‌ی بهتر و برتر کرد(۸۷/۶/۲۸) تأثیر شعر، نقاشی، بقیه‌ی انواع هنر، صدای خوش و آهنگ‌های خوب – که این‌ها همه هنر است – روی ذهن مخاطب، من حیث لایشعر به‌وجود می‌آید؛ یعنی بدون این‌که مخاطب متوجه باشد، آن اثر را در او می‌بخشد؛ (۸۴/۵/۵) شاعر یک خصوصیّاتی دارد و شعر در بین انواع‌ و اقسام هنرها یک خصوصیّتی دارد و این خصوصیّات موجب می‌شود که ارزش شاعر در جامعه بالا برود؛ سرمایه است و ذخیره است. خب، این سرمایه باید در بزنگاه‌ها مورد استفاده‌ی کشور قرار بگیرد؛ (۹۵/۳/۳۱) وقتی شما یک ثروتی، یک امکانی در اختیار دارید که از آن می‌توان برای کارهای بزرگ استفاده کرد، اگر استفاده نکردید، خلاف مسئولیّت عمل کردید، خلاف تعهّد رفتار کردید. می‌توان با ابزار شعر مخاطب را به راه راست و صراط مستقیم هدایت کرد؛ می‌توان هم او را به کج‌راهه برد، او را ساقط کرد. شعر می‌تواند انسان‌ها را به حضیض ببرد.(۹۴/۴/۱۰)

شاعر با احساس لطیف خود، هم ادراک می‌کند، هم بر سرِ شوق می‌آید، هم دل‌تنگ می‌شود، و می‌سراید؛ این سراییدن شاعر ناشی از شوق است، ناشی از دل‌تنگی است، ناشی از احساس و ادراک و مشاهده‌ی یک چیزی است که دیگران آن را مشاهده نمی‌کنند.(۹۴/۴/۱۰) گاهی یک شاعر، یک بیت شعر می‌گوید که از چند ساعت حرف زدن یک سخنورِ توانا گویاتر است.(۶۸/۱۰/۲۸) شاعر نمی‌تواند در جنگ حق و باطل بی‌طرف باشد. اگرچنان‌چه شاعر، هنرمند بی‌طرف بود، تضییع نعمت خدا را کرده؛ اگر خدای نکرده طرف باطل را گرفت، آن‌وقت خیانت کرده، جنایت کرده.(۹۴/۴/۱۰)

دوستان باید به این نکته توجه کنند که شعر بایستی از لحاظ موازین زبان، درست باشد؛ فعل‌ها درست به کار برود، در جای خود به کار برود؛ ارتباط بخش‌های جمله، ارتباط منطقی و قانونی باشد.(۹۰/۳/۲۵) شعر بایستی انسجام طولی داشته باشد؛ یعنی از اوّل تا آخر شعر را که شما خواندید -جز غزل، که البته غزل هم حتّی به یک معنا آن ارتباط را دارد؛ اگرچه معروف شده که ندارد- آن انسجام و ارتباط را بیابید.(۶۹/۱/۳۱) در غیر مواردی که شعر عربی یک شعر فوق‌العاده یا برجسته است و خصوصیاتی دارد، نیکو این است که از شعر فارسی با مضامین عالی استفاده شود.(۸۰/۸/۱۲) یکی از کارهای نکرده‌ی ما منظومه‌سازی است. یک موضوعی را در نظر بگیرید، یک منظومه برایش بسازید… پیغمبر به حسّان‌بن‌ثابت گفت که هجوشان کن این‌ها را؛ او ‌هم بنا کرد هجو کردن. [شما هم] هجو کنید؛ خب رقص شمشیر می‌کند! این جاهلیّت مدرن با جاهلیّت قبیله‌ای کنار هم قرار گرفته‌اند! از این بهتر، منظره از این زیباتر! این را در شعر هجو کنید.(۹۶/۳/۲۰)
ضمناً از جمله‌ی کارهایی که خیلی خوب است … و من خیلی از این راضی هستم، واکنش سریعی است که شعرای جوان ما به حوادث نشان می‌دهند، این خیلی با ارزش است، این خیلی خوب است. (۹۴/۴/۱۰)

مضمون‌سازی برای بیان یک حقیقت، یک هنر بزرگ شعری است؛(۹۰/۳/۲۵) ما اینقدر مفاهیم عالی انقلاب داریم… انقلاب حرف نوی را آورده، آن هم حرف نوی که تا امروز نشان داده که نامیرا است. هر کار کردند این را از بین ببرند، نتوانستند.(۸۹/۶/۲۵)

ما دوران قبل از انقلاب را دیدیم، شعرای آن وقت را دیدیم، می‌شناسیم، با خیلیشان نشست و برخاست داشتیم. بهترین‌هایشان هرگز این مجال را پیدا نمی‌کردند که در یک منظر عمومی، در یک محضر عمومی بیایند خودشان و شعرشان را ارائه بدهند.(۸۷/۶/۲۵) خیلی از همان‌هایی که شعر نو می‌گفتند و افتخار می‌کردند و پُز این را می‌دادند که در خدمت مفاهیم نو هستند، در دستگاه‌های دربار و وابستگان دربار و مانند این‌ها نوکری می‌کردند؛(۹۶/۳/۲۰)

فعلاً در کشور ما شعرِ امروز شعر پیشرونده‌ای است.(۹۰/۵/۲۴) نمی‌توانم ادعا کنم و بگویم که عامل رشد و گسترش دامنه‌ی شعر در کشور ما – که این گسترش امروز نسبت به گذشته بسیار آشکار و بیّن است – دقیقاً چه هست. شکی نیست که یکی از مهمترین عواملش، باز بودن فضای جولان در عرصه‌های مختلف فکری و علمی و ذهنی است که این هدیه‌ی انقلاب است به ما، بلاشک.(۸۷/۶/۲۵) در عین حال این جوانان ما رشدشان بسیار خوب بوده است؛ شعرشان هم همین‌طور است. الان همین بچه‌های انقلابی ما شعرهایی می‌گویند که از بسیاری از اشعار شعرای گذشته‌یی که متأسفانه معروف هم بودند، بهتر است.(۷۰/۱۲/۵) شعرای خوب ما هیچ تنزل و توقف ندارند؛ انسان این را حس می‌کند.(۸۸/۶/۱۴)

انصافاً شعر انقلابی دارد در ایران رشد پیدا می‌کند. انقلاب افق‌های جدیدی را در مقابل چشم ما باز کرد و حقایقی را نشان داد و واقعاً شعر را از آن حالت ذهنی و تخیلیِ محض و غیرواقعی خارج کرد.(۷۰/۱۲/۵) شعر انقلاب یک هویّتی دارد؛ در واقع متصدی و مباشر و میدان‌دارِ ارائه‌ی گفتمان انقلاب اسلامی است؛ این را باید حفظ کنید؛(۹۰/۵/۲۴) یک نکته‌‌‌‌‌‌‌ای که در این‌جا وجود دارد این است که شعر انقلاب باید در خدمت مفاهیم انقلاب باشد.(۸۸/۶/۱۴) از جمله موضوعات مربوط به مسائل انقلاب، مسائل جنگ و دفاع مقدس(است). البته در یک دوره‌ای خیلی خوب بود. همین آقای مؤید در زمان جنگ وقتی جنازه‌های شهدا را به مشهد می‌آوردند، شاید هر روزی یا هر چند روزی یک غزل می‌گفت و مداح‌ها این‌ها را می‌خواندند. دیگران هم می‌گفتند. الان جای این اشعار خالی است… یکی از همین چیزهائی که مربوط به جنگ است و از چیزهائی است که ذهن من را مشغول می‌کند، این جانبازهائی هستند که بعد از مدتی به شهادت می‌رسند؛ این خودش یک موضوع ویژه است.(۹۰/۳/۲۵) بنابراین اگر چنان‌چه ما شعری داشته باشیم که نسبت به مسائل جاری کشور هیچ موضعی نداشته باشد، این شعر به کار نیاز کشور نمی‌آید؛ باید موضع داشته باشد.(۹۵/۳/۳۱)

نظرات کاربران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  

در این پرونده بنا به بازخوانی و انتشار مصاحبه‌های کمتر دیده شده «آیت الله سید علی خامنه‌ای» با رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی در دوران ریاست جمهوری داریم.

موسسه ایمان جهادی – صهـبا

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سمن اندیشه ولایت

http://www.lohvaghalam.ir/

موسسه حدیث لوح و قلم

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق(ع)

موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

پایگاه اطلاع‌رسانی هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی

نهضت مردمی پوستر انقلاب

انتشارات حدیث راه عشق

موسسه قدر ولایت

بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی

موسسه طلایه داران نور آفاق

مؤسسه فرهنگی ولاء منتظر

AIM

بنیاد فرهنگ و اندیشه اعتلاء

گروه روشنای علم

موسسه فرهنگی سراج اندیشه اسلامی

اندیشکده راهبردی تبیین

کمیته حدیث ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)